*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859284 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #868 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:06:47 μμ »
Είναι ακριβώς όπως τα λες. Πιστεύω όμως οτι δεν μπορεί με μια τροπολογία να γίνει αυτό. Να κλεισει τον διορισμών και να ανοίξει των αναπληρωτών (αν δεν κάνω λάθος).
Μα εδώ και λίγα χρόνια δεν υπάρχει μπορεί ή δεν μπορεί!!
Εδώ έχουν καταργήσει το σύνταγμα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:41 »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #869 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:08:49 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ή σχολιαστεί παραπάνω αλλά θα ήθελα να ρωτήσω επειδη δεν έχω καταλάβει. Τελικά στο δυσπρόσιτο για να διπλασιαστεί η προυπηρεσία στο αναπληρωτή πρέπει να κάνεις 2 χρόνια ή γίνεται μόνο και με ένα διδακτικο  έτος;; Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε απαντήστε μου....

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #870 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:10:21 μμ »
Επειδή έχω διοριστεί πολύ πριν το 2010 απλά ρωτώ έγινε έστω και μία αλλαγή στους Πίνακες αναπληρωτών. ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
Ενας πίνακας παγώνει γενικά ή δεν παγώνει... εγώ αυτό ξέρω... διότι αν αλλάζει για μελλοντική αλλαγή (π.χ. χαρτιά ΑΣΠΑΙΤΕ, προυπηρεσία ιδιωτικών) οφείλει να αλλάξει για οποιοδήποτε στοιχείο υπάρχει σε αυτόν και αφορά τους πάντες σε αυτόν....
Δεν μπορεί να κλειδώνεται μια συγκεκριμένη προυπηρεσία και κάποια άλλα να αλλάζουν.
Καταρχάς ας το δούμε πιο ψύχραιμα και σοβαρά.
1. ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 2010 οι πίνακες άλλαζαν όταν κάποιος αποκτούσε επάρκεια ή γινόταν τρίτεκνος ή ανάπηρος (οπότε κάποιος από το ποσοστό του 40% μπορεί το 2008 να έβλεπε το εαυτό του στις πρώτες θέσεις και να υπολόγιζε σε διορισμό του την επόμενη χρονιά αλλά ήξερε ότι στον νέο πίνακα του 2009 ίσως να έπεφτε θέσεις αν κάποιος άλλος με περισσότερα μόρια αποκτούσε παιδ. επάρκεια.
2. Ο νόμος 3848 ήτανε σαφέστατος (δεν λέω δίκαιος αν θες τη γνώμη μου ΑΔΙΚΟΣ) σταματούσε μόνο την τροφοδότηση της προϋπηρεσίας μας από το 2010 και έπειτα μέχρι την πλήρη εφαρμογή του 3848 δηλ. να κάνει ΑΣΕΠ και να προσθέσει όλη την προϋπάρχουσα και την επιπλέον προϋπηρεσία ....

Αλλαγές στη σειρά με βάση συγκεκριμένων κριτηρίων ΝΑΙ ΕΓΙΝΑΝ όπως και γινόταν και πριν ΚΑΙ ΟΛΟΙ αυτοί τουλάχιστον που διαβάζουμε τις εκάστοτε διατάξεις του Υπουργείου το γνώριζαν και έπραταν αναλόγος


Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #871 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:14:32 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ή σχολιαστεί παραπάνω αλλά θα ήθελα να ρωτήσω επειδη δεν έχω καταλάβει. Τελικά στο δυσπρόσιτο για να διπλασιαστεί η προυπηρεσία στο αναπληρωτή πρέπει να κάνεις 2 χρόνια ή γίνεται μόνο και με ένα διδακτικο  έτος;; Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε απαντήστε μου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:41 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #872 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:15:33 μμ »
2

Αποσυνδεδεμένος ioanniagk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #873 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:15:57 μμ »
Με βάση το παραπάνω αν εγώ απολυθώ φέτος από ένα ιδιωτικό και μέχρι 30/6/2010 είχα μαζέψει την προυπηρεσία εγγράφομαι φέτος και σε ποιον Πίνακα?
Αν εγγραφομαι στον Πίνακα έστω και με την Προυπηρεσία μου ως τις 30/6/2010 έχει ανοίξει ο Πίνακας; ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
Επαναλαμβάνω προσπαθώ να καταλάβω αν έχει τροποποιηθεί έστω καποιος πίνακας μετά το 2010 και γιατί.

@ioanniagk

Καλύτερα να το διαβάσετε εσείς οι αναπληρωτές και να τους το κωλύσετε στην μούρη να το διαβάσουν και αυτοί στο Υπουργείο... ή ο Πίνακας παγώνει ή οχι. Απόψυξη κατά το δοκούν πρώτη φορά ακούω...
http://xenesglosses.eu/2014/07/anaplirotes-ekpaideutikoi-texnikon/
Και ο όμως έτσι είναι όπως το λες απόψυξη κατά το δοκούν έχουμε

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #874 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:18:07 μμ »
Καταρχάς ας το δούμε πιο ψύχραιμα και σοβαρά.
1. ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 2010 οι πίνακες άλλαζαν όταν κάποιος αποκτούσε επάρκεια ή γινόταν τρίτεκνος ή ανάπηρος (οπότε κάποιος από το ποσοστό του 40% μπορεί το 2008 να έβλεπε το εαυτό του στις πρώτες θέσεις και να υπολόγιζε σε διορισμό του την επόμενη χρονιά αλλά ήξερε ότι στον νέο πίνακα του 2009 ίσως να έπεφτε θέσεις αν κάποιος άλλος με περισσότερα μόρια αποκτούσε παιδ. επάρκεια.
2. Ο νόμος 3848 ήτανε σαφέστατος (δεν λέω δίκαιος αν θες τη γνώμη μου ΑΔΙΚΟΣ) σταματούσε μόνο την τροφοδότηση της προϋπηρεσίας μας από το 2010 και έπειτα μέχρι την πλήρη εφαρμογή του 3848 δηλ. να κάνει ΑΣΕΠ και να προσθέσει όλη την προϋπάρχουσα και την επιπλέον προϋπηρεσία ....

Αλλαγές στη σειρά με βάση συγκεκριμένων κριτηρίων ΝΑΙ ΕΓΙΝΑΝ όπως και γινόταν και πριν ΚΑΙ ΟΛΟΙ αυτοί τουλάχιστον που διαβάζουμε τις εκάστοτε διατάξεις του Υπουργείου το γνώριζαν και έπραταν αναλόγος

Ακριβώς πριν το 2010 άλλαζαν ΟΛΑ για ΟΛΟΥΣ. ΟΧΙ επιλέκτικά. Και όλοι ξέραμε ποιο είναι το παιχνίδι εξαρχής και δεν άλλαξε γιατί μια Υπουργός είχε ορέξεις. . Το πρόβλημα λοιπόν ξεκινά από το 2010 και μετά... πρόσεξε με βάση ένα Νόμο που έχει ισχύ από το 2010 και μετά και τι λέει... να γίνει ΑΣΕΠ. Ερωτώ έγινε φέτος ΑΣΕΠ? Γιατί ο τότε Νόμος σταματούσε επιλεκτικά τα ανεβοκατεβάσματα και άλλα τα επέτρεπε?
Εμπαζε λοιπόν ο τότε Νόμος και αυτός εδώ τώρα πάει να φτιάξει έναν άλλο Νόμο που καραμπάζει δις? Δηλαδή και ΑΣΕΠ δεν κάνω και ανοίγω τον Πίνακα...

Και γιατί ρε μάγκα πας να καταργήσεις επιλεκτικά τον τότε Νόμο? Π.χ. γιατί φέτος έχουμε 2014 και έτσι μας κάπνισε?

Και καθόμαστε τώρα και συζητάμε τόσες σελίδες... και καλά εγώ πες διορισμένος είμαι και απλά συζητώ. Εσείς τα ανέχεστε?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 11:20:40 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #875 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:21:51 μμ »
Με βάση το παραπάνω αν εγώ απολυθώ φέτος από ένα ιδιωτικό και μέχρι 30/6/2010 είχα μαζέψει την προυπηρεσία εγγράφομαι φέτος και σε ποιον Πίνακα?
Αν εγγραφομαι στον Πίνακα έστω και με την Προυπηρεσία μου ως τις 30/6/2010 έχει ανοίξει ο Πίνακας; ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
Επαναλαμβάνω προσπαθώ να καταλάβω αν έχει τροποποιηθεί έστω καποιος πίνακας μετά το 2010 και γιατί.

@ioanniagk

Καλύτερα να το διαβάσετε εσείς οι αναπληρωτές και να τους το κωλύσετε στην μούρη να το διαβάσουν και αυτοί στο Υπουργείο... ή ο Πίνακας παγώνει ή οχι. Απόψυξη κατά το δοκούν πρώτη φορά ακούω...

Ναι συνάδελφε εγγράφεσαι αν είχες μόρια από ιδιοτικο πιο πριν απο το 2010 αλλά αυτό που λέω είναι ότι και πριν το 2010 αν ήσουν ο επόμενος που ήτανε να διοριστει πάλι θα έχανες τη σειρά σου από κάποιον που είχε περισσότερη προϋπηρεσία από εσένα από ιδιοτικο +ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Ο 3848 που με βάση αυτόν ενεργούσαμε και ενεργούμε όλα αυτά τα χρόνια (και τονίζω ότι δεν υπερασπίζομαι το συγκεκριμένο νόμου τον οποίο θεωρώ ΑΔΙΚΟ) κλείδωνε ΜΟΝΟ την προϋπηρεσία.
Άλλο να λέμε ότι ο νόμος δημιούργησε για ορισμένους "ηθικές" αδικίες και άλλο να κάνουμε εμείς ότι μας συμφέρει ή να τον ερμηνεύουμε όπως θέλουμε έχει διαφορά...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #876 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:27:50 μμ »
Ναι συνάδελφε εγγράφεσαι αν είχες μόρια από ιδιοτικο πιο πριν απο το 2010 αλλά αυτό που λέω είναι ότι και πριν το 2010 αν ήσουν ο επόμενος που ήτανε να διοριστει πάλι θα έχανες τη σειρά σου από κάποιον που είχε περισσότερη προϋπηρεσία από εσένα από ιδιοτικο +ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Ο 3848 που με βάση αυτόν ενεργούσαμε και ενεργούμε όλα αυτά τα χρόνια (και τονίζω ότι δεν υπερασπίζομαι το συγκεκριμένο νόμου τον οποίο θεωρώ ΑΔΙΚΟ) κλείδωνε ΜΟΝΟ την προϋπηρεσία.
Άλλο να λέμε ότι ο νόμος δημιούργησε για ορισμένους "ηθικές" αδικίες και άλλο να κάνουμε εμείς ότι μας συμφέρει ή να τον ερμηνεύουμε όπως θέλουμε έχει διαφορά...

Οι Νόμοι σε αυτήν την χώρα συντάσσονται πολλες φορές για να εξυπηρετούν κάποιους
Και εφαρμόζονται όταν τους ανέχονται οι υπόλοιποι.
Ισως 4 χρόνια να μην είναι πολλά... δεν έχω κάτι άλλο να πω.
Ισως και κακώς ασχολήθηκα μιας και δεν με αφορά άμεσα το θέμα.
Ελπίζω εσάς που αφορά να πράξετε το καλύτερο.
Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #877 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:36:57 μμ »
Ακριβώς πριν το 2010 άλλαζαν ΟΛΑ για ΟΛΟΥΣ. ΟΧΙ επιλέκτικά. Και όλοι ξέραμε ποιο είναι το παιχνίδι εξαρχής και δεν άλλαξε γιατί μια Υπουργός είχε ορέξεις. . Το πρόβλημα λοιπόν ξεκινά από το 2010 και μετά... πρόσεξε με βάση ένα Νόμο που έχει ισχύ από το 2010 και μετά και τι λέει... να γίνει ΑΣΕΠ. Ερωτώ έγινε φέτος ΑΣΕΠ? Γιατί ο τότε Νόμος σταματούσε επιλεκτικά τα ανεβοκατεβάσματα και άλλα τα επέτρεπε?
Εμπαζε λοιπόν ο τότε Νόμος και αυτός εδώ τώρα πάει να φτιάξει έναν άλλο Νόμο που καραμπάζει δις? Δηλαδή και ΑΣΕΠ δεν κάνω και ανοίγω τον Πίνακα...

Και γιατί ρε μάγκα πας να καταργήσεις επιλεκτικά τον τότε Νόμο? Π.χ. γιατί φέτος έχουμε 2014 και έτσι μας κάπνισε?

Και καθόμαστε τώρα και συζητάμε τόσες σελίδες... και καλά εγώ πες διορισμένος είμαι και απλά συζητώ. Εσείς τα ανέχεστε?
Καταρχάς δεν ανέχομαι τίποτα που καταπατά την ελευθερία μου όσο ρομαντικό και αν ακούγεται...
Πιστεύω ότι σε μια πολιτισμένη κοινωνία όλοι ενεργούμε με βάση τους εκάστοτε νόμους, αν ο καθένας κάνει ότι θέλει ας πάμε να ζήσουμε σε ζούγκλα. Ναι υπάρχουν νόμοι που είναι ενάντια στα συμφεροντά μου όμως αναγκάζομαι να τους ακολουθώ αλλιώς είμαι παράνομος, εκτός και αν θέλω (δικαίωμά μου να ζω παράνομα) ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ
Δεύτερον αν διαβάσεις παλαιότερα ποστ μου τονίζω πως αυτό που έχει ΜΕΙΖΟΝΑ σημασία είναι να λήξει επιτέλους η μεταβατική .
Το ότι δεν έκανε ΑΣΕΠ αυτά τα χρόνια δεν ακυρώνει τον 3848 οι νομικοί  του υπουργείου "έκαναν καλά τη δουλειά τους" και είχαν προβλέψει μεταβατική περίοδο της οποία καθορίζουν τη διάρκεια όπως θέλουν.
Τώρα γιατί το 2014; Γιατί κάποιοι ¨ξύνονταν" όλα αυτά τα χρόνια για προσμέτρηση προύπηρεσίας ποντάρωντας και στην προσμέτρηση του 2010-2014

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #878 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:46:24 μμ »
Καταρχάς δεν ανέχομαι τίποτα που καταπατά την ελευθερία μου όσο ρομαντικό και αν ακούγεται...
Πιστεύω ότι σε μια πολιτισμένη κοινωνία όλοι ενεργούμε με βάση τους εκάστοτε νόμους, αν ο καθένας κάνει ότι θέλει ας πάμε να ζήσουμε σε ζούγκλα. Ναι υπάρχουν νόμοι που είναι ενάντια στα συμφεροντά μου όμως αναγκάζομαι να τους ακολουθώ αλλιώς είμαι παράνομος, εκτός και αν θέλω (δικαίωμά μου να ζω παράνομα) ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ
Δεύτερον αν διαβάσεις παλαιότερα ποστ μου τονίζω πως αυτό που έχει ΜΕΙΖΟΝΑ σημασία είναι να λήξει επιτέλους η μεταβατική .
Το ότι δεν έκανε ΑΣΕΠ αυτά τα χρόνια δεν ακυρώνει τον 3848 οι νομικοί  του υπουργείου "έκαναν καλά τη δουλειά τους" και είχαν προβλέψει μεταβατική περίοδο της οποία καθορίζουν τη διάρκεια όπως θέλουν.
Τώρα γιατί το 2014; Γιατί κάποιοι ¨ξύνονταν" όλα αυτά τα χρόνια για προσμέτρηση προύπηρεσίας ποντάρωντας και στην προσμέτρηση του 2010-2014
+1

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #879 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:46:32 μμ »
Επειδή έχω χάσει τη μπάλα.....

Εκδοχή 1η:
Η  κλήση των αναπληρωτών αυτή τη χρονιά θα γίνει με βάση την προϋπηρεσία ως 30-6-2010.

Του χρόνου ο πίνακας θα ανανεωθεί και εκεί θα υπάρχει η προϋπηρεσία ως 30-6-2010 και η προυπηρεσία από Σεπτέμβριο του 2014 και εξής ( μάλιστα στα δυσπρόσιτα διπλασιασμένη).

Και η προϋπηρεσία από Σεπτέμβριο 2010 ως 30-6-2014 θα είναι άφαντη.

Εκδοχή 2η:

Η  κλήση των αναπληρωτών θα γίνεται  και για τα επόμενα χρόνια με βάση την προϋπηρεσία ως 30-6-2010.

Οταν με το καλό γίνει ΑΣΕΠ,  θα υπολογιστεί η προϋπηρεσία όλων των ετών ως τότε κατά τον 3848/2010, αλλά αυτή που έχει προσφερθεί σε δυσπρόσιτα από το 2014  και μετά θα υπολογίζεται διπλή.

Μήπως έχετε καταλάβει τι από τα δύο εννοούν;

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #880 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:50:32 μμ »
http://xenesglosses.eu/2014/08/i-thesi-tou-pa-s-a-f-gia-moriodotisi-kai-a/

  Πολύ καλά επιχειρήματα και σωστή τοποθέτηση από ΠΑΣΑΦ.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #881 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:51:38 μμ »
Για εμένα ΜΟΝΟ όποιος έχει δώσει και έχει πετύχει σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ, έχει δικαίωμα να διαμαρτύρεται γι' αυτό που πάει να γίνει. Ακυρώνονται θυσίες χρόνων και είναι πέρα για πέρα άδικο...

Για όλους τους υπόλοιπους, όσο και αν ακούγεται άσχημο, θα πρέπει να νιώθουν τυχεροί που τους δόθκε το δικαίωμα να εργαστούν άμεσα σε αυτό που σπούδασαν, όταν 1.500.000 κόσμος στα χρόνια τη κρίσης είναι μόνιμα στην ανεργία, μεταξύ των οποίων, χιλιάδες εκπαιδευτικοί με περισσότερα μάλιστα τυπικά προσόντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.