*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 3406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού
« στις: Νοέμβριος 20, 2010, 09:42:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ζητήσω τη  βοήθειά σας και πάλι ,μιας και φέτος τα βρήκα μπαστούνια!! Στα 2 απο τα 3 σχολεία που διδάασκω σε πρωινό κύκλο,γίνεται συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ.Αυτό είναι καινούρια εμπειρία για'μένα και έχω μαύρα μεσάνυχτα...εδώ και 3 βδομάδες που ξεκίνησα,προσπάθησα να κάνω μάθημα και στις 2 τάξεις ταυτόχρονα.Έβαζα δηλαδή άσκηση στην Γ να δουλ'εψουν μόνοι τους και εγώ έκανα δουλειά με τη Δ.Αλλά όλο και κάτι να ρωτήσει κάποιος απο τη Γ,όλο και μια απορία και έρχεται το μπάχαλο!!! Και η ύλη δεν προχωρούσε και το άγχος μου φοβερό..Προχθές αποφάσισα να μοιράσω την ώρα,δηλαδή είχαμε 90 διαθέσιμα λεπτά και τους είπα 45 θα δουλέψω με τη Γ και η Δ ας ασχολειθεί με τα άλλα της μαθήματα ή ας ζωγραφίσει και τα υπόλοιπα 45 θα γίνει το αντίθετο.Και κάπως ηρέμησαν τα πράγματα και βγάλαμε λίγη δουλίτσα  παραπάνω.Τι εμπειρία έχετε εσείς από συνδιδασκαλία? έχω πελαγώσει ειλικρινά,στη σχολή δε μας έμαθαν τέτοια.. :( :( :( :( 
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:38 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 09:51:17 μμ »
Όντως δύσκολη κατάσταση! Δε μου έχει τύχει αλλά μήπως δεν είναι σωστό την ώρα των Αγγλικών να ασχολούνται με άλλα μαθήματα; Εγώ μάλλον θα τα έβαζα να κάνουν επανάληψη στο προηγούμενο μάθημά μας ή να λύσουν ασκήσεις και να με ρωτήσουν απορίες όταν θα έρθει η σειρά της τάξης τους. Γενικά θα απέφευγα ό,τι έχει να κάνει με τα άλλα μαθήματα και θα προτιμούσα δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν σιωπηρά αλλά πάνω στα Αγγλικά (ίσως κάτι ευχάριστο που να χει ζωγραφική, κανένα Reader ή κάτι τέτοιο). Όλα αυτά βέβαια τα λέω χωρίς να χω αντιμετωπίσει την κατάσταση. Κάποιος-α συνάδελφος με εμπειρία σε αυτό θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:08:35 μμ »
για ποσα παιδια μιλας?
ειναι ολα σε διαφορετικο επιπεδο?
περυσι παλι ετσι μαθαιναν αγγλικά?

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 12:17:03 πμ »
Τώρα είδα το θέμα!!Είμαι κ εγώ σε 2 σχολεία που είναι μαζί Γ'- Δ' και Ε'- ΣΤ'.Πως τα δουλεύεις τελικά?

Εγώ ξεκίνησα μέσα Νοέμβρη και ακόμα ζορίζομαι..Άσε που το επίπεδο είναι πάρα πολύ χαμηλό..Δεν έχεις πολύ χρόνο να ασχοληθείς με την κάθε τάξη και είναι 15-17 παιδιά..

Με την Δ' κάτι γίνεται με το βιβλίο η Ε'-ΣΤ' δεν μπορεί αν το παρακολουθήσει καθόλου και τα δουλεύω μαζί με φωτοτυπίες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:38 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά - Συνδιδασκαλία Γ-Δ και Ε-ΣΤ Δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2011, 03:03:26 πμ »
Δούλεψε κανείς φέτος θεματικά σε τμήμα συνδιδασκαλίας Ε΄-ΣΤ΄ δημοτικού; Π.χ. εγώ φέτος είχα Γ΄-Δ΄ συνδιδασκαλία και ο μόνος τρόπος που βρήκα ήταν να έχω κοινό θέμα για τις δύο τάξεις π.χ. θέμα: το σχολείο και διαφορετικές απαιτήσεις απο κάθε τάξη, π.χ. η Γ΄ έπρεπε να μπορεί να μιλήσει για τα πράγματα που υπάρχουν στην τσάντα και στην τάξη ενώ η Δ΄ είχε συν να μάθει και τα facilities που υπάρχουν στο σχολείο. Έκανε κανείς κάτι αντίστοιχο φέτος στην Ε΄-ΣΤ΄; υπάρχουν κοινές θεματικές ενότητες για αυτές τις δύο τάξεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159979
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.