*

Αποστολέας Θέμα: Οι επόμενες κινήσεις μας  (Αναγνώστηκε 57651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 12:49:38 πμ »
& κάτι τελευταίο.Πολλοί αναρωτιέστε γιατί εντάσσονται στον κλάδο μας  τμήματα με 10 μαθήματα πληροφορικής.Να ρωτήσετε τους πρυτάνεις των πανεπιστημίων που τελειώσαμε γιατί συναινούν...Ξεχάστε αυτα που ξέρατε μέχρι τώρα, να βγαίνουν θέσεις γενικά για πληροφορικό...Στο μέλλον οι θέσεις πληροφορικών θα είναι μοιρασμένες.Θα είναι εξειδικευμένες, πχ θέση πληροφορικού στον ιατρικό τομέα(θα πάρουν από το αντίστοιχο τμήμα).
Ετσι δεν γίνεται πάντα, όταν υπάρχουν πολλοί με το ίδιο πτυχίο τότε το εξειδικευουμε.Θα φτάσουμε σε σημείο εκέι που χτυπάγαμε 10 πεδία να παλευουμε για ένα.Μετά θα καθόμαστε στον καθρέπτη και θα κατηγορούμε τον εαυτό μας ότι είμαστε λίγοι σαν καταρτισμένοι....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:10:53 πμ »
Εννοείται ότι γίνεται αυτό που που είπε ο συνάδελφος πριν.Ανοίγουν τμήματα της ....(δεν το λέω) ,βάζουν την λέξη πληροφορική μέσα, δουλευει 4 χρόνια χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα και όταν βγουν οι πρώτοι απόφοιτοι αυτού του τμήματος τότε αρχίζει η κλάψα:κρίμα τα παιδια, που θα δουλέψουν ,πρέπει να γίνουν ΠΕ19 για να έχουν ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους..Το υπουργείο υπό την πίεση το κάνει(σάμπως θα έχουν αυτοί το πρόβλημα...εμείς θα το έχουμε).
Εδώ οι άλλοι με την λέξη Διδακτική πήραν παιδαγωγική κατάρτιση δεν θα μπουν στον κλάδο μας τμήματα με την λέξη Πληροφορική;
Ο κύριος Λυκουρεντζος για το τμήμα του Πειραιά είπε ότι κάνουν πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και γι αυτό κάνανε την τροπολογία.Εγώ ας το δεχτώ αλλά σε τμήματα που κάνουν 6 μαθήματα πληροφορικής πως τα εντάσσει στον κλάδο μας(υπάρχουν τέτοια);;;;Γιατι εκεί ο αγαπητός υφυπουργός δεν μετράει τα μαθηματά και δεν κάνει το αυτονόητο;;;Να τους πει δεν σας κάνω πληροφορικούς, είναι αδικία για τους άλλους που κάνουν πολλά μαθήματα;
Δεν μετράτε σε αυτές τις περιπτώσεις τα μαθήματα κύριε υφυπουργε; Σε εμένα που έκανα 3 παιδαγωγικά μαθήματα γιατί δεν μου δίνετε παιδαγωγικό όπως και στους απόφοιτους του πειραια που έκαναν 15;Από την άλλη γιατί έμενα με 60 μαθήματα πληροφορικής με κάνετε ίσο με πτυχιούχο με 6 μαθήματα πληροφορικής; Γιατί;Που είναι η μεγαλύτερη αδικία κύριοι του Υπουργείου; Να πάρω εγώ παιδαγωγικό ή να γίνει πληροφορικός πτυχιουχος με 6 μαθήματα πληροφορικής;
Αφιερωμένο αυτό το μήνυμα στους παιδαγωγούς του Πειραιά,τους αδικημένους τόσα χρόνια του κλάδου μας....Που κάθονται και μας ζαλίζουν με τον αριθμό των μαθημάτων...Βρείτε με τον υφυπουργό μία καλύτερη διακαιολογία, να ξέρετε ότι αυτα δεν τα χάφτουν απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης...

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 11:07:20 πμ »
Με εξαιρεση την ΕΠΕ παντως, δεν βλεπω κανεναν αλλο να ασχολειται με το θεμα. Ολοι παλευουν πως θα μπουν στους ΠΕ19-ΠΕ20. Και μετα σιωπουν.

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:07:54 μμ »
Με εξαιρεση την ΕΠΕ παντως, δεν βλεπω κανεναν αλλο να ασχολειται με το θεμα. Ολοι παλευουν πως θα μπουν στους ΠΕ19-ΠΕ20. Και μετα σιωπουν.
Υπάρχει και αυτό http://pe19pe20.blogspot.com/  ;)

Δεν ξέρω τι κάνει η ΕΠΕ άλλα τα παιδιά στο παραπάνω μπλογκ ξεκίνησαν διαδικασία για να πάει δικαστικά το θέμα και συγκεντρώνουν άτομα που ενδιαφέρονται. Πέρα από το να λένε κάποιοι πόσο κακή είναι η τροπολογία, αν δεν γίνουν δυναμικές (δικαστικά) κινήσεις, τα υπόλοιπα είναι  λόγια για τα λόγια  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:15:18 μμ »
Με εξαιρεση την ΕΠΕ παντως, δεν βλεπω κανεναν αλλο να ασχολειται με το θεμα. Ολοι παλευουν πως θα μπουν στους ΠΕ19-ΠΕ20. Και μετα σιωπουν.
Υπάρχει και αυτό http://pe19pe20.blogspot.com/  ;)

Δεν ξέρω τι κάνει η ΕΠΕ άλλα τα παιδιά στο παραπάνω μπλογκ ξεκίνησαν διαδικασία για να πάει δικαστικά το θέμα και συγκεντρώνουν άτομα που ενδιαφέρονται. Πέρα από το να λένε κάποιοι πόσο κακή είναι η τροπολογία, αν δεν γίνουν δυναμικές (δικαστικά) κινήσεις, τα υπόλοιπα είναι  λόγια για τα λόγια  :)

Εγώ να κάνω μία αφελή ερώτηση? Γιατί το blog λέγεται pe19pe20 και όχι μόνο pe19? Αφού θέλετε να τους πετάξετε εξω τους ΠΕ20!!! Η κίνηση έχει σκοπιμότητα μόνο για τους ΠΕ19 και βέβαια όχι όλους... Οι Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί δεν έχουν κανένα όφελος να συμμετάσχουν. Κι αν αναρωτιέται κάποιος γιατί, γιατί πολύ απλά οι μηχανικοί δεν μπορούν να είναι ταυτόχρονα και παιδαγωγοί.
Επίσης όπως προείπα, υπάρχει μία τάση παραγκώνισης των ΠΕ20
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:22:24 μμ »
Εγώ να κάνω μία αφελή ερώτηση? Γιατί το blog λέγεται pe19pe20 και όχι μόνο pe19? Αφού θέλετε να τους πετάξετε εξω τους ΠΕ20!!! Η κίνηση έχει σκοπιμότητα μόνο για τους ΠΕ19 και βέβαια όχι όλους... Οι Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί δεν έχουν κανένα όφελος να συμμετάσχουν. Κι αν αναρωτιέται κάποιος γιατί, γιατί πολύ απλά οι μηχανικοί δεν μπορούν να είναι ταυτόχρονα και παιδαγωγοί.
Επίσης όπως προείπα, υπάρχει μία τάση παραγκώνισης των ΠΕ20

θα συμφωνησω με τον Geok, αμα κατσει κανεις να τα βαλει κατω θα βρει πολλες κατηγοριες που δεν δεν εχουν κανενα οφελος:
πχ.
1. ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ20 δεν τους πιανει η ιστορια που εγινε με το βαπτισμα των "καλων παιδαγωγων". Ετσι και αλιως οι διορισμοι τους ειναι χωριστοι, 60% ΠΕ19 και το υπολοιιπο 40% ΜΟΝΟ ΠΕ20. Οποτε εφοσον δεν τους επηρεζει η ιστορια γιατι να ασχοληθουν; Λετε να θελουν να μας βοηθησουν παρολο που οι περισσοτεροι απο μας τους ΠΕ19 δεν τους θελουμε; λετε να ειναι τοσο καλα παιδια και να πουν δεν πειραζει κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο; Δεν νομιζω...
2.Ολους οσoυς πιστευουν οτι θα καταφερουν τελικα να παρουν και αυτοι παιδαγωγικη επαρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ.
3. Ολους οσους πιστεουν ότι θα παρουν επαρκει λογω σχολης όπως εγινε τελικα και με τους «καλους παιδαγωγους».
4. Ολους τους μηχανικους οι οποιοι θα σκεφτουν οτι είναι πολύ λογικο τελικα εκείνους να τους αφησουν απεξω.
5. Ολους τους  αποφοιτους της σχολης των «καλων παιδαγωγων».
6. Ολους οσους δεν θελουν να μπουν στην διαδικασια και απλα περιμενουν τους αλλους να βγαλουν το φίδι από την τρυπα.

Δυστυχως τα πραγματα είναι καπως ετσι….
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:30:24 μμ »
θα συμφωνησω με τον Geok, αμα κατσει κανεις να τα βαλει κατω θα βρει πολλες κατηγοριες που δεν δεν εχουν κανενα οφελος:
πχ.
1. ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ20 δεν τους πιανει η ιστορια που εγινε με το βαπτισμα των "καλων παιδαγωγων". Ετσι και αλιως οι διορισμοι τους ειναι χωριστοι, 60% ΠΕ19 και το υπολοιιπο 40% ΜΟΝΟ ΠΕ20. Οποτε εφοσον δεν τους επηρεζει η ιστορια γιατι να ασχοληθουν; Λετε να θελουν να μας βοηθησουν παρολο που οι περισσοτεροι απο μας τους ΠΕ19 δεν τους θελουμε; λετε να ειναι τοσο καλα παιδια και να πουν δεν πειραζει κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο; Δεν νομιζω...

Κανεις λαθος εδω. Γιατι αν καταφερουν και γινουν και αλλα ΑΕΙ καθηγητικες σχολες, τοτε δεν θα υπαρχει ουτε ενας ωρομισθιος - αναπληρωτης απο ΠΕ20. Και μην ξεχναμε και τη ρυθμιση για το 24μηνο.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 03:42:41 μμ »
θα συμφωνησω με τον Geok, αμα κατσει κανεις να τα βαλει κατω θα βρει πολλες κατηγοριες που δεν δεν εχουν κανενα οφελος:
πχ.
1. ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ20 δεν τους πιανει η ιστορια που εγινε με το βαπτισμα των "καλων παιδαγωγων". Ετσι και αλιως οι διορισμοι τους ειναι χωριστοι, 60% ΠΕ19 και το υπολοιιπο 40% ΜΟΝΟ ΠΕ20. Οποτε εφοσον δεν τους επηρεζει η ιστορια γιατι να ασχοληθουν; Λετε να θελουν να μας βοηθησουν παρολο που οι περισσοτεροι απο μας τους ΠΕ19 δεν τους θελουμε; λετε να ειναι τοσο καλα παιδια και να πουν δεν πειραζει κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο; Δεν νομιζω...

Κανεις λαθος εδω. Γιατι αν καταφερουν και γινουν και αλλα ΑΕΙ καθηγητικες σχολες, τοτε δεν θα υπαρχει ουτε ενας ωρομισθιος - αναπληρωτης απο ΠΕ20. Και μην ξεχναμε και τη ρυθμιση για το 24μηνο.

Οι ΠΕ20 επηρεάζονται μόνο στους πίνακες ωρομισθίων από το τμήμα του ΠΑ-ΠΕΙ. Στην πρόσληψη αναπληρωτών δεν έχουν κάποια επίπτωση αφού υπάρχει η ποσόστωση.
Επίσης νομίζετε είναι λογικό οι ΠΕ20 να θέλουν άλλες 4-5 σχολές με παιδαγωγική επάρκεια από τους ΠΕ19 εκτός τους ΑΣΠΑΙΤΑΔΕΣ και το τμήμα του ΠΑ-ΠΕΙ?

Στην ουσία πιστεύω ότι και οι 3 λέμε το ίδιο πράγμα: Τους ΠΕ20 δεν τους συμφέρει να πάρουν και άλλα τμήματα Παιδαγωγική επάρκεια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2009, 03:47:19 μμ από geok_salonika »
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:14:10 μμ »
θα συμφωνησω με τον Geok, αμα κατσει κανεις να τα βαλει κατω θα βρει πολλες κατηγοριες που δεν δεν εχουν κανενα οφελος:
πχ.
1. ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ20 δεν τους πιανει η ιστορια που εγινε με το βαπτισμα των "καλων παιδαγωγων". Ετσι και αλιως οι διορισμοι τους ειναι χωριστοι, 60% ΠΕ19 και το υπολοιιπο 40% ΜΟΝΟ ΠΕ20. Οποτε εφοσον δεν τους επηρεζει η ιστορια γιατι να ασχοληθουν; Λετε να θελουν να μας βοηθησουν παρολο που οι περισσοτεροι απο μας τους ΠΕ19 δεν τους θελουμε; λετε να ειναι τοσο καλα παιδια και να πουν δεν πειραζει κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο; Δεν νομιζω...

Κανεις λαθος εδω. Γιατι αν καταφερουν και γινουν και αλλα ΑΕΙ καθηγητικες σχολες, τοτε δεν θα υπαρχει ουτε ενας ωρομισθιος - αναπληρωτης απο ΠΕ20. Και μην ξεχναμε και τη ρυθμιση για το 24μηνο.

ναι εχεις δικιο για τους ωρομισθιους... εκει ειναι οντως μια λιστα ανα περιφερεια... Για τους αναπληρωτες ομως και τους διορισμους ειναι σιγουρα με το 40% για τους ΠΕ20....
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Kavalaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:27:04 πμ »
Είμαι ΠΕ20 και προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για κανέναν απόφοιτο Πανεπιστημίου και κυρίως των Ηλεκτρολόγων μηχανικών γιατί το γ@@@@νο το ΤΕΕ ( Τεχνικό επιμελητήριο Ελλάδος ) μας έχει βγάλει την πίστη με αυτα τα επαγελματικά δικαιώματα εδώ και δεκαετίες. Και για να είμαι ειλικρινής πολύ γουστάρω την ψήφιση του νομοσχεδίου που δίνει επάρκεια στα παιδιά απο το Πα.Πειρ. Για να σας δω τώρα κύριοι μηχανικοί να γλείφετε για μερικές ώρες ωρομισθίας μιας και το ΤΕΕ δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Που είναι τώρα η δύναμη της συντεχνεία σας ? ε ? που έιναι ?

Περαστικά σας κύριοι που η κατάντια σας δεν έχει σταματημό. Φαγωθείτε τώρα μεταξύ σας.   

Μπράβο σας κύριε Υφυπουργέ που δείξατε με τον καλύτερο τρόπο σε απόφοιτους Πανεπιστημίων και Πολυτεχνείων τι θα πεί δύναμη. Αν και η πράξη σας κ. Υφυπουργέ ήταν ομολογουμένως βρώμικη και ύπουλη, θεωρώ ότι δίνει ένα καλό μάθημα στους κυρίους αυτούς που θεωρούν ότι τα ΤΕΙ πρέπει μια ζωή να υπομένουν τις μα@@@@ ς των πρυτάνεών και των συντεχνειών τους για την έκδοση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των σχολών τους.

Ε όχι κύριοι δεν μπορώ να συμπάσχω για το πάθημά σας. Να πάτε στο ΤΕΕ και στους πρυτάνεις σας να κλαφτείτε.

Έξω οι μηχανικοί απο την εκπαίδευση. Χαραμίζονται εκεί. Αυτοί είναι προετοιμασμένοι για μεγαλεία, δεν κάνουν για την εκπαίδευση. Εκεί καταντήσατε κύριοι μηχανικοί ? στην εκπαίδευση ? Για αυτά σας προετοιμάζουν οι περίφημες Πολυτεχνικές σχολές ??

Εύγε κ Λυκουρέντζο !!!

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 05:14:02 πμ »
Βλέπω πολλούς να λένε οτι δεν κάναμε τίποτα σαν κλάδος και γενικά δεν έγιναν κινήσεις...εγώ είμαι ΠΕ20...γιατί ρε φίλε ΠΕ19 να κάνω εγώ κινήσεις μαζί σου αφού δεν με γουστάρεις στον κλάδο σου???αφου μόλις πάει λίγο μπροστά το θέμα εσυ πάααααααααααααλι θα κλαίγεσαι οτι διάβασες και με τον ιδρώτα του προσώπου σου έβγαλες το ΑΕΙ σου και εγώ δεν πρέπει να είμαι μαζί σου στον ίδιο πίνακα και μάλιστα θα πρέπει να νιώθω άσχημα που βρέθηκα εκεί γιατι εσύ διάβασες ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ...Ε ΛΟΙΠΟΝ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΕ19 ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΝΟΗΘΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΕΞΩ...μάλιστα απολαμβάνω αυτό που έγινε, γιατί και τα παιδιά που ευνοήθηκαν απο τον τραγικό Υφυπουργό είναι του κλάδου σου...ξέρεις...ΠΕ19...Άσχετα αν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό κ εμένα στην επιλογή μου ως ωρομίσθιος που συνεπάγεται και τη μη επιλογή μου ως αναπληρωτής...Απάντηση για το 60 - 40 που διάβασα πιο πάνω...
ΑΑΑΑΑ και κάτι άλλο...θέλω να μου πούν οι αποφοιτοι ΑΕΙ  αυτοί που λένε οτι θεωρούνται ανώτεροι απο εμένα...Στην διδασκαλία ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ στα Ολοήμερα δημοτικά ...Πού ακριβώς είστε ανώτεροι απο εμένα???Στην ζωγραφική, στο word ή στο ΠΕΡΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙΑ???Οι γνώσεις σας είναι για παραπάνω κύριοι...Εμάς τους ταπεινούς ΠΕ20 αφήστε μας ήσυχους...
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 09:50:05 πμ »
Το θέμα μας είναι "Οι επόμενες κινήσεις μας"...και όχι "Κόντρα μεταξύ ΠΕ19-ΠΕ20"

Και για όσους ισχυρίζονται οτι οι ΠΕ19 κινούνται ανεξάρτητα ας κοιτάξουν το υπόμνημα για την συγκεκριμένη τροπολογία...
Και μετά λένε αν υπάρχει διαχωρισμός ΠΕ19-20...
Και αν συμφωνήσω με όσους ΠΕ20 ισχυρίζονται ότι όλα γίνονται για τους ΠΕ19, να τους δω τι θα κάνουν τότε "μόνοι τους" που σύμφωνα με τα λεγόμενα τους θα έχουν παιδαγωγική επάρκεια πλήθος τμημάτων ΠΕ19....
Πάντως να υπενθυμίσω ότι οι κινήσεις γίνονται ενιαία για τον κλάδο ΠΕ19-20...

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:01:57 πμ »
Το θέμα μας είναι "Οι επόμενες κινήσεις μας"...και όχι "Κόντρα μεταξύ ΠΕ19-ΠΕ20"
Και για όσους ισχυρίζονται οτι οι ΠΕ19 κινούνται ανεξάρτητα ας κοιτάξουν το υπόμνημα για την συγκεκριμένη τροπολογία...
Και μετά λένε αν υπάρχει διαχωρισμός ΠΕ19-20...
Και αν συμφωνήσω με όσους ΠΕ20 ισχυρίζονται ότι όλα γίνονται για τους ΠΕ19, να τους δω τι θα κάνουν τότε "μόνοι τους" που σύμφωνα με τα λεγόμενα τους θα έχουν παιδαγωγική επάρκεια πλήθος τμημάτων ΠΕ19....
Πάντως να υπενθυμίσω ότι οι κινήσεις γίνονται ενιαία για τον κλάδο ΠΕ19-20...

Συμφωνω. Ο αγωνας αυτος ειναι κοινος. Και αν ανοιξουμε και κοντρα ΠΕ19-ΠΕ20 τοτε καλυτερα να τον κλεισουμε τον κλαδο και να δωσουμε τα κλειδια σε μαθηματικους, θεολογους, δασκαλους... @NAS, Kavalaris, τα σχολια σας ειναι ατυχη. Εκτος αν γνωριζετε κατι που δεν ξερουμε οι υπολοιποι ΠΕ20.. Αλλιως οι τοποθετησεις σας ειναι καθαρα προσωπικες.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:31:45 πμ »
"Νομίζω ότι είναι εφικτή η αποδοχή από το ΥΠΕΠΘ μιας τέτοιας τροπολογίας που εκτονώνει το εμφυλιοπολεμικό κλίμα μεταξύ μας και ανοίγει το δρόμο για όλους μας ώστε ενωμένοι να διεκδικήσουμε τα υπόλοιπα αιτήματά μας όπως:

Μετάταξη των μη Πληροφορικών που κατέχουν θέσεις μονίμων ώστε να ανοίξουν θέσεις για τους νέους συναδέλφους (θα απελευθερωθούν πάνω από 3000 θέσεις).
Αναθεώρηση των πρόσφατων ρυθμίσεων για τις αναθέσεις σύμφωνα με την τεκμηριωμένη πρόταση που έχουμε καταθέσει από το Δεκέμβριο του 2008 και υπάρχει στον ιστότοπό μας.
Καθορισμό σαφών κριτηρίων για ένταξη στις καθηγητικές σχολές, βάσει των οποίων θα κριθούν όλα τα τμήματα του Πανεπιστημιακού και του Τεχνολογικού τομέα των ΑΕΙ.
Ένταξη στους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 μόνο των τμημάτων που ανήκουν πραγματικά στην Πληροφορική, σύμφωνα και με τη σχετική αξιολόγηση των προγραμμάτων σπουδών που έχουμε κάνει και ενημερώνουμε τακτικά και η οποία υπάρχει στον ιστότοπό μας.
"

Don Quixote, το παραπανω είναι από το pe19pe20.blogspot.com. Πιστεύεις ότι οι διεκδικήσεις αυτές προάγουν τα συμφέροντα σου ως ΠΕ20? Πιστεύεις ότι σε ευνοεί να μην έχει παιδαγωγικό 1 μόνο τμήμα αλλά να πάρουν και άλλα 5-6, γιατί όλοι δεν θα μπορούν να πάρουν. 
Προσωπικά αυτή την κίνηση την βρίσκω καθαρά διασπαστική και θα πρότεινα να αλλάξει ο τίτλος του θέματος. Να γίνει "Οι επόμενες κινήσεις κάποιων ΠΕ19 τμημάτων"
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161020
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.