*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859268 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1274 στις: Αύγουστος 09, 2014, 04:04:58 μμ »
Έχουμε μια ανήθικη εκπαίδευση.
Πληρωμένη εξωσχολικά από το δημοτικό.
Απαξιωμένους υπηρέτες - δάσκαλους και καθηγητές.
Έχουμε μια ανήθικη παιδεία.
Με ευνούχους μαθητές και προσωπικό.
Στείρα γνώση που οδηγεί με απόλυτη ακρίβεια στην ημιμάθεια.
Καθοδηγούμενες φιλοδοξίες.
Άκρατος ανταγωνισμός για το δικαίωμα στην εργασία.
Τυφλούς και κωφούς εκπαιδευτικούς.
Διεκδικήσεις μόνο οικονομικές.
Μάταιες φιλονικίες για την αριστεία των λειτουργών της εκπαίδευσης.
Αγωνίες και αγώνες μόνο για τα μικροσυμφέροντα και όχι για το δια ταύτα (παιδεία-παιδιά).
Εκτός από τους νόμους της φύσης, όλοι οι υπόλοιποι άλλαξαν κατά το δοκούν των εκάστοτε εξουσιών.
Συμπέρασμα.
Είτε είσαι επιτυχών ΑΣΕΠ, είτε μόλις τελειόφοιτος, είτε πλεονάζων μορίων, είτε αναπληρωτής - ωρομίσθιος, είτε μόνιμος, είτε είσαι master, είτε είσαι δόκτωρ, είτε νομότυπος, είτε τυχοδιώκτης, είτε το θες, είτε δεν το θες, το ίδιο γρανάζι του σάπιου συστήματος είσαι και είμαι.
Στην αγωνία χιλιάδων ανθρώπων να εργαστούν στις διεστραμμένες μέρες μας το νόμιμο δεν μπορεί να υπερτερεί του ηθικού. Η λογική δεν μπορεί να κυριεύει του συναισθήματος.
Σε μια κοινωνία αν θέλουμε κοινωνική δικαιοσύνη πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν μας και τα κοινωνικά κριτήρια.
Και λίγος λαϊκισμός για το τέλος.
Στο υπάρχον σχολείο τα μοναδικά προσόντα που χρειάζονται είναι: ύφος χιλίων καρδιναλίων, καθαρό σβέρκο (για σφαλιάρες), γλώσσα γλειψίματος, δημιουργικότητα στην αφαίρεση ενδιαφερόντων, ελπίδων και ονείρων και τέλος άσβεστο ζήλο για ανεύρεση τρόπων διδασκαλίας, πειθαρχίας, διορισμού και εξέλιξης.
Λευτεριά στους μαυροπίνακες για να αναδυθεί η μυρωδιά της κιμωλίας!
Ω μέγα Λοβέρδε, οι αρωγοί  των βρεφών, των νηπίων, των παιδιών, των εφήβων, των νέων τούτου του τόπου σε χαιρετούν!   
Εύχομαι καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:36 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1275 στις: Αύγουστος 09, 2014, 06:18:02 μμ »
Έχουμε μια ανήθικη εκπαίδευση.
Πληρωμένη εξωσχολικά από το δημοτικό.
Απαξιωμένους υπηρέτες - δάσκαλους και καθηγητές.
Έχουμε μια ανήθικη παιδεία.
Με ευνούχους μαθητές και προσωπικό.
Στείρα γνώση που οδηγεί με απόλυτη ακρίβεια στην ημιμάθεια.
Καθοδηγούμενες φιλοδοξίες.
Άκρατος ανταγωνισμός για το δικαίωμα στην εργασία.
Τυφλούς και κωφούς εκπαιδευτικούς.
Διεκδικήσεις μόνο οικονομικές.
Μάταιες φιλονικίες για την αριστεία των λειτουργών της εκπαίδευσης.
Αγωνίες και αγώνες μόνο για τα μικροσυμφέροντα και όχι για το δια ταύτα (παιδεία-παιδιά).
Εκτός από τους νόμους της φύσης, όλοι οι υπόλοιποι άλλαξαν κατά το δοκούν των εκάστοτε εξουσιών.
Συμπέρασμα.
Είτε είσαι επιτυχών ΑΣΕΠ, είτε μόλις τελειόφοιτος, είτε πλεονάζων μορίων, είτε αναπληρωτής - ωρομίσθιος, είτε μόνιμος, είτε είσαι master, είτε είσαι δόκτωρ, είτε νομότυπος, είτε τυχοδιώκτης, είτε το θες, είτε δεν το θες, το ίδιο γρανάζι του σάπιου συστήματος είσαι και είμαι.
Στην αγωνία χιλιάδων ανθρώπων να εργαστούν στις διεστραμμένες μέρες μας το νόμιμο δεν μπορεί να υπερτερεί του ηθικού. Η λογική δεν μπορεί να κυριεύει του συναισθήματος.
Σε μια κοινωνία αν θέλουμε κοινωνική δικαιοσύνη πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν μας και τα κοινωνικά κριτήρια.
Και λίγος λαϊκισμός για το τέλος.
Στο υπάρχον σχολείο τα μοναδικά προσόντα που χρειάζονται είναι: ύφος χιλίων καρδιναλίων, καθαρό σβέρκο (για σφαλιάρες), γλώσσα γλειψίματος, δημιουργικότητα στην αφαίρεση ενδιαφερόντων, ελπίδων και ονείρων και τέλος άσβεστο ζήλο για ανεύρεση τρόπων διδασκαλίας, πειθαρχίας, διορισμού και εξέλιξης.
Λευτεριά στους μαυροπίνακες για να αναδυθεί η μυρωδιά της κιμωλίας!
Ω μέγα Λοβέρδε, οι αρωγοί  των βρεφών, των νηπίων, των παιδιών, των εφήβων, των νέων τούτου του τόπου σε χαιρετούν!   
Εύχομαι καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.
Επισημαίνοντας μία φράση σου για την οποία  θά'θελα περισσότερη εξήγηση, προχωρώ....
Μα η πολιτικοκοινωνική-οικονομική εκπαίδευση οποιασδήποτε χώρας πλουσίας ή φτωχής ,ελεύθερης ή σκλαβωμένης( με την ευρεία έννοια) υποχρεούται να ακολουθεί την ''αντίστοιχη γραμμή'' γι'αυτό και εγώ πάντα πίστευα ότι η εκπαίδευση είναι και ατομική υπόθεση γιατί πάντα υπάρχει μια ''γραμμή'' που πρέπει να μας ...υποψιάζει!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1276 στις: Αύγουστος 09, 2014, 06:21:52 μμ »
Δλδ η προϋπηρεσία δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο διορισμού; Πρέπει ντε και καλά να γίνει νέος ΑΣΕΠ για να διαχωριστούμε ξανά σε επιτυχόντες και μη; Μια ζωή να διαβάζουμε και να εξεταζόμαστε σε θεωρίες μάθησης που είναι αναχρονιστικές και δεν εφαρμόζονται στην πράξη; Και αν θες να ξέρεις, προτιμώ να δουλεύω αναπληρωτής κοντά στον τόπο μου άμα γίνεται με 850Ε παρά να διοριστώ στα πέρατα της Ελλάδας με 680Ε, έτσι όπως μας καταντήσανε...
Ασφαλώς να προηγηθείτε εσείς οι παλιότεροι ΕΦΟΣΟΝ έχετε μεγαλύτερη προϋπηρεσία, το ότι δώσατε ΑΣΕΠ δυστυχώς ο νόμος δεν το μετράει στους πίνακες αναπληρωτών (επικαλούμαι τους νόμους που τόσο πολύ "λατρεύετε" όσοι είστε ενάντια στο άνοιγμα των πινάκων με αναδρομική ισχύ). Απλά φοβάστε μην ανοίξει ο πίνακας του 24μηνου και σας προσπεράσουν στη σειρά για διορισμό. (Εγώ έχω πολύ λίγα μόρια μη με φοβάστε... ;D)
Σύμφωνα με το ΣτΕ η προϋπηρεσία δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο διορισμού. Επίσης, εδώ και λίγα χρόνια γνωρίζουμε ότι οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου, δεν μπορούν να μετατρέπονται σε συμβάσεις αορίστου χρόνου.
Η μόνη οδός για διορισμό στο δημόσιο είναι μέσω ΑΣΕΠ. (Αναφέρομαι γενικά και όχι μόνο στην εκπαίδευση).
Ωστόσο, οι εκπαιδευτικοί που θα δίνουν ΑΣΕΠ δεν θα το κάνουν μόνο για μόνιμο διορισμό (680 €), αλλά και για να προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές (850 €) από τον ένα και μοναδικό πίνακα ανά ειδικότητα.

Στους πίνακες αναπληρωτών μπορείς να δεις ότι υπάρχουν δύο στήλες από τα μόρια ΑΣΕΠ που έπιασε κάποιος πάνω από τη βάση. Τα μόρια του τελευταίου ΑΣΕΠ (τα πάνω από τη βάση) είναι ολόκληρα, ενώ του προηγούμενου ΑΣΕΠ υποδιπλασιάζονται. (Μετράνε τα μισά μόρια, που ήταν πάνω από τη βάση).

Ο πίνακας του 24μήνου δεν πρόκειται να ανοίξει. Βασικά πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι να μην ανοίξουν οι πίνακες. Ο επόμενος διαγωνισμός έρχεται σύντομα! Καλό είναι να προετοιμάζεστε! Ο 3848/2010 είναι ο νόμος που διέπει τις συνθήκες πρόσληψης και διορισμού εκπαιδευτικών. Θα καταλάβεις πολλά για το πώς λειτουργεί το σύστημα, αν τον μελετήσεις. Μπορεί να μη σου αρέσει αυτός ο νόμος, αλλά αν δεν μάθεις τι λέει πώς θα χρησιμοποιήσεις υπέρ σου τα πλεονεκτήματα που σου δίνει;

Προσωπικά δεν έχω κανένα λόγο να σε πείσω για κάτι, επειδή δεν έχω καν δουλέψει ως αναπληρωτής. Άρα μπορείς να καταλάβεις ότι είμαι αντικειμενικός, εφόσον οι ρυθμίσεις για τους πίνακες αναπληρωτών δε με αφορούν. Όπως έγραψα και είναι ήδη γνωστό στο φόρουμ είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008 και σε λίγο θα είμαι διορισμένος.

Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε συνάδελφε στην εκπαίδευση, ούτε οι παλιοί, ούτε οι νέοι.
Είναι δύσκολος ο δρόμος που διαλέξαμε. Καλωσήρθες στην ελληνική δημόσια εκπαίδευση! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2014, 06:23:59 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1277 στις: Αύγουστος 09, 2014, 06:24:14 μμ »
Σύμφωνα με το ΣτΕ η προϋπηρεσία δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο διορισμού. Επίσης, εδώ και λίγα χρόνια γνωρίζουμε ότι οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου, δεν μπορούν να μετατρέπονται σε συμβάσεις αορίστου χρόνου.
Η μόνη οδός για διορισμό στο δημόσιο είναι μέσω ΑΣΕΠ. (Αναφέρομαι γενικά και όχι μόνο στην εκπαίδευση).
Ωστόσο, οι εκπαιδευτικοί που θα δίνουν ΑΣΕΠ δεν θα το κάνουν μόνο για μόνιμο διορισμό (680 €), αλλά και για να προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές (850 €) από τον ένα και μοναδικό πίνακα ανά ειδικότητα.

Στους πίνακες αναπληρωτών μπορείς να δεις ότι υπάρχουν δύο στήλες από τα μόρια ΑΣΕΠ που έπιασε κάποιος πάνω από τη βάση. Τα μόρια του τελευταίου ΑΣΕΠ (τα πάνω από τη βάση) είναι ολόκληρα, ενώ του προηγούμενου ΑΣΕΠ υποδιπλασιάζονται. (Μετράνε τα μισά μόρια, που ήταν πάνω από τη βάση).

Ο πίνακας του 24μήνου δεν πρόκειται να ανοίξει. Βασικά πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι να μην ανοίξουν οι πίνακες. Ο επόμενος διαγωνισμός έρχεται σύντομα! Καλό είναι να προετοιμάζεστε! Ο 3848/2010 είναι ο νόμος που διέπει τις συνθήκες πρόσληψης και διορισμού εκπαιδευτικών. Θα καταλάβεις πολλά για το πώς λειτουργεί το σύστημα, αν τον μελετήσεις. Μπορεί να μη σου αρέσει αυτός ο νόμος, αλλά αν δεν μάθεις τι λέει πώς θα χρησιμοποιήσεις υπέρ σου τα πλεονεκτήματα που σου δίνει.

Προσωπικά δεν έχω κανένα λόγο να σε πείσω για κάτι, επειδή δεν έχω καν δουλέψει ως αναπληρωτής. Άρα μπορείς να καταλάβεις ότι είμαι αντικειμενικός, εφόσον οι ρυθμίσεις για τους πίνακες αναπληρωτών δε με αφορούν. Όπως έγραψα και είναι ήδη γνωστό στο φόρουμ είμαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008 και σε λίγο θα είμαι διορισμένος.

Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε συνάδελφε στην εκπαίδευση, ούτε οι παλιοί, ούτε οι νέοι.
Είναι δύσκολος ο δρόμος που διαλέξαμε. Καλωσήρθες στην ελληνική δημόσια εκπαίδευση! ;)
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:36 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1278 στις: Αύγουστος 09, 2014, 06:56:27 μμ »
Συμφωνω σε ολα Lasid

και εγω απο οτι ξερω πινακες δεν ανοιγουν και +++++++++++++++++++++++   ολα αυτα που λες ...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1279 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:27:06 μμ »
ακόμα λέτε ρε παιδιά ότι οι πίνακες δεν ανοίγουν ? τα ίδια λέγατε και πριν και κοροϊδεύατε τον μπράτη. Εγώ σας έλεγα θα ανοίξουν, εσείς λέγατε για τις πηγές σας. .

Εγώ ένα όνομα θα πω Λοβέρδος, ο υπουργός μας δεν θα κάνει πίσω και δεν θα κάνει γιατί δεν γίνετε να κάνει.

Η ιστορία ξεκίνησε με την κυρία της Σάμου και ο υπουργός καλοπροαίρετα, πιστεύω εγώ, σκέφτηκε με την δική του εμπειρία την λύση της εντοπιότητας και το είπε. Όταν του είπαν ότι αυτό δεν γίνετε και ότι εκτέθηκε δεν το άφησε να το πάρει το ποτάμι, έπρεπε να δώσει "λύση", οπότε πέρασε στον διπλασιασμό. Όταν και εκεί του είπαν ότι εκτέθηκε γιατί δεν μπορεί να γίνει αν δεν ανοίξουν οι πίνακες δεν μπορούσε να ξαναεκτεθεί και να τα πάρει πίσω, ήταν too much. Οπότε προχώρησε σε άνοιγμα αλλά με την γνωστή μη αναδρομικότητα. Χάλια για όλους αλλά και μια χρυσή ευκαιρία μέσα από αυτό το χάλι να γίνει ΑΣΕΠ ή να αλλάξει ο νόμος γρηγορότερα από όσο θα γινόταν αν δεν είχαμε όλο αυτό το  ανακάτεμα.
Γιαυτό λέω η συγκυρία είναι υπέρ του ξεκαθαρίσματος, πίεση για διορισμούς (που πάλι έχει δεσμευτεί!) και καπάκι ΑΣΕΠ ή αλλαγή νόμου.
Αυτή είναι εκτίμηση μου, είναι χρυσή ευκαιρία γιατί ο υπουργός θέλει να δώσει λύση, για τους δικούς του λόγους αλλά δεν έχει σημασία πρέπει η εκπαιδευτική κοινότητα να το εκμεταλλευτεί.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1280 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:27:39 μμ »
και για να ευθυμήσουμε.... http://www.ipaideia.gr/eisai-adioristos-des-ti-se-perimenei.htm

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1281 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:40:16 μμ »
ακόμα λέτε ρε παιδιά ότι οι πίνακες δεν ανοίγουν ? τα ίδια λέγατε και πριν και κοροϊδεύατε τον μπράτη. Εγώ σας έλεγα θα ανοίξουν, εσείς λέγατε για τις πηγές σας...

...μια χρυσή ευκαιρία μέσα από αυτό το χάλι να γίνει ΑΣΕΠ ή να αλλάξει ο νόμος γρηγορότερα από όσο θα γινόταν αν δεν είχαμε όλο αυτό το  ανακάτεμα.
Γιαυτό λέω η συγκυρία είναι υπέρ του ξεκαθαρίσματος, πίεση για διορισμούς (που πάλι έχει δεσμευτεί!) και καπάκι ΑΣΕΠ ή αλλαγή νόμου.
Μα τελικά συμφωνούμε. Οδεύουμε σύντομα προς διορισμό του 60-40 για να τελειώνουμε με τον ΑΣΕΠ του 2008 και μετά καπάκι για νέο ΑΣΕΠ.

Αν δέχεσαι τα παραπάνω...πες μου τότε ποιος ο λόγος να ανοίξουν οι πίνακες;
Αφού είτε ανοίξουν, είτε όχι, τον Αύγουστο του 2015 δε θα υπάρχουν πίνακες αναπληρωτών. Θα έχουν δημιουργηθεί οι νέοι πίνακες του 3848 με πλήρη εφαρμογή του και προσμέτρηση όλης της προϋπηρεσίας!

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1282 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:43:38 μμ »
Λοιπον ...επειδη δεν μπορω πια να διαβαζω τοσα πολλα....

Οι 400 θεσεις ειναι του νεου ασεπ...ο οποιος θα προκυρηχθει μεσα στο 2015 ... φετος διοριζονται ολοι οι εναπομειναντες...αυτα τα νεα συναδελφοι...πινακες μετα τον διορισμο των ασεπιτων-40% θα συνταχθουν με την διενεργεια νεου ασεπ..αυτα ειναι τα τελευταια νεα που ξερω συναδελφοι...
Aν γίνει νέος ασεπ, θα υπάρχει και 40%;
Δεν κατάλαβα το -40% που γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1283 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:45:06 μμ »
Aν γίνει νέος ασεπ, θα υπάρχει και 40%
Λέει κάτι τέτοιο ο νόμος; ???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1284 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:49:33 μμ »
Aν γίνει νέος ασεπ, θα υπάρχει και 40%;
Δεν κατάλαβα το -40% που γράφεις.
Ο nikolopol εννοεί μετά τον διορισμό του 60-40 από τον ΑΣΕΠ του 2008.
Σαφώς και δεν υπάρχει 40% μετά την μεταβατική περίοδο. Θα είναι 100% ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1285 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:51:56 μμ »
ακόμα λέτε ρε παιδιά ότι οι πίνακες δεν ανοίγουν ? τα ίδια λέγατε και πριν και κοροϊδεύατε τον μπράτη. Εγώ σας έλεγα θα ανοίξουν, εσείς λέγατε για τις πηγές σας. .

Εγώ ένα όνομα θα πω Λοβέρδος, ο υπουργός μας δεν θα κάνει πίσω και δεν θα κάνει γιατί δεν γίνετε να κάνει.

Η ιστορία ξεκίνησε με την κυρία της Σάμου και ο υπουργός καλοπροαίρετα, πιστεύω εγώ, σκέφτηκε με την δική του εμπειρία την λύση της εντοπιότητας και το είπε. Όταν του είπαν ότι αυτό δεν γίνετε και ότι εκτέθηκε δεν το άφησε να το πάρει το ποτάμι, έπρεπε να δώσει "λύση", οπότε πέρασε στον διπλασιασμό. Όταν και εκεί του είπαν ότι εκτέθηκε γιατί δεν μπορεί να γίνει αν δεν ανοίξουν οι πίνακες δεν μπορούσε να ξαναεκτεθεί και να τα πάρει πίσω, ήταν too much. Οπότε προχώρησε σε άνοιγμα αλλά με την γνωστή μη αναδρομικότητα. Χάλια για όλους αλλά και μια χρυσή ευκαιρία μέσα από αυτό το χάλι να γίνει ΑΣΕΠ ή να αλλάξει ο νόμος γρηγορότερα από όσο θα γινόταν αν δεν είχαμε όλο αυτό το  ανακάτεμα.
Γιαυτό λέω η συγκυρία είναι υπέρ του ξεκαθαρίσματος, πίεση για διορισμούς (που πάλι έχει δεσμευτεί!) και καπάκι ΑΣΕΠ ή αλλαγή νόμου.
Αυτή είναι εκτίμηση μου, είναι χρυσή ευκαιρία γιατί ο υπουργός θέλει να δώσει λύση, για τους δικούς του λόγους αλλά δεν έχει σημασία πρέπει η εκπαιδευτική κοινότητα να το εκμεταλλευτεί.
σύμφωνα με τον νόμο δεν ανοιγουν οι πίνακες θα πρεπει να γίνει ΑΣΕΠ. αν τους ανοίξει γιατι να μην βάλει ανανδρομικά τα μορία το οποίο είναι τόσο εκτός νομου όσο και το άνοιγμα των πινάκων. Και φυσικά θα ακολουθήσουν πολλές προσφυγές κατα του ανοίγματος των πινάκων. Ηδή βουλευτής της τρισκατάρατης ΝΔ ζήτησε να ανοιξουν οι πίνακες με αναδρομική ισχύ
(προφανώς θα ακολουθήσουν και άλλοι). Επίσης ξέρει πολυ καλά ότι η προεκλογική περίοδος έχει αρχισεί.  Πολυ πιθανόν είναι να μην ανοιξουν. Δεν γνωρίζουμε αν το 2015 θα υπαρχει ο 3848 ή θα καταργηθεί. και για ακαόμα μια φορα η αποψη μου ή τους αφήνει κλειστούς ή τους ανοιγει και μπαίνει όλη η προϋπηρεσία απο το 2010 -2014 όπως πρέπει να μπει. Δεν νομίζω ότι είναι καλοπροαίρετος εκ του πονηρού όλα τα κάνει. Και αν προκυρηχθούν εκλογές να δούμε τι θα κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2014, 08:13:25 μμ από xhm32 »

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1286 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:02:11 μμ »
Ο nikolopol εννοεί μετά τον διορισμό του 60-40 από τον ΑΣΕΠ του 2008.
Σαφώς και δεν υπάρχει 40% μετά την μεταβατική περίοδο. Θα είναι 100% ΑΣΕΠ.
Οκ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1287 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:16:17 μμ »
Ο nikolopol εννοεί μετά τον διορισμό του 60-40 από τον ΑΣΕΠ του 2008.
Σαφώς και δεν υπάρχει 40% μετά την μεταβατική περίοδο. Θα είναι 100% ΑΣΕΠ.
Αυτό μου θυμίζει το 100% ΑΣΕΠ  ;D μετά την τριετή μεταβατική περίοδο που οδήγησε στην οριστική κατάργηση της παλιάς επετηρίδας,
σε αλλεπάλληλα δικαστήρια των ενδιαφερομένων/εμπλεκομένων για καταστρατήγηση των ποσοστών ΑΣΕΠ - παλιά επετηρίδα της τότε μεταβατικής,
σε διορισμούς δικαιωμένων και μη με πολιτικές αποφάσεις ;D,
στο 75-25 που μεταγενέστερα έγινε 60-40 κοκ,
μπορεί τα οικονομικά και όχι μόνο δεδομένα της χώρας να έχουν αλλάξει (οπότε διορισμοί με πολιτική και μόνο απόφαση δε θα υπάρξουν),
αλλά δεν είμαι καθόλου βέβαιη ότι έχουν αλλάξει οι νοοτροπίες.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.