*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3147218 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryderm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6412 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 12:25:15 μμ »
Καλημέρα,
μόλις με δέχτηκαν στο μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης!  Θα μπορουσε κάποιος να με ενημερώσει πως θα στείλω την προκαταβολή ηλεκτρονικά? Εχει ενα ενημερωτικό βίντεο αλλά δεν μπορώ να το ανοίξω ! :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6413 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:00:23 μμ »
Εγώ από την Τράπεζα Πειραιώς τα στέλνω. Δεν ξέρω πως γίνεται ηλεκτρονικά. Άνοιξε κανένα μάθημα σας Στο moodle???

Αποσυνδεδεμένος chryderm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6414 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 02:53:53 μμ »
Μέσω τραπεζης πληρώνεις επιπλέον χρήματα ; Στην Πειραιώς ;

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6415 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 02:58:13 μμ »
Μέσω τραπεζης πληρώνεις επιπλέον χρήματα ;
 Στην Πειραιώς ;
Οχι δεν  πληρώνεις έξτρα τίποτα. Πηγαίνεις στο ταμείο με τον αριθμό λογαριασμού του Πανεπιστημίου και τους λες να γράψουν στα στοιχεία αποστολής το όνομα σού και τον φοιτητικό κωδικό σού!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6416 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 04:31:44 μμ »
Καλησπέρα. Μου έχουν ανοίξει στην πλατφορμα τα μαθήματα του 2ου τετραμηνου αν και είναι αυτά που είχα δηλώσει αρχικά και όχι οι αλλαγές που έκανα. Άλλαξα το 610 με το 621 αλλα εμφανίζεται το 610. Σας έχει συμβεί αυτό; Πότε θα το αλλάξουν; Έχωστείλει mail και στην ακαδημαική σύμβουλο αλλά εδώ ελπίζω σε μια πιο σύντομη απάντηση..

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6417 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 04:51:05 μμ »
Καλησπέρα!
Ξεκινάω και εγώ το ΠΜΣ στην Ειδική Εκπαίδευση και θα ήθελα μία βοήθεια για τη δήλωση των μαθημάτων. Το Πανεπιστήμιο προτέινει να διαλέξω γαι το πρώτο εξάμηνο ένα μάθημα Έρευνας... Αυτό που είναι διαθέσιμο πλέον είναι μόνο το 511! Είναι πολύ απαιτητικό; Υπάρχει κάποιος που το είχε επιλέξει σε προηγούμενο εξάμηνο και ξερεί πώς ήταν οι εργασίες και οι τελικές εξετάσεις;
Σχετικά με τον κύκλο της Ειδικής Εκπαίδευσης... 521 ή 523;
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος miss_despi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6418 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 04:53:44 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Καλό εξάμηνο!
Να σας ρωτησω, υπάρχει κάποιος που να έχει πάρε τις φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαιδευση? Πώς ειναι σαν μάθημα? Οι εργασίες είναι ατομικές ή ομαδικές? Οι εξετάσεις τι μορφή έχουν?
Όποιος ξερει παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6419 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:00:03 μμ »
Καλησπέρα!
Ξεκινάω και εγώ το ΠΜΣ στην Ειδική Εκπαίδευση και θα ήθελα μία βοήθεια για τη δήλωση των μαθημάτων. Το Πανεπιστήμιο προτέινει να διαλέξω γαι το πρώτο εξάμηνο ένα μάθημα Έρευνας... Αυτό που είναι διαθέσιμο πλέον είναι μόνο το 511! Είναι πολύ απαιτητικό; Υπάρχει κάποιος που το είχε επιλέξει σε προηγούμενο εξάμηνο και ξερεί πώς ήταν οι εργασίες και οι τελικές εξετάσεις;
Σχετικά με τον κύκλο της Ειδικής Εκπαίδευσης... 521 ή 523;
Ευχαριστώ πολύ!

Το 511 το είχα στο προηγούμενο τετράμηνο. Δεν έχω πάρει μέχρι στιγμής κάποιο από τα άλλα που αναφέρεις, ώστε να το συγκρίνω, αλλά μπορω να σου πω ότι εμένα δεν με δυσκόλεψε πολύ. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό.
έχει 3 εργασίες. Η πρώτη είναι βιβλιογραφική ανασκόπηση για ένα θέμα που θα διαλέξεις και θα θέσεις 2 ερευνητικά ερωτήματα(3000 λέξεις).
Η δεύτερη είναι συνέντευξη με εκπαιδευτικό για το θέμα που διάλεξες με ερωτήσεις που θα απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα που έθεσες. Η τρίτη είναι ανάλυση των δεδομένων από την συνέντευξη, ισχυρισμοί-συμπεράσματα με βάση τα όσα είπε ο εκπαιδευτικός, τι θα άλλαζες και σύνδεση των αποτελεσμάτων με την πρώτη εργασία σου(3000 λέξεις). Θα σε βοηθήσει αν παράλληλα ρίξεις και μια ματια στην ύλη του μαθήματος. Επίσης για κάθε εργασία που ζητάει έχει υποδείγματα που σε κατευθύνουν. Το διάβασμα για τις εξετάσεις δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Είναι καλό μάθημα, γνώμη μου είναι να μην το φοβηθείς.

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6420 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:09:14 μμ »
Το 511 το είχα στο προηγούμενο τετράμηνο. Δεν έχω πάρει μέχρι στιγμής κάποιο από τα άλλα που αναφέρεις, ώστε να το συγκρίνω, αλλά μπορω να σου πω ότι εμένα δεν με δυσκόλεψε πολύ. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό.
έχει 3 εργασίες. Η πρώτη είναι βιβλιογραφική ανασκόπηση για ένα θέμα που θα διαλέξεις και θα θέσεις 2 ερευνητικά ερωτήματα(3000 λέξεις).
Η δεύτερη είναι συνέντευξη με εκπαιδευτικό για το θέμα που διάλεξες με ερωτήσεις που θα απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα που έθεσες. Η τρίτη είναι ανάλυση των δεδομένων από την συνέντευξη, ισχυρισμοί-συμπεράσματα με βάση τα όσα είπε ο εκπαιδευτικός, τι θα άλλαζες και σύνδεση των αποτελεσμάτων με την πρώτη εργασία σου(3000 λέξεις). Θα σε βοηθήσει αν παράλληλα ρίξεις και μια ματια στην ύλη του μαθήματος. Επίσης για κάθε εργασία που ζητάει έχει υποδείγματα που σε κατευθύνουν. Το διάβασμα για τις εξετάσεις δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Είναι καλό μάθημα, γνώμη μου είναι να μην το φοβηθείς.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος fifi dance

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6421 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:12:09 μμ »
Γεια σας!!! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάρει το μάθημα 524, την Ψυχομετρία και όσους γνωρίζον γενικότερα τελοσπάντων, αν χρειάζεται το βιβλίο του καθηγητή. Κάπου διαβασα ότι αρκούν οι σημειώσεις και θα θελα μία επιβεβαίωση για  αυτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6422 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:52:17 μμ »
fysike , το μάθημα είναι κατανόηση και μιας κ εσυ είσαι των φυσικών επιστημών δεν θα έχεις κανενα θέμα. Εμένα με ζόρισε λιγάκι γιατί είμαι καθαρά των θεωρητικών. Στην εργασία βαθμολογεί μια χαρά εμένα 20/20 με έβαλε,στις εξετάσεις 60 ερωτησεις πολλαπλής με έμφαση στην εγκυρότητα και αξιολόγηση...

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος pertain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6423 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:45:13 μμ »
Δυστυχώς καμία ενημέρωση.Από το πανεπιστήμιο μου είπαν απλά θα την κάνουμε όταν ανοίξει. Το έντυπο συγκατάθεσης θα το βρεις στη σελίδα του Δοαταπ. Άκουσες κάτι για πρακτική; θα χρειαστεί να κάνουμε και εμείς που τελειώσαμε αυτό το εξάμηνο; Εσύ τα έχεις κάνει τα χαρτιά σου στον Δοαταπ;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Στο έντυπο στο 2ο κενό αναγράφουμε τον μεταπτυχιακό τίτλο; Τώρα τα χαρτιά θα τα κάνω όταν βγουν οι βαθμοί (να σιγουρέψουμε ότι περάσαμε...). Για την πρακτική το μόνο που ξέρω είναι ότι θα ξεκινήσει στο χειμερινό του 2016.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:58:37 μμ από pertain »

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6424 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 09:19:56 μμ »
Τι θα προτείνατε για πρώτη επιλογή μαθημάτων; 2 μαθήματα και 1 σεμινάριο ή είναι εφικτό για κάποιον που εργάζεται να ανταπεξέλθει και σε 3 μαθήματα και ένα σεμινάριο;

Για το 504 ("Συγκριτική Παιδαγωγική") υπάρχει κάποιος να γνωρίζει τους παρακάτω καθηγητές και να μπορεί να προτείνει κάποιον;
Παπαπολυδώρου Μ.
Valiandes S.
Magos K.
Hadjisoteriou C.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2016, 09:43:42 μμ από liaaa! »

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6425 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 01:41:31 πμ »
Καλησπέρα!
Ξεκινάω και εγώ το ΠΜΣ στην Ειδική Εκπαίδευση και θα ήθελα μία βοήθεια για τη δήλωση των μαθημάτων. Το Πανεπιστήμιο προτέινει να διαλέξω γαι το πρώτο εξάμηνο ένα μάθημα Έρευνας... Αυτό που είναι διαθέσιμο πλέον είναι μόνο το 511! Είναι πολύ απαιτητικό; Υπάρχει κάποιος που το είχε επιλέξει σε προηγούμενο εξάμηνο και ξερεί πώς ήταν οι εργασίες και οι τελικές εξετάσεις;
Σχετικά με τον κύκλο της Ειδικής Εκπαίδευσης... 521 ή 523;
Ευχαριστώ πολύ!
Στο 521 "μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών", έχει εβδομαδιαίες δραστηριότητες, 2 συνήθως εκ των οποίων τη μία την κρατάς στο προσωπικό σου αρχείο και την άλλη την αναρτάς στην πλατφόρμα.
Μέχρι τις εξετάσεις είχαμε να παραδώσουμε και 2 εργασίες, 1500 λέξεων, την πρώτη μεσά Νοεμβρίου και την άλλη μέσα Δεκεμβρίου-περίπου. Οι εργασίες, ήθελαν κριτική σκέψη και προκειμένου να πάρεις όλες τις μονάδες να έχεις και αρκετές βιβλιογραφικές αναφορές. Αν ασχοληθείς  και ψάξεις να βρεις πηγές σχετικά με το θέμα σου θα τα πας καλά. Εξάλλου και οι διδάσκοντες στις τηλεδιασκέψεις δίνουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές.

Τέλος, οι εξετάσεις ήταν με ανοιχτά βιβλία, αλλά τα θέματα στην ουσία ήταν γραπτή έκθεση ιδεών όπου και πάλι η κριτική σκέψη ήταν απαράιτητη. Τα ανοιχτά βιβλία ή και οτιδήποτε σημειώσεις ήθελες, ουσιαστικά αν δεν έχεις ασχοληθεί κατά τη διάρκεια του εξαμήνου και να έχεις μπει στο κλίμα του μαθήματος δε θα σου προσφέρουν κάτι, κατά την άποψη μου.

Γενικά θέλει να αφιερώνεις καθημερινά ή έστω κάποιες μέρες την εβδομάδα κάποιο χρόνο για να προλάβεις να είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου και να στοχεύεις και σε ένα καλό βαθμό στις εργασίες.
Αυτα΄.
Καλή αρχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160100
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.