*

Αποστολέας Θέμα: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία  (Αναγνώστηκε 34284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 25, 2009, 10:11:00 μμ »
Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει τι γίνεται με την προϋπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία; Από σχετικές εγκυκλίους που έχω διαβάσει γνωρίζω πως για να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία πρέπει ο εκπαιδευτικός να καλύπτει πλήρες ωράριο (τουτέστι 21 ώρες) να έχει δουλέψει τουλάχιστον διετία και να απολυθεί. Επίσης, νομίζω, είχα διαβάσει ότι δεν αναγνωρίζεται η τυχόν παράλληλη προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο. Ισχύουν αυτά; Ένας γνωστός μου θεωρεί ότι μετράει η προϋπηρεσία του ακόμη και τους καλοκαιρινούς μήνες, αφού πληρώνεται, και προσμετράται κάθε ώρα από πδσ και ωρομισθία σε δημόσιο σχολείο. Εντωμεταξύ εγώ θεωρούσα σίγουρο ότι κάποιος που δουλεύει με σύμβαση σε ιδιωτικό δε μπορεί να προσληφθεί ως ωρομίσθιος...
  Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα να με διαφωτίσει. Έπαθα ένα "ψιλοσοκ" με τη σιγουριά του για όλα αυτά...σκέφτηκα "έχει γούστο!"...να μην αναρωτιέμαι πώς ξαφνικά μερικοί εμφανίζονται με Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ε Σ προϋπηρεσίες!

Mε τιποτα δεν ισχυει ταυτοχρονη υπηρεσια σε δημοσιο και ιδιωτικο. Αποκλειεται απο τη στιγμη που υπαρχει διοριστηριο στη δευτεροβαθμια απο ιδιωτικο σχολειο να του γραφουν και ωρες στο δημοσιο. Οι μηνες που πιανονται για οσους δε διακοπτονται οι συμβασεις ειναι 10 μηνες (δηλ. μορια ) το χρονο και αυτο μονο αν εχει πληρες ωραριο. Κλεινοντας δυο χρονια προυπηρεσια και εφοσων το σχολειο κλεισει ή μειωθουν οι θεσεις μπαινει στον πινακα των αναπληρωτων με 20 μορια . Και να τον καλεσουν ομως αναπληρωτη πρεπει οπωσδηποτε να παραμεινει δυο χρονια αναπληρωτης για να διοριστει ακομη και να εχει τα μορια. Τελος για μονιμοτητα κατευθειαν απο ιδιωτικο  πρεπει να εχει πληρες ωραριο για 6 χρονια και να απολυθει (δεν πιανεται καμια προυπηρεσια αν παραιτηθει). Ομως προσοχη εδω για καποια ξυπνοπουλια που νομιζουν οτι αν πιεσουν για απολυση και το πετυχουν θα διοριστουν. Απολυση μετα την εξαετια μπορει να γινει αν κλεισει το σχολειο ή μειωθουν τα τμηματα αλλιως για να απολυθει πρεπει να συγκλιθει τριμερης επιτροπη απο τη δευτεροβαθμια και να αποφασισουν οτι μπορει να απολυθει λογω διαταραξης κλιματος. Αυτο ομως μπορει να λειτουργησει ως εμποδιο για το διορισμο του στο δημοσιο και εκει που πηγαινε για τα πολλα να χασει και τα λιγα . Αν ηταν ετσι ολοι των ιδιωτικων θα διοριζονταν κατευθειαν στο δημοσιο. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 25, 2009, 10:37:20 μμ »


       Συνάδελφοι ,aristo  κλπ.

                              Ρωτώ σήμερα το βράδυ ξεκάθαρα , ΣΗΜΕΡΑ 25-08-09  ,   ΠΟΣΟΙ  από μας επικοινωνήσαμε ερευνητικά στην  Διεύθυνση

                              Εκκλησιαστ.   Εκπαίδευσης του στο ΥΠΕΠΘ,  ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ αυτών των παράνομων μοριοδοτήσεων  της

                             περίπτωσης  ''1687 '';;;  και τόσων άλλων ανάλογων που δεν υποψιάζεστε ;;;
                         
                             Τι  σας είπαν ;;;

                              Περιμένουμε  να βάλλουν  '' πλάτη '' , κάποιοι ,  και  όχι  όλοι οι ενδιαφερόμενοι.;;;.

                              Εγώ έχω σχετικές πρόσθετες σημαντικές τεκμηριωμένες  πληροφορίες  ... 

                              Η  ioanna ,o sartr , σας υπέδειξαν τη διαδικασία ...Περιμένω προσωπικά μηνύματα..

         

Εγώ προσωπικά για την περίπτωση που ανέφερα έκανα ένσταση. Βέβαια, ακόμα δεν έλαβα απάντηση.Την αναμένω...

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 25, 2009, 11:55:02 μμ »
Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει τι γίνεται με την προϋπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία; Από σχετικές εγκυκλίους που έχω διαβάσει γνωρίζω πως για να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία πρέπει ο εκπαιδευτικός να καλύπτει πλήρες ωράριο (τουτέστι 21 ώρες) να έχει δουλέψει τουλάχιστον διετία και να απολυθεί. Επίσης, νομίζω, είχα διαβάσει ότι δεν αναγνωρίζεται η τυχόν παράλληλη προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο. Ισχύουν αυτά; Ένας γνωστός μου θεωρεί ότι μετράει η προϋπηρεσία του ακόμη και τους καλοκαιρινούς μήνες, αφού πληρώνεται, και προσμετράται κάθε ώρα από πδσ και ωρομισθία σε δημόσιο σχολείο. Εντωμεταξύ εγώ θεωρούσα σίγουρο ότι κάποιος που δουλεύει με σύμβαση σε ιδιωτικό δε μπορεί να προσληφθεί ως ωρομίσθιος...
  Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα να με διαφωτίσει. Έπαθα ένα "ψιλοσοκ" με τη σιγουριά του για όλα αυτά...σκέφτηκα "έχει γούστο!"...να μην αναρωτιέμαι πώς ξαφνικά μερικοί εμφανίζονται με Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ε Σ προϋπηρεσίες!

Mε τιποτα δεν ισχυει ταυτοχρονη υπηρεσια σε δημοσιο και ιδιωτικο. Αποκλειεται απο τη στιγμη που υπαρχει διοριστηριο στη δευτεροβαθμια απο ιδιωτικο σχολειο να του γραφουν και ωρες στο δημοσιο. Οι μηνες που πιανονται για οσους δε διακοπτονται οι συμβασεις ειναι 10 μηνες (δηλ. μορια ) το χρονο και αυτο μονο αν εχει πληρες ωραριο. Κλεινοντας δυο χρονια προυπηρεσια και εφοσων το σχολειο κλεισει ή μειωθουν οι θεσεις μπαινει στον πινακα των αναπληρωτων με 20 μορια . Και να τον καλεσουν ομως αναπληρωτη πρεπει οπωσδηποτε να παραμεινει δυο χρονια αναπληρωτης για να διοριστει ακομη και να εχει τα μορια. Τελος για μονιμοτητα κατευθειαν απο ιδιωτικο  πρεπει να εχει πληρες ωραριο για 6 χρονια και να απολυθει (δεν πιανεται καμια προυπηρεσια αν παραιτηθει). Ομως προσοχη εδω για καποια ξυπνοπουλια που νομιζουν οτι αν πιεσουν για απολυση και το πετυχουν θα διοριστουν. Απολυση μετα την εξαετια μπορει να γινει αν κλεισει το σχολειο ή μειωθουν τα τμηματα αλλιως για να απολυθει πρεπει να συγκλιθει τριμερης επιτροπη απο τη δευτεροβαθμια και να αποφασισουν οτι μπορει να απολυθει λογω διαταραξης κλιματος. Αυτο ομως μπορει να λειτουργησει ως εμποδιο για το διορισμο του στο δημοσιο και εκει που πηγαινε για τα πολλα να χασει και τα λιγα . Αν ηταν ετσι ολοι των ιδιωτικων θα διοριζονταν κατευθειαν στο δημοσιο. ;)
με τη σιγουριά του με κόλλησε λίγο η αλήθεια είναι...σκεφτόμουν μήπως υπάρχει η δυνατότητα για μαγειρέματα, ξέρεις, φτιαχτές απολύσεις, ωράρια κτλ. κατά πόσο ελέγχονται και πώς;;;;! λογικά δεν πρέπει να είναι τόσο απλή η αναγνώριση της προϋπηρεσίας στους εκπαιδευτικούς των ιδιωτικών, όσο φαντάζεται ο γνωστός μου...αλλά η αυτοπεποίθησή του μου γεννά υποψίες. Ευχαριστώ πολύ, από που - στο διαδίκτυο- θα μπορούσα να ενημερωθώ;
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 26, 2009, 01:04:19 μμ »
Συνάδελφοι, υπάρχουν ήδη κάποιες καταγγελίες για "περίεργες προϋπηρεσίες" και σε ειδικότητες εκτός φιλολόγων. Επειδή κατα καιρός πολλά έχουν καταγγελθεί, αλλά τελικά μπόρεσαν να τα καλύψουν, χρειάζεται συστηματική δουλειά. έχει προετοιμαστεί κάτι καλό για τους μαθηματικούς με περιπτώσεις που πήραν πτυχίο Μάρτιο 2009 και έχουν μόρια προϋπηρεσίας. Όποιος ενδιαφέρεται, ας τηλ στο τηλ του συλλόγου ή ας στείλει μέιλ ή κάποιο προσωπικό μήνυμα, γιατί από το τέλος της άλλης βδομάδας θα κατατεθούν κείμενα προς το ΥΠΕΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:30:44 μμ »
"Σας προκαλώ να μου παρουσιάσετε μία -έστω μία- περίπτωση χαριστικής πρόσληψης αναπληρωτή ή ωρομισθίου"

Λυκουρέντζος, πριν από λίγο στη Βουλή...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:32:21 μμ »
"Σας προκαλώ να μου παρουσιάσετε μία -έστω μία- περίπτωση χαριστικής πρόσληψης αναπληρωτή ή ωρομισθίου"

Λυκουρέντζος, πριν από λίγο στη Βουλή...

Το άκουσα κι εγώ!  :o
Ποιον κοροιδεύουν πια;;;  >:(  >:(
Υπάρχει κάποιος που τους πιστεύει;;;  ???  ???  >:(  >:(
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:06:17 πμ »
Τη "δουλειά" τους κάνουν. το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς οι ...
Προβληματίζομαι, μόνο, για το πόσα δικαστήρια μπορεί να προκαλέσει / αντέξει κανείς, ειδικά αν δεν είναι - όπως πρέπει - οργανωμένος!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:53:16 πμ »
"Σας προκαλώ να μου παρουσιάσετε μία -έστω μία- περίπτωση χαριστικής πρόσληψης αναπληρωτή ή ωρομισθίου"

Λυκουρέντζος, πριν από λίγο στη Βουλή...

Τόσοι καθηγητές από τα Τεε του Οαεδ, τα Εκκλησιαστκά, τη Σιβιτανίδειο δε του φτάνουν;
'Ενα ονομαστικό παράδειγμα είναι η φιλόλογος Βίκυ Κοτρικλα που έχει προϋπηρεσία από Οαεδ και Σιβιτανίδειο.
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 27, 2009, 01:01:32 πμ »
"Σας προκαλώ να μου παρουσιάσετε μία -έστω μία- περίπτωση χαριστικής πρόσληψης αναπληρωτή ή ωρομισθίου"

Λυκουρέντζος, πριν από λίγο στη Βουλή...

Τόσοι καθηγητές από τα Τεε του Οαεδ, τα Εκκλησιαστκά, τη Σιβιτανίδειο δε του φτάνουν;
'Ενα ονομαστικό παράδειγμα είναι η φιλόλογος Βίκυ Κοτρικλα που έχει προϋπηρεσία από Οαεδ και Σιβιτανίδειο.

Εξ ιδίων έπρεπε να κρίνει τα αλλότρια.
Αλλά τι λέω;  ???
Και η γυναίκα του ΟΑΕΔίτισσα είναι.  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 27, 2009, 01:07:16 πμ »
H γυναίκα του είναι εν μέρει "Οαεδίτισσα" οπότε μπορεί να απαλλάσσεται  :-X
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 27, 2009, 01:12:21 πμ »
H γυναίκα του είναι εν μέρει "Οαεδίτισσα" οπότε μπορεί να απαλλάσσεται  :-X

Μπορεί να απαλλάσσεται όχι γιατί είναι εν μέρει ΟΑΕΔίτισσα, αλλά γιατί είναι δική του γυναίκα.  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:42:55 πμ »
Την παρακάτω φράση εξεστόμισε ο υφυπουργός Λυκουρέντζος, σήμερα στη Βουλή:
«Σας προκαλώ να μου παρουσιάσετε μία -έστω μία- περίπτωση χαριστικής πρόσληψης αναπληρωτή ή ωρομισθίου»

Τόσο επίτηδες 'σχετικός' είναι ο άνθρωπος!
Εδώ τόσα χρόνια γίνεται της κακομοίρας με προσλήψεις εκτός πίνακα και αυτός δεν έχει πάρει είδηση;
Η παραπάνω φράση του, εκτός από την “ασχετοσύνη του”, αποδεικνύει πόσο επικίνδυνος είναι για την εκπαίδευση.
Να τον χαίρεστε εκεί στη κυβέρνηση.
Ευτυχώς ο Καλός δεν ανήκει πια στο κλάμπ.
Όχι μόνο δεν ακούν τις φωνές που απαιτούν διαφάνεια αλλά κάνουν πως δεν ξέρουν κιόλας τις παρακαμπτήριες!

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:44:56 πμ »
ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΕΜΠΡΑΚΤΗΣ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank27_8_9_1050.php

στην Αθωνιάδα τη Μοριοδίδουσα!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 27, 2009, 02:29:09 μμ »
Την παρακάτω φράση εξεστόμισε ο υφυπουργός Λυκουρέντζος, σήμερα στη Βουλή:
«Σας προκαλώ να μου παρουσιάσετε μία -έστω μία- περίπτωση χαριστικής πρόσληψης αναπληρωτή ή ωρομισθίου»

Τόσο επίτηδες 'σχετικός' είναι ο άνθρωπος!
Εδώ τόσα χρόνια γίνεται της κακομοίρας με προσλήψεις εκτός πίνακα και αυτός δεν έχει πάρει είδηση;
Η παραπάνω φράση του, εκτός από την “ασχετοσύνη του”, αποδεικνύει πόσο επικίνδυνος είναι για την εκπαίδευση.
Να τον χαίρεστε εκεί στη κυβέρνηση.
Ευτυχώς ο Καλός δεν ανήκει πια στο κλάμπ.
Όχι μόνο δεν ακούν τις φωνές που απαιτούν διαφάνεια αλλά κάνουν πως δεν ξέρουν κιόλας τις παρακαμπτήριες!


Μα ο εν λόγω υφυπουργάκος είναι γνωστό νούμερο. Κλασική περίπτωση βλάβης (που θα 'λεγε και ο Τσάκωνας)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160023
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.