*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κόψτε το!  :-X
Εγώ το έκανα ήδη!  :D

Πάμε να παίξουμε κι ένα παιχνιδάκι;;;  :D

http://cy-el.help-eu.com/pages/page-escape-1-26.html
Καλόοοοοοοο! :D

Συγχαρητήρια !!!! :-[ :-[ :-[
Ίσως κάποια στιγμή το κόψω και εγώ.
Επειδή θα το θέλω.
Και όχι γιατί κάποιος νόμος προσπαθεί να επιβάλλει τα αυτονόητα (που πολύ αμφιβάλλω για την επιτυχία του).
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Εγώ το έκοψα, γιατί έπρεπε.  ;)
Ο νόμος δεν με ανάγκασε.
Εξάλλου, ο Έλληνας όλο και κάποιο τρόπο βρίσκει να υπερβαίνει το νόμο...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν εννοούσα οτι σε "ανάγκασε" ο νόμος.
Και συγνώμη αν παρεξηγήθηκα!!!
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
δεν εχουμε αναγκη απο νομους.η εσωτερικη ελευθερια μας ωθει να κανουμε ή οχι πραγματα. συμφωνω με prf.
bikini,συγχαρητηρια!!!!!!

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Ο νικοτινομανης που διαλεγει να παρει τη δοση του καπνιζοντας ενοχλεί μεσω του καπνου και τους γυρω του! Αυτό είναι ένα αντικειμενικό γεγονός...τελεία Δε διαφωνω ότι μπορουμε για ώρες να   φιλοσοφουμε/ερίζουμε  περι δικαιωματος στο εμφραγμα ή στον καρκινο του πνευμονα αλλά τουλάχιστον να παραδεχομαστε και καποιες αντικειμενικες αλήθειες.. ;D

Και από που ακριβώς συμπέρανες ότι δεν το παραδέχομαι;;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Παρακολουθώ τη συζήτηση τις τελευταίες μέρες και το μόνο που τελικά αντιλαμβάνομαι είναι ότι αυτοί που βρίσκονται να απολογούνται κατηγορούμενοι για ρατσισμό και υπερβολική ευαισθησία είναι οι μη καπνιστές. Δεν νομίζω ότι το θέμα ειναι το αν η μύτη μου μπορεί να πιάσει τη μυρωδιά ενός τσιγάρου στα 10 ή 15 μέτρα, ούτε αν ειναι ικανός να με βλάψει ο καπνός που φτάνει ως εμένα. Αλλά τη στιγμή που απαγορεύουμε τις διαφημίσεις καπνού πώς μπορεί ο καθένας να καπνίζει μπροστά στο δικό μου παιδί, το τρίχρονο που εδώ και μερικούς μήνες δεν κάνει τίποτα άλλο από το να προσποιείται ότι το κάθε τι που κρατάει είναι τσιγάρο. Σημειωτέον ότι δεν καπνίζει κανείς στο στενό οικογενειακό περιβάλλον μας. Ή γιατί μόλις το περασμένο Σάββατο να τρέχω το δίχρονο αγοράκι της γειτόνισσάς μου για πλύση στομάχου επειδή μασούλισε τα τσιγάρα του πατέρα του; Αν κάποιος θεωρεί δικαίωμά του να χαραμίζει το θείο δώρο της ζωής και της υγείας του θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει τη συνείδηση να μην επιρεάσει κανέναν άλλο ούτε με τον καπνό του ούτε με το παράδειγμα του. Προσωπικά δεν γνώριζα ότι ένα παιδί μπορεί να πεθάνει καταπίνοντας ακόμα και μια μικρή ποσότητα καπνού και έχω σοκαριστεί

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παρακολουθώ τη συζήτηση τις τελευταίες μέρες και το μόνο που τελικά αντιλαμβάνομαι είναι ότι αυτοί που βρίσκονται να απολογούνται κατηγορούμενοι για ρατσισμό και υπερβολική ευαισθησία είναι οι μη καπνιστές. Δεν νομίζω ότι το θέμα ειναι το αν η μύτη μου μπορεί να πιάσει τη μυρωδιά ενός τσιγάρου στα 10 ή 15 μέτρα, ούτε αν ειναι ικανός να με βλάψει ο καπνός που φτάνει ως εμένα. Αλλά τη στιγμή που απαγορεύουμε τις διαφημίσεις καπνού πώς μπορεί ο καθένας να καπνίζει μπροστά στο δικό μου παιδί, το τρίχρονο που εδώ και μερικούς μήνες δεν κάνει τίποτα άλλο από το να προσποιείται ότι το κάθε τι που κρατάει είναι τσιγάρο. Σημειωτέον ότι δεν καπνίζει κανείς στο στενό οικογενειακό περιβάλλον μας. Ή γιατί μόλις το περασμένο Σάββατο να τρέχω το δίχρονο αγοράκι της γειτόνισσάς μου για πλύση στομάχου επειδή μασούλισε τα τσιγάρα του πατέρα του; Αν κάποιος θεωρεί δικαίωμά του να χαραμίζει το θείο δώρο της ζωής και της υγείας του θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει τη συνείδηση να μην επιρεάσει κανέναν άλλο ούτε με τον καπνό του ούτε με το παράδειγμα του. Προσωπικά δεν γνώριζα ότι ένα παιδί μπορεί να πεθάνει καταπίνοντας ακόμα και μια μικρή ποσότητα καπνού και έχω σοκαριστεί

Για να είμαι ξεκάθαρος από την αρχή είμαι καπνιστής. Σέβομαι έπίσης απόλυτα την ανάγκη και επιθυμία του άλλου να μην εισπνέει τον δικό μου καπνό. Και έτσι είναι, πιστεύω οι περισσότεροι καπνιστές που σέβονται τον εαυτό τους. Επίσης πιστεύω πως και οι περισσότεροι μη καπνιστές μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά με εμάς σεβόμενοι ο ένας την επιθυμία του άλλου και χωρις να τον αναγκάζει να κάνει κάτι που δεν θέλει.

Δέχομαι επίσης πως μια μερίδα καπνιστών, πολύ μικρή θέλω να πιστευώ δεν λειτουργεί έτσι. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το κάπνισμα. Έχει να κάνει με την συμπεριφορά τους σε όλες τις παραμέτρους της ζωής. Και δεν έχει να κάνει με τον καπνό. Ισάριθμοι τέτοιοι άνθρωποι είναι και οι μη καπνιστές. Είναι αυτοί που θα πέσουν πάνω σου στο λεωφορείο, που θα προσπαθήσουν να σου πάρουν την σειρά στην τράπεζα ή στο super market, είναι αυτοί που βήχουν χώρις να βγάλουν χαρτομάντηλο και άλλες μη κόσμιες συμπεριφορές. Δεν ευθύνεται ο καπνός για αυτά, απλά είναι αποτέλεσμα του χαρακτήρα τους.

Παιδιά δεν έχω, γνωρίζω όμως οτι τα παιδιά μιμούνται κάποιον που θαυμάζουν.Νουθετώντας το πολύ χλιαρά κόβουν όποιες συνήθειες δεν μας αρέσουν.

Πραγματικά πολύ λυπηρό αυτό με το παιιδάκι και τον καπνό και εύχομαι να παν όλα καλά.
Αλλά ειλικρινά πες μου, φταίει ο καπνός γι' αυτό που έγινε ???
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
παλι θα συμφωνησω με τον prf.
θεωρω οτι εχουμε γινει με αυτην την απαγορευση του καπνισματος απο 1/7 υπερβολικοι.
βλεπουμε παντου "δρακους" !  ενα συννεφο καπνου να μας ακολουθει και να μας απειλει.
χασαμε τη ψυχραιμια μας και καπου το λογαριασμο και το μετρο.
καθε περιπτωση την αναγαγουμε σε θριλερ," ιστοριες απ'τη κρύπτη"

συμπεριφορες,διαπαιδαγωγηση,και λογικη στα πραγματα ειναι τα κλειδια.
αληθεια, πιστευετε οτι με το να υπαρχουν χωροι καπνιζοντων σαν κλουβια,μακρια απο τους μη καπνιζοντες,τα παιδια και οι εφηβοι δεν θα μπουν,αν θελουν,στη διαδικασια να το δοκιμασουν? εξαλλου οι νεοι κυριως σε ο,τι απαγορευεται ειναι πιο επηρρεπεις και περιεργοι στο να το δοκιμαζουν πραγματα. το απαγορευμενο ειναι πιο ...γλυκο,ετσι κι αλλιως!

μηπως τελικα λειτουργησει και αντιθετα απο αυτο που παμε να πετυχουμε.
ολα,λεμε, ειναι θεμα παιδειας. αυτο γιατι να αποτελει εξαιρεση?

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Παρακολουθώ τη συζήτηση τις τελευταίες μέρες και το μόνο που τελικά αντιλαμβάνομαι είναι ότι αυτοί που βρίσκονται να απολογούνται κατηγορούμενοι για ρατσισμό και υπερβολική ευαισθησία είναι οι μη καπνιστές. Δεν νομίζω ότι το θέμα ειναι το αν η μύτη μου μπορεί να πιάσει τη μυρωδιά ενός τσιγάρου στα 10 ή 15 μέτρα, ούτε αν ειναι ικανός να με βλάψει ο καπνός που φτάνει ως εμένα. Αλλά τη στιγμή που απαγορεύουμε τις διαφημίσεις καπνού πώς μπορεί ο καθένας να καπνίζει μπροστά στο δικό μου παιδί, το τρίχρονο που εδώ και μερικούς μήνες δεν κάνει τίποτα άλλο από το να προσποιείται ότι το κάθε τι που κρατάει είναι τσιγάρο. Σημειωτέον ότι δεν καπνίζει κανείς στο στενό οικογενειακό περιβάλλον μας. Ή γιατί μόλις το περασμένο Σάββατο να τρέχω το δίχρονο αγοράκι της γειτόνισσάς μου για πλύση στομάχου επειδή μασούλισε τα τσιγάρα του πατέρα του; Αν κάποιος θεωρεί δικαίωμά του να χαραμίζει το θείο δώρο της ζωής και της υγείας του θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει τη συνείδηση να μην επιρεάσει κανέναν άλλο ούτε με τον καπνό του ούτε με το παράδειγμα του. Προσωπικά δεν γνώριζα ότι ένα παιδί μπορεί να πεθάνει καταπίνοντας ακόμα και μια μικρή ποσότητα καπνού και έχω σοκαριστεί

Για να είμαι ξεκάθαρος από την αρχή είμαι καπνιστής. Σέβομαι έπίσης απόλυτα την ανάγκη και επιθυμία του άλλου να μην εισπνέει τον δικό μου καπνό. Και έτσι είναι, πιστεύω οι περισσότεροι καπνιστές που σέβονται τον εαυτό τους. Επίσης πιστεύω πως και οι περισσότεροι μη καπνιστές μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά με εμάς σεβόμενοι ο ένας την επιθυμία του άλλου και χωρις να τον αναγκάζει να κάνει κάτι που δεν θέλει.

Δέχομαι επίσης πως μια μερίδα καπνιστών, πολύ μικρή θέλω να πιστευώ δεν λειτουργεί έτσι. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το κάπνισμα. Έχει να κάνει με την συμπεριφορά τους σε όλες τις παραμέτρους της ζωής. Και δεν έχει να κάνει με τον καπνό. Ισάριθμοι τέτοιοι άνθρωποι είναι και οι μη καπνιστές. Είναι αυτοί που θα πέσουν πάνω σου στο λεωφορείο, που θα προσπαθήσουν να σου πάρουν την σειρά στην τράπεζα ή στο super market, είναι αυτοί που βήχουν χώρις να βγάλουν χαρτομάντηλο και άλλες μη κόσμιες συμπεριφορές. Δεν ευθύνεται ο καπνός για αυτά, απλά είναι αποτέλεσμα του χαρακτήρα τους.

Παιδιά δεν έχω, γνωρίζω όμως οτι τα παιδιά μιμούνται κάποιον που θαυμάζουν.Νουθετώντας το πολύ χλιαρά κόβουν όποιες συνήθειες δεν μας αρέσουν.

Πραγματικά πολύ λυπηρό αυτό με το παιιδάκι και τον καπνό και εύχομαι να παν όλα καλά.
Αλλά ειλικρινά πες μου, φταίει ο καπνός γι' αυτό που έγινε ???
Φίλε μου, πρέπει να καταλάβεις ότι στο θέμα που συζητάμε δε δοκιμάζεται το δημοκρατικό φρόνημα του καθενός. Τα επιχειρήματά σου για αρμονική στνύπαρξη καπνιστών και μη καπνιστών είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΑ !!! Το ότι υπάρχουν εκατομμύρια καπνιστές ,αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο με τους μη καπνιστές ,γιατί οι πρώτοι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ προκαλούν σοβαρή ζημιά στην υγεία των δεύτερων . Δεν τίθεται λοιπόν θέμα συζήτησης για το ποιος έχει άδικο και ποιος δίκαιο. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν αυτό όλοι ; Οι μη καπνιστές ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ. Αντιθέτως, οι καπνιστές ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ όλων. Τελεία και παύλα. Όλα τα υπόλοιπα είναι αβάσιμες συζητήσεις καφενείου. Δηλαδή ,δεν είμαι δημοκρατικός εγώ που δε θέλω να ανέχομαι την αποδεδειγμένη βλάβη που μου προκαλείς και είσαι εσύ που θέλεις να μου το επιβάλλεις ;
Ελπίζω όταν γρέφετε τέτοια , να τα ξαναδιαβάζετε ! Θα σας προστάτευε !
Λοιπόν, το ...τασάκι σας και σε άλλη...καφετερία !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2009, 10:25:54 πμ από Sun »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
και γω ....δημοκρατικος ειμαι:
 λεω στο φιλο μου:"ρε, ...αν σε ενοχλει που αναβω τσιγαρο πες μου το να το σβησω"
- "οχι, κανε το.."
- α, ετσι μπραβο ( του λεω), εισαι σωστος τωρα.

ενταξει, οτι την εχουμε δει και πολυ "μη μου στερεις το δικαιωμα να καπνισω" εμεις οι καπνιστες, αυτο ειναι αληθεια.
οπως επισης και οι μη καπνιζοντες εχουν το δικαιο τους και μακαρι να το αντιληφθουμε καποια στιγμη,αρκει να μην ειναι αργα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
και γω ....δημοκρατικος ειμαι:
 λεω στο φιλο μου:"ρε, ...αν σε ενοχλει που αναβω τσιγαρο πες μου το να το σβησω"
- "οχι, κανε το.."
- α, ετσι μπραβο ( του λεω), εισαι σωστος τωρα.

ενταξει, οτι την εχουμε δει και πολυ "μη μου στερεις το δικαιωμα να καπνισω" εμεις οι καπνιστες, αυτο ειναι αληθεια.
οπως επισης και οι μη καπνιζοντες εχουν το δικαιο τους και μακαρι να το αντιληφθουμε καποια στιγμη,αρκει να μην ειναι αργα.
Φίλε μου ,από σένα δέχομαι και τον καπνό σου ! Σε θεωρώ φιλαράκι και δε με πειράζει ,όταν με το καλό συναντηθούμε και πάλι ,να καπνίζεις ταυτόχρονα πέντε τσιγάρα ! Αλλά αυτό θα είναι κάτι που εγώ θα το έχω επιλέξει και θα το έχω αποδεχτεί από σένα . Δε θα είναι κάτι που μού το έχουν επιβάλει με το "έτσι θέλω" άνθρωποι που απλά θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο με μένα. Δυστυχως, οι καπνιστές αντικειμενικά έχουν άδικο ,όταν θέλουν να επιβάλουν τη βλάβη που προκαλούν στους άλλους. Τους μη καπνιστές μπορεί κανείς να τους κατηγορήσει για ...ρατσισμό, για υπεροψία, για αφ'υψηλού κριτική, αλλά σε καμιά περίπτωση ότι ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ !

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Σε ευχαριστω πολυ, και σου υποσχομαι οτι θα σεβαστω οσο μπορω την επιλογη σου να μη καπνιζεις. ευκαιρια να το ελαττωσω και γω.

παντως, χτες δεν εκανα πολλα τσιγαρα και ρε παιδια, αισθανομουν αλλος ανθρωπος!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος iole

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημερα συναδελφοι, μιας και το κρατος αποφασισε να ενδιαφερθει για την υγεια των πολιτων του, ξεκινωντας με την απαγορευση του καπνισματος  ,θα ηταν καλο να προχωρησει σταδιακα στο ξηλωμα ολων των κεραιων των καρτοκινητων τηλεφωνων, πανω απο τα κεφαλια  μας, στην απαγορευση των βενζινοκινητων και πετρελαιοκινητων αμαξιων, στο κλεισιμο των βιομηχανιων που δεν τηρουν πιστα τους κανονες , στην απαγορευση των μεταλλαγμενων και επικινδυνων τροφων , στη απαγορευση της κυκλοφοριας αεροπλανων , πλοιων, στο γκρεμισμα των κτηριων του κεντρου της αθηνας και αντικατασταση τους με οικολογικα παρκα , στην εξολοθρευση της πασης φυσεως διαφθορας και ασιδοσιας ,στην θανατικη ποινη τους εμπριστες  και πολλα πολλα αλλα τα οποια καταστρεφουν σωματικα και ψυχολογικα της υγεια των πολιτων της ......αμ ετσι , μισες δουλειες θα κανουμε?? 8)
...and the great cold death of the earth

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημερα συναδελφοι, μιας και το κρατος αποφασισε να ενδιαφερθει για την υγεια των πολιτων του, ξεκινωντας με την απαγορευση του καπνισματος  ,θα ηταν καλο να προχωρησει σταδιακα στο ξηλωμα ολων των κεραιων των καρτοκινητων τηλεφωνων, πανω απο τα κεφαλια  μας, στην απαγορευση των βενζινοκινητων και πετρελαιοκινητων αμαξιων, στο κλεισιμο των βιομηχανιων που δεν τηρουν πιστα τους κανονες , στην απαγορευση των μεταλλαγμενων και επικινδυνων τροφων , στη απαγορευση της κυκλοφοριας αεροπλανων , πλοιων, στο γκρεμισμα των κτηριων του κεντρου της αθηνας και αντικατασταση τους με οικολογικα παρκα , στην εξολοθρευση της πασης φυσεως διαφθορας και ασιδοσιας ,στην θανατικη ποινη τους εμπριστες  και πολλα πολλα αλλα τα οποια καταστρεφουν σωματικα και ψυχολογικα της υγεια των πολιτων της ......αμ ετσι , μισες δουλειες θα κανουμε?? 8)

 8)  ;D  :P  ???  :o
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160692
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.