*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1523988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3976 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:18:55 πμ »
Δε μου ειπε καποιος οτι θα γινουν αλλιως θα περιμενα..οπως θα περιμενεις κ εσυ να παρουμε μεταθεση
συγνώμη αλλά καμία λογική στην απάντησή σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:54 »

Αποσυνδεδεμένος riverlow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3977 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:19:11 πμ »
Το σεβομαι αυτο.Κατσε λιγο ηρεμα κ σκεψου κ θα δεις οτι δεν ειμαστε τερατα που δεν θελουμε να διοριστειτε.

Αποσυνδεδεμένος riverlow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3978 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:20:09 πμ »
συγνώμη αλλά καμία λογική στην απάντησή σου
Ναι επειδη δε σε συμφερει,το καταλαβαινω αυτο.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3979 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:21:55 πμ »
Συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει ποια είναι η αιτία της αντιπαλότητας που υπάρχει μεταξύ διορισμών και μεταθέσεων (νεοδιόριστων). Τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει και δημιουργείται ένταση; Ας μου εξηγήση κάποις με απλά λόγια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:54 »

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3980 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:26:00 πμ »
Το επιπεδο μια χαρα το κραταω..αλλοι ειναι που ειρωνευονται κ λενε τι υπεγραψες...πραγματικα ντροπη κ λυπαμαι τους μαθητες τους....

Εσυ δηλαδη λες στους μαθητες σου να υπογραφουν οτι να ναι κ μετα να ζητανε αλλα.Πρεπει να ειναι πολυ πιο τυχεροι απο τους δικους μου,οντως.
Επισης αν μιλας για δικαιοσυνη κ ηθικη πες μας ποσο ηθικο κ δικαιο ειναι να παρεις μεταθεση,οταν υπηρξαν ατομα που διοριζονταν περυσι κ επειδη δεν μπορουσαν να στηριξουν το δυο χρονια μακρια,επελεξαν να μεινουν αναπληρωτες στο σπιτι τους.Αλλα το δικαιο για αυτους δεν μας αφορα.Μονο αν βολευει εμας τους ιδιους.Με την ιδια λογικη αν κ αυτοι γνωριζαν πως θα ηταν μονο ενα χρονο η υπηρετηση της οργανικης θα ειχαν δηλωσει κ οι μισοι που διοριστηκαν περυσι κ εχουν απαιτησεις θα ηταν απο την δικια μας πλευρα.

Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος riverlow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3981 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:31:25 πμ »
Aυτοι ειναι ελαχιστοι κ αν γινει νομοθετικη ρυθμιση τους δινω τη σειρα μου.Τους υπολοιπους τους περναω,ειμαι απο πανω στον πινακα κ αν ειναι σωστοι εκπαιδευτικοι θα περιμενουν,αλλιως ειναι σα να χτυπατε τους αλλους π.χ που ειναι μπροστα σας στην ουρα σε μια τραπεζα για να παρετε τη θεση τους,πραγματικα το λιγοτερο λυπηρο....

Αποσυνδεδεμένος riverlow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3982 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:34:55 πμ »

Εσυ δηλαδη λες στους μαθητες σου να υπογραφουν οτι να ναι κ μετα να ζητανε αλλα.Πρεπει να ειναι πολυ πιο τυχεροι απο τους δικους μου,οντως.
Επισης αν μιλας για δικαιοσυνη κ ηθικη πες μας ποσο ηθικο κ δικαιο ειναι να παρεις μεταθεση,οταν υπηρξαν ατομα που διοριζονταν περυσι κ επειδη δεν μπορουσαν να στηριξουν το δυο χρονια μακρια,επελεξαν να μεινουν αναπληρωτες στο σπιτι τους.Αλλα το δικαιο για αυτους δεν μας αφορα.Μονο αν βολευει εμας τους ιδιους.Με την ιδια λογικη αν κ αυτοι γνωριζαν πως θα ηταν μονο ενα χρονο η υπηρετηση της οργανικης θα ειχαν δηλωσει κ οι μισοι που διοριστηκαν περυσι κ εχουν απαιτησεις θα ηταν απο την δικια μας πλευρα.
Ποιος σου ειπε οτι εμεις μπορουμε να στηριξουμε τα δυο χρονια μακρια?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3983 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:53:08 πμ »
Συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει ποια είναι η αιτία της αντιπαλότητας που υπάρχει μεταξύ διορισμών και μεταθέσεων (νεοδιόριστων). Τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει και δημιουργείται ένταση; Ας μου εξηγήση κάποις με απλά λόγια.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ (το τονίζω γιατί άλλοι θα έχουν άλλη οπτική) το ζήτημα συνοψίζεται ως εξής: Σε περίπτωση νέων διορισμών από τους ίδιους πίνακες  χωρίς να προηγηθούν μεταθέσεις, προκαλείται καταστρατήγηση της σειράς του πίνακα, καθώς άτομα σε αρκετά χαμηλότερες θέσεις θα βρεθούν σε μέρη  που τα είχαν δηλώσει άτομα σε υψηλότερες θέσεις. Κάτι το οποίο θεωρώ προβληματικό. Είναι τόσο απλό. Αν ρωτήσεις τώρα κάποιο από τα άτομα που δε θέλουν να πάρουμε μετάθεση, θα σου πουν ένα κάρο  επιχειρήματα, αλλά η αλήθεια είναι ότι απλά προσβλέπουν σε καλύτερα κενα, ενώ αν πάρουμε μετάθεση τα κενα θα είναι πιο απομακρυσμένα. Είναι τόσο απλό.

Γενικα το θέμα είναι απλό στη βάση του: αντικρουόμενα συμφέροντα. Απλά μερικοί εδώ θέλουν να φωνάζουν ντροπηηηη όποτε καποιος εκφέρει μια άλλη άποψη. Νομίζουν ότι τους κάνει να φαίνονται ενάρετοι.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2022, 12:56:03 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3984 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:55:15 πμ »
Ε προφανως για να πηγατε,μπορουσατε.Τα σταθμισατε κ δηλωσατε παντου. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με βολευει προσωπικα να παρετε μεταθεση φετος,αφου στον κλαδο μου διοριστηκαν 5 στον νομο μου που ειναι σχεδον ολοι Αθηναιοι κ ολοι θελουν να φυγουν.Δεν το θεωρω ομως δικαιο.Οπως επισης θεωρω πως δεν θα γινει κ εν τελει μονο καθυστερησεις προκαλουνται.Οπως κ να εχει σταματαω εδω.Δεν εχει νοημα η περαιτερω κουβεντα.Για μενα ειναι ολα θεμα επιλογων,οπως ηταν κ τοσα χρονια ως αναπληρωτες.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3985 στις: Απρίλιος 26, 2022, 12:58:00 πμ »
Επισης ελαχιστοι δεν ειναι,εφοσον σε καποιους κλαδους κατεβηκε ο πινακας σχεδον 50% κατω.Πολλοι.απο αυτους που τωρα εξανιστανται,δεν θα ηταν καν διορισμενοι.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3986 στις: Απρίλιος 26, 2022, 01:05:01 πμ »
Απλά να πω ότι ο riverlow είναι έντιμος και ξάστερος. Κακώς κάκιστα τον εγκαλείτε. Φανερά ζητάει να μη γίνουν φέτος διορισμοί χωρίς μεταθετικό δικαίωμα νεοδιόριστων. Κι ο nikos99 κι ο mtsag αυτό θέλουν, αλλά προσπαθούν ανεπιτυχώς να κρυφτούν. Κι όσο το προσπαθούν τόσο το φανερώνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2022, 01:07:22 πμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3987 στις: Απρίλιος 26, 2022, 01:21:49 πμ »

ποσο ηθικο κ δικαιο ειναι να παρεις μεταθεση,οταν υπηρξαν ατομα που διοριζονταν περυσι κ επειδη δεν μπορουσαν να στηριξουν το δυο χρονια μακρια,επελεξαν να μεινουν αναπληρωτες στο σπιτι τους. Αλλα το δικαιο για αυτους δεν μας αφορα.Μονο αν βολευει εμας τους ιδιους.Με την ιδια λογικη αν κ αυτοι γνωριζαν πως θα ηταν μονο ενα χρονο η υπηρετηση της οργανικης θα ειχαν δηλωσει κ οι μισοι που διοριστηκαν περυσι κ εχουν απαιτησεις θα ηταν απο την δικια μας πλευρα.

Αυτό ακριβώς Χριστιάννα... Γι αυτό και θα γίνει της προσφυγής το κάγκελο αν αλλάξει κάτι από τα περσινά, απαιτώντας όσοι παραχώρησαν τη θέση τους διορισμό, δεδουλευμένα, μόρια, μετάθεση και δε ξέρω και γω τι άλλο... Αυτό σίγουρα το γνωρίζει, το περιμένει και θέλει να το αποφύγει με κάθε τρόπο το υπουργείο...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4029
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3988 στις: Απρίλιος 26, 2022, 01:29:11 πμ »
trust no one... Χρόνια πολλά Χριστός ανέστη με υγεία.. χαρά... ευτυχία. Επειδή μιλάμε για ίδρυση οργανικών θέλω την γνώμη σου. Στην πρωτοβάθμια ειδική  στους Πε86 μέχρι το 2017 αν δεν κάνω λάθος δεν είχαμε ούτε μια πρόσληψη αναπληρωτη.. το 2019 στους διορισμούς δεν είχαμε ούτε ένα διορισμό.. τα τελευταία 5 χρόνια έχουμε πάνω από 70 προσλήψεις πε 86.Εδω δεν πρέπει να έχουμε ίδρυση οργανικών;;;;
Αληθώς Ανέστη! Προφανώς και πρέπει...

Αποσυνδεδεμένος pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #3989 στις: Απρίλιος 26, 2022, 01:42:41 πμ »
Ξεχνάτε ότι σε πολλές προκηρύξεις του ΑΣΕΠ στο παρελθόν και ακόμη και σήμερα διορίζονται ακόμη και πολλά χρόνια μετά την οριστικοποίηση των πινάκων και ενώ "υποτίθεται" έχουν καλυφθεί οι θέσεις που είχαν εξ αρχής προκηρυχθεί. Πρέπει κι όλοι εκείνοι που "αδικήθηκαν" να γκρινιάζουν; Προκύπτουν θέσεις και γίνονται διορισμοί από πίνακες που έχουν ισχύ. Η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη είτε μας συμφερει είτε όχι. Γιατί προκαλείται τέτοιος πανικός από συγκεκριμένο άτομο στο φόρουμ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.