*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2038513 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Γιατί νομίζω ότι οι πίνακες τελικά δεν θα ανοίξουν;;;    Ο χρόνος περνά...  ::)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
και τα δυσπρόσιτα στα οποία υπηρετήσαμε και θα υπηρετήσουμε;....μηδέν! ένας πίνακας δεν είναι λειτουργικός... αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους....προσμέτρηση δυσπροσίτων από πίνακα αναπληρωτών...ξεχωριστός για προσλήψεις....

Δεν έχει να κάνει με το  τι αρέσει και βολευει των καθένα αλλα είναι ανάγκη αυτο που προτείνεται να είναι συννομο.......
Γιατί νομίζω ότι οι πίνακες τελικά δεν θα ανοίξουν;;;    Ο χρόνος περνά...  ::)

Το κουβάρι είναι πολύ μπερδεμένο και αντι να καταθέτουν οι εμπλεκόμενοι φορεις, ρεαλιστικές προτάσεις, πετουν χαρταετο  8)


Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχει να κάνει με το  τι αρέσει και βολευει των καθένα αλλα είναι ανάγκη αυτο που προτείνεται να είναι συννομο....... 
Το κουβάρι είναι πολύ μπερδεμένο και αντι να καταθέτουν οι εμπλεκόμενοι φορεις, ρεαλιστικές προτάσεις, πετουν χαρταετο  8)


ποιο δεν είναι σύννομο; η προσμέτρηση των δυσπρόσιτων; μην τρελαθούμε τώρα! >:(
λέει πουθενά το ΣτΕ σβύστε τα δυσπρόσιτα;

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
ποιο δεν είναι σύννομο; η προσμέτρηση των δυσπρόσιτων; μην τρελαθούμε τώρα! >:(
λέει πουθενά το ΣτΕ σβύστε τα δυσπρόσιτα;
Παρεξηγήσατε πορτοκάλι δεν αφορα την απόφαση του στε, αλλά με το γεγονός ότι δεν μπορει κάν να ανοιξει τους ώς έχει.......
Διότι κάποιος μπορει να προρφύγει  στην δικαιοσύνη με το επιχείρημα ότι του στερήθηκε η ευκαιρία για το μπόνους της διπλής μοριοδότησης , αφου δεν ήταν αυτοι οι κανόνες όταν έκανε την αίτηση .....έχει  μεγάλη πιθανότητα να δικαιωθει.
Γι΄αυτο τον λόγο δεν άνοιγαν τους πίνακες οι προηγούμενοι......
Δεν είναι ευκολη υπόθεση το άνοιγμα των πινάκων γιατι πρέπει να γίνει με μια συνολική αναθεώρηση του συστήματος διορισμών......
Πρώτα πρέπει να βρεθει ποιο θα είναι το σύστημα διορισμών .....και μετά θα ανοίξουν οι πίνακες.   

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρεξηγήσατε πορτοκάλι δεν αφορα την απόφαση του στε, αλλά με το γεγονός ότι δεν μπορει κάν να ανοιξει τους ώς έχει.......
Διότι κάποιος μπορει να προρφύγει  στην δικαιοσύνη με το επιχείρημα ότι του στερήθηκε η ευκαιρία για το μπόνους της διπλής μοριοδότησης , αφου δεν ήταν αυτοι οι κανόνες όταν έκανε την αίτηση .....έχει  μεγάλη πιθανότητα να δικαιωθει.
Γι΄αυτο τον λόγο δεν άνοιγαν τους πίνακες οι προηγούμενοι......
Δεν είναι ευκολη υπόθεση το άνοιγμα των πινάκων γιατι πρέπει να γίνει με μια συνολική αναθεώρηση του συστήματος διορισμών......
Πρώτα πρέπει να βρεθει ποιο θα είναι το σύστημα διορισμών .....και μετά θα ανοίξουν οι πίνακες.   

 

κι αν δεν μετρήσουν τα δυσπρόσιτα μπορούν να ανοίξουν οι πίνακες κι ας μην θεσπιστεί νέο σύστημα διορισμών...

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
κι αν δεν μετρήσουν τα δυσπρόσιτα μπορούν να ανοίξουν οι πίνακες κι ας μην θεσπιστεί νέο σύστημα διορισμών...
Νμίζω ότι ούτε αυτό μπορει να γίνει , και για αυτο δέν έχουν ανοίξει εώς  τώρα .
Πρώτα πρέπει να βρεθεί το σύστημα διορισμων και μετά θα ανοίξουν οι πίνακες δεν γίνεται αλλίως.........
 

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Εγώ λέω να μοριοδοτηθεί διπλά ότι έχει ο καθένας. Ας πούμε όποιος έκανε αναπληρωτής στο ΕΠΑΛ Περάματος να πάρει διπλά μόρια, όποιος είχε μαντέψει ότι θα τον πάρουν αναπληρωτή και είχε πάει μία μέρα νωρίτερα να προσμετρηθεί ως προϋπηρεσία, αν την επόμενη χρονιά πέρασες από το περσινό σχολείο και ήπιες καφέ τριπλή μοριοδότηση, όποιος γράφει περισσότερα μυνήματα στο pde  τετραπλή, όποιος πήρε μέρος στις πορείες για τους απολυμένους συναδέλφους των ειδικοτήτων (απόδειξη με φωτογραφία δίπλα στον Κοτσυφάκη) να θεωρηθεί απολυμένος και να επαναπροσληφθεί ΑΜΕΣΑ.
Και μάλιστα αναδρομικά από 1980.
Φαντάζομαι ότι όλα τα παραπάνω είναι σύννομα αν υπάρχει η πολιτική βούληση, άσχετα αν όταν έγινε η προκύρηξη των θέσεων και των κριτηρίων πρόσληψης δεν αναφέρονταν στην εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Εγώ λέω να μοριοδοτηθεί διπλά ότι έχει ο καθένας. Ας πούμε όποιος έκανε αναπληρωτής στο ΕΠΑΛ Περάματος να πάρει διπλά μόρια, όποιος είχε μαντέψει ότι θα τον πάρουν αναπληρωτή και είχε πάει μία μέρα νωρίτερα να προσμετρηθεί ως προϋπηρεσία, αν την επόμενη χρονιά πέρασες από το περσινό σχολείο και ήπιες καφέ τριπλή μοριοδότηση, όποιος γράφει περισσότερα μυνήματα στο pde  τετραπλή, όποιος πήρε μέρος στις πορείες για τους απολυμένους συναδέλφους των ειδικοτήτων (απόδειξη με φωτογραφία δίπλα στον Κοτσυφάκη) να θεωρηθεί απολυμένος και να επαναπροσληφθεί ΑΜΕΣΑ.
Και μάλιστα αναδρομικά από 1980.
Φαντάζομαι ότι όλα τα παραπάνω είναι σύννομα αν υπάρχει η πολιτική βούληση, άσχετα αν όταν έγινε η προκύρηξη των θέσεων και των κριτηρίων πρόσληψης δεν αναφέρονταν στην εγκύκλιο.
Τριπλά μαζι με βαρέα και ανθυγιεινά   ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Γιατί νομίζω ότι οι πίνακες τελικά δεν θα ανοίξουν;;;    Ο χρόνος περνά...  ::)
Νομιζω πως ειναι το πιθανοτερο. Ειναι πολυ ευκολο απεξω να το θεωρουμε λογικο να ανοιξουν, να μετρησουν διπλα κλπ. Αλλο ομως τι θεωρουμε υποχρεωση του υπουργειου ωστε να μας δικαιωσει και αλλο παιδια τι πρεπει να συμβει με βαση τους νομους που υπαρχουν (θα μου πειτε ενα σωρο νομοι καταπατουνται, ναι θα συμφωνησω! Ομως στον αδυνατο, οπως οι καθηγητες οι νομοι εφαρμοζονται). Ετσι λοιπον μου κανει εντυπωση που ενα σωρο ατομα εδω μεσα το θεωρουν απολυτα φυσιολογικο τοσο το να ξεκλειδωσουν οι πινακες οσο και το να μετρησουν διπλα τα μορια. Επισης ισως σε χειροτερη μοιρα να ειναι αυτοι που βλεπουν το ενα σωστο ενω το αλλο αδικο, προφανως γιατι το ενα τους βολευει και οχι το αλλο. Μια ερωτηση:
Οταν δηλωνατε περιοχες και βαζατε κουτακι για να σας παρουν νωρις ή απλα για να σας παρουν δεν ξερατε οτι η προυπηρεσια θααα μετρησει μετα με μικρη βαρυτητα μολις διεξαχθει διαγωνισμος ασεπ και πως μεχρι τοτε τιποτα δεν θα προσμετρουταν? Επισης οταν δηλωνατε σχολεια δεν ξερατε πως μετρανε ολα μονα και οχι διπλα? Το λεω γιατι και εγω καθε χρονο εβαζα κουτακι, εφευγα πρωτη φαση τα τελευταια χρονια μα το θεωρω αδιανοητο να ισχυριζομαι οτι επειδη εφυγα Σεπτεμβρη και ο αλλος Οκτωβρη να θεωρω σωστο να ξεκλειδωσουν οι πινακες και ετσι να τον περασω. Τα ιδια ισχυουν για τα δυσπροσιτα σα συλλογισμος. Ελατε λιγο στη θεση οσων πατησαν σε αυτο που ισχυε και που ισχυει. Προφανως λοιπον θεωρω αυτονοητο πως δε θα ξεκλειδωσουν επειδη ειναι παρανομο. Το υπουργειο θα ηθελε να εφαρμοζε ενα τετοιο μετρο που δεν του κοστιζει και να ευχαριστησει μεγαλο πληθος εκπαιδευτικων που θα δικαιωνοντουσταν!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί νομίζω ότι οι πίνακες τελικά δεν θα ανοίξουν;;;    Ο χρόνος περνά...  ::)
ισχυει ο νομος λοβερδου για τη διετια 12-14 και εφεξης. Αυτο ειναι ψηφισμενο επισημα απο το ελληνικο κοινοβουλιο. Αυτοι που εκαναν προσφυγη εναντι αυτου δεν πανε καθολου καλα και δεν αντιπροσωπευουν το συνολο του εκπαιδευτικου κοσμου. Για ποιο λογο ειχαν κλειδωσει οι πινακες. Για να γινει ΑΣΕΠ. Ασεπ δεν εγινε και ουτε και προκειται. Πρεπει δηλαδη οσοι εγκαταλειψαμε τις οικογενειες μας απο το 2010 και μετα να προσλαμβανομαστε αναπληρωτες με τα μορια του 2010 τη σχολικη περιοδο 2015-16. Υπενθυμιζω οτι στον ενιαιο αναπληρωτων ειναι και τα μορια των 2 τελευταιων διαγωνισμων.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Οι πίνακες θα ανοίξουν από το 2010-2014 χωρίς διπλασιασμό μορίων λόγω δυσπρόσιτων. Ο διπλασιασμός μορίων θα ισχύσει από το 2014 κ.ε. Η αιτιολογία για τα προηγούμενα χρόνια είναι ότι θα αιφνιδιάσουν όσους δεν δήλωναν δυσπρόσιτα επειδή ο νόμος έλεγε άλλα". Τάδε έφη ο γ.γραμματέας του Υπουργείου (εάν θυμάμαι καλά τη θέση του). Αν είπε ψέμματα, τότε λέω και εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2015, 09:05:44 πμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
πες τα Touristakos!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ λέω να μοριοδοτηθεί διπλά ότι έχει ο καθένας. Ας πούμε όποιος έκανε αναπληρωτής στο ΕΠΑΛ Περάματος να πάρει διπλά μόρια, όποιος είχε μαντέψει ότι θα τον πάρουν αναπληρωτή και είχε πάει μία μέρα νωρίτερα να προσμετρηθεί ως προϋπηρεσία, αν την επόμενη χρονιά πέρασες από το περσινό σχολείο και ήπιες καφέ τριπλή μοριοδότηση, όποιος γράφει περισσότερα μυνήματα στο pde  τετραπλή, όποιος πήρε μέρος στις πορείες για τους απολυμένους συναδέλφους των ειδικοτήτων (απόδειξη με φωτογραφία δίπλα στον Κοτσυφάκη) να θεωρηθεί απολυμένος και να επαναπροσληφθεί ΑΜΕΣΑ.
Και μάλιστα αναδρομικά από 1980.
Φαντάζομαι ότι όλα τα παραπάνω είναι σύννομα αν υπάρχει η πολιτική βούληση, άσχετα αν όταν έγινε η προκύρηξη των θέσεων και των κριτηρίων πρόσληψης δεν αναφέρονταν στην εγκύκλιο.
  εγω θελω να εχω διπλα μορια γιατι ειμαι ωραια  μπορω;;;;;
Τι μ@@@@@@@ λενε αυτοι της ΟΛΜΕ!!!!!!!!!
Νομιζω πως ειναι το πιθανοτερο. Ειναι πολυ ευκολο απεξω να το θεωρουμε λογικο να ανοιξουν, να μετρησουν διπλα κλπ. Αλλο ομως τι θεωρουμε υποχρεωση του υπουργειου ωστε να μας δικαιωσει και αλλο παιδια τι πρεπει να συμβει με βαση τους νομους που υπαρχουν (θα μου πειτε ενα σωρο νομοι καταπατουνται, ναι θα συμφωνησω! Ομως στον αδυνατο, οπως οι καθηγητες οι νομοι εφαρμοζονται). Ετσι λοιπον μου κανει εντυπωση που ενα σωρο ατομα εδω μεσα το θεωρουν απολυτα φυσιολογικο τοσο το να ξεκλειδωσουν οι πινακες οσο και το να μετρησουν διπλα τα μορια. Επισης ισως σε χειροτερη μοιρα να ειναι αυτοι που βλεπουν το ενα σωστο ενω το αλλο αδικο, προφανως γιατι το ενα τους βολευει και οχι το αλλο. Μια ερωτηση:
Οταν δηλωνατε περιοχες και βαζατε κουτακι για να σας παρουν νωρις ή απλα για να σας παρουν δεν ξερατε οτι η προυπηρεσια θααα μετρησει μετα με μικρη βαρυτητα μολις διεξαχθει διαγωνισμος ασεπ και πως μεχρι τοτε τιποτα δεν θα προσμετρουταν? Επισης οταν δηλωνατε σχολεια δεν ξερατε πως μετρανε ολα μονα και οχι διπλα? Το λεω γιατι και εγω καθε χρονο εβαζα κουτακι, εφευγα πρωτη φαση τα τελευταια χρονια μα το θεωρω αδιανοητο να ισχυριζομαι οτι επειδη εφυγα Σεπτεμβρη και ο αλλος Οκτωβρη να θεωρω σωστο να ξεκλειδωσουν οι πινακες και ετσι να τον περασω. Τα ιδια ισχυουν για τα δυσπροσιτα σα συλλογισμος. Ελατε λιγο στη θεση οσων πατησαν σε αυτο που ισχυε και που ισχυει. Προφανως λοιπον θεωρω αυτονοητο πως δε θα ξεκλειδωσουν επειδη ειναι παρανομο. Το υπουργειο θα ηθελε να εφαρμοζε ενα τετοιο μετρο που δεν του κοστιζει και να ευχαριστησει μεγαλο πληθος εκπαιδευτικων που θα δικαιωνοντουσταν!
Σωστα
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://xenesglosses.eu/2015/06/to-polynomosxedio-analytika-oi-allag/

τελικά άνοιγμα από το 2010 χωρίς διπλασιασμό.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160492
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.