*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249166 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στη σελίδα 213 σύμφωνα με τα γραφόμενα του geokom οι διορισμοί λοιπών κατηγοριών στον κλάδο ΠΕ60 ήταν 618 εκπαιδευτικοί. Αν δεν κάνω λάθος σταματησε στο 617 απ τον πίνακα του ασεπ. Εγώ που έχω σειρά 1200 θα "είμαι μέσα" η τσάμπα χάρηκα για την απόφαση του δεα??
Τι εννοείς σταμάτησε στο 617 στον πίνακα του ασεπ? Σε εσάς πήρε 600 άτομα. Μετά πρόσθεσε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι εννοείς σταμάτησε στο 617 στον πίνακα του ασεπ? Σε εσάς πήρε 600 άτομα. Μετά πρόσθεσε.
Ξεπέρασε τον αριθμό 600 ίσως γιατί κάποιες να προτίμησαν να διοριστουν από του άλλους πίνακες. Πάντως στο 617 που αναφέρω ήταν μια κοπέλα που είχαμε δουλέψει μαζί ως αναπληρώτριες και μετά μονιμοποιηθηκε.

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι έχω από συντονιστεί μετά το νούμερο 350 που είπε ο Γαβρογλου καθώς έχω βάσιμες υποψίες πως με σειρά 1200 δε θα είμαι μέσα..

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι σημαίνει θεμελιώνει δικαίωμα διορισμού; υπάρχει περίπτωση να σε δικαιωνει το δικαστηριο και να μην θεμελιώνεις δικαίωμα; παρεμπιπτόντως δικηγόρος μου είπε πως τις δικαστικές αποφάσεις τςι ερμηνεύει το δικαστηριο ήτοι αυτός που τις εκδίδει κι όχι το Νομικο συμβούλιο του Κράτους 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι! Όσο αφορά το νούμερο των διορισμών σήμερα έδωσε καθαρή απάντηση ο υπουργός... 350!!!! Αυτο Το έλεγαν συνέχεια κ οποίοι δεν το άκουγαν δυστυχώς δεν ήθελαν να το ακούσουν... "Θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού".  Αυτοί που γνωρίζουμε κ έχουμε ψαχτεί,  γνωρίζουμε πολύ καλά ότι μόνο ένας δικηγόρος έταζε πολλά χωρίς να θίξει τις δυσκολίες που είχε κάποιος που δε θεμελιώνει δικαίωμα με βάση τη σειρά κατάταξης.  Ο δικηγόρος μου από την πρώτη μέρα συνάντησης έλεγε ότι δεν θα διορίσουν αυτούς που δεν είχαν ασκήσει δικαίωμα διορισμού.  Γνωρίζω κόσμο που δε δέχτηκε επειδή ήταν πολύ χαμηλά!!! Αντίθετα Μόνο ένας έπαιρνε τα πάντα όλα... Μακάρι να έβγαινε αναληθης ο δικός μου, αλλά το πόρισμα δείχνει ότι από την αρχή ήξεραν την αλήθεια,  κάποιοι την έλεγαν αλλά κάποιοι την έκρυβαν!!!! Ας ανοίξουμε τα μάτια μας και ας δούμε πιο καθαρά... Εύχομαι τα καλύτερα για όλους μέσα απ την καρδιά μου!!!!

Παιδιά όπως είχα αναφέρει και νωρίτερα στην ομάδα πριν προσφύγω ο δικηγόρος μου είπε όσο καλύτερη σειρά έχεις τόσο καλύτερα για να εχεις πιθανότητες θεμελίωσης διορισμού σε περίπτωση θετικής απόφασης. Βεβαια εξαρταται κιόλας πόσοι προσέφυγαν σε καθε ειδικότητα και αν συμπληρώνεται ο αριθμός των θέσεων που κρίθηκαν αντισυνταγματικές.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ξεπέρασε τον αριθμό 600 ίσως γιατί κάποιες να προτίμησαν να διοριστουν από του άλλους πίνακες. Πάντως στο 617 που αναφέρω ήταν μια κοπέλα που είχαμε δουλέψει μαζί ως αναπληρώτριες και μετά μονιμοποιηθηκε.
Η προκήρυξη ηταν για 600 άτομα ίσως από εκεί πρέπει να μετράς. Το 583 ειδικά που αναφέρθηκε δεν το καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά όπως είχα αναφέρει και νωρίτερα στην ομάδα πριν προσφύγω ο δικηγόρος μου είπε όσο καλύτερη σειρά έχεις τόσο καλύτερα για να εχεις πιθανότητες θεμελίωσης διορισμού σε περίπτωση θετικής απόφασης. Βεβαια εξαρταται κιόλας πόσοι προσέφυγαν σε καθε ειδικότητα και αν συμπληρώνεται ο αριθμός των θέσεων που κρίθηκαν αντισυνταγματικές.
ο ΦΧ είπε πως δεν πάιζει ρόλο η σειρά...δεν μπορεί το υπουργείο να μην σε διιορίσει

Αποσυνδεδεμένος KROKOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι έχω από συντονιστεί μετά το νούμερο 350 που είπε ο Γαβρογλου καθώς έχω βάσιμες υποψίες πως με σειρά 1200 δε θα είμαι μέσα..

Στον αριθμό 350 συμπεριλαμβάνονται όλες οι αποφάσεις 5 μεγαλοδικηγόρων.Είναι 32 αποφάσεις  ΣΤΕ και  60 αποφάσεις ΔΕΑ .Να δούμε ποιοι θα είναι αυτοί που θεμελιώνουν δικαίωμα.Αυτές τις αποφάσεις τις είπε ο νομικός του υπουργείου στο δικηγόρο μου.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στον αριθμό 350 συμπεριλαμβάνονται όλες οι αποφάσεις 5 μεγαλοδικηγόρων.Είναι 32 αποφάσεις  ΣΤΕ και  60 αποφάσεις ΔΕΑ .Να δούμε ποιοι θα είναι αυτοί που θεμελιώνουν δικαίωμα.Αυτές τις αποφάσεις τις είπε ο νομικός του υπουργείου στο δικηγόρο μου.
Είναι πολύ λίγα τα 350 άτομα γι αυτές τις αποφάσεις. Θεωρώ ότι δεν δικαιολογούν ούτε το άλλοθι της καλής σειράς στον ασεπ...

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
“Κατ’ αρχήν να συμφωνήσουμε ότι μετά από πολύ δύσκολες διεργασίες, γιατί είναι ένα εξαιρετικά περίπλοκο νομικό ζήτημα, θα προχωρήσουμε στο διορισμό όσων θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού του ΑΣΕΠ του 2008.

Προφανώς και δεν θα διορίσουμε όποιον πήρε μέρος στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ και πέρασε τα μαθήματα. Αυτοί δε θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού.

Εμείς την Πέμπτη, αν θυμάμαι καλά, ανακοινώσαμε μετά από σύσκεψη που έγινε με τον κ. Βερναρδάκη και νομικούς ότι επιλύθηκαν όλα τα νομικά προβλήματα και προχωράμε άμεσα. Πρέπει να το χαιρετίσουν και οι συνάδελφοι αυτοί”.

Τα παραπάνω ανέφερε σε ραδιοφωνική του συνέντευξη στο ρ/σ 247 ο Κώστας Γαβρόγλου.

Στην ερώτηση πόσοι είναι στον αριθμό αυτοί οι εκπαιδευτικοί ο Υπουργός απάντησε ότι ο αριθμός τους νομίζω είναι στους 350.

Ενώ για το χρόνο διορισμού ο Κώστας Γαβρόγλου δήλωσε ότι θα γίνουν άμεσα.  Ο Υπουργός δήλωσε ότι υπάρχει η πολιτική βούληση αλλά πολλές φορές έρχεται σε σύγκρουση με αποφάσεις δικαστηρίων. Πολλές φορές οι αποφάσεις των δικαστηρίων δημιουργούν τέτοιου είδους γραφειοκρατικά ζητήματα που δεσμεύουν θετικά την Κυβέρνηση και πολλές φορές η Κυβέρνηση δεν είναι σε θέση να καταλάβει λόγω της γραφειοκρατίας τι πρέπει να κάνει. Εκεί όταν υπάρχει η πολιτική βούληση προσπαθούμε μαζί με το ΝΣΚ, το Συμβούλιο Επικρατείας να κάνουμε αυτές τις κινήσεις που αυτοί οι άνθρωποι δεν θα τις βρουν μπροστά τους σε κάποια χρόνια και θα χουμε άλλα προβλήματα.    https://xenesglosses.eu/2018/09/350-peripou-diorismoi-oristika-dikaiothenton-ekpaideftikon-asep-2008-tha-ginoun-amesa-diorismoi/

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού σημαίνει ότι αφενός έχουν δικαιωθεί αμετάκλητα κι αφετέρου ότι η σειρά επιτυχίας τους είναι τέτοια που να μην υπερβαίνει απ' τον τελευταίο διοριστέο του ΑΣΕΠ '08 τον αριθμό των αντισυνταγματικά διορισμένων 40%-24μηνο-30μηνο απ' το '09 κι έπειτα.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
“Κατ’ αρχήν να συμφωνήσουμε ότι μετά από πολύ δύσκολες διεργασίες, γιατί είναι ένα εξαιρετικά περίπλοκο νομικό ζήτημα, θα προχωρήσουμε στο διορισμό όσων θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού του ΑΣΕΠ του 2008.

Προφανώς και δεν θα διορίσουμε όποιον πήρε μέρος στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ και πέρασε τα μαθήματα. Αυτοί δε θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού.

Εμείς την Πέμπτη, αν θυμάμαι καλά, ανακοινώσαμε μετά από σύσκεψη που έγινε με τον κ. Βερναρδάκη και νομικούς ότι επιλύθηκαν όλα τα νομικά προβλήματα και προχωράμε άμεσα. Πρέπει να το χαιρετίσουν και οι συνάδελφοι αυτοί”.

Τα παραπάνω ανέφερε σε ραδιοφωνική του συνέντευξη στο ρ/σ 247 ο Κώστας Γαβρόγλου.

Στην ερώτηση πόσοι είναι στον αριθμό αυτοί οι εκπαιδευτικοί ο Υπουργός απάντησε ότι ο αριθμός τους νομίζω είναι στους 350.

Ενώ για το χρόνο διορισμού ο Κώστας Γαβρόγλου δήλωσε ότι θα γίνουν άμεσα.  Ο Υπουργός δήλωσε ότι υπάρχει η πολιτική βούληση αλλά πολλές φορές έρχεται σε σύγκρουση με αποφάσεις δικαστηρίων. Πολλές φορές οι αποφάσεις των δικαστηρίων δημιουργούν τέτοιου είδους γραφειοκρατικά ζητήματα που δεσμεύουν θετικά την Κυβέρνηση και πολλές φορές η Κυβέρνηση δεν είναι σε θέση να καταλάβει λόγω της γραφειοκρατίας τι πρέπει να κάνει. Εκεί όταν υπάρχει η πολιτική βούληση προσπαθούμε μαζί με το ΝΣΚ, το Συμβούλιο Επικρατείας να κάνουμε αυτές τις κινήσεις που αυτοί οι άνθρωποι δεν θα τις βρουν μπροστά τους σε κάποια χρόνια και θα χουμε άλλα προβλήματα.    https://xenesglosses.eu/2018/09/350-peripou-diorismoi-oristika-dikaiothenton-ekpaideftikon-asep-2008-tha-ginoun-amesa-diorismoi/
Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά όπως είχα αναφέρει και νωρίτερα στην ομάδα πριν προσφύγω ο δικηγόρος μου είπε όσο καλύτερη σειρά έχεις τόσο καλύτερα για να εχεις πιθανότητες θεμελίωσης διορισμού σε περίπτωση θετικής απόφασης. Βεβαια εξαρταται κιόλας πόσοι προσέφυγαν σε καθε ειδικότητα και αν συμπληρώνεται ο αριθμός των θέσεων που κρίθηκαν αντισυνταγματικές.


Το δικαστήριο δηλαδή εκδίδει απόφαση ανάλογα με το πόσοι εκπαιδευτικοί ανα ειδικότητα προσέφυγαν; Αν δηλ είναι λίγοι δικαιώνει ευκολότερα απο το αν είναι πολλοί; Και ακόμα πιό εύκολα να υποθέσω εγώ, αν αυτοί που προσέφυγαν είναι πολύ λιγότεροι απο τις θέσεις που κρίθηκαν αντισυνταγματικές;;; Έχει μια λογική κάπως ....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2018, 06:22:36 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ

Το δικαστήριο δηλαδή εκδίδει απόφαση ανάλογα με το πόσοι εκπαιδευτικοί ανα ειδικότητα προσέφυγαν. Αν δηλ είναι λίγοι δικαιώνει ευκολότερα απο το αν είναι πολλοί; Και ακόμα πιό εύκολα να υποθέσω εγώ, αν οι προσφυγόντες είναι πολύ λιγότεροι απο τις θέσεις που κρίθηκαν αντισυνταγματικές;;; Έχει μια λογική κάπως ....
Δηλ. το ζήτημα είναι ποσοτικό και δεν σχετίζεται με το αν έχει γράψει πολύ καλά κάποιος στον ΑΣΕΠ ή πιο μέτρια;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 902
Σύνολο: 905

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.