*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1248833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newinpde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Το υπουργείο οφείλει να σεβαστεί την απόφαση και το σκεπτικό του δικαστηρίου, διορίζοντας το σύνολο των δικαιωθέντων.
Δεν γίνεται να συνεχίσει να αγνοεί τις δικαστικές αποφάσεις, όπως πανηγυρικώς έκανε με την 527. Τι είδους δημοκρατία είναι αυτή, όπου η διοίκηση κάνει ό,τι θέλει;;
Ψάχνουν λέξη προς λέξη τις αποφάσεις του ΔΕΑ για να βρουν πάτημα να αποφύγουν κάποιους διορισμούς και την απόφαση του ΣτΕ (527/2105) την προσπέρασαν συνολικά, διότι δυσαρεστεί την κομματική τους πελατεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2018, 09:42:35 πμ από newinpde »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ελληνικού Τύπου Δημοκρατία. Ημιφεουδαρχία Προνεωτερικών Καταβολών.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Το υπουργείο οφείλει να σεβαστεί την απόφαση και το σκεπτικό του δικαστηρίου, διορίζοντας το σύνολο των δικαιωθέντων.
Δεν γίνεται να συνεχίσει να αγνοεί τις δικαστικές αποφάσεις, όπως πανηγυρικώς έκανε με την 527. Τι είδους δημοκρατία είναι αυτή, όπου η διοίκηση κάνει ό,τι θέλει;;
Ψάχνουν λέξη προς λέξη τις αποφάσεις του ΔΕΑ για να βρουν πάτημα να αποφύγουν κάποιους διορισμούς, αλλά την απόφαση του ΣτΕ (527/2105) την προσπέρασαν συνολικά, διότι δυσαρεστεί την κομματική τους πελατεία.
Σκέφτομαι ότι ίσως υπάρχει λογική σ' αυτό που λέτε. Εξαλλου το Υπουργείο δεν έκανε έφεση. Επίσης και πάλι δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμόσει νέο σύστημα διορισμού όσο υπάρχουν άτομα με δικαιωτικές αποφάσεις που βαστούν έναν ασεπ ζωντανό. Νομίζω ότι πάλι μπορεί να μπλοκαριστεί το όποιο νέο σύστημα διορισμών.

Όπως μας μετέφεραν,  σύμφωνα με τη Πρόεδρο του Δικαστηρίου, όσο υπάρχουν αδιόριστοι από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του 2008 και εφόσον προκηρυσσόταν  νέος διαγωνισμός θα μπορούσε αυτός να ακυρωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2018, 09:58:29 πμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος newinpde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Θέλουν να αφήσουν απέξω ανθρώπους που πέρασαν τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, και αναζητούν τρόπους για να βολέψουν -αντισυνταγματικώς- εκείνους που κόπηκαν ή δεν έδωσαν καν. Αντί να υπηρετούν το δίκαιο κάνουν ό,τι εξυπηρετεί τα κομματικά τους συμφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ολοι οι επιτυχόντες του ασεπ δυνάμει διοριστέοι ήταν και είναι...κι αυτός που έγραψε 55, τη βάση. Ξέρετε γιατί; μου το εξήγησε δικηγόρος: είναι επιτυχών σύμφωνα με το νόμο, ο οποίος ορίζει πως επιτυχών είναι όποιος γράφει πάνω από τη βάση. Επειτα είναι επιλαχών. Το Εφετείο και στην απορριπτική του απόφαση, λέει πως ο καθένας μπορεί να διεκδικήσει θέση από τη στιγμή που οι διορισμοί γίνονται με επιλογή. Και η προσφυγή είναι επιλογή. Αν ο διοριστέος των πρώτων θέσεων του ασεπ καλείται να βάλει κάποιες περιοχές και μπορεί να μην τις βάλει όλες ή και να αρνηθεί διορισμό, τότε ποιον καλεί; τον επόμενο και τον επομενο και πάει λέγοντας.. Και η προσφυγή επέχει θέση προτίμησης
Εδω το υπουργείο λέει δεν διορίζω τον πιο κάτω και σωστα. Γιατί; διοτι οι δικηγόροι είπαν στο Υπουργείο και στη νομική υπηρεσία πως εκκρεμούν αποφάσεις δικαστηριών εφετείων και κυρίως ΣτΕ που θα κρίνουν αν και ποιες περιπτώσεις είναι εμπρόθεσμοι ή όχι.

Είχα γράψει στο παρελθόν αυτό που βοηθός του ΦΧ μου είπε στο γραφείο και λιθοβολήθηκα εδώ μέσα από κάποιους, για αίτηση ακύρωση διορισμού. Λοιπόν αυτό που μου ειπε σε σχετική ερωτησή μου: υπάρχουν κάποιοι με χαμηλή σειρά στους ΑΣΕΠ αν διοριστούν μετά από δικαστικές αποφάσεις μπορεί οι από πάνω τους αν δικαιωθούν σε μεταγενέστερη φάση να προσφυγουν σε βάρος τους; και μου απάντησε πως μπορούν να κάνουν αίτηση ακύρωσης. Αυτό το υπουργείο το ξέρει και θέλει να το αποφύγει. Κατά κάποιον τρόπο προστατεύει και τον δικαιωμένο πολίτη-εκπαιδευτικό
Θεωρώ πως οι προσλήψεις με τα δικαστηρια θα ξεκαθαρίσουν με τις αποφάσεις των ΣτΕ σε ένα με δύο χρόνια. Τότε οι δικηγόροι θα πάνε με τις περιπτωσεις των ασεπιτων που πληρουν τις χρονικές προϋποθέσεις, ανεξαρτήτως σειράς επιτυχίας, και θα ζητησουν την οριστική και αμετάκλητη εφαρμογή των αποφάσεων χωρίς και οι πελάτες τους να κινδυνεύουν.

Σε κάθε περίπτωση ανεξαρτήτως σειράς αν πρέπει να συμπληρωθει ο αριθμός των αντισυνταγματικώς προοσληφθέντων ακόμα κι αν ο δικαιωμένος είναι εμπρόθεσμος και πληρεί τις προϋποθέσεις (και βασική προϋπόθεση είναι να είναι επιτυχών, ήτοι να έχει τη βαθμολογική βάση 55 και άνω) πρέπει να διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κακώς δεν διορίζουν όσους έχουν δικαστικές αποφάσεις. Είναι λιγότεροι από 780 και επομένως θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού. Αυτοί που διορίστηκαν παράνομα είναι 780. Επομένως, όσοι δικαιώθηκαν, εφόσον είναι λιγότεροι, πρέπει να διοριστούν.
Αυτό με το 100% δεν βγάζει νόημα.

Έχεις απόλυτο δίκαιο, θα πρέπει να διορίσουν τόσους, όσους ακριβώς διόρισαν αντισυνταγματικά. Μόνο σε περίπτωση που ο αριθμός όσων προσέφυγαν είναι πάνω απο τις θέσεις των αντισυνταγματικά διορισμένων, τότε να λαμβάνεται υπόψιν η σειρά κατάταξης στον ΑΣΕΠ, αλλιώς δεν βλέπω κανένα νόημα να κάνουν λόγο για σειρά, αν για παράδειγμα οι θέσεις είναι 100 και όσοι προσέφυγαν είναι πχ 70. Αν συμβαίνει το αντίθετο τότε ναί να μετρήσει η σειρά γιατί δεν μπορεί να γίνει και αλλιώς. Αυτό που θέλω να ρωτήσω και αν κάποιος γνωρίζει είναι, για παράδειγμα για τον ΑΣΕΠ 2006 οι αντισυνταγματικά διορισμένοι, άρα και οι θέσεις που βγαίνουν αφορούν μόνο την διετή περίοδο 2007 και 2008 δηλ μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ; ή αθροιστικά μέχρι και τον τελευταίο διορισμό;

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ολοι οι επιτυχόντες του ασεπ δυνάμει διοριστέοι ήταν και είναι...κι αυτός που έγραψε 55, τη βάση. Ξέρετε γιατί; μου το εξήγησε δικηγόρος: είναι επιτυχών σύμφωνα με το νόμο, ο οποίος ορίζει πως επιτυχών είναι όποιος γράφει πάνω από τη βάση. Επειτα είναι επιλαχών. Το Εφετείο και στην απορριπτική του απόφαση, λέει πως ο καθένας μπορεί να διεκδικήσει θέση από τη στιγμή που οι διορισμοί γίνονται με επιλογή. Και η προσφυγή είναι επιλογή. Αν ο διοριστέος των πρώτων θέσεων του ασεπ καλείται να βάλει κάποιες περιοχές και μπορεί να μην τις βάλει όλες ή και να αρνηθεί διορισμό, τότε ποιον καλεί; τον επόμενο και τον επομενο και πάει λέγοντας.. Και η προσφυγή επέχει θέση προτίμησης
Εδω το υπουργείο λέει δεν διορίζω τον πιο κάτω και σωστα. Γιατί; διοτι οι δικηγόροι είπαν στο Υπουργείο και στη νομική υπηρεσία πως εκκρεμούν αποφάσεις δικαστηριών εφετείων και κυρίως ΣτΕ που θα κρίνουν αν και ποιες περιπτώσεις είναι εμπρόθεσμοι ή όχι.

Είχα γράψει στο παρελθόν αυτό που βοηθός του ΦΧ μου είπε στο γραφείο και λιθοβολήθηκα εδώ μέσα από κάποιους, για αίτηση ακύρωση διορισμού. Λοιπόν αυτό που μου ειπε σε σχετική ερωτησή μου: υπάρχουν κάποιοι με χαμηλή σειρά στους ΑΣΕΠ αν διοριστούν μετά από δικαστικές αποφάσεις μπορεί οι από πάνω τους αν δικαιωθούν σε μεταγενέστερη φάση να προσφυγουν σε βάρος τους; και μου απάντησε πως μπορούν να κάνουν αίτηση ακύρωσης. Αυτό το υπουργείο το ξέρει και θέλει να το αποφύγει. Κατά κάποιον τρόπο προστατεύει και τον δικαιωμένο πολίτη-εκπαιδευτικό
Θεωρώ πως οι προσλήψεις με τα δικαστηρια θα ξεκαθαρίσουν με τις αποφάσεις των ΣτΕ σε ένα με δύο χρόνια. Τότε οι δικηγόροι θα πάνε με τις περιπτωσεις των ασεπιτων που πληρουν τις χρονικές προϋποθέσεις, ανεξαρτήτως σειράς επιτυχίας, και θα ζητησουν την οριστική και αμετάκλητη εφαρμογή των αποφάσεων χωρίς και οι πελάτες τους να κινδυνεύουν.

Σε κάθε περίπτωση ανεξαρτήτως σειράς αν πρέπει να συμπληρωθει ο αριθμός των αντισυνταγματικώς προοσληφθέντων ακόμα κι αν ο δικαιωμένος είναι εμπρόθεσμος και πληρεί τις προϋποθέσεις (και βασική προϋπόθεση είναι να είναι επιτυχών, ήτοι να έχει τη βαθμολογική βάση 55 και άνω) πρέπει να διοριστεί.
Και γω ακριβώς αυτό γνωρίζω! Ότι στο μέλλον μπορεί να γίνουν αιτήσεις ακύρωσης διορισμού. Ο δικηγόρος μου το είπε κ εμένα! Και ακόμη δεν έχουν βγει όλες οι αποφάσεις οπότε έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Καλημέρα σας και καλή σχολική χρονιά. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί πιστεύω ότι ο αριθμός θα είναι μειωμένος και δεν θα διοριστούν τελικά όλοι όσοι προσέφυγαν. Καταρχάς να σας πω ότι είμαι διορισμένος αναδρομικά με δικαστική απόφαση ως διοριστέος ΑΣΕΠ 2008. Στην ειδικότητα μου είχαμε προσφύγει γύρω στα 15 άτομα (όλοι ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ όχι απλά επιτυχόντες - έχει σημασία). Όπως πολύ σωστά έγραψε κάποιος πιο πάνω οι "παρανόμως" διορισμένοι στον κλάδο μου ήταν 56. Άρα πολύ λογικό να διοριστούν αναδρομικά και οι 15 προσφυγέντες, εφόσον όντως - όχι μόνο νομικά ορθώς, αλλά και με την απλή λογική, είχαν ΦΕΚ διορισμού από το καλοκαίρι του 2009. ΟΜΩΣ ΟΧΙ! Το υπουργείο δεν τους διόρισε όλους αναδρομικά. Διόρισε μόνο τον αριθμό που έιχε διοριστεί "παράνομα" (40%, 30μηνο και 24μηνο) την χρονιά 2010, ο οποίος ήταν 6!!! άτομα. Ήταν αυτό δίκαιο; Εμπρόθεσμοι όλοι, στα δικαστήρια με ΦΕΚ διοριστέου, και οι συνάδελφοι είναι ακόμα νεοδιόριστοι ενώ στο ίδιο ΦΕΚ (α φουρνιά) υπάρχουν άτομα με 9 χρόνια μονιμότηατας ήδη.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Να δείτε πόσοι διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ τη χρονιά 2010 (ή το 2011 εξαρτάται την προσφυγή) γιατί από εκείνη τη χρονιά θα είναι οι αναδρομικοί διορισμοί, τότε ήταν που είχαμε προσφύγει οι διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008 και έτσι βγήκε η 527 Απόφαση ΔΕΑ. Μην μετράτε από το 2009. Το λέω για να μην βιώσετε τις απογοητεύσεις που ζήσαμε εμείς αυτά τα χρόνια. Δεν γνωρίζω προσφυγή επιτυχόντων κατά των διορισμών από το 2009. Πάντα με μιοα επιφύλαξη, αλλά σας το λέω μήπως έτσι βγαίνουν τα νούμερα από το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ντίμη άλλη περίπτωση η δικιά σου. Ήσουν διοριστέος κι απλά διόριζε άλλους από προϋπηρεσίες αντισυνταγματικά κι εσύ περίμενες μέχρι τελικά να έλθει (θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς) κι ο δικός σου. Και κάποιοι σαν κι εσένα διορίστηκαν αναδρομικά κι άλλοι όχι. Απλά διορίστηκαν το χρόνο που τους ήλθε τελικά. Δεν έχει να κάμει με όσα συζητάμε εδώ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όλοι οι διορισμοί λόγω της 527 θα είναι αναδρομικοί κι αυτό που λέμε είναι αν θα έπρεπε να συμπεριλάβουν κι όσους δικαιώθηκαν δικαστικά μα λόγω σειράς δε θα διορίζονταν άμα γίνονταν ακόμη και 100% οι προσλήψεις απ' το γραπτό.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Να δείτε πόσοι διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ τη χρονιά 2010 (ή το 2011 εξαρτάται την προσφυγή) γιατί από εκείνη τη χρονιά θα είναι οι αναδρομικοί διορισμοί, τότε ήταν που είχαμε προσφύγει οι διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008 και έτσι βγήκε η 527 Απόφαση ΔΕΑ. Μην μετράτε από το 2009. Το λέω για να μην βιώσετε τις απογοητεύσεις που ζήσαμε εμείς αυτά τα χρόνια. Δεν γνωρίζω προσφυγή επιτυχόντων κατά των διορισμών από το 2009. Πάντα με μιοα επιφύλαξη, αλλά σας το λέω μήπως έτσι βγαίνουν τα νούμερα από το υπουργείο.
δηλαδη η αναδρομικοτητα θα ειναι απο τοτε που θα επρεπε να ειχαμε διοριστει (όπως λεει στην αποφαση οτι παρανόμως παραλειφθηκαμε απο διορισμο τα έτη 2009- 2014) ή απο το 2015 που καναμε αιτηση διορισμου στο υπουργειο και απορριφθηκαμε;; μιλαμε παντα για αυτους που ειναι μεσα στους παρανομους διορισμους (40%, 24μηνο, 30 μηνο).

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Το '09 προσμετράται γιατί οι διοριστέοι αντισυνταγματικά εκείνης της χρονιάς υπάγονται στα ποσοστά που φτιάχτηκαν βάσει των διοριστέων ΑΣΕΠ του '08. Κι όχι του '06.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το εφετείο στην απόφαση που διαβασα ο ίδιος έχει αυτά τα νούμερα ως δικεδικούμενες θέσεις από τους προσφέυγοντες που έχει το side https://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/796756/hiliades-ekpaideutikoi-dioristikan-ektos-asep 
  και μετράνε και από το 2009
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2018, 11:35:34 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Να δείτε πόσοι διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ τη χρονιά 2010 (ή το 2011 εξαρτάται την προσφυγή) γιατί από εκείνη τη χρονιά θα είναι οι αναδρομικοί διορισμοί, τότε ήταν που είχαμε προσφύγει οι διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008 και έτσι βγήκε η 527 Απόφαση ΔΕΑ. Μην μετράτε από το 2009. Το λέω για να μην βιώσετε τις απογοητεύσεις που ζήσαμε εμείς αυτά τα χρόνια. Δεν γνωρίζω προσφυγή επιτυχόντων κατά των διορισμών από το 2009. Πάντα με μιοα επιφύλαξη, αλλά σας το λέω μήπως έτσι βγαίνουν τα νούμερα από το υπουργείο.

dimisfl...δηλαδη να δουμε ποσοι διοριστικαν παρανομα απο το 2010 εωσ 2014 και ετσι θα βρουμε τον αριθμο οσων διοριστήκαν (40%, 24μηνο, 30 μηνο)??το 2009 να μην το βάλουμε μέσα?Απο  το 2010 και πέρα  να μετρησουμε ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2018, 11:46:56 πμ από Aneta »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160624
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.