*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ασέπ ?  (Αναγνώστηκε 129765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #364 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:26:44 πμ »
δεν νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα. Ξερεις ποσους πτυχιουχους με αριστα ξερω με μεταπτυχιακα κλπ και ομως ΔΕΝ κανουν για παιδαγωγοι! και στον αντιποδα καθηγητες με 5 που ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους(?)!!!

συναδελφε ο ΑΣΕΠ μας κατσικωθηκε και Δυστυχως δεν μπορουμε να τον βγαλουμε απο πανω μας. Βελτιωσεις ομως ως προς το τροπο εξετασης και μια κατα το δυνατον αντικειμενικη αξιολογηση μπορουμε να ζηταμε.

Επιπλέον nickitol ο βαθμός του πτυχίου εξαρτάται από την σχολή και από την χρονική περίοδο.

Εμείς οι φυσικοί για παράδειγμα σχεδόν όλοι θα (ξανα)δίναμε ΑΣΕΠ για να βελτιώσουμε το βαθμό του πτυχίου μας όπως λες.

Πάντως είναι όντως τραγικό να φτάνουμε στο σημείο να ξαναδίνουμε εξετάσεις (ΑΣΕΠ) για να δουλέψουμε.

και σε αυτο εχεις απολυτο δικιο και το γνωριζω. Φυσικα εννοεις διαφορες αναμεσα σε φυσικους προφανως που αλλο ειναι (ηταν) να τελειωσεις στην Πατρα και αλλο στην ...Και φυσικα διαφερει αναλογα και με τις εποχες.
Περα απο αυτο η προσπαθεια του Υπ Παιδειας εκει θα πρεπει να επικεντρωθει. Να παραγει ικανους φοιτητες που δεν διαβαζουν μονο στην εξεταστικη αφενος αλλα και να δημιουργησει ισες ευκαιριες αναμεσα στους φοιτητες. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:27 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #365 στις: Απρίλιος 18, 2011, 11:44:28 πμ »
δεν σου ζηταει κανεισ  να απολογηθεις...και  εμασ  που μας ειρωνευεσαι για τισ ραχουλες  και μεισ καποτε ειμασταν νεουδια  και μεισ καποτε ειχαμε ονειρα  και σε εμαε καποτε υπηρχε νομος πο ελεγε ανα πιασεισ 30μηνο διοριζεσαι  και χωρισ ασεπ  και δικιο ειχαν  αλλα καποια μερα ειπανε  ποσοι ειναι αυτοι  ποι μεινανε οι παλιοι,,,,ειναι πχ  3000  ποσα νεουδια εχουμε  που θα χαρούν  αν  μαθουν  οτι δεν πιανεται  η προυπηρεσια  των παλιων  πχ 10000  αρα ΑΣΕΠ μονο και  ολοι  οι αλλοι στοξν  καιαδα


ετσι  λοιπον νεουδια  εσεισ θα  πολεματε  για ο  θεσεισ πιαθα δινεται 3-4 φορεσ  ασεπ  για  να πατε αναπληρωτες στην καλυτερη  και  εμεισ  θα παμε  για  ..τσαι
ΦΥΣΙΚΑ  καποια στιγμη  θα το αλλαξουνε παλι  και ουτε  καθε ξης

Παραβλέποντας τα υπόλοιπα (δεν αξίζει πια να σχολιάζει κανείς), θα μείνω λίγο στο τελευταίο (όχι ότι έχει σημασία, αλλά έτσι.. for the record που λένε και στα χωριά μας). Τι ειδικότητα είστε;

Γι αυτό κάποιοι δεν διορίζονται στην εκπαίδευση.. (και καλώς υπό μια έννοια  8) )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος lamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #366 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:20:02 μμ »
Αγαπητε    μπορω  να γραψω  και καλυτερα  αλλα επειδη  εχω  σπασει το χερι μου   δεν μπορω  να χτυπησω  το πληκτρολογιο  καλα .Τελως  παντων ΠΕ18.01-50 ειμαι και σας βλεπω τοσο καιρο εχετε λυσσαξει με τον κωλο ασεπ  σας  και  ολο μιλατε  για αξιοκρατια και ολο μιλατε για μεταπτυχιακα  και ολο μπουρδες λετε,,

,,,και παιδαγωγικη καταρτιση εχω και 40 μηνες προυπηρεσια εχω και δευτερος  στον πινακα μου ειμαι...δεν ζηταω τιποτε αλλο πια  ειμαι 46 χρονων   ..τα  χρονια  μου  ζηταω  που μου φαγανε  με το  ονειρο  που μας πουλησανε  αυτα  θελω  πισω...

να χαιρεστε τον ασεπ σας!!!!

Αποσυνδεδεμένος lamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #367 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:21:51 μμ »
υγ  στο  δικο μου το χωριο λενε "εκει που εισαι ειμουνα  και  εκει που ειμαι θαρθεις"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:27 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #368 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:36:44 μμ »
ο εκπαιδευτικος θα αξιολογειται σε ολη τη διαρκεια της καριερας του και οταν και για οποιοδηποτε λογο παρουσιαζει αποκλινουσα συμπεριφορα μη αρμοζουσα σε εκπαιδευτικο, να απομακρυνεται σε διοικητικες θεσεις.
Ειναι πραγμα το οποιο γινεται αλλου αλλα και στα ιδιωτικα στην ελλαδα.

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πρωτοσχολιάσω ;D
Το ότι θεωρείτε κάποιοι ότι ανακαλύψατε την Αμερική ή το ότι πιστεύετε ότι τα πιστοποιητικά Π.Κ. θα τα παίρνουν μόνο οι "κατάλληλοι" ή ότι η αξιολόγηση θα είναι επί της ουσίας δηλ. της "καταλληλότητας" του εκπαιδευτικού!

Έτσι από περιέργεια να ρωτήσω... φαντάζεστε εσείς δηλ. ότι ΤΩΡΑ που μιλάμε οι έχοντες αποκλίνουσα συμπεριφορά (αυτοί που τέλος πάντων δεν τους χωρά το περιβάλλον του σχολείου) δεν βρίσκονται σε διοικητικές θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #369 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:57:06 μμ »
Αγαπητε    μπορω  να γραψω  και καλυτερα  αλλα επειδη  εχω  σπασει το χερι μου   δεν μπορω  να χτυπησω  το πληκτρολογιο  καλα .Τελως  παντων ΠΕ18.01-50 ειμαι και σας βλεπω τοσο καιρο εχετε λυσσαξει με τον κωλο ασεπ  σας  και  ολο μιλατε  για αξιοκρατια και ολο μιλατε για μεταπτυχιακα  και ολο μπουρδες λετε,,

,,,και παιδαγωγικη καταρτιση εχω και 40 μηνες προυπηρεσια εχω και δευτερος  στον πινακα μου ειμαι...δεν ζηταω τιποτε αλλο πια  ειμαι 46 χρονων   ..τα  χρονια  μου  ζηταω  που μου φαγανε  με το  ονειρο  που μας πουλησανε  αυτα  θελω  πισω...

να χαιρεστε τον ασεπ σας!!!!

Περαστικά για το χέρι.
Όσον αφορά την παιδαγωγική κατάρτιση.. τυπικά ίσως να την διαθέτετε, αλλά ουσιαστικά δεν ξέρω.. είναι και το επίπεδο των μηνυμάτων που δεν βοηθάει!

Κάποιος το είχε αναφέρει παλιότερα (δεν θυμάμαι ποιος και που τώρα), αλλά όποιος θέλει, μπορεί να ψαχτεί και εκτός εκπαίδευσης. Αν κολλάμε μόνο σε αυτό (ειδικά σε ειδικότητες που υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές εκτός δημόσιας εκπαίδευσης, και μάλιστα κυρίως εκτός αυτής θα πρόσθετα) το χάσαμε το παιχνίδι. Όπως και να έχει, οι κανόνες (ως προς τους διορισμούς) είναι δεδομένοι και τους ακολουθούμε μέχρι να αλλάξουν (ή τους αλλάξουμε) προς το καλύτερο πάντα. Αλλιώς μια από τα ίδια.
Γενικότερο σχόλιο: το μόνο καλό που έγινε όλα αυτά τα χρόνια ήταν η κατάργηση του θεσμού της επετηρίδας. Γιατί χάλασε στην πορεία (σχεδόν από την αρχή εφαρμογής του νέου συστήματος) το θέμα, ας ρωτήσουμε όλους τους υπουργούς από τότε μέχρι σήμερα, που έβαλαν το "λιθαράκι" τους και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Επιθέσεις, λοιπόν, σε αυτούς, και όχι σε κάποιον εδώ στο φόρουμ. Δεν είναι ο καναπές του ψυχοθεραπευτή εδώ, και δεν φταίμε να διαβάζουμε ό,τι διαβάζουμε κάθε φορά από τον καθένα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #370 στις: Απρίλιος 18, 2011, 03:10:21 μμ »
Έχουν διορίσει βυσματικά πλήθος από το 60% ασεπ...να φάνε και οι κότες.
πώς γίνεται αυτό συνάδελφε ;πάντως με το παρόν σύστημα υπάρχουν διοριστεοι απο διάφορες κατηγορίες τόσες που πλέον νομίζεις οτι διοριζεσαι και σου παίρνουν τη θέση κάποιοι άλλοι......θυμίζω ασεπ προυπηρεσια εικοσιτετραμηνο τριανταμηνο πολύτεκνοι,ιδαχ και  ατομα με αναπηρία  ξέχασα τωρα έχουμε και τις μετατάξεις και όλα αυτά για ελάχιστους διορισμούς   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2011, 03:17:14 μμ από Dorea »

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #371 στις: Απρίλιος 18, 2011, 04:32:23 μμ »
δεν νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα. Ξερεις ποσους πτυχιουχους με αριστα ξερω με μεταπτυχιακα κλπ και ομως ΔΕΝ κανουν για παιδαγωγοι! και στον αντιποδα καθηγητες με 5 που ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους(?)!!!

συναδελφε ο ΑΣΕΠ μας κατσικωθηκε και Δυστυχως δεν μπορουμε να τον βγαλουμε απο πανω μας. Βελτιωσεις ομως ως προς το τροπο εξετασης και μια κατα το δυνατον αντικειμενικη αξιολογηση μπορουμε να ζηταμε.

Επιπλέον nickitol ο βαθμός του πτυχίου εξαρτάται από την σχολή και από την χρονική περίοδο.

Εμείς οι φυσικοί για παράδειγμα σχεδόν όλοι θα (ξανα)δίναμε ΑΣΕΠ για να βελτιώσουμε το βαθμό του πτυχίου μας όπως λες.

Πάντως είναι όντως τραγικό να φτάνουμε στο σημείο να ξαναδίνουμε εξετάσεις (ΑΣΕΠ) για να δουλέψουμε.


Συμφωνώ. Επιπλέον και από την ποιότητα των εξετάσεων του εξαμήνου... ;) ;) Γιατί η πλειοψηφία έχει "διδακτορικά" στην αντιγραφή και το σκονάκι. Τι να το κάνω όταν εγώ σε όλο το εξάμηνο σκοτώνομαι να πηγαίνω στα μαθήματα και να διαβάζω στην εξεταστική (και καλά κάνω και έτσι θα μπορέσω να γίνω καλή στη δουλειά μου) και η άλλη που είναι τουρίστας, να παίρνει έτοιμες σημειώσεις και να γράφει με απευθείας συνομιλία στο κινητό με τον γκόμενο που της διαβάζει τις απαντήσεις.... >:( >:( >:( Και αν είναι και κάνας επιτηρητής, ξέρετε τι... ούτε και για αυτό δεν κουράζονται.. >:(
Θα μου πείτε τι κάθομαι και ψάχνω τώρα.. Αλλά το κατά πόσο αντιπροσωπεύει ο βαθμός του πτυχίου τον κάτοχό του, είναι δυστυχώς ένα θέμα. Και ο βαθμός αυτός καθορίζει πολλές φορές και το αποτέλεσμα του ΑΣΕΠ..
Hello!!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #372 στις: Απρίλιος 18, 2011, 05:40:27 μμ »
ο εκπαιδευτικος θα αξιολογειται σε ολη τη διαρκεια της καριερας του και οταν και για οποιοδηποτε λογο παρουσιαζει αποκλινουσα συμπεριφορα μη αρμοζουσα σε εκπαιδευτικο, να απομακρυνεται σε διοικητικες θεσεις.
Ειναι πραγμα το οποιο γινεται αλλου αλλα και στα ιδιωτικα στην ελλαδα.

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πρωτοσχολιάσω ;D
Το ότι θεωρείτε κάποιοι ότι ανακαλύψατε την Αμερική ή το ότι πιστεύετε ότι τα πιστοποιητικά Π.Κ. θα τα παίρνουν μόνο οι "κατάλληλοι" ή ότι η αξιολόγηση θα είναι επί της ουσίας δηλ. της "καταλληλότητας" του εκπαιδευτικού!

Έτσι από περιέργεια να ρωτήσω... φαντάζεστε εσείς δηλ. ότι ΤΩΡΑ που μιλάμε οι έχοντες αποκλίνουσα συμπεριφορά (αυτοί που τέλος πάντων δεν τους χωρά το περιβάλλον του σχολείου) δεν βρίσκονται σε διοικητικές θέσεις;

Την Αμερικη δεν την ανακαλυψαμε εμεις αγαπητη/ε, αν εννοεις εμενα. Είναι γεγονος ομως οτι αυτοι που την ανακαλυψαν φροντισαν και τη λεηλατησαν.
Εχε υποψη ομως οτι κανενας νομος δεν ισχυει ες αεί και τα παντα υποκεινται σε μικροτερες η μεγαλυτερες αλλαγες. Μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν, πρεπει  ομως να υπαρχει κοινη γραμμη, να πειθει  και να ειναι και δικαια.
Αν ο ενας λεει η δικη μου σχολη ειναι δυσκολοτερη, ο αλλος ειχα εναν καθηγητη που μας εκοβε ολους, ο τριτος  οτι ετρεχε στα βουνα, ο τεταρτος εχω περασει στο ΑΣΕΠ, ο πεμπτος τωρα τελειωσα γιατι να μη διοριστω και εγω, ε τοτε και εσυ αν ησουν στη θεση της Διαμαντοπουλου θα ελεγες : βρε δεν πατε στο δ...ο, ολοι ΑΣΕΠ και οποιος επιβιωσει.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #373 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:19:06 μμ »
Και επειδή θίχτηκε το θέμα με το επίπεδο σπουδών ανά σχολή κλπ.. εδώ υπάρχει ένα ζήτημα που αφορά άμεσα και τις βαθμολογίες στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Ως γνωστόν ο βαθμός του πτυχίου (-5) προσμετράται στην τελική βαθμολογία. Ε λοιπόν, π.χ. το τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ έχει το δυσκολότερο πρόγραμμα σπουδών σε σχέση με τα υπόλοιπα 4 τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα, και ο υψηλός μ.ο. πτυχίου βγαίνει πιο δύσκολα.
Αυτός είναι ένας (υπάρχουν και άλλοι λόγοι) από τους λόγους για τον οποίον δεν θα έπρεπε να υπάρχει καμία προσαύξηση στη βαθμολογία ΑΣΕΠ, ούτε πτυχίων ούτε ξένων γλωσσών, υπολογιστών κλπ, αν θέλουμε πιο αντικειμενικά και δίκαια πράγματα (που ξαναλέω, δεν με συμφέρει, γιατί θα έχω 800 προσαυξήσεις άμα λάχει  ;) , αλλά να είμαστε αντικειμενικοί όσο γίνεται).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #374 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:39:40 μμ »
Και επειδή θίχτηκε το θέμα με το επίπεδο σπουδών ανά σχολή κλπ.. εδώ υπάρχει ένα ζήτημα που αφορά άμεσα και τις βαθμολογίες στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Ως γνωστόν ο βαθμός του πτυχίου (-5) προσμετράται στην τελική βαθμολογία. Ε λοιπόν, π.χ. το τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ έχει το δυσκολότερο πρόγραμμα σπουδών σε σχέση με τα υπόλοιπα 4 τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα, και ο υψηλός μ.ο. πτυχίου βγαίνει πιο δύσκολα.
Αυτός είναι ένας (υπάρχουν και άλλοι λόγοι) από τους λόγους για τον οποίον δεν θα έπρεπε να υπάρχει καμία προσαύξηση στη βαθμολογία ΑΣΕΠ, ούτε πτυχίων ούτε ξένων γλωσσών, υπολογιστών κλπ, αν θέλουμε πιο αντικειμενικά και δίκαια πράγματα (που ξαναλέω, δεν με συμφέρει, γιατί θα έχω 800 προσαυξήσεις άμα λάχει  ;) , αλλά να είμαστε αντικειμενικοί όσο γίνεται).
Δηλαδή συνάδελφε εννοείτε ότι η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε με ασεπ και αδιάβλητους τρόπους δεν θα έπρεπε να αποτελεί αξιόλογη προσαύξηση στον ασεπ;Για να μην πω ότι το σύστημα έπρεπε να μείνει ως έχει και σας συγχίσω..Με όλο το σεβασμό.
Ας αφήσουμε τα πτυχία και τα υπόλοιπα.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #375 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:52:39 μμ »
Το έχω ξαναγράφει και παλιότερα, το πιο σωστό θα ήταν "βαθμολογία από διαγωνισμό ΑΣΕΠ = τελική βαθμολογία ΑΣΕΠ" χωρίς καμία προσαύξηση από πουθενά. Τα υπόλοιπα (προϋπηρεσίες κλπ) ας λαμβάνονται υπόψη μετά τον διορισμό, στο μέτρο του δυνατού. Αυτό θα σήμαινε διορισμοί 100% από ΑΣΕΠ. Αλλιώς ας μην γίνεται διαγωνισμός, αλλά απλά επιλογή μέσω ΑΣΕΠ. Για την ώρα έχουμε μεικτό σύστημα..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #376 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:23:28 μμ »
Eνα ψυχομετρικο τεστ προ του διορισμου ειναι απαραιτητο γιατι ο εκπαιδευτικος δεν βγαινει καλυτερος παιδαγωγος απο εναν καλο βαθμο ΑΣΕΠ με την προετοιμασια που εχει κανει για να γραψει καλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2011, 10:26:03 μμ από belw »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #377 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:25:09 μμ »
Eνα ψυχομετρικο τεστ προ του διορισμου ειναι απαραιτητο γιατι ο εκπαιδευτικος δεν βγαινει καλυτερος παιδαγωγος απο ενα καλο βαθμο ΑΣΕΠ.

Σωστό και αυτό. Για την ακρίβεια, όχι ψυχομετρικό τεστ, αλλά κανονική εξέταση από ψυχίατρο (όχι ψυχολόγους κλπ όμως).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.