*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 297199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #280 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:17:43 μμ »
Εννοείται, φυσικά! Σ' ευχαριστώ πολύ, όπως και να χει  :)  :)

Μια τελευταία ερώτηση: με την άσκηση ιδιωτικού έργου σε περίπτωση άδειας άνευ αποδοχών τι ισχύει; Μπορεί κανείς να δουλέψει σε φροντηστήριο; Γενικά που μπορεί κανείς να δουλέψει; Τι δικαιολογείται;

Και κάτι τελευταίο viv: αν μάθεις τελικά τι ισχύει ενημέρωσέ μας. Για μένα σίγουρα δεν μπορεί να αλλάξει κάτι, αλλά μπορεί να βοηθηθούν άλλοι συνάδελφοι και αυτός είναι ο σκοπός αυτού του φόρουμ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.  :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:31 »

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #281 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:34:14 μμ »
Εννοείται, φυσικά! Σ' ευχαριστώ πολύ, όπως και να χει  :)  :)

Μια τελευταία ερώτηση: με την άσκηση ιδιωτικού έργου σε περίπτωση άδειας άνευ αποδοχών τι ισχύει; Μπορεί κανείς να δουλέψει σε φροντηστήριο; Γενικά που μπορεί κανείς να δουλέψει; Τι δικαιολογείται;

Είχα ρωτήσει τηλεφωνικά στην περιφέρεια που ανήκω και μου είχαν πει "είναι σχήμα οξύμωρο απ τη μια να ζητάτε α/α και από την άλλη άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου", δηλαδή μου το απέκλεισαν. Και μάλιστα επρόκειτο για πρόγραμμα που απασχολούσε μεταπτυχιακούς φοιτητές στο τμήμα που σπούδαζα, δηλαδή κάθε άλλο παρά σχήμα οξύμωρο ηταν καθώς την α/α μου την είχαν χορηγήσει για ολοκλήρωση σπουδών. Τα είχα γράψει αναλυτικά σε προηγούμενο μήνυμά μου στο ίδιο νήμα.
 Όμως: επειδή δυστυχώς πολύς κόσμος έχει καεί από άγνοια απρόθυμων να ψάξουν περαιτέρω υπαλλήλων θα σε συμβούλευα να το ψάξεις περαιτέρω σε υπουργείο κλπ. Έχω μετανιώσει που δεν το έκανα και βασίστηκα σε μια απάντηση από τηλεφώνου.
Οσον αφορά τις υποτροφίες του ΙΚΥ είναι πολύ δύσκολο να τις παρει κάποιος γιατι ειχε (έχει ;) ηλικιακό όριο το οποιο ειδικά για τα μαστερ είνα εαν θυμαμαι καλα 26 ετων.Τωρα ποτε προλαβαινει καποιος να τελειωσει το πανεπιστημιο ,να διοριστει να κλεισει τριετια για να δικαιουται εκπαιδευτικη αδεια για να διεκδικησει υποτροφια του ικυ ειναι μαλλον κατι ζορικο

Αποσυνδεδεμένος mariasouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #282 στις: Ιούλιος 06, 2013, 11:39:22 μμ »
Καλησπέρα θα ήθελα κι εγώ λίγη βοήθεια σχετικά με τις άδειες υπηρεσιακής εκπαίδευσης. Ποια είναι η σχετική νομοθεσία που ισχύει για τις άδειες, τους υποτρόφους ΙΚΥ κτλ και θα πρέπει να αναμένουμε εγκύκλιο για την κατάθεση αιτήματος;

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε (γιατί σ αυτή τη χώρα τα πάντα μπορούν να αλλάξουν σε κλάσματα δευτερολέπτου) χορηγούνται άδειες υπηρεσιακής σε υποτρόφους ικυ. Αυτό είχε ανασταλεί πέρυσι και επανήλθε - δεν ξέρω αν πρόκειται να ανασταλεί ξανά στο μέλλον.
 Φτάνουμε τώρα στο επίμαχο: στις υποτροφίες ικυ. Πέρυσι βγήκε μία πρόσκληση για υποψήφιους υποτρόφους αλλά η υπόθεση ξεφτιλίστηκε τελείως. Αναβολές από μήνα σε μήνα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχουν υπότροφοι στους οποίους δεν έχουν στείλει και τη σύμβασή τους. Φημολογείται ότι δεν υπάρχει χρήμα και ότι είναι πιθανό να μη βγει νέα προκήρυξη για του χρόνου. Αυτό όμως μπορεί να είναι και ράδιο - αρβύλα. Ωστόσο με τους φετινούς υπότροφους εκκρεμούν ακόμη πάρα πολλά - αυτό είναι αλήθεια.
 Τι θα κάνουν για του χρόνου - ο Θεός κι η ψυχή τους.

Σε ευχαριστώ πολύ...Κοινοποιώ ό,τι βρω το θέμα με ενδιαφέρει πολύ

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #283 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:50:31 πμ »
Εννοείται, φυσικά! Σ' ευχαριστώ πολύ, όπως και να χει  :)  :)

Μια τελευταία ερώτηση: με την άσκηση ιδιωτικού έργου σε περίπτωση άδειας άνευ αποδοχών τι ισχύει; Μπορεί κανείς να δουλέψει σε φροντηστήριο; Γενικά που μπορεί κανείς να δουλέψει; Τι δικαιολογείται;

Είχα ρωτήσει τηλεφωνικά στην περιφέρεια που ανήκω και μου είχαν πει "είναι σχήμα οξύμωρο απ τη μια να ζητάτε α/α και από την άλλη άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου", δηλαδή μου το απέκλεισαν. Και μάλιστα επρόκειτο για πρόγραμμα που απασχολούσε μεταπτυχιακούς φοιτητές στο τμήμα που σπούδαζα, δηλαδή κάθε άλλο παρά σχήμα οξύμωρο ηταν καθώς την α/α μου την είχαν χορηγήσει για ολοκλήρωση σπουδών. Τα είχα γράψει αναλυτικά σε προηγούμενο μήνυμά μου στο ίδιο νήμα.
 Όμως: επειδή δυστυχώς πολύς κόσμος έχει καεί από άγνοια απρόθυμων να ψάξουν περαιτέρω υπαλλήλων θα σε συμβούλευα να το ψάξεις περαιτέρω σε υπουργείο κλπ. Έχω μετανιώσει που δεν το έκανα και βασίστηκα σε μια απάντηση από τηλεφώνου.
Οσον αφορά τις υποτροφίες του ΙΚΥ είναι πολύ δύσκολο να τις παρει κάποιος γιατι ειχε (έχει ;) ηλικιακό όριο το οποιο ειδικά για τα μαστερ είνα εαν θυμαμαι καλα 26 ετων.Τωρα ποτε προλαβαινει καποιος να τελειωσει το πανεπιστημιο ,να διοριστει να κλεισει τριετια για να δικαιουται εκπαιδευτικη αδεια για να διεκδικησει υποτροφια του ικυ ειναι μαλλον κατι ζορικο

averkios, όσα γράφεις ίσχυαν για τη χρονιά 2011-2012. Για τη χρονιά 2012 -2013 δεν υπήρξε κανένας ηλικιακός περιορισμός.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:31 »

Αποσυνδεδεμένος drakoulina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #284 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:21:50 μμ »
Καλησπέρα!

Άδειες χωρίς
 αποδοχές
Άρθρο 51 του Ν. 3528/2007, άρθρο 16 περ.Ε' του Ν.1566/1985
1. Μέχρι 1 μήνα το χρόνο και εφόσον οι ανάγκες της υπηρεσίας το επιτρέπουν χορηγείται από τον Προϊστάμενο.
2. Συνολικά έως 3 έτη για σοβαρούς λόγους μετά από σύμφωνη γνώμη του ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ κατά περίπτωση. Σε περίπτωση ανατροφής παιδιού μέχρι 6 ετών χορηγείται υποχρεωτικά χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου.
3. Συνολικά μέχρι 5 έτη με δυνατότητα παράτασης για ακόμη 5 έτη μετά από σύμφωνη γνώμη του ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ κατά περίπτωση σε υπάλληλο που αποδέχεται θέση στην Ευρωπαϊκή Ένωση ή σε διεθνή οργανισμό που μετέχει η Ελλάδα.

Kalispera kai siggnwmi gia ta greeklish alla xrisimopoiw daneiko ipologisti pou den exei ellinika. I triti paragrafos anaferetai se opoiadipote thesi vrisketai se xwra tis evrwpaikis enwsis? Mporei diladi na tin parei kai kapoios pou doulevei sta zara tis ispanias i pou exei proslifthei se kapoio idiwtiko sxoleio se mia antistoixi xwra? Afti i paragrafos den erxetai se antithesi me to http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/adeia_aneu_apodoxon.jpg ? Ti iperisxiei telika?

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #285 στις: Ιούλιος 17, 2013, 08:11:33 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα! Θέλω να ζητήσω αδεια ανευ αποδοχών για 1 χρόνο για ανατροφή παιδιου...Εννοώ από Σεπτ.2013...Πότε πρέπει να στείλω την αίτηση στη ΔΙΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #286 στις: Ιούλιος 17, 2013, 01:37:53 μμ »
Άμεσα! Πρέπει να περάσει από ΑΠΥΣΔΕ.
Ίσως σου πούνε οτι καθυστέρησες.

Αποσυνδεδεμένος gabriel87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαιδευση...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #287 στις: Ιούλιος 17, 2013, 01:45:59 μμ »
Δε περναει απο ΑΠΥΣΔΕ οταν προκειται για ανατροφη τεκνου. Κανω λαθος???
Δ ιαμα ΝΤ οπουλου....

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #288 στις: Ιούλιος 17, 2013, 02:24:01 μμ »
Δε περναει απο ΑΠΥΣΔΕ οταν προκειται για ανατροφη τεκνου. Κανω λαθος???

Με επιφύλαξη, νομίζω πως δε χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του ΑΠΥΣΔΕ. Με κάθε επιφύλαξη.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #289 στις: Ιούλιος 17, 2013, 02:53:14 μμ »
Έχει κάνει κανείς αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για ολοκλήρωση σπουδών; Από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν πριν ένα μήνα ότι χρειάζεται να βγει προκήρυξη. Είναι όμως ήδη τέλη Ιουλίου :-\

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #290 στις: Ιούλιος 17, 2013, 05:46:49 μμ »


Kalispera kai siggnwmi gia ta greeklish alla xrisimopoiw daneiko ipologisti pou den exei ellinika. I triti paragrafos anaferetai se opoiadipote thesi vrisketai se xwra tis evrwpaikis enwsis? Mporei diladi na tin parei kai kapoios pou doulevei sta zara tis ispanias i pou exei proslifthei se kapoio idiwtiko sxoleio se mia antistoixi xwra? Afti i paragrafos den erxetai se antithesi me to http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/adeia_aneu_apodoxon.jpg ? Ti iperisxiei telika?
[/quote]

Δεν αναφέρεται γεωγραφικά στην ευρωπαϊκή ένωση, αλλά στην ευρωπαϊκή ένωση ως οργανισμό. Αν εργάζεσαι για την Ε.Ε. δηλαδή ή άλλο ευρωπαϊκό οργανισμό στον οποίο ανήκει η Ελλάδα (ΟΗΕ, ΝΑΤΟ, ΟΟΣΑ κλπ).

Αποσυνδεδεμένος viv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #291 στις: Ιούλιος 18, 2013, 12:43:44 μμ »
Έχει κάνει κανείς αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για ολοκλήρωση σπουδών; Από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν πριν ένα μήνα ότι χρειάζεται να βγει προκήρυξη. Είναι όμως ήδη τέλη Ιουλίου :-\

Πέρσι είχε βγει μια εγκύκλιος/ανακοίνωση με ημερομηνία 10/7. Αν την ψάξεις στο διαδίκτυο θα την βρείς. Ήταν για ολοκλήρωση σπουδών. Έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στα νούμερα που δίνει αυτή η ανακοίνωση και μέχρι στιγμής με ενημέρωναν ότι μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου χωρίς να περιμένω να βγεί κάποια εγκύκλιος (τουλάχιστον έτσι μου είπε μια που μίλησα εκεί).Στη συνέχεια η Δευτεροβάθμια μου με ενημέρωσε ότι πρέπει να περιμένω να βγει η εγκύκλιος., αλλιως θα θεωρηθεί σαν άδεια άνευ αποδοχών γενικά και όχι συγκεκριμένα για εκπαιδευτικούς λόγους. Τώρα έμαθα από μια άλλη συνάδελφο που θέλει να πάρει και αυτή άδεια άνευ αποδοχών για εκ. λόγους ότι από την Περιφέρεια της απάντησαν ότι δεν μπορεί να κάνει τα χαρτιά της γιατί είμαστε λέει σε επιστράτευση και μόνο αν βγεί λεει κάποια συγκεκριμένη εγκύκλιος !!!?????!!!!! Ειλικρινά με την κατάσταση που επικρατεί δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά. Πάντως, αν μπορείς πάρε και εσύ ένα τηλέφωνο μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.
Πληροφορίες: Α/θμια Εκπ/ση                                        Γ. Λιαμπότης
Τηλ:  210-3442125
Πληροφορίες: Β/θμια Εκπ/ση                                       Π. Μπεκρή, Α. Παναγιώταρου
Τηλ:  210-3442278, 210-3442750

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #292 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:00:03 μμ »
Έχει κάνει κανείς αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για ολοκλήρωση σπουδών; Από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν πριν ένα μήνα ότι χρειάζεται να βγει προκήρυξη. Είναι όμως ήδη τέλη Ιουλίου :-\

Πέρσι είχε βγει μια εγκύκλιος/ανακοίνωση με ημερομηνία 10/7. Αν την ψάξεις στο διαδίκτυο θα την βρείς. Ήταν για ολοκλήρωση σπουδών. Έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στα νούμερα που δίνει αυτή η ανακοίνωση και μέχρι στιγμής με ενημέρωναν ότι μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου χωρίς να περιμένω να βγεί κάποια εγκύκλιος (τουλάχιστον έτσι μου είπε μια που μίλησα εκεί).Στη συνέχεια η Δευτεροβάθμια μου με ενημέρωσε ότι πρέπει να περιμένω να βγει η εγκύκλιος., αλλιως θα θεωρηθεί σαν άδεια άνευ αποδοχών γενικά και όχι συγκεκριμένα για εκπαιδευτικούς λόγους. Τώρα έμαθα από μια άλλη συνάδελφο που θέλει να πάρει και αυτή άδεια άνευ αποδοχών για εκ. λόγους ότι από την Περιφέρεια της απάντησαν ότι δεν μπορεί να κάνει τα χαρτιά της γιατί είμαστε λέει σε επιστράτευση και μόνο αν βγεί λεει κάποια συγκεκριμένη εγκύκλιος !!!?????!!!!! Ειλικρινά με την κατάσταση που επικρατεί δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά. Πάντως, αν μπορείς πάρε και εσύ ένα τηλέφωνο μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.
Πληροφορίες: Α/θμια Εκπ/ση                                        Γ. Λιαμπότης
Τηλ:  210-3442125
Πληροφορίες: Β/θμια Εκπ/ση                                       Π. Μπεκρή, Α. Παναγιώταρου
Τηλ:  210-3442278, 210-3442750

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν το ίδιο ότι δεν εξετάζουνται αιτήσεις λόγω επίταξης(;). Και επιπλέον δεν πάει καμία αίτηση από τις διευθύνσης για εξέτασει. Η διεύθυνση μου είπε να κάνω την αίτηση και να περιμένουμε την επόμενη βδομάδα αν βγει κάτι.
Και της λέω με τι διαιολογητικά; Ό,τι έχεις στείλτω!
Έχω δει σε άλλες περιφέρειες [Θράκη, Ιόνια] ότι έχουν βγει άδειες για τον επόμενο χρόνο για ιδιωτικούς λόγους ή επειδή ο σύζυγος είναι στο εξωτερικό.

Σημειωτέον πριν από ένα μήνα από την Περιφέρεια μου είπαν να περιμένω την εγκύκλιο για να δούμε τα δικαιολογητικά που χρειάζονται! Μη σχολιάσω!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #293 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:17:15 μμ »
Επίσης, έχουν ήδη βγει άδειες για την Αθμια από το ΑΠΥΣΠΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160033
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.