*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
το αποφασισα, τελεια και παυλα. κοβω το καπνισμα απο 1/7 και θα ρουφαω ....αργιλε (αυτος επιτρεπεται.φανταζομαι δεν ειπαν για ναργιλεδες!!!)

αστειευομαι. και γω προσπαθω να το ελαττωσω (γιατι για να το κοψω δε θελω, οχι πως δεν μπορω)
θεωρω οτι καλο θα μας κανει ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
βεβαια, ολοι δεν εχουμε ουτε τις ιδιες αντιστασεις ουτε τη δυναμη, την ισχυρη θεληση για να το κοψουμε ή να το αποφυγουμε (παρα μονο σε αναγκη),
οποτε δεν πιστευω στα "μετρα". στην Ελλαδα ζουμε, στο σταυροδρομι ανατολης-δυσης, εχουμε επιδρασεις.


Και εγώ το αποφάσισα Μαρκο. Από 1/7 κομμένο. Για αλλαγή λέω να πάρω τσίχλες νικοτίνης...μήπως και...αυτό το ηλεκτρονικό θα επιτρέπεται;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
αν καταφερω να το ελαττωσω θα ειναι μεγαλη επιτυχια για μενα. γιατι στην πραγματικοτητα δεν θελω να το κοψω ή δεν ειμαι ετοιμος να το κοψω. ξερω οτι αυτο το ρημαδι κοβεται μια και εξω. καταλαβαινω απολυτα τους μη καπνιστες και ευτυχως που υπαρχουν κι αυτοι για να μαθαινουμε ποσο κακη ειναι αυτη η συνηθεια.
εμεις ετσι κι αλλιως ετσι εχουμε μαθει και ας κανει ο καθε ενας απο μας ο,τι νομιζει. τα παιδια ειναι το μεγαλο στοιχημα αυτης της απαγορευσης, να μη τα μαθουμε να ζουν ετσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2009, 09:22:07 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
αν καταφερω να το ελαττωσω θα ειναι μεγαλη επιτυχια για μενα. γιατι στην πραγματικοτητα δεν θελω να το κοψω ή δεν ειμαι ετοιμος να το κοψω. ξερω οτι αυτο το ρημαδι κοβεται μια και εξω. καταλαβαινω απολυτα τους μη καπνιστες και ευτυχως που υπαρχουν κι αυτοι για να μαθαινουμε ποσο κακη ειναι αυτη η συνηθεια.
εμεις ετσι κι αλλιως ετσι εχουμε μαθει και ας κανει ο καθε ενας απο μας ο,τι νομιζει. τα παιδια ειναι το μεγαλο στοιχημα αυτης της απαγορευσης, να μη τα μαθουμε να ζουν ετσι.

Σωστά μίλησες!Ανάβω τσιγάρο πριν καλά καλά ανοίξω τα μάτια μου το πρωί και καπνίζω 2 πακέτα κάθε μέρα.Ποτέ στο σχολείο!Όχι στα σχολεία βρε παιδιά!Ο δάσκαλος είναι πρότυπο και αν είναι και συμπαθής στους μαθητές του ακόμη χειρότερα.Λίγη υπομονή τα πρωινά στο όνομα του χρέους..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
και γω το πρωι θελω οπωσδηποτε τσιγαρο. αλλα τουλαχιστον να μπορεσω να το κρατησω μεχρι εκει, αντε και μερικα, μετρημενα ομως το απογευμα. θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. σε 1η φαση θελω να φτασω ενα πακετο στις 2 μερες και ....βλεπουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άν εξαιρέσουμε το θέμα της υγείας, που είναι το πιό σημαντικό..σκεφτείτε πόσα χρήματα χαλάτε μηνιαίως!! Ο ωρομίσθιος (αν καπνίζει πολύ) πληρώνεται μόνο για τα τσιγάρα του! ::)

Και το άλλο..Δεν υπάρχει (για μένα) τίποτα πιό αντιαισθητικό σε άντρα και γυναίκα, από το να βρωμάνε τα ρούχα τους, η ανάσα τους, τα χέρια τους..Δεν θα έκανα σχέση με κάποιον, ακόμη και κούκλος να ήταν, αν ήταν μονίμως ένα κινητό σταχτοδοχείο! ;D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Άν εξαιρέσουμε το θέμα της υγείας, που είναι το πιό σημαντικό..σκεφτείτε πόσα χρήματα χαλάτε μηνιαίως!! Ο ωρομίσθιος (αν καπνίζει πολύ) πληρώνεται μόνο για τα τσιγάρα του! ::)

Και το άλλο..Δεν υπάρχει (για μένα) τίποτα πιό αντιαισθητικό σε άντρα και γυναίκα, από το να βρωμάνε τα ρούχα τους, η ανάσα τους, τα χέρια τους..Δεν θα έκανα σχέση με κάποιον, ακόμη και κούκλος να ήταν, αν ήταν μονίμως ένα κινητό σταχτοδοχείο! ;D
Ευτυχώς για μένα που ο άντρας μου δεν είχε την ίδια άποψη με σένα, Ν.Π. ;D ;D ;D Βέβαια, μια χαρά τα λες κι εσύ κι υπόλοιποι, αλλά σκεφτείτε βρε παιδιά τι ψυχολογικά προβλήματα κρύβονται πίσω από αυτή την εξάρτηση. :-\
Έχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο για τους παθητικούς καπνιστές. Στο Γυμνάσιο που είμαι ευτυχώς υπάρχει αίθουσα για τους καπνιστές (αν και επειδή όλοι μαζευόμαστε εκεί, έρχονται και οι αντικαπνιστές και γκρινιάζουν γιατί θέλουν να καθίσουν στη συγκεκριμένη αίθουσα για κους κους! :P). Το χειρότερο, όμως, όλων είναι σε Δημοτικά ο υπεύθυνος ολοήμερου, επειδή βαριέται να μπει στην τάξη, φέρνει τους μαθητές στην αίθουσα δασκάλων για μάθημα κι αυτός καπνίζει!!! :o :o :o Κι όταν εγώ με το που έρχονται τα παιδιά σβήνω το τσιγάρο, με ειρωνεύεται!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στο σχολείο έκανα 2-3 τσιγάρα, πιό πολύ για μαγκιά..Δεν μου έκανε καθόλου αίσθηση! Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο καπνίζει κάποιος..Η αίσθηση του καπνού είναι αυτή που προκαλεί ευχαρίστηση? Όσο για το "δεν μπορώ" δεν το δέχομαι..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Το χειρότερο, όμως, όλων είναι σε Δημοτικά ο υπεύθυνος ολοήμερου, επειδή βαριέται να μπει στην τάξη, φέρνει τους μαθητές στην αίθουσα δασκάλων για μάθημα κι αυτός καπνίζει!!! :o :o :o Κι όταν εγώ με το που έρχονται τα παιδιά σβήνω το τσιγάρο, με ειρωνεύεται!
αν και αυτή η συμπεριφορά είμαι σίγουρη ότι δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι καπνιστής (φαντάζομαι και στα υπόλοιπα θέματα δεν θα είναι και πολύ "παιδαγωγικός')  ... οι γονείς το ξέρουν; ο σύμβουλος; για κάνε μία "φιλική" ενημέρωση στους γονείς των παιδιών με τους οποίους έχεις περισσότερη ελευθερία. κάνε και μία επίσημη ενημέρωση στον σύμβουλο.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ



http://www.megatv.com/summaries.asp?catid=15313&subid=2&pubid=2234945

 
Μια από τις εκπομπές "ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ" του MEGA που επιμελείται ο Σταύρος Θοδωράκης, αφιερώθηκε στο τσιγάρο.

 

Ο Θάνος Καπαγιαννίδης (ετών 43) που εμφανίζεται στην αρχή της εκπομπής, ίσως ό,τι καλύτερο έχει περάσει από τον χώρο του μπριτζ, ως άνθρωπος και αθλητής  δεν υπάρχει πια. Πέθανε την Πέμπτη που μας πέρασε. Μικροκυτταρικός καρκίνος του πνεύμονα.

 

Κάντε τον κόπο να επισκεφτείτε τον παραπάνω σύνδεσμο. Αν όχι για σας, για τα παιδιά που υπάρχουν γύρω σας. Σας το λεει ένας άνθρωπος που κάπνιζε  επί 35 ολόκληρα χρόνια.

 


" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Το χειρότερο, όμως, όλων είναι σε Δημοτικά ο υπεύθυνος ολοήμερου, επειδή βαριέται να μπει στην τάξη, φέρνει τους μαθητές στην αίθουσα δασκάλων για μάθημα κι αυτός καπνίζει!!! :o :o :o Κι όταν εγώ με το που έρχονται τα παιδιά σβήνω το τσιγάρο, με ειρωνεύεται!
αν και αυτή η συμπεριφορά είμαι σίγουρη ότι δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι καπνιστής (φαντάζομαι και στα υπόλοιπα θέματα δεν θα είναι και πολύ "παιδαγωγικός')  ... οι γονείς το ξέρουν; ο σύμβουλος; για κάνε μία "φιλική" ενημέρωση στους γονείς των παιδιών με τους οποίους έχεις περισσότερη ελευθερία. κάνε και μία επίσημη ενημέρωση στον σύμβουλο.
Με τους γονείς δεν έχω καμία επαφή μιας και είμαι σε ολοήμερο. 'Οσον αφορά το πόσο "παιδαγωγικός" είναι...καθόλου! Έχει τύχει να σφαλιαρίσει μπροστά μου παιδιά (μάγουλο κι αυτί) και όποτε του δίνουν λάθος απάντηση ή χαζεύουν τα κοπανάει στο κεφάλι. Όταν πάω να θίξω απ'έξω το θέμα, η απάντηση είναι "Αλβανάκια είναι, στο σπίτι τους γίνονται χειρότερα". Το συζήτησα το θέμα με έναν συνάδελφο παλιό και μου είπε ότι αν κάνω καταγγελία, εγώ θα την πληρώσω μιας και είμαι ωρομίσθια και αυτός ξέρει κόσμο. Αν πάλι τον καταγγείλω ανώνυμα, εκτός του ότι μπορεί να καταλάβουν ποιος την έκανε, θα την πετάξουν αμέσως. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Οι γονείς τι κάνουν; Μήπως, δεν τα ξέρουν αυτά ή είναι αλλοδαποί και φοβούνται;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το χειρότερο, όμως, όλων είναι σε Δημοτικά ο υπεύθυνος ολοήμερου, επειδή βαριέται να μπει στην τάξη, φέρνει τους μαθητές στην αίθουσα δασκάλων για μάθημα κι αυτός καπνίζει!!! :o :o :o Κι όταν εγώ με το που έρχονται τα παιδιά σβήνω το τσιγάρο, με ειρωνεύεται!
αν και αυτή η συμπεριφορά είμαι σίγουρη ότι δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι καπνιστής (φαντάζομαι και στα υπόλοιπα θέματα δεν θα είναι και πολύ "παιδαγωγικός')  ... οι γονείς το ξέρουν; ο σύμβουλος; για κάνε μία "φιλική" ενημέρωση στους γονείς των παιδιών με τους οποίους έχεις περισσότερη ελευθερία. κάνε και μία επίσημη ενημέρωση στον σύμβουλο.
Με τους γονείς δεν έχω καμία επαφή μιας και είμαι σε ολοήμερο. 'Οσον αφορά το πόσο "παιδαγωγικός" είναι...καθόλου! Έχει τύχει να σφαλιαρίσει μπροστά μου παιδιά (μάγουλο κι αυτί) και όποτε του δίνουν λάθος απάντηση ή χαζεύουν τα κοπανάει στο κεφάλι. Όταν πάω να θίξω απ'έξω το θέμα, η απάντηση είναι "Αλβανάκια είναι, στο σπίτι τους γίνονται χειρότερα". Το συζήτησα το θέμα με έναν συνάδελφο παλιό και μου είπε ότι αν κάνω καταγγελία, εγώ θα την πληρώσω μιας και είμαι ωρομίσθια και αυτός ξέρει κόσμο. Αν πάλι τον καταγγείλω ανώνυμα, εκτός του ότι μπορεί να καταλάβουν ποιος την έκανε, θα την πετάξουν αμέσως. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

πραγματικα θλιβερο...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Κόψτε το!  :-X
Εγώ το έκανα ήδη!  :D

Πάμε να παίξουμε κι ένα παιχνιδάκι;;;  :D

http://cy-el.help-eu.com/pages/page-escape-1-26.html
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Κόψτε το!  :-X
Εγώ το έκανα ήδη!  :D

Πάμε να παίξουμε κι ένα παιχνιδάκι;;;  :D

http://cy-el.help-eu.com/pages/page-escape-1-26.html
Καλόοοοοοοο! :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.