*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193439 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 02:04:49 μμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

Η διπλανή μιας φίλης για την κόρη της δίνει 45 ευρώ την ώρα (Θεσσαλονίκη).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 10:28:57 πμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

Η διπλανή μιας φίλης για την κόρη της δίνει 45 ευρώ την ώρα (Θεσσαλονίκη).
Να υποθέσω Πανόραμα;;;!!! Για όνομα του Θεού!!! Μαγικά πρέπει να κάνει στο μάθημα για να δικαιολογείται το ποσό!

Luckyu, απ'ότι βλέπω δε διαφωνούμε απόλυτα. Κι εγώ σε παιδιά γνωστά έπαιρνα λιγότερα απ'ότι σε παιδιά που έμεναν μακριά ή έρχονταν ξεκάρφωτα. Αλλά συμφωνώ και με την Planety, για το ότι το ιδιαίτερο είναι είδος πολυτελείας. Το έχουμε ξεφτιλίσει πλέον. Όποιος δεν μπορεί ας πάει φροντιστήριο. Είναι απλά τα πράγματα. Πάντως, συμβάλλουν πολλοί παράγοντες στη διαμόρφωση της τελικής τιμής: εκτός από την απόσταση, παίζει ρόλο το αν εκεί που μένεις μπορείς να χτυπήσεις τις τιμές, το πόσο ανάγκη έχεις τα χρήματα κλπ Για το Πανόραμα, πχ, έχω ακούσει ότι αν κάποιος καθηγητής ζητήσει κάτω από €30 τον θεωρούν άχρηστο!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 10:37:54 πμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

Η διπλανή μιας φίλης για την κόρη της δίνει 45 ευρώ την ώρα (Θεσσαλονίκη).
Να υποθέσω Πανόραμα;;;!!! Για όνομα του Θεού!!! Μαγικά πρέπει να κάνει στο μάθημα για να δικαιολογείται το ποσό!

Luckyu, απ'ότι βλέπω δε διαφωνούμε απόλυτα. Κι εγώ σε παιδιά γνωστά έπαιρνα λιγότερα απ'ότι σε παιδιά που έμεναν μακριά ή έρχονταν ξεκάρφωτα. Αλλά συμφωνώ και με την Planety, για το ότι το ιδιαίτερο είναι είδος πολυτελείας. Το έχουμε ξεφτιλίσει πλέον. Όποιος δεν μπορεί ας πάει φροντιστήριο. Είναι απλά τα πράγματα. Πάντως, συμβάλλουν πολλοί παράγοντες στη διαμόρφωση της τελικής τιμής: εκτός από την απόσταση, παίζει ρόλο το αν εκεί που μένεις μπορείς να χτυπήσεις τις τιμές, το πόσο ανάγκη έχεις τα χρήματα κλπ Για το Πανόραμα, πχ, έχω ακούσει ότι αν κάποιος καθηγητής ζητήσει κάτω από €30 τον θεωρούν άχρηστο!

α μπραβο! είναι λες και μερικοί το τραβάει ο οργανισμός τους να τα δώσουν. κι εδώ στην κηφισιά, ερυθραία κτλ αν δεν ζητήσεις 25-30 θεωρείσαι φτηνιάρης, άρα και κακός στη δουλειά σου! αφού λοιπόν μετράνε έτσι την αξία του καθηγητή, δεν θα του πω εγώ όχι... συγγνώμη κιόλας, αλλά αφού έχει και θέλει να ικανοποιήσει το ψώνιο του, ας τα δώσει, εγώ το ίδιο μάθημα θα κάνω και στα 20 και στα 30 ευρώ, δεν θα πω λιγότερα στο ένα παιδί και περισσότερα στο αλλο, γιατί παίρνω περισσότερα λεφτά, αλλά αν ο γονιός έχει πετριά στον εγκέφαλο,δεν θα ασχοληθώ να του τη βγάλω.. κι όπως προείπα, κάποτε όλοι πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι το ιδιαίτερο είναι είδος πολυτελείας και δεν είναι για όλους. όσο σκληρό κι αν είναι!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 11:19:17 πμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

Η διπλανή μιας φίλης για την κόρη της δίνει 45 ευρώ την ώρα (Θεσσαλονίκη).
Να υποθέσω Πανόραμα;;;!!! Για όνομα του Θεού!!! Μαγικά πρέπει να κάνει στο μάθημα για να δικαιολογείται το ποσό!

Στον Εύοσμο και δεν έψαξε για κάτι φθηνότερο, γιατί η καθηγήτρια είναι συστημένη από την καθηγήτρια του σχολείου  ::) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 11:38:41 πμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

Η διπλανή μιας φίλης για την κόρη της δίνει 45 ευρώ την ώρα (Θεσσαλονίκη).
Να υποθέσω Πανόραμα;;;!!! Για όνομα του Θεού!!! Μαγικά πρέπει να κάνει στο μάθημα για να δικαιολογείται το ποσό!

Στον Εύοσμο και δεν έψαξε για κάτι φθηνότερο, γιατί η καθηγήτρια είναι συστημένη από την καθηγήτρια του σχολείου  ::)
Πλάκα κάνεις!!!! :o :o :o Τι άλλο θα ακούσουμε!!! Τέτοιο ποσό έχω ακούσει μόνο για προετοιμασία για Ανατόλια (όχι ότι και πάλι δικαιολογείται).

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 12:09:04 μμ »
παιδιά, εγώ πιστεύω ότι οι τιμές είναι απόρροια πολλών παραγόντων, επίπεδο μαθητή, περιοχή, οικογένεια, χρόνια μαθήματος κτλ.. προσωπικά, ζητάω 20 ευρώ για όλες τις τάξεις, πλην του advanced και proficiency που ζητάω 25. μπορεί να φαινονται πολλά, αλλά στην περιοχή που ζω μέχρι πρότινος τα δίνανε άνετα, και τώρα δηλαδή τα δίνουν. εννοείται ότι κι εγώ μπορεί να έχω δυο ή τρία χρόνια ένα παιδί με την ίδια τιμή, αν είμαι κι εγώ ευχαριστημένη από την οικογένεια και τη συνεργασία. παρόλα αυτά, θεωρώ ότι αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι το ιδιαίτερο είναι ένα είδος πολυτελείας, έτσι πιστεύω. δεν μπορεί να μην έχεις την οικονομική δυνατότητα και να ζητάς να κάνει ο καθηγητής μάθημα με 8 ή με 10 ευρώ, πραγματικά το θεωρώ αδικία.. όποιος δεν μπορεί να μου τα δώσει, ας πάει το παιδί σε φροντιστήριο. συγγνώμη αν ακούγομαι λίγο αυστηρή, αλλά κι εμένα οι δικοί μου που δεν είχαν να τα δώσουν για ιδιαίτερα αγγλικών, με στείλανε σε φροντιστήριο, μια χαρά κατέληξα, δεν έμαθα λιγότερα! όταν όμως ήρθαν οι πανελλήνιες, επειδή θεώρησαν ότι είναι καλύτερο το ιδιαίτερο, σφίχτηκαν και έκανα ιδιαίτερα μαθήματα για να περάσω εκεί που ηθελα. δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι. Αλλά ο κόσμος πια δυσκολεύεται να τα δώσει, τις προάλλες με πήρε μητέρα για να κάνω στην κόρη της πρώτη γυμνασίου αγγλικά, γιατί έκοψε το ιδιωτικό σχολείο, της είπα 20 ευρώ την ώρα, είπε θα με πάρει, ακόμα με παίρνει!!  :D τι να κάνουμε... όποιος μπορεί, και σε όποιον αρέσουμε, αλλά δεν σπουδασα τόσα χρόνια, ούτε ανέχομαι και το κάθε παιδί για 8 ή 10 ευρώ. όλα έχουν μια τιμή, όσο σκληρό κι αν ακούγεται... αν έρθουν ακομα πιο δύσκολες μέρες, φαντάζομαι ότι θα κάνω και με 15 και 10 ευρώ, αν δεν έχω να πληρώσω το ενοίκιο μου, αλλά μέχρι να μας οδηγήσουν στον εξευτελισμό των πτυχίων μας και την απαξίωση του κόπου και της δουλειάς μας, οι τιμές μου δεν θα αλλάξουν.

όλα αυτά, ξαναλέω, αλλάζουν πολύ και ανάλογα την περιοχή, έχω φίλο ας πούμε που δουλεύει στην νίκαια, το αιγάλεω, τον κορυδαλλό, που δεν τον παίρνει να ζητήσει πάνω από 10-12 ευρώ. σεβαστό! εδώ που μένω όμως, με παίρνει..

Planety, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ μένω νότια προάστια και τους ζητάω 15-20 ευρω. Μάλιστα φέτος 2 μαθητές μου που πήραν το lower θέλανε να συνεχίσουν για proficiency cambridge και τους είπα 18 ευρώ για ιδιαίτερο επειδή τα παιδιά τα είχα 2 χρόνια. Παρ'όλα αυτά οι γονείς τους θέλανε μόνο γκρουπάκι και τους είπα 30 και οι 2 μαζί (15 ο καθενας) και τους φαινόντουσαν και αυτά πολλά! Τελικά τα έχασα τα ιδιαίτερα γιατί βρηκαν λένε μια αγγλιδα και θα τους παίρνει 25. Πού έχουμε φτάσει επιτέλους πια.... Ας τα στέλνανε φροντιστήριο εξαρχης, τι τα θέλουν τα ιδιαίτερα αν απαξιώνουν έτσι τη δουλειά μας? Μέσα σε όλα αυτά δεν υπάρχει ο κόπος που κάνουμε για να προετοιμάσουμε το μάθημα μας και το υλικό που τους δίνουμε για να κάνουμε ό,τι καλύτερο για τους μαθητες μας?  >:(
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 12:34:42 μμ »
Φυσικά και οι τιμές διαμορφώνονται από όλους αυτούς τους παράγοντες που αναφέραμε. Πιστεύω πάντως πως θα πρέπει να χουμε κι ένα κατώτατο όριο και να μη ρίχνουμε πάρα πολύ τις τιμές ώστε να μην υποτιμούμε εμείς οι ίδιοι πρώτα τη δουλειά μας. Όλοι ξέρουμε πόσο χρόνο ξοδεύουμε για προετοιμασία, διόρθωμα, συλλογή και δημιουργία υλικού για τον κάθε μαθητή ξεχωριστά. Και καλύτερα, κατά τη γνώμη μου, λιγότερα ιδιαίτερα και με καλύτερες τιμές παρά πολλά με χαμηλές τιμές. Και βέβαια, όποια κατάσταση μας αγχώνει και μας δημιουργεί προβλήματα (βλέπε, ιδιότροποι γονείς και παιδιά, αγένεια κλπ) καλύτερα να την αποφεύγουμε και να τη σταματάμε. Όπως φερόμαστε εμείς με σεβασμό και συνέπεια, το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και οι γονείς και οι μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 01:25:03 μμ »
Φυσικά και οι τιμές διαμορφώνονται από όλους αυτούς τους παράγοντες που αναφέραμε. Πιστεύω πάντως πως θα πρέπει να χουμε κι ένα κατώτατο όριο και να μη ρίχνουμε πάρα πολύ τις τιμές ώστε να μην υποτιμούμε εμείς οι ίδιοι πρώτα τη δουλειά μας. Όλοι ξέρουμε πόσο χρόνο ξοδεύουμε για προετοιμασία, διόρθωμα, συλλογή και δημιουργία υλικού για τον κάθε μαθητή ξεχωριστά. Και καλύτερα, κατά τη γνώμη μου, λιγότερα ιδιαίτερα και με καλύτερες τιμές παρά πολλά με χαμηλές τιμές. Και βέβαια, όποια κατάσταση μας αγχώνει και μας δημιουργεί προβλήματα (βλέπε, ιδιότροποι γονείς και παιδιά, αγένεια κλπ) καλύτερα να την αποφεύγουμε και να τη σταματάμε. Όπως φερόμαστε εμείς με σεβασμό και συνέπεια, το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και οι γονείς και οι μαθητές.

Πολύ σωστά !

Πάντως, τα υπερβολικά υψηλά ποσά ( βλ. 45 ευρώ την ώρα ) είναι το ίδιο αξιοπερίεργα με τα υπερβολικά λίγα. Είναι κ τα δυο θέμα αξιοπρέπειας.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:54:58 πμ »
παιδιά, εγώ πιστεύω ότι οι τιμές είναι απόρροια πολλών παραγόντων, επίπεδο μαθητή, περιοχή, οικογένεια, χρόνια μαθήματος κτλ.. προσωπικά, ζητάω 20 ευρώ για όλες τις τάξεις, πλην του advanced και proficiency που ζητάω 25. μπορεί να φαινονται πολλά, αλλά στην περιοχή που ζω μέχρι πρότινος τα δίνανε άνετα, και τώρα δηλαδή τα δίνουν. εννοείται ότι κι εγώ μπορεί να έχω δυο ή τρία χρόνια ένα παιδί με την ίδια τιμή, αν είμαι κι εγώ ευχαριστημένη από την οικογένεια και τη συνεργασία. παρόλα αυτά, θεωρώ ότι αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι το ιδιαίτερο είναι ένα είδος πολυτελείας, έτσι πιστεύω. δεν μπορεί να μην έχεις την οικονομική δυνατότητα και να ζητάς να κάνει ο καθηγητής μάθημα με 8 ή με 10 ευρώ, πραγματικά το θεωρώ αδικία.. όποιος δεν μπορεί να μου τα δώσει, ας πάει το παιδί σε φροντιστήριο. συγγνώμη αν ακούγομαι λίγο αυστηρή, αλλά κι εμένα οι δικοί μου που δεν είχαν να τα δώσουν για ιδιαίτερα αγγλικών, με στείλανε σε φροντιστήριο, μια χαρά κατέληξα, δεν έμαθα λιγότερα! όταν όμως ήρθαν οι πανελλήνιες, επειδή θεώρησαν ότι είναι καλύτερο το ιδιαίτερο, σφίχτηκαν και έκανα ιδιαίτερα μαθήματα για να περάσω εκεί που ηθελα. δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι. Αλλά ο κόσμος πια δυσκολεύεται να τα δώσει, τις προάλλες με πήρε μητέρα για να κάνω στην κόρη της πρώτη γυμνασίου αγγλικά, γιατί έκοψε το ιδιωτικό σχολείο, της είπα 20 ευρώ την ώρα, είπε θα με πάρει, ακόμα με παίρνει!!  :D τι να κάνουμε... όποιος μπορεί, και σε όποιον αρέσουμε, αλλά δεν σπουδασα τόσα χρόνια, ούτε ανέχομαι και το κάθε παιδί για 8 ή 10 ευρώ. όλα έχουν μια τιμή, όσο σκληρό κι αν ακούγεται... αν έρθουν ακομα πιο δύσκολες μέρες, φαντάζομαι ότι θα κάνω και με 15 και 10 ευρώ, αν δεν έχω να πληρώσω το ενοίκιο μου, αλλά μέχρι να μας οδηγήσουν στον εξευτελισμό των πτυχίων μας και την απαξίωση του κόπου και της δουλειάς μας, οι τιμές μου δεν θα αλλάξουν.

όλα αυτά, ξαναλέω, αλλάζουν πολύ και ανάλογα την περιοχή, έχω φίλο ας πούμε που δουλεύει στην νίκαια, το αιγάλεω, τον κορυδαλλό, που δεν τον παίρνει να ζητήσει πάνω από 10-12 ευρώ. σεβαστό! εδώ που μένω όμως, με παίρνει..

Planety, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ μένω νότια προάστια και τους ζητάω 15-20 ευρω. Μάλιστα φέτος 2 μαθητές μου που πήραν το lower θέλανε να συνεχίσουν για proficiency cambridge και τους είπα 18 ευρώ για ιδιαίτερο επειδή τα παιδιά τα είχα 2 χρόνια. Παρ'όλα αυτά οι γονείς τους θέλανε μόνο γκρουπάκι και τους είπα 30 και οι 2 μαζί (15 ο καθενας) και τους φαινόντουσαν και αυτά πολλά! Τελικά τα έχασα τα ιδιαίτερα γιατί βρηκαν λένε μια αγγλιδα και θα τους παίρνει 25. Πού έχουμε φτάσει επιτέλους πια.... Ας τα στέλνανε φροντιστήριο εξαρχης, τι τα θέλουν τα ιδιαίτερα αν απαξιώνουν έτσι τη δουλειά μας? Μέσα σε όλα αυτά δεν υπάρχει ο κόπος που κάνουμε για να προετοιμάσουμε το μάθημα μας και το υλικό που τους δίνουμε για να κάνουμε ό,τι καλύτερο για τους μαθητες μας?  >:(

έτσι είναι! τους φάνηκαν πολλά τα 30; Εεεε δεν πειράζει, ας κάνουν με την άλλη που παίρνει τα 25... άσε μας πια, έχω βαρεθεί με τη φιλοσοφία του νεοέλληνα που θέλει τα καλύτερα, χωρις να τα πληρωσει... δεν θα το κάνω αυτό στον εαυτό μου, γιατί η ψυχική μου υγεία αξίζει παραπάνω από 12 και 15 ευρώ, εγώ τουλάχιστον έτσι την κοστολογώ. κι είπαμε, όποιος θελει, οποιος δεν θέλει, δεν πειράζει, αν δεν έχω καθόλου μαθήματα, θα πιάσω μια δουλειά κάπου το πρωί ίσα ίσα να βγάζω το νοίκι μου και το απόγευμα θα κάθομαι και θα κοιτάω το ταβάνι. Το προτιμώ αυτό, από το να πηγαίνω σε μια οικογένεια που υποβιβάζει τόσο τη νοημοσύνη μου όσο και τη δουλειά μου! Εξάλλου νομίζω όλοι μας έχουμε μια κοινή λογική και ξέρουμε από πού τα ζητάμε, δεν πάω σε μια οικογένεια με 4 παιδιά που ξέρω ότι είναι σαν την δική μου να ζητήσω τα 30 ευρώ, αλλά όχι και να δουλεύω με 12 ευρώ γιατί έτσι πιστεύουν αυτοί ότι είναι οι τιμές... ας το πάνε στο φροντιστήριο! Και κάτι που είπε κάποιος παραπάνω είναι πολύ σωστό, ούτε οι πολυ χαμηλές τιμές είναι σωστές, γιατί υποβαθμίζουν τη δουλειά μας, αλλά ούτε και οι πολύ υψηλές που μας δείχνουν ξιπασμένους, είπαμε να υπάρχει λογική, αλλά για μένα στην περιοχή μου τα 10 και 12 ευρώ είναι λίγα...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:02:57 πμ »
Πόσο συμφωνώ μαζί σου planety! Κ εκεί που νευρίασα ακόμη περισότερο ήταν όταν η μια μαμά από τους 2 είπε ότι φέτος το παιδί της το στέλνει σε ιδιωτικό σχολείο.... Εκεί έχουμε να τα δώσουμε δηλαδη! >:( Με ανθρώπους που φέρονται με τέτοιο τρόπο δεν έχω καμια διάθεση να συνεργάζομαι... Θα προτιμήσω κι εγώ να κοιτάζω το ταβάνι.....
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος marlou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:26:27 μμ »
Παιδιά, καλημέρα. Χτες με προσέγγισε κάποιος ενήλικος για ecpe. Πήρε το toeic advanced πριν 5 χρόνια,
φιλοδοξεί να κάνει ένα δίωρο την εβδομάδα, να δώσει τον Μάιο και δεν δίνει πάνω από 15 ευρώ την ώρα. :o
Φυσικά η απάντησή μου 'δεν έχω χρόνο'.
Το γιατί: δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, θα φταίει η καθηγήτρια(γι' αυτό αποφεύγω τους αλεξιπτωτιστές στα μεγάλα επίπεδα-δεν ξέρεις τις γνώσεις τους), ενώ εγώ θα έχω χάσει ένα άλλο μάθημα, επιπέδου senior με αντίστοιχες απολαβές.
Σίγουρα όλοι ρίχνουμε τις τιμές αλλά όχι κι έτσι!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:42:39 μμ »
Παιδιά, καλημέρα. Χτες με προσέγγισε κάποιος ενήλικος για ecpe. Πήρε το toeic advanced πριν 5 χρόνια,
φιλοδοξεί να κάνει ένα δίωρο την εβδομάδα, να δώσει τον Μάιο και δεν δίνει πάνω από 15 ευρώ την ώρα. :o
Φυσικά η απάντησή μου 'δεν έχω χρόνο'.
Το γιατί: δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, θα φταίει η καθηγήτρια(γι' αυτό αποφεύγω τους αλεξιπτωτιστές στα μεγάλα επίπεδα-δεν ξέρεις τις γνώσεις τους), ενώ εγώ θα έχω χάσει ένα άλλο μάθημα, επιπέδου senior με αντίστοιχες απολαβές.
Σίγουρα όλοι ρίχνουμε τις τιμές αλλά όχι κι έτσι!
Kι εγώ αυτό νομίζω θα έκανα, ειδικά αν είχα και την ευκαιρία για ένα senior. Τα λεφτά θα ήταν περίπου τα ίδια, άσε που πιθανόν να το είχα και επόμενη χρονιά. Έχω αρκετά πικρή εμπειρία από ενήλικες, όπως πολλές ακυρώσεις και διακοπή μαθημάτων πολύ πιο εύκολα απ' ότι τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος tsakmaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:55:18 μμ »
Γεια σας, ηρθα και εγω στη παρεα μιας και σκεφτομαι σοβαρα να κανω ιδιαιτερα... Με προβληματιζει ομως τι τιμες να ζητησω... Μπορειτε να μου προτεινετε σας παρακαλω?

Σκεφτομαι να κανω αγγλικα, δεν εχω τελειωσει αγγλικη φιλολογια αλλα βιολογια στην Αγγλια. Επισης ειναι δευτερη μητρικη μου γλωσσα και πηρα το proficiency και εκανα ενα σεμιναριο 2 ημερων TEFL. Απο την αλλη δεν εχω ξανακανει μαθηματα σε παιδια και μενω στην επαρχεια.... Συμβουλες please??

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:53:21 μμ »
Παιδιά, καλημέρα. Χτες με προσέγγισε κάποιος ενήλικος για ecpe. Πήρε το toeic advanced πριν 5 χρόνια,
φιλοδοξεί να κάνει ένα δίωρο την εβδομάδα, να δώσει τον Μάιο και δεν δίνει πάνω από 15 ευρώ την ώρα. :o
Φυσικά η απάντησή μου 'δεν έχω χρόνο'.
Το γιατί: δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, θα φταίει η καθηγήτρια(γι' αυτό αποφεύγω τους αλεξιπτωτιστές στα μεγάλα επίπεδα-δεν ξέρεις τις γνώσεις τους), ενώ εγώ θα έχω χάσει ένα άλλο μάθημα, επιπέδου senior με αντίστοιχες απολαβές.
Σίγουρα όλοι ρίχνουμε τις τιμές αλλά όχι κι έτσι!
Kι εγώ αυτό νομίζω θα έκανα, ειδικά αν είχα και την ευκαιρία για ένα senior. Τα λεφτά θα ήταν περίπου τα ίδια, άσε που πιθανόν να το είχα και επόμενη χρονιά. Έχω αρκετά πικρή εμπειρία από ενήλικες, όπως πολλές ακυρώσεις και διακοπή μαθημάτων πολύ πιο εύκολα απ' ότι τα παιδιά.

Επίσης, είναι άλλο να προτείνεις εσύ χαμηλότερη τιμή για οποιονδήποτε λόγο κ άλλο να την επιβάλλουν οι μαθητές. Κ εγώ αρνήθηκα ιδιαίτερο FCE με 13 ευρώ επιβληθείσα τιμή από τους γονείς του παιδιού, επικαλούμενοι οικονομικούς λόγους. Με νευριάζει, γιατί έτσι θα κινούνται όλοι πια κ πλέον οι τιμές θα πέφτουν όχι μόνο από τους ίδιους τους "καθηγητές" αλλά από αυτή τη λογική των γονιών ( ή αυτών που πληρώνουν σε κάθε περίπτωση, τέλος πάντων ). Όντως, καλύτερα με κάπως λιγότερα την ώρα για seniors που θα σου μείνουν, αν είναι καλή η συνεργασία, παρά με ευκαιριακά "πτυχία" σε τιμές ευκαιρίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.