*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ασέπ ?  (Αναγνώστηκε 129989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #350 στις: Απρίλιος 17, 2011, 02:31:36 μμ »
αλλα, να σας πω,.... τωρα πολυ ωραια τα λεμε και μπραβο μας και ολοι εχουμε δικιο. Οταν το ψηφιζαν δεν ηταν στη διαμαρτυρια πανω απο 25 ατομα. Αρα,...τί να λεμε τωρα?
Να λεμε, πως ισως αλλαξουν τα πραγματα αναλαμβανοντας αλλος υπουργος, γιατι μαθαμε πια να τα περιμενουμε ολα απο τον καθε υπουργο, αν εχει την ορεξη ή οχι. ενω η προσωπικη μας ευθυνη δεν υπαρχει σε τιποτα.Δυστυχως ετσι ειναι.
Δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί αν τα συνδικαλιστικά τους όργανα είναι στον κόσμο τους και πρασινοσυνδικαλιστές!Και φυσικά φωνάξαμε σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και απεργήσαμε και σε πορείες πήγαμε.Εσύ για ποιά διαμαρτυρία μιλάς και ήταν 25 άτομα;Και φυσικά είναι γνωστό πλέον σε όλους,ότι μόνο η παρούσα κυβέρνηση θα μπορούσε να περάσει τέτοιυς νόμους!Για να ήταν άλλος(οποιοσδήποτε δεν με αφορά αυτό) και θα σου λεγα αν θα άφηναν τα πράσινα συνδικαλιστάκια να περάσει τέτοιος νόμος!Και όχι μόνο αυτό,αλλά και τόσα άλλα....Ας πέσουν οι μάσκες του σοσιαλισμού επιτέλους.....

Δυστυχώς είναι ακριβώς έτσι. Επί Κουτσίκου είχε γίνει χαμός για τη... μηδενική εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, με συλλαλητήρια σε καθημερινή βάση και φυσικά και τα γνωστά επεισόδια από τους "γνωστούς άγνωστους". Για να μη μιλήσουμε για κάτι υπουργούς και πρωθυπουργούς που κατέβαιναν στις πορείες για να διαμαρτυρηθούν για μέτρα που δεν ήταν ούτε στο ελάχιστο όσο σκληρά είναι αυτά που παίρνουν αυτοί.
ελα βρε συ.....τι λες τωρα :o....ξεχνάς τον αγωνιστή ΓΑΠ με τα μάτια κατακόκκινα ...να πλανταζει στο κλάμα απο τα δακρυγόνα στον περαια;;...θυμάσαι;;.....εε βέβαια...δεν θυμάσαι ;) :P :o
για ποιον τα έκανε μου λές;;....ε για ποιόν;;
για σένα αχάριστε έλληνα :o....που έχεις το "θράσος" και ξεχνάς.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:38 »

Αποσυνδεδεμένος mariagizella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #351 στις: Απρίλιος 17, 2011, 04:13:23 μμ »
είμαι ''νεουδάκι" με άριστα πτυχίο&μεταπτυχιακό&παιδαγωγική κατάρτιση&Η/Υ&αγγλικά, και δεν θα απολογηθώ σε κανέναν σας/τους για αυτά.
οι τίτλοι του βιγρφικού μου/σου/μας, νέων ή όχι, είναι -βεβαίως- αυτονόητα χαρτιά που αποκτήθηκαν εν μια νυκτί, ανέξοδα,χωρίς κόπο, χωρίς πρδοσδοκίες.
δυστυχ'ως, δεν έχω κάνει καριέρα σε ραχούλες, αφού δυστυχώς, δεν διαθέτω προυπηρεσία, όμως, πια, και τις ραχούλες και τα λιμανάκια τα βλέπω να απομακρύνονται από το 'οπτικό' πεδίο των προσδοκιών μου να διδάξω στα παιδιά Κοινωνιολογία.
πλέον, σκέφτομαι να ανοίξω ένα γραφείο κηδειών.
το 'άδικο που ζούμε μέσα από την κούνια μας' μπορεί εξ ίσου να ίσχύει για ολές/όλους, εκ΄τός κι αν βγάλουμε ζυγαριές να ζυγίζουμε τ'άδικα του καθένα. έλεος πια, το δικαίωμα στην αξιοπέπεια διεκδικούμε ώστε να έχουμε δουλειά, να ζούμε χωρίς να ντρεπόμαστε, να δουν οι γονείς μας τους κόπους τους να 'πιάνουν τόπο' επαγγελματικα, ...και για κάποιους απο μάς, να κοινωνικοποιούμε ανθρώπους απαλλαγμένους από προκαταλήψεις και στερεότυπα.
καλό βόλι σε όλες/όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #352 στις: Απρίλιος 17, 2011, 04:21:31 μμ »
Αυτό που προτείνατε συνάδελφοι 20 ή 25% (λέω εγώ τώρα ) +ΑΣΕΠ μια χαρά μου ακούγεται ....έτσι για τροποποίηση του νόμου 3848  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #353 στις: Απρίλιος 17, 2011, 04:26:55 μμ »
Αυτό που προτείνατε συνάδελφοι 20 ή 25% (λέω εγώ τώρα ) +ΑΣΕΠ μια χαρά μου ακούγεται ....έτσι για τροποποίηση του νόμου 3848  ;) ;)


;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:38 »

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #354 στις: Απρίλιος 17, 2011, 04:36:47 μμ »
Έχουν διορίσει βυσματικά πλήθος από το 60% ασεπ...να φάνε και οι κότες.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #355 στις: Απρίλιος 17, 2011, 04:50:09 μμ »
είμαι ''νεουδάκι" με άριστα πτυχίο&μεταπτυχιακό&παιδαγωγική κατάρτιση&Η/Υ&αγγλικά, και δεν θα απολογηθώ σε κανέναν σας/τους για αυτά.
οι τίτλοι του βιγρφικού μου/σου/μας, νέων ή όχι, είναι -βεβαίως- αυτονόητα χαρτιά που αποκτήθηκαν εν μια νυκτί, ανέξοδα,χωρίς κόπο, χωρίς πρδοσδοκίες.
δυστυχ'ως, δεν έχω κάνει καριέρα σε ραχούλες, αφού δυστυχώς, δεν διαθέτω προυπηρεσία, όμως, πια, και τις ραχούλες και τα λιμανάκια τα βλέπω να απομακρύνονται από το 'οπτικό' πεδίο των προσδοκιών μου να διδάξω στα παιδιά Κοινωνιολογία.
πλέον, σκέφτομαι να ανοίξω ένα γραφείο κηδειών.
το 'άδικο που ζούμε μέσα από την κούνια μας' μπορεί εξ ίσου να ίσχύει για ολές/όλους, εκ΄τός κι αν βγάλουμε ζυγαριές να ζυγίζουμε τ'άδικα του καθένα. έλεος πια, το δικαίωμα στην αξιοπέπεια διεκδικούμε ώστε να έχουμε δουλειά, να ζούμε χωρίς να ντρεπόμαστε, να δουν οι γονείς μας τους κόπους τους να 'πιάνουν τόπο' επαγγελματικα, ...και για κάποιους απο μάς, να κοινωνικοποιούμε ανθρώπους απαλλαγμένους από προκαταλήψεις και στερεότυπα.
καλό βόλι σε όλες/όλους μας!
Μη το βλέπεις έτσι. Σε βλέπω να αμύνεσαι κι υποθέτω πως νιώθεις να σε ανταγωνίζονται οι λεγόμενοι παλιοί. Τα πραγματα δεν είναι έτσι. Η κι αν είναι για μερικούς, φυσικά κακώς είναι. Προσωπικά ανήκω στο μεταίχμιο, δηλαδή και παλιά και νέα. Παλιά λόγω ηλικίας και λόγω του ότι περίμενα διορισμό με το 40% και νέα γιατί πάντα αγωνίζομαι με το ασεπ. Οταν ήμουν στη θέση σου, υποστήριζα ένθερμα το διαγωνισμό. Οταν είδα την πράξη (έχε υπόψη σου ότι έχω 3 επιτυχίες) που αυτή η πράξη κυριολεκτικά δεν περιγράφεται και δεν αναφέρομαι στα περί δυσκολίας (έχει μεγάλο βάθος η ιστορία) αποφάσισα να το παίξω δίπορτο, δηλαδή απ'όπου μου έρθει ο διορισμός, δηλαδή είτε μέσω ασεπ είτε μέσω προϋπηρεσίας. Είναι πολλοί σαν εμένα και σε ρωτάω: όλοι αυτοί σε ποια κατηγορία ανήκουν; 60% ή 40%; Θέλω να πω πως όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και φαντάσου τώρα να έχεις μεταπτυχιακά, επιτυχίες στον ασεπ, να κοντεύεις να διοριστείς και να χάνεις εν μία νυκτί το διορισμό για λίγες θέσεις. Πολλοί ανήκουμε σ'αυτή την κατηγορία και το μόνο που θέλουμε είναι να παραταθούν τα ποσοστά διορισμών 60-40. Σε καμιά περίπτωση κάποιος δε θέλει να καταργηθεί ο διαγωνισμός ούτε εσένα το "νεουδάκι", όπως αυτοαποκαλείσαι,  σε βλέπει ανταγωνιστικά. Αλίμονο, όλοι ήμασταν φρέσκοι πτυχιούχοι και νιώθαμε υποδεέστεροι μπροστά σε παλιότερους. Κι αν κάποιος σε βλέπει ανταγωνιστικά ή και εχθρικά, είναι λάθος. Εσύ πάντως μην το παίρνεις προσωπικά και χαλάς την καρδιά σου. Σου μιλάω επειδή νιώθω την αγωνία σου και, βλέποντας πως εγώ στα 40 μου δυσκολεύομαι, ξέρω πως δυσκολεύεσαι κι εσύ και βρίσκω λυπηρό να νιώθεις έτσι επειδή κάποιος σε έκανε να νιώθεις έτσι. Κι αν τα πράγματα είναι δύσκολα, σίγουρα δε φταίει κάποιος συνάδελφος αλλά το ίδιο το σύστημα με την πιο πρόσφατη ψυχρολουσία που όλους μας έχει προκαλέσει νευρικό κλονισμό.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #356 στις: Απρίλιος 17, 2011, 05:01:38 μμ »
είμαι ''νεουδάκι" με άριστα πτυχίο&μεταπτυχιακό&παιδαγωγική κατάρτιση&Η/Υ&αγγλικά, και δεν θα απολογηθώ σε κανέναν σας/τους για αυτά.
οι τίτλοι του βιγρφικού μου/σου/μας, νέων ή όχι, είναι -βεβαίως- αυτονόητα χαρτιά που αποκτήθηκαν εν μια νυκτί, ανέξοδα,χωρίς κόπο, χωρίς πρδοσδοκίες.
δυστυχ'ως, δεν έχω κάνει καριέρα σε ραχούλες, αφού δυστυχώς, δεν διαθέτω προυπηρεσία, όμως, πια, και τις ραχούλες και τα λιμανάκια τα βλέπω να απομακρύνονται από το 'οπτικό' πεδίο των προσδοκιών μου να διδάξω στα παιδιά Κοινωνιολογία.
πλέον, σκέφτομαι να ανοίξω ένα γραφείο κηδειών.
το 'άδικο που ζούμε μέσα από την κούνια μας' μπορεί εξ ίσου να ίσχύει για ολές/όλους, εκ΄τός κι αν βγάλουμε ζυγαριές να ζυγίζουμε τ'άδικα του καθένα. έλεος πια, το δικαίωμα στην αξιοπέπεια διεκδικούμε ώστε να έχουμε δουλειά, να ζούμε χωρίς να ντρεπόμαστε, να δουν οι γονείς μας τους κόπους τους να 'πιάνουν τόπο' επαγγελματικα, ...και για κάποιους απο μάς, να κοινωνικοποιούμε ανθρώπους απαλλαγμένους από προκαταλήψεις και στερεότυπα.
καλό βόλι σε όλες/όλους μας!
Δεν καταλαβαίνω το ύφος της απάντησής σου συνάδελφε.Είπε κανείς να μην έχεις τις ευκαιρίες που σου αναλογούν;Και τις έχεις με τόσες προϋποθέσεις που αναφέρεις.Έχεις άρα ένα ισχυρό όπλο για τον επόμενο ασεπ και μακάρι να τα πας όσο καλύτερα γίνεται.
Το να αφορίζεις κόσμο που έχει φάει τα νιάτα του με ασεπ και προυπηρεσία δεν σε τιμά ούτε σαν συνάδελφο ούτε σαν άνθρωπο.Επιπλέον είναι καλό να διαβάζεις ακριβώς τι ειπώθηκε.Είναι δίκαιο να πεταχτεί τόσος κόσμος στο δρόμο;
Αν σου συνέβαινε πώς θα αντιδρούσες;Φυσικά και να διεκδικήσετε δικαίωμα στην αξιοπρεπή δουλειά.Έτσι κι αλλιώς θα γίνει ασεπ,οπότε θα έχεις την ευκαιρία σου.Κι εμείς όταν ξεκινούσαμε,οι παλιοί μας προσπερνούσαν...Και ζητήσαμε ένα πιο δίκαιο σύστημα ώστε να διοριστούν τουλάχιστον όσοι πρέπει.Ξαναλέω-για πολλοστή φορά εδώ μέσα-,εχθρός δεν είναι ο συνάδελφος......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος mariagizella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #357 στις: Απρίλιος 17, 2011, 05:12:48 μμ »
@MelG
Δυστυχώς, δεν μπορώ να απαντήσω στα ερωτήματα που θέτεις και, φυσικά, μπορώ να καταταλάβω πως είναι κοινός τόπος αυτό το αίσθημα της απαξίωσης, της απόγνωσης, της αβεβαιότητας και της ανασφάλειας.
Δεν θέω να αναπαράγω την κουβέντα σχετικά με παλιούς, νέους και τις κατηγοριοποιήσεις (!!!!) ανθρώπων που ψάχνουν για δουλειά. Άλλωστε, δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με αυτά και συμμετέχω στο forum προκειμένου να ενημερωθώ για τον διαγωνισμό.
απλώς (όσο απλό μπορεί να είναι...) νιώθω πως δεν πρόκειται για τα επόμενα χρόνια και ίσως ποτέ, να κάνω αυτό που θέλω, να διδάξω. αυτό, τίποτα άλλο. και βέβαια δεν είναι μια δική μου πραγματικότητα αυτή, αλλά και τόσων άλλων.
το γραφείο κηδειών το σκ'εφτομαι μεταξύ σοβαρού και αστείου παντως.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #358 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:10:56 πμ »
Σήμερα ανακοινώθηκε το metro τις άδειάς άνευ αποδοχών για τους δημοσίους υπάλληλους και επίσης ότι ο δημόσιος υπάλληλος δεν ανήκει στο υπουργείο άλλα στο κράτος. Καταλάβατε τορα αν θα γίνει η όχι;
Αν εσύ βγάζεις κάποιο συμπέρασμα για το αν θα γίνει ΑΣΕΠ μέσω της ανακοίνωσης ότι ο δημόσιος υπάλληλος δεν ανήκει στο υπουργείο αλλά στο κράτος, εξήγησε το να το αντιληφθούμε και οι υπόλοιποι.

Προσωπικά πιστεύω ότι με το μέτρο της άδειας άνευ αποδοχών δε θα αδειάσει το δημόσιο, διότι που θα βρούνε θέση για να δουλέψουν όλοι αυτοί στον ιδιωτικό τομέα. Εκτός αν κουράστηκαν να εργάζονται και αρχίσουν να παίρνουν άδειες άνευ αποδοχών για να κάνουν ταξιδάκια στο εξωτερικό ώστε να μπορούν άνετα να ξοδέψουν όσα "φάγανε" και τα έχουν ήδη στείλει σε τράπεζες του εξωτερικού.  >:(
Προτείνω να αρχίσουν να παίρνουν άδειες άνευ αποδοχών πρώτα οι βουλευτές και άλλοι βολεμένοι του δημοσίου.
Ας πάνε να βελτιώσουν τον ιδιωτικό τομέα με τις γνώσεις και την εμπειρία τους για να προκόψει κι αυτός!!!  :P

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #359 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:48:01 πμ »
Σαφεστατα το 60-40 ηταν  καλυτερο.
Επρεπε ομως να γινουν βελτιωσεις, γιατι π.χ δεν ειναι δυνατον ο πτυχιουχος του 5 επειδη ετυχε και εκανε 10 παιδια να διοριζεται εις βαρος του πτυχιουχου του 9.
Σχετικα με τον ΑΣΕΠ διαφωνω καθετα. Οι νεοι πτυχιουχοι νομιζουν τους συμφερει, αλλα οταν το καταλαβουν ευχομαι να μην εχουν ασπρισει πολυ τα μαλλια τους.
Διαφωνω γιατι δεν ειναι δυνατον να ζητειται ΑΣΕΠ απο μαθητη με λυκειακη διαδρομη κοντα στο 19, με πτυχιο στο 9, με μεταπτυχιακο, με , με. Πως ειναι δυνατον το κρατος  αφενος να σου δινει το πτυχιο με 9, να σου δινει το μεταπτυχιακο με αριστα και απο την αλλη να σου λεει ελα τωρα να γραψεις για 5 ωστε να σε θεωρησω επιτυχοντα στο ΑΣΕΠ? Πως ειναι δυνατον να θεωρησει ικανο τον αργοσχολο που θ α διαβασει για 2 χρονια και ευκαιριακα θα επιτυχει σαν διοριστεος, ενω τον ΧΧΧΧ που δουλευει γκαρσονι γι α να συντηρησει τους δικους του να τον θεωρει ανικανο για διορισμο??Για ποιες ισες ευκαιριες μιλανε οι μα...ς, οταν στον μεν αργοσχολο ολαπληρωμενακια του λεει ελα μετα απο δυο χρονια με την ησυχια σου αγορι μου να γραψεις κai αν δεν τα καταφερεις εχει ο...μπαμπας για σενα, ενω απο το γκαρσονι χχχχ απαιτει να ειναι  Einstein??

Η αποψη μου ειναι η εξης:
- Ο βαθμος πτυχιου να αποτελει τη βαση της μοριοδοτησης
-  Σε αυτον θ α προστιθενται κοινωνικα, μεταπτυχιακα, προυπηρεσιες κλπ.
-  ΑΣΕΠ σε τακτικη βαση γι α οσους θελουν και ειδικα για οσους εχουν χαμηλη βαθμολογια, οποτε παυει για αυτους να ισχυει η βαθμολογια πτυχιου.
- ΑΣΕΠ για πτυχιουχους πανεπιστημιων εξωτερικου υποχρεωτικα

Μεταβατικο σταδιο

- Δεν μπορει να ειναι μικροτερο απο 4 χρονια. Και αυτο επειδη θα πρεπει να το γνωριζει ο υποψηφιος φοιτητης πριν η μπει στο πΑνεπιστημιο, ωστε να προσπαθησει να επιτυχει καλη βαθμολογια.
- Στη διαρκεια της μεταβασης συνεχιζει οπως εχει η κατασταση, αποκλειοντας ομως τα παραθυρα.

Αυτη ειναι η αποψη μου, απλή, καθαρή, περιοριζει την γραφειοκρατια, δημιουργει κινητρα στον φοιτητη να προσπαθησει,  και γενικα αναγνωριζει την προσπαθεια των ανθρωπων σε ολη τη διαδρομη τους.
Ειναι σημαντικο γιατι λαμβανει υποψη την επιδοση του φοιτητη στα χρονια που κατα κανονα οφειλει να επιδοθει στη μελετη του και δεν τον περιμενει στη γωνια να του στηνει "ενεδρες" και παραλληλα ν α θεωρει οτι ο αναπηρος πχ εχει τις ιδιες ευκαιριες με τον μολις αποφοιτησαντα υγιη. Βεβαιως μπορει να υπαρχει αντιθετη αποψη και να θεωρει κανεις οτι κατι τετοιος πρεπει να αποκλεισθει απο την εκπαιδευση, θα περιοριστω ομως ελειψει επιχειρηματος πειστικου για ηλιθιους σε ενα ευγενικο αει στο....δ...ο.

Επι του πρακτεου λιγα μπορει να γινουν. Απαιτειται προσπαθεια ειτε επιμηκυνσης του χρονου μεταβασης, ειτε επιμονη στην καταργηση του ΑΣΕΠ ως υποχρεωτικος τροπος διορισμου. Συμφερει τους παντες, ακομη κια τους νεους πτυχιουχους με καλο πτυχιο, γιατι ετσι θα εξασφαλισουν μεγαλυτερες πιθανοτητες, αφετερου αποφευγεται ενας ακομη διαγωνισμος γι ατο τιποτα!
Γι α δε τους πτυχιουχους του 5 βεβαιως μπορουν να προσπαθησουν και να αποδειξουν οτι αξιζουν κατι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #360 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:57:34 πμ »
δεν νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα. Ξερεις ποσους πτυχιουχους με αριστα ξερω με μεταπτυχιακα κλπ και ομως ΔΕΝ κανουν για παιδαγωγοι! και στον αντιποδα καθηγητες με 5 που ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους(?)!!!

συναδελφε ο ΑΣΕΠ μας κατσικωθηκε και Δυστυχως δεν μπορουμε να τον βγαλουμε απο πανω μας. Βελτιωσεις ομως ως προς το τροπο εξετασης και μια κατα το δυνατον αντικειμενικη αξιολογηση μπορουμε να ζηταμε.



Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #361 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:13:16 πμ »
δεν σου ζηταει κανεισ  να απολογηθεις...και  εμασ  που μας ειρωνευεσαι για τισ ραχουλες  και μεισ καποτε ειμασταν νεουδια  και μεισ καποτε ειχαμε ονειρα  και σε εμαε καποτε υπηρχε νομος πο ελεγε ανα πιασεισ 30μηνο διοριζεσαι  και χωρισ ασεπ  και δικιο ειχαν  αλλα καποια μερα ειπανε  ποσοι ειναι αυτοι  ποι μεινανε οι παλιοι,,,,ειναι πχ  3000  ποσα νεουδια εχουμε  που θα χαρούν  αν  μαθουν  οτι δεν πιανεται  η προυπηρεσια  των παλιων  πχ 10000  αρα ΑΣΕΠ μονο και  ολοι  οι αλλοι στοξν  καιαδα


ετσι  λοιπον νεουδια  εσεισ θα  πολεματε  για ο  θεσεισ πιαθα δινεται 3-4 φορεσ  ασεπ  για  να πατε αναπληρωτες στην καλυτερη  και  εμεισ  θα παμε  για  ..τσαι
ΦΥΣΙΚΑ  καποια στιγμη  θα το αλλαξουνε παλι  και ουτε  καθε ξης

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #362 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:19:11 πμ »
δεν νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα. Ξερεις ποσους πτυχιουχους με αριστα ξερω με μεταπτυχιακα κλπ και ομως ΔΕΝ κανουν για παιδαγωγοι! και στον αντιποδα καθηγητες με 5 που ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους(?)!!!

συναδελφε ο ΑΣΕΠ μας κατσικωθηκε και Δυστυχως δεν μπορουμε να τον βγαλουμε απο πανω μας. Βελτιωσεις ομως ως προς το τροπο εξετασης και μια κατα το δυνατον αντικειμενικη αξιολογηση μπορουμε να ζηταμε.

Επιπλέον nickitol ο βαθμός του πτυχίου εξαρτάται από την σχολή και από την χρονική περίοδο.

Εμείς οι φυσικοί για παράδειγμα σχεδόν όλοι θα (ξανα)δίναμε ΑΣΕΠ για να βελτιώσουμε το βαθμό του πτυχίου μας όπως λες.

Πάντως είναι όντως τραγικό να φτάνουμε στο σημείο να ξαναδίνουμε εξετάσεις (ΑΣΕΠ) για να δουλέψουμε.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #363 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:20:11 πμ »
δεν νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα. Ξερεις ποσους πτυχιουχους με αριστα ξερω με μεταπτυχιακα κλπ και ομως ΔΕΝ κανουν για παιδαγωγοι! και στον αντιποδα καθηγητες με 5 που ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους(?)!!!

συναδελφε ο ΑΣΕΠ μας κατσικωθηκε και Δυστυχως δεν μπορουμε να τον βγαλουμε απο πανω μας. Βελτιωσεις ομως ως προς το τροπο εξετασης και μια κατα το δυνατον αντικειμενικη αξιολογηση μπορουμε να ζηταμε.

Μαρκο εχεις δικιο σε αυτο. Το ειχα γραψει σε προηγουμενο αλλα το εσβησα ολο κατα λαθος και το εγραψα παλι απο την αρχη.
Εγραφα λοιπον οτι η  παιδαγωγικη καταλληλοτητα ειναι προαπαοτουμενο. Η οποια θα ειναι μετρησιμη και θα βεβαιωνει οτι ο υποψηφιος εκπαιδευτικος δεν χρηζει ψυχολογικης η ψυχιατρικης παρακολουθησης. Επισης  οτι ο εκπαιδευτικος θα αξιολογειται σε ολη τη διαρκεια της καριερας του και οταν και για οποιοδηποτε λογο παρουσιαζει αποκλινουσα συμπεριφορα μη αρμοζουσα σε εκπαιδευτικο, να απομακρυνεται σε διοικητικες θεσεις.
Ειναι πραγμα το οποιο γινεται αλλου αλλα και στα ιδιωτικα στην ελλαδα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.