*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4343115 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13300 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 01:37:40 μμ »
Όχι, συνάδελφε, εσύ κάνεις λάθος. Ποτέ δεν απαγορεύτηκε σε εκπαιδευτικό να κάνει αίτηση για μετάταξη από μη πλεονάζον στην ειδικότητά του ΠΥΣΔΕ. Απλά έλεγαν ότι θα προηγηθούν όσοι προέρχονται από πλεονάζοντα ΠΥΣΔΕ. Μην παραπληροφορούμε. Όλοι το ζήσαμε εκείνο το καλοκαίρι...
Πού το είδες αυτό; Σε έγγραφο εννοώ;Στείλε το link σε παρακαλώ . Στο υπουργείο έκανα τηλεφωνήματα εκείνο το καλοκαίρι και δεν μπορεσαν να μου το ξεκαθαρίσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13301 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 01:44:48 μμ »
Όχι, συνάδελφε, εσύ κάνεις λάθος. Ποτέ δεν απαγορεύτηκε σε εκπαιδευτικό να κάνει αίτηση για μετάταξη από μη πλεονάζον στην ειδικότητά του ΠΥΣΔΕ. Απλά έλεγαν ότι θα προηγηθούν όσοι προέρχονται από πλεονάζοντα ΠΥΣΔΕ. Μην παραπληροφορούμε. Όλοι το ζήσαμε εκείνο το καλοκαίρι...

Ρε παιδιά!! Ποτέ δεν απαγορεύτηκε σε κανέναν να κάνει αίτηση μετάταξης, ακόμα και αν δεν είχε χαρακτηριστεί πλεονάζουσα η ειδικότητα. Πείτε μου εγγράφως ποιος σας αρνήθηκε να κάνετε αίτηση. Οι αιτήσεις δε γινόναν μόνο ηλεκτρονικά, επικυρωνόνταν αμέσως μετά και από τη δδε. Αν υπήρχε τέτοιο θέμα, γιατί δεν τις "έκοψαν" εκεί; Η σας "έκοψαν" αίτηση που κάνατε; Δεν την επικύρωσε η δδε, ενώ εσείς την είχατε υποβάλει ηλεκτρονικά; Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις; Ο άντρας μου (τέτοια περίπτωση) έκανε αίτηση και πήρε μετάταξη (στη 2η επιλογή και με πολλά μόρια) αφού ρώτησε πρώτα στη δδε και του είπαν πως δεν απαγορεύεται. Μάλιστα του επεσήμαναν ότι (με βάση την τότε ανακοίνωση του υπουργείου) το κάλεσμα για αιτήσεις έγινε ανά Περιφερειακή ΔΔΕ, συνεπώς το πλεόνασμα που σου δίνει δικαίωμα για αίτηση εξετάζεται ανά Περιφέρεια.
 Με βάση το γνωστό έγγραφο 13-8-2013
"Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται:

 

 α) Το πλεονάζον εκπαιδευτικό προσωπικό στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και οι κενές θέσεις στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ανά κλάδο ή ειδικότητα, κατηγορία, καθώς και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, ανά Περιφερειακή Διεύθυνση εκπαίδευσης,

 

 β) Ο αριθμός ανά Περιφέρεια και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, κατηγορία, κλάδο και ειδικότητα, που μετατάσσονται οι εκπαιδευτικοί, υποχρεωτικά, με διαδικασία αιτήσεων προτίμησης:

 

          1) σε θέσεις εκπαιδευτικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ανά Περιφέρεια και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, κλάδο ή ειδικότητα και

      2) ανά Φορέα σε κενές ή σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης θέσεις διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας,

σύμφωνα με τη Διαπιστωτική Πράξη και την Απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων αντίστοιχα, όπως προβλέπονται στις διατάξεις της παρ. 11 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013 «Κ.Φ.Ε., Διαθεσιμότητα, ΟΤΑ, Φάρμακα, Προσωρινή διαταγή, Εργατικές διαφορές, Δημοτική Αστυνομία» (Α’ 167), όπως συμπληρώθηκε με τo άρθρο 73, παρ 1, 2 του ν.4174/2013 (Α’ 170).

                Οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες συναφείς με τις θέσεις που προβλέπονται σε κάθε παράγραφο 1 ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της Υπουργικής Απόφασης και σε κατηγορίες με τις θέσεις κάθε παραγράφου 2 ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της ίδιας Υπουργικής Απόφασης, καλούνται από την 14-8-2013 έως και την 23-8-2013, να υποβάλουν σχετική αίτηση προτίμησης, προκειμένου να συνταχθούν οι αξιολογικοί πίνακες βάσει των οποίων θα πραγματοποιηθούν οι υποχρεωτικές μετατάξεις. "


Ο άντρας μου περνούσε σε μόρια αυτούς που πήγαν στην 1η του επιλογή (πολλοί εξ αυτών από επίσης ασχετα ΠΥΣΔΕ και περιφέρειες προέλευσης) και τα κενά που η πρωτοβάθμια είχε δηλώσει εκεί δεν καλύφθηκαν ποτέ. Ιδέα δεν έχουμε πώς έτρεξε η διαδικασία, τι έγινε σωστά ή λάθος - όπως δεν κατάλαβε κανείς - και ένσταση δεν κάναμε γιατί σαν κορόιδα νομίζαμε ότι θα χάσει το δικαίωμα μετάθεσης μέχρι να βγει η ένσταση, καθότι την πραγματική του επιλογή δεν την είχε δηλώσει καν, γιατί είχε δώσει ελάχιστες θέσεις και υπήρχαν πολλοί ντόπιοι που ήθελαν να πάνε. Έτσι βρεθήκαμε να παίζουμε ζάρια μήπως και ξεκουμπιστούμε μετά από 10 χρόνια απ το νησί, μήπως και πάμε σε κανένα γειτονικό νομό για τον προορισμό μας. Εννοείται ότι με τις κανονικές εθελοντικές θα είχε πάει από τους πρώτους στην πραγματική μας επιλογή και τρώμε και τη ρετσινιά ότι έχουμε βύσμα, ότι ξέραμε από μέσα τι θα γίνει και "ρίξαμε" τους άλλους.... Ωραίο βύσμα είχαμε... Η μάλλον μελλοντολόγο, μέντιουμ, καφετζού και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.... Αυτές τις ιστορίες - που είναι αμέτρητες - ποιος μπορεί να τις αποκαταστήσει;; Θα μας στείλουν πίσω στα νησιά χωρίς να φταίμε;; Θα διορθώσουν τις αδικίες με άλλες αδικίες;;; Συμπονώ απόλυτα αυτούς που αδικήθηκαν για οποιονδήποτε λόγο. Η διαδικασία ήταν στην καλύτερη περίπτωση χαρτομαντία. Περάσαμε ποσες μέρες που λέγαμε μήπως βρεθούμε σε άλλο νησί της ίδιας περιφέρειας απλά και μόνο επειδή εκδηλώσαμε ενδιαφέρον μετάταξης, παίξαμε κυριολεκτικά κορώνα γράμματα και ξέρω πολύ καλά πως υπάρχει πολύς κόσμος που αρνήθηκε να πάρει τα ρίσκα που πήραμε εμείς, που έψαχνε να βρει απαντήσεις και δεν έβρισκε πουθενά. Εμείς ρισκάραμε. Απλά. Και μόνο το γεγονός ότι τέτοιες διαδικασίες έγιναν υπό το καθεστώς ρίσκου είναι μεμπτό! Δεν το συζητώ. Πρέπει να δώσουν σε όλους τους ενδιαφερόμενους την ευκαιρία να πάρουν μετάταξη, σε όλους τους αδικημένους την ευκαιρία να πάνε σπίτι τους, σε όσους δήλωσαν ψευδή στοιχεία να γίνει ενδελεχέστατος έλεγχος, αλλά σε ένα κράτος μπάχαλο δε θα την πληρώνει κάθε φορά ο τελευταίος τροχός της αμάξης!!!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13302 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 01:51:34 μμ »
1. Πληροφοριακό σύστημα μετατάξεων λέτε το λογιαριασμό google που έφτιαξε ο Λάσκαρης και το γραφείο του και τη google form που έστησαν; Λέτε να μπορούσε να σε κόψει αυτό το ....σύστημα ;
2. Όπου ήθελαν έκοψαν μετατάξεις με δικαιολογία το 0 πλεόνασμα. Όπου δεν ήθελαν... έδωσαν;

Όλα καλά και όλα άγια και 500 ακόμα ενστάσεις. Από την αγιοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13303 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 02:01:12 μμ »
Έχετε συγκεκριμένα στοιχεία ότι η τάδε δδε δεν επικύρωσε αίτηση μετάταξης του τάδε εκπαιδευτικού (που είχε ήδη υποβληθεί ηλεκτρονικά); Και δεν πήρατε έγγραφη απάντηση ότι απέρριψε την καταχώριση για να την έχετε στο χέρι για παν ενδεχόμενο;
Εγώ δεν ξέρω ούτε google form ούτε ποιους περιορισμούς εχει ούτε είναι αρμοδιότητά μου να το ελέγξω ούτε αυτό αφορά τον υπάλληλο που κάνει μια αίτηση στην υπηρεσία του.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13304 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 02:22:50 μμ »
Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω πολύ καλά. Δες το όμως κι εσύ προσεκτικότερα, πουθενά δεν απαγορεύει ρητά σε μη πλεονάζοντα εκπαιδευτικό να κάνει αίτηση μετάταξης είτε ως διοικητικός είτε ως εκπαιδευτικός. Όλοι είχαμε τότε δικαίωμα να κάνουμε αίτηση. Δεν σε "πέταγε" έξω το σύστημα όταν έβαζες τα στοιχεία σου και φαινόταν ότι είχες οργανική θέση και ότι δεν ήσουν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, για παράδειγμα. Αυτό σας λέω.
Προσεκτικότερα το είδε και δικηγόρος και ΔΕΝ κατέληξε στο συμπέρασμα που λές. Μιλάς για παραθυράκι. Επίσης, το σύστημα ήταν τόσο έξυπνο που σε άφηνε να δηλώσεις και 1000 μόρια αν ήθελες. Μην κάνετε τέτοιες τεχνικές παρατηρήσεις για την φόρμα των υποχρεωτικών.

Παράθεση
Ρε παιδιά!! Ποτέ δεν απαγορεύτηκε σε κανέναν να κάνει αίτηση μετάταξης, ακόμα και αν δεν είχε χαρακτηριστεί πλεονάζουσα η ειδικότητα. Πείτε μου εγγράφως ποιος σας αρνήθηκε να κάνετε αίτηση.
Παράθεση
Έχετε συγκεκριμένα στοιχεία ότι η τάδε δδε δεν επικύρωσε αίτηση μετάταξης του τάδε εκπαιδευτικού (που είχε ήδη υποβληθεί ηλεκτρονικά);
Πες μου εγγράφως που αναφέρθηκε ρητά ότι είχαμε δικάιωμα. Προφορικά ΔΕΝ είχαμε δικαίωμα. Το εαν κάποιοι προφορικά είχαν επίσημη ενημέρωση ότι μπορούσαν να κάνουν αίτηση ενώ δεν ήταν πλεονάζον προσωπικό είναι πολύ ύποπτο.

Επι της διαδικάσίας , οι ΔΔΕ στην ουσία έπρεπε να επικυρώσουν ότι πράγματι εσύ έκανες την αίτηση και οχι κάποιος άλλος στο όνομα σου (μιλάμε για τόσο μεγάλη ασφάλεια στην φόρμα).
ΚΑΜΙΑ ΔΔΕ δεν θα τολμούσε να σου πει τίποτα. Το υπουργείο στην ουσία τους είχε πιο πολύ για το γνήσιο της υπογραφής. Μόνο από το υπουργείο θα μπορούσαν να μας αρνηθούν να κάνουμε αίτηση και εκει οι υπάλληλοι δηλώναν αγνοια.

Παράθεση
Κι εγώ που είχα 80 μόρια και ήρθα στην περιοχή μου από τους πρώτους εκτός ΠΥΣΔΕ και χωρίς πρόσθετα προσόντα ούτε βύσμα και είχα οργανική, που έχω αλλάξει τη ζωή μου κι έχω απορρίψει διάφορες ευκαιρίες μετάταξης, γιατί θα πρέπει να αλλάξω τη ζωή μου 2 χρόνια μετά; Δεν είμαστε ζώα να μας κάνουν ό,τι θέλουν! Είμαστε άνθρωποι με οικογένειες, δεν μπορεί να μας πετάνε σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι και να μιλάνε απαξιωτικά.
Δηλαδή, λές ζώα αυτούς που έχουν πιο πολλά μόρια από εσένα και έχουν αποκλειστεί σχεδόν για πάντα σε ξερονήσια ; Αυτοί δεν έχουν οικογένειες;
Με τα 80 μόρια τι φοβάσαι; Πάλι στις επιλογές σου θα είσαι.  Μιλάμε για τα άτομα με μηδενικά μόρια.

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13305 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 02:29:57 μμ »
Προσεκτικότερα το είδε και δικηγόρος και ΔΕΝ κατέληξε στο συμπέρασμα που λές. Μιλάς για παραθυράκι. Επίσης, το σύστημα ήταν τόσο έξυπνο που σε άφηνε να δηλώσεις και 1000 μόρια αν ήθελες. Μην κάνετε τέτοιες τεχνικές παρατηρήσεις για την φόρμα των υποχρεωτικών.
Πες μου εγγράφως που αναφέρθηκε ρητά ότι είχαμε δικάιωμα. Προφορικά ΔΕΝ είχαμε δικαίωμα. Το εαν κάποιοι προφορικά είχαν επίσημη ενημέρωση ότι μπορούσαν να κάνουν αίτηση ενώ δεν ήταν πλεονάζον προσωπικό είναι πολύ ύποπτο.

Επι της διαδικάσίας , οι ΔΔΕ στην ουσία έπρεπε να επικυρώσουν ότι πράγματι εσύ έκανες την αίτηση και οχι κάποιος άλλος στο όνομα σου (μιλάμε για τόσο μεγάλη ασφάλεια στην φόρμα).
ΚΑΜΙΑ ΔΔΕ δεν θα τολμούσε να σου πει τίποτα. Το υπουργείο στην ουσία τους είχε πιο πολύ για το γνήσιο της υπογραφής. Μόνο από το υπουργείο θα μπορούσαν να μας αρνηθούν να κάνουμε αίτηση και εκει οι υπάλληλοι δηλώναν αγνοια.
Δηλαδή, λές ζώα αυτούς που έχουν πιο πολλά μόρια από εσένα και έχουν αποκλειστεί σχεδόν για πάντα σε ξερονήσια ; Αυτοί δεν έχουν οικογένειες;
Με τα 80 μόρια τι φοβάσαι; Πάλι στις επιλογές σου θα είσαι.  Μιλάμε για τα άτομα με μηδενικά μόρια.
Θα σε παρακαλέσω να μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.. Δεν καταφέρθηκα ποτέ εναντίον συναδέλφων... Δε φαντάζεσαι τι έχω ακούσει 2 χρόνια από συναδέλφους της Αθμιας. Δε φταίμε εμείς για την διαδικασία που ακολουθήθηκε... Δε θεωρώ ότι έφαγα τη θέση κανενός. Μου δόθηκε μια ευκαιρία και πήρα το ρίσκο μου όπως πολύ σωστα είπε άλλος συνάδελφος. Είχα κάνει και για εθελοντική μετάταξη τον Ιανουάριο του 2013 και μου ήρθε αρνητική απάντηση από το υπουργείο. Εμείς θα είμαστε τα θύματα στο τέλος...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13306 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 02:31:16 μμ »
Ο άντρας μου περνούσε σε μόρια αυτούς που πήγαν στην 1η του επιλογή (πολλοί εξ αυτών από επίσης ασχετα ΠΥΣΔΕ και περιφέρειες προέλευσης) και τα κενά που η πρωτοβάθμια είχε δηλώσει εκεί δεν καλύφθηκαν ποτέ. Ιδέα δεν έχουμε πώς έτρεξε η διαδικασία, τι έγινε σωστά ή λάθος - όπως δεν κατάλαβε κανείς - και ένσταση δεν κάναμε γιατί σαν κορόιδα νομίζαμε ότι θα χάσει το δικαίωμα μετάθεσης μέχρι να βγει η ένσταση, καθότι την πραγματική του επιλογή δεν την είχε δηλώσει καν, γιατί είχε δώσει ελάχιστες θέσεις και υπήρχαν πολλοί ντόπιοι που ήθελαν να πάνε. Έτσι βρεθήκαμε να παίζουμε ζάρια μήπως και ξεκουμπιστούμε μετά από 10 χρόνια απ το νησί, μήπως και πάμε σε κανένα γειτονικό νομό για τον προορισμό μας. Εννοείται ότι με τις κανονικές εθελοντικές θα είχε πάει από τους πρώτους στην πραγματική μας επιλογή και τρώμε και τη ρετσινιά ότι έχουμε βύσμα, ότι ξέραμε από μέσα τι θα γίνει και "ρίξαμε" τους άλλους.... Ωραίο βύσμα είχαμε... Η μάλλον μελλοντολόγο, μέντιουμ, καφετζού και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.... Αυτές τις ιστορίες - που είναι αμέτρητες - ποιος μπορεί να τις αποκαταστήσει;; Θα μας στείλουν πίσω στα νησιά χωρίς να φταίμε;; Θα διορθώσουν τις αδικίες με άλλες αδικίες;;; Συμπονώ απόλυτα αυτούς που αδικήθηκαν για οποιονδήποτε λόγο. Η διαδικασία ήταν στην καλύτερη περίπτωση χαρτομαντία. Περάσαμε ποσες μέρες που λέγαμε μήπως βρεθούμε σε άλλο νησί της ίδιας περιφέρειας απλά και μόνο επειδή εκδηλώσαμε ενδιαφέρον μετάταξης, παίξαμε κυριολεκτικά κορώνα γράμματα και ξέρω πολύ καλά πως υπάρχει πολύς κόσμος που αρνήθηκε να πάρει τα ρίσκα που πήραμε εμείς, που έψαχνε να βρει απαντήσεις και δεν έβρισκε πουθενά. Εμείς ρισκάραμε. Απλά. Και μόνο το γεγονός ότι τέτοιες διαδικασίες έγιναν υπό το καθεστώς ρίσκου είναι μεμπτό! Δεν το συζητώ. Πρέπει να δώσουν σε όλους τους ενδιαφερόμενους την ευκαιρία να πάρουν μετάταξη, σε όλους τους αδικημένους την ευκαιρία να πάνε σπίτι τους, σε όσους δήλωσαν ψευδή στοιχεία να γίνει ενδελεχέστατος έλεγχος, αλλά σε ένα κράτος μπάχαλο δε θα την πληρώνει κάθε φορά ο τελευταίος τροχός της αμάξης!!!

μολις περιεγραψες πολυ αναλυτικα μια διαδικασια η οποια δεν υπηρχε περιπτωση να λαβει μερος σε ενα κρατος δικαιου και διαφανειας. στο ελλαντα ομως οχι μονο διεκπεραιωθηκε αλλα και ο ηθικος-φυσικος αυτουργος δεν λογοδοτησε καν στα αρμοδια οργανα...
στο κοκκινο κειμενο σου συμφωνω απολυτα με τις προτασεις που κανεις αλλα ποιος λεει οτι θα την πληρωσει ο τελευταιος τροχος της αμαξης; εγω πιστευω οτι πρεπει (και μακαρι) να την πληρωσει αυτος ο οποιος πηρε μεταταξη με λιγοτερα μορια απο οτι αλλος που εκανε αιτηση και δεν πηρε (ή πηρε μετεπειτα σε επομενη φαση) ή δηλωσε ψευδη στοιχεια στην αιτηση του. προφανως και δεν προκειται να φαει κανεις τις θεσεις αυτων που μεταταχθηκαν δικαιως και νομιμως με βαση τα μορια τους...
so simple..
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13307 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 02:42:04 μμ »
Θα σε παρακαλέσω να μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.. Δεν καταφέρθηκα ποτέ εναντίον συναδέλφων... Δε φαντάζεσαι τι έχω ακούσει 2 χρόνια από συναδέλφους της Αθμιας. Δε φταίμε εμείς για την διαδικασία που ακολουθήθηκε... Δε θεωρώ ότι έφαγα τη θέση κανενός. Μου δόθηκε μια ευκαιρία και πήρα το ρίσκο μου όπως πολύ σωστα είπε άλλος συνάδελφος. Είχα κάνει και για εθελοντική μετάταξη τον Ιανουάριο του 2013 και μου ήρθε αρνητική απάντηση από το υπουργείο. Εμείς θα είμαστε τα θύματα στο τέλος...

Ξέρω  τι εννούσες και τουλάχιστον εσύ δεν έχεις 20 μόρια.
Εννοείται ότι δεν φταινε οι συνάδελφοι αλλά το επιχείρημα ότι δεν είμαστε ζωα ισχύει για όλους...

Απο τα τελευταία post σιγά σιγά βλέπω ότι κάποιοι είχαν προφορική ενημέρωση για θέματα μετατάξεων και μάλλον θέλει επιπλέον ψάξιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2015, 02:47:38 μμ από baxalo2013 »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13308 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 02:51:46 μμ »
Ξέρω  τι εννούσες και εσύ τουλάχιστον εσύ δεν έχεις 20 μόρια.
Εννοείται ότι δεν φταινε οι συνάδελφοι αλλά το επιχείρημα ότι δεν είμαστε ζωα ισχύει για όλους...

Απο τα τελευταία post σιγά σιγά βλέπω ότι κάποιοι είχαν προφορική ενημέρωση για θέματα μετατάξεων και μάλλον θέλει επιπλέον ψάξιμο.
Εννοείται! Κανείς δεν πρέπει να θεωρεί τον άλλον κατώτερο και να τον υποτιμά.
Είναι πολύ το άγχος και η ένταση από όλους μας και για διαφορετικούς λόγους. Αυτό που δεν πρέπει να κάνουμε είναι να αλληλοφαγωνόμαστε και να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον. Είναι πολύ άσχημο και το έχω ζήσει.. Καλώς ή κακώς έγιναν οι μετατάξεις (καλώς για κάποιους, κακώς για άλλους). Αυτό που πρέπει να γίνει κατά τη γνώμη μου είναι να κοινοποιηθούν τα μόρια και τα ΠΥΣΔΕ και να τελειώσει η φαγωμάρα... Ελπίζω δηλαδή... Καλό μας κουράγιο!
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος ELSA07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13309 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 03:11:17 μμ »
ΑΣΧΕΤΟ (από άλλο Υπουργείο): 1.347 προνομιούχοι στρατιώτες που δεν είχαν φύγει ποτέ από την Αττική πήραν μετάθεση για παραμεθόριο…. Έσπασαν τα τηλέφωνα στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, καθώς στην πλειονότητά τους οι προνομιούχοι ήταν γόνοι πρώην Υπουργών, μεγαλοδημοσιογράφων και επιχειρηματιών

Είσαι όνομα και πράγμα... "έρευνα".
Αυτό σημαίνει πως και οι μεταταγμένοι είναι γόνοι Υπουργών, Βουλευτών και δεν συμμαζεύεται, έτσι; Από που παίρνετε όλοι εσείς τις τόσες πληροφορίες τελος πάντων. Εκ των έσω;  Πως θα σας φαινόταν τώρα να υπονοούν πράγματα για σας... όπως όταν βρίζατε τόσο κόσμο με τη λέξη βύσμα;
forschung δεν το λέω για σένα, γενικά μιλάω...
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΖΗΣΕΙΣ!

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13310 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 03:20:49 μμ »
1. Πληροφοριακό σύστημα μετατάξεων λέτε το λογιαριασμό google που έφτιαξε ο Λάσκαρης και το γραφείο του και τη google form που έστησαν; Λέτε να μπορούσε να σε κόψει αυτό το ....σύστημα ;

Καλά όσο πιο πολύ ασχολείται κανείς με το projekt των "υποχρεωτικών μετατάξεων" τόσο πιο πολύ .... κουφαίνεται!
Φαντάζομαι τι πλάκα θα έχει πάθει ο Κουράκης με αυτά που βγαίνουν στην επιφάνεια....

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13311 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 03:25:56 μμ »
Το γεγονός ότι κάποιοι δεν μπορούν ή κάνουν ότι δεν μπορούν να καταλάβουν πως αν η διαδικασία τρέξει σωστά για τους νεοσυσταθέντες κλάδους θα αποκατασταθούν ΣΧΕΔΟΝ όλοι σε ίδιες (χωρίς ρετσινιά) ή ακόμα καλύτερες περιοχές (αποφεύγουμε το φαινόμενο της λοτταρίας 2 επιλογών που περιγράφηκε παραπάνω) έχει τις παρακάτω εξηγήσεις:
1) Δεν έχουν καταλάβει ότι τα ΕΑΕΠ θα είναι πολύ περισσότερα (για τους ΠΕ05-07 δεν έχει διαφορά, οι ΠΕ07 θα έχουν κενά, οι ΠΕ05 θα έχουν λιγότερα).
2) Έχουν λίγα μόρια και φοβούνται ότι δε θα πάρουν καθόλου.
3) Δε θέλουν να πάρουν μετάταξη άλλοι συνάδελφοι τους είτε ρεβανσιστικά είτε για να μην τους πάρουν τις καλές οριστικές τοποθετήσεις (αγνοώντας ότι τα ΠΥΣΠΕ θα κατανείμουν τα κενά ισομερώς και σε "καλές" και σε "κακές" περιοχές και όντας τελευταίοι θα πάρουν τα "κακά" οργανικά κενά).

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13312 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 05:37:43 μμ »
με ποια αιτιολογια μπορουν να ακυρωσουν τις μεταταξεις; γτ πρεπει να υπαρχει βασιμη αιτιολογια...

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13313 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 05:51:39 μμ »
με ποια αιτιολογια μπορουν να ακυρωσουν τις μεταταξεις; γτ πρεπει να υπαρχει βασιμη αιτιολογια...
Ότι ας πούμε η διαδικασία ήταν πέραν πάσης αμφιβολίας παράνομη δεν σου αρκεί? Η ότι σκοπίμως έβγαλαν και δεύτερα κενά χωρίς δικαίωμα εκ νέου αιτήσεων πχ γαλλικών Αχαΐας?

Αυτά όλα σου φαίνονται νόμιμα και δεν στοιχείοθετουν αδικία?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160221
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 632
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.