*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #294 στις: Μάρτιος 24, 2012, 09:04:09 πμ »
Κοίτα να δεις, δεν ξέρω αν έχουν πάει οι τιμές προς τα κάτω στην περιοχή σου τώρα λόγω της κρίσης. Όμως πριν ενάμιση χρόνο (που είναι η τελευταία μου πληροφόρηση) ξέρω ότι 7 ευρώ την ώρα ήταν το λιγότερο που θα έδινες σε μια κοπέλα να σου καθαρίσει το σπίτι. Δώσε και ένα παραπάνω δηλαδή να μάθει Αγγλικά στο παιδί σου  ::)

Επίσης μην υποτιμάτε το μάθημα επειδή είναι για αρχάριο παιδί γιατί δεν είναι το πιο απλό πράγμα να μάθεις σε ένα παιδάκι μια ξένη γλώσσα από το μηδέν αποτελεσματικά. Όταν πρωτοξεκινούσα να κάνω μαθήματα αρνιόμουν να πάρω αρχάριους. Αρχάρια (άπειρη) εγώ να τους πάρω στο λαιμό μου? Αφού απέκτησα κάποια πείρα στα ενδιάμεσα επίπεδα και ως Lower, τόλμησα να πάρω αρχάριο μαθητή.

Όπως και να'χει, εξαρτάται η τιμή που θα πετύχεις. Από το ποιος είσαι εσύ (πόσα υπολογίζει ο δάσκαλος ότι μπορείς να δώσεις) από το ποιος είναι ο δάσκαλος (τι εμπειρία έχει? τι προσόντα? πόσο αξιολογεί τον εαυτό του? σε τι ανάγκη βρίσκεται?) Οπότε σου εύχομαι καλή τύχη στη συναλλαγή! Πάντως σκέψου και το άλλο: Σε άλλο προάστιο παρόμοιο στα οικονομικά με το Μαρούσι το μάθημα στο φροντιστήριο πάει περίπου 80 ευρώ το μήνα, λίγο πάνω λίγο κάτω. Τα 8 ευρώ την ώρα που λες με 2 ώρες μάθημα ιδιαίτερο που είναι το σύνηθες βγαίνουν λιγότερα  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #295 στις: Μάρτιος 24, 2012, 09:25:25 πμ »
κατερινα μου μεσα σε ενανισυ χρονο εχουν αλλαξει πολλα, οι μισθοι ειναι στο 1997, αρα μη συγκρινεις με προπερσινα, οποιος κουρεψει αναλογα θα δουλεψει, η αγορα ειναι ελευθερη βεβαια, αλλα καλο ειναι να δουμε τι συμβαινει γυρω μας σημερα, οσο ποιο γρηγορα προσαρμοσει καποιος τις τιμες του τοσο καλυτερα γι αυτον, μιλαω γιατι το ιδιο κανω και εγω ;)
καλημερα

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #296 στις: Μάρτιος 24, 2012, 11:52:22 πμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι οι διαφοροποιημένες τιμές ανά επίπεδο αποτελούν τη μεγαλύτερη στρέβλωση της αγοράς. Αφ' ενός πιστοποιούν ότι για ορισμένες, μάλλον πολλές, η διδασκαλία στα μικρά επίπεδα δεν απαιτεί προετοιμασία (απλώς ανοίγουμε το βιβλίο και γυρνάμε σελίδες, κάνοντας ασκήσεις μέχρι να τελειώσει;). Αφ' ετέρου, το επιχείρημα πως 'για το proficiency πρέπει να διαβάζω περισσότερο' καταδεικνύει πως πολλές αναλαμβάνουν να διδάξουν σε επίπεδα για τα οποία δεν είναι έτοιμες ακόμη. Σε κάθε περίπτωση είναι ενδεικτικό αντι-επαγγελματισμού.

Διαφωνώ επίσης με την πρακτική της προσαρμογής των τιμών στο βαλάντιο της οικογένειας. Δε γνωρίζω αν υπάρχει άλλος κλάδος που να παρέχει υπηρεσίες με ανάλογα κριτήρια (οι κομμώτριες; οι οικιακές βοηθοί;). Και θα ήθελα να ξέρω πως θα αντιδρούσε ο καθένας μας αν π.χ. ο γιατρός του ανακοίνωνε πως 'σε άλλους χρεώνω 20 Ευρώ την επίσκεψη, αλλά αφού εσείς έχετε δύο μισθούς στο σπίτι, λέω να σας πάρω 40'. Και ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μια υπηρεσία επιλεγόμενη: Όποιος δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώνει ιδιαίτερα, μπορεί να πάει φροντιστήριο - για να μην πω να καθίσει να μάθει στο σχολείο, αν είναι τυχερός και έχει στοιχειωδώς ενσυνείδητο και καταρτισμένο εκπαιδευτικό. Ο καθένας φυσικά λειτουργεί όπως κρίνει πιο σωστά, αλλά για μένα αυτό συνιστά ιδεολογικοποίηση του 'ό,τι αρπάξουμε'.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2012, 11:57:15 πμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #297 στις: Μάρτιος 24, 2012, 12:00:51 μμ »
Σχετικά με τη διαφορετική χρέωση ανά περίπτωση, κι όμως.. ισχύει συχνά και σε περιπτώσεις γιατρών (ξέρεις τι παζάρια γίνονται για τα "μαύρα" χειρουργών κλπ; ) και γενικότερα σε ελεύθερους επαγγελματίες που καθορίζουν μόνοι τους την όποια χρέωση. Κάπως έτσι λειτουργεί η "ελεύθερη" αγορά..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #298 στις: Μάρτιος 24, 2012, 12:22:43 μμ »
Για τα χρήματα που αποσπούν εκβιαστικά ορισμένοι, νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα: ισχύει το 'ό,τι αρπάξουμε'. Το ίδιο και για την 'ελεύθερη αγορά' των αδιαφανώς καθοριζομένων τιμολογίων και της φοροδιαφυγής.

Αφήνοντας στην άκρη την περίπτωση των 'μαύρων', υπάρχουν και διαφορές που καθιστούν ατυχή τη σύγκριση με τους γιατρούς: ο γιατρός παρέχει μια αναγκαία και συχνά επείγουσα υπηρεσία. Επίσης, αν το κόστος της ιατρικής επίσκεψης είναι δυσβάσταχτο, ο ασθενής που δεν του περισσεύουν χρήματα ή χρόνος να στήνεται στις ουρές των νοσοκομείων, μπορεί να διστάσει να τον ξαναεπισκεφθεί, θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία του. Δε μπορούμε να ισχυρισθούμε το ίδιο για τα μαθήματα Αγγλικών, αφού προσφέρονται καλού, ή τουλάχιστον επαρκούς, επιπέδου υπηρεσίες πέραν της κατ' ιδίαν μάθησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2012, 12:34:23 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #299 στις: Μάρτιος 24, 2012, 01:21:10 μμ »
Παρεμπιπτόντως: τα μαθήματα pole dancing, που είναι θα έλεγα εξίσου χρήσιμο επαγγελματικό εφόδιο, τιμώνται μεταξύ 20 Ευρὠ (αρχική τιμή) και 10 Ευρώ την ώρα (με έκπτωση). (πηγή)

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #300 στις: Μάρτιος 24, 2012, 01:55:11 μμ »
Μα καλά είμαστε σοβαροί; 6 ευρώ την ώρα για επίπεδο Proficiency; Από καθηγητή Αγγλικής απόφοιτο του πανεπιστημίου; Εδώ για κούρεμα πας και πληρώνεις 15 ευρώ για μισή ώρα που σε πασπατεύει η κομμώτρια!
Εγώ πάντως στην Πετρούπολη πληρώνω 5 ευρώ για κούρεμα παιδικό και 7 ο άντρας μου. Το κούρεμα το δικό μου το έχω κόψει πια...

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #301 στις: Μάρτιος 28, 2012, 12:07:59 πμ »
Ξενόγλωσσοι καθηγητές στην Ελλάδα
https://www.facebook.com/groups/212484332104984/
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #302 στις: Ιούνιος 17, 2012, 02:45:48 πμ »
Ήμουν επηρρεασμένη από την οικονομική κρίση και είχα μέχρι τώρα πολύ χαμηλές τιμές (σκεφτείτε στα 10 ευρώ/ ώρα). Και αυτό γιατί με το που έλεγα στους γονείς των παιδιών ή στους ενήλικες ενδιαφερόμενους λίγο πιο ανεβασμένες τιμές την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια. Τώρα αποφάσισα να αυξήσω τις τιμές οπωσδήποτε, μήπως μαζέψω για κάτι σεμινάρια που θέλω, και όποιος μπορεί να τα δώσει από δω και πέρα! Ειλικρινά μακάρι να ήμουν πλούσια και να μπορούσα να κάνω μαθήματα εθελοντικά, αλλά δεν είμαι και έχω έξοδα.

Το τρελό της υπόθεσης είναι ότι μέχρι τώρα: 1ον) με παίρνουν στο κινητό από σταθερό(!) τηλέφωνο και μου μιλάνε άνετα 15λεπτο, και στο τέλος όταν φτάνει το θέμα στο οικονομικό, μου λένε να τους το μειώσω κι άλλο γιατί δυσκολεύονται! Καταλαβαίνω τις σημερινές οικονομικές δυσκολίες γιατί κι εγώ τις περνάω, όπως όλοι. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα πώς δεν έχουν να δώσουν 1-2 ευρώ παραπάνω την ώρα για μάθημα, αλλά ΕΧΟΥΝ λεφτά να πλουτίσουν τον ΟΤΕ καλώντας σε κινητό.

και 2ον) είναι πολλοί που με παίρνουν τηλ, κλείνουμε για 1ο μάθημα, μένουν ευχαριστημένοι, αλλά όταν στο τέλος του μαθήματος λέω για 1-2 βιβλία (όχι πολλά!) που πρέπει να αγοράσουν, λένε "τι; θα πρέπει να πάρω βιβλία; δεν έχω λεφτά να πάρω βιβλία". Εγώ μένω κάγκελο φυσικά. Δηλαδή τι περιμένουν; Να κάνουμε μάθημα χωρίς ούτε ένα βιβλίο; ή να πληρώνομαι με ψίχουλα και να τα δίνω όλα να τους βγάζω ένα τόνο φωτοτυπίες; Συγγνώμη, τα είπα να βγάλω το άχτι μου.. :P

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #303 στις: Ιούλιος 05, 2012, 05:28:34 μμ »
επαναφέρω το θέμα, γιατί τις προάλλες μίλησα με γονέα για ένα παιδάκι. επίπεδο lower (θέλει να το δώσει σε ενάμιση χρόνο, κάνοντας δυο τάξεις, E και lower πιο γρήγορα). μόλις φτάσαμε στο οικονομικό είπα ότι είναι 15 ευρώ, δεδομένης της κρίσης (μέχρι τώρα στην περιοχή μου έπαιρνα 20 ευρώ για το επίπεδο αυτό) και μου είπε ότι ειναι πολλά, γιατί η προηγούμενη κυρία έπαιρνε 10 ευρώ την ώρα... σημειώση: θα πήγαινα στο σπίτι τους βέβαια, τρώγοντας την κίνηση στην μάπα, γιατί η απόσταση δεν ήταν μακρινή, αλλα μεσολαβεί πολλή κίνηση... δεν του απαντησα τίποτα, ούτε δέχτηκα να δουλέψω με 10! μπορεί να ακούγομαι τρελή σε αυτή την εποχή, αλλά, ρε παιδιά, η μαμά μου για να σηκώσει τα χαλιά, έδωσε 7,5 ευρώ την ώρα σε μια αλβανίδα να βοηθήσει και θα πάω να κάνω μάθημα με 10; ούτε φοιτήτρια δεν τα έπαιρνα.. γιατί δεν το καταλαβαίνουν οι άνθρωποι ότι είναι είδος πολυτελείας το ιδιαίτερο; Δεν είναι κακό το φροντιστήριο, κι εγώ σαν μαθήτρια σε φροντιστήριο πήγαινα, μια χαρά Αγγλικά έμαθα, αλλά μην θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.. και για να καταλάβω και κάτι άλλο. αν έλεγα 12 ευρώ θα του έκανε διαφορά; δηλαδή αυτά τα δυο ευρώ θα τον σώσουνε αυτόν; δεν μπορώ άλλο τόση κακομοιριά!!!! >:( >:(
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #304 στις: Ιούλιος 08, 2012, 06:42:53 μμ »
επαναφέρω το θέμα, γιατί τις προάλλες μίλησα με γονέα για ένα παιδάκι. επίπεδο lower (θέλει να το δώσει σε ενάμιση χρόνο, κάνοντας δυο τάξεις, E και lower πιο γρήγορα). μόλις φτάσαμε στο οικονομικό είπα ότι είναι 15 ευρώ, δεδομένης της κρίσης (μέχρι τώρα στην περιοχή μου έπαιρνα 20 ευρώ για το επίπεδο αυτό) και μου είπε ότι ειναι πολλά, γιατί η προηγούμενη κυρία έπαιρνε 10 ευρώ την ώρα... σημειώση: θα πήγαινα στο σπίτι τους βέβαια, τρώγοντας την κίνηση στην μάπα, γιατί η απόσταση δεν ήταν μακρινή, αλλα μεσολαβεί πολλή κίνηση... δεν του απαντησα τίποτα, ούτε δέχτηκα να δουλέψω με 10! μπορεί να ακούγομαι τρελή σε αυτή την εποχή, αλλά, ρε παιδιά, η μαμά μου για να σηκώσει τα χαλιά, έδωσε 7,5 ευρώ την ώρα σε μια αλβανίδα να βοηθήσει και θα πάω να κάνω μάθημα με 10; ούτε φοιτήτρια δεν τα έπαιρνα.. γιατί δεν το καταλαβαίνουν οι άνθρωποι ότι είναι είδος πολυτελείας το ιδιαίτερο; Δεν είναι κακό το φροντιστήριο, κι εγώ σαν μαθήτρια σε φροντιστήριο πήγαινα, μια χαρά Αγγλικά έμαθα, αλλά μην θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.. και για να καταλάβω και κάτι άλλο. αν έλεγα 12 ευρώ θα του έκανε διαφορά; δηλαδή αυτά τα δυο ευρώ θα τον σώσουνε αυτόν; δεν μπορώ άλλο τόση κακομοιριά!!!! >:( >:(

planety

Εδώ εγώ λέω 15 ευρώ/ ώρα για επίπεδο proficiency σε ενήλικα και μου λένε ότι είναι πολλά, αλλά δε λυγίζω να τους το μειώσω. Ακούγεται κυνικό, αλλά όποιος δε θέλει ή δεν μπορεί να τα δώσει.. tough luck! Εγώ μικρή είχα ξεσκιστεί στο διάβασμα σε αγγλικά και γαλλικά γιατί δεν υπήρχε η οικονομική δυνανότητα για πολλά πολλά (φροντιστήρια και ιδιαίτερα), και έτσι τα πήρα τα διπλώματα και με υψηλό βαθμό. Όποιος δεν έχει να πληρώσει για καθοδήγηση από καθηγητή, να πάρει βιβλία να διαβάσει πολύ μόνος του! Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτήν την εκδοχή της αυτο-διδασκαλίας αυτόματα την αποκλείουμε όλοι (μαθητές και καθηγητές)! Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι εφικτό.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #305 στις: Ιούλιος 08, 2012, 06:59:39 μμ »
ωραία ιδέα και πολύ οικονομική σε αυτές τις εποχές! ας στραφούν εκεί οι γονείς που δεν μπορούν να πληρώσουν για το μάθημα των παιδιών τους τα βασικά. γιατί δεν θεωρώ ότι 15 ευρώ είναι υπερβολικά!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #306 στις: Ιούλιος 08, 2012, 08:09:22 μμ »
Μια χαρά τιμή ειναι. Οσο για την αυτομόρφωση και γω το ιδιο εκανα. Ειχα τη καθηγητρια για ενα 2ωρο την εβδομαδα, γιατι δεν μπορουσα παραπανω, και ειχα παρει βιβλια απο το βιβλιοπωλειο "κόσμος" και διαβαζα και μονος μου.

υ.γ. γυναικα που  πηρα για γενικο και να μου σηκωσει, να μου πλυνει λιγο τα χαλιά πηρε 7 ευρω την ωρα.ασε που ολη την ωρα μου επιανε τη κουβεντα...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #307 στις: Ιούλιος 09, 2012, 10:27:02 πμ »
εχω μαθητες 2 αδερφια σε διαφοερτικα γρουπ εδω και 4 χρονια.
Η μητερα τους με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι θα μου φερει και η αδερφη της τα παιδια της που επιστρεφει απο εξωτερικο τοενα εκτη δημοτικου και το αλλο πρωτη λυκειου (παει για prof) > μου ζητησε να κανω καλες τιμες λογω του οτι εχω και τα δικα της παιδια. Συνηθως παιδια senior C /D που θα ειναι μαλλον ο μικρος παιρνω 10-11 ευρω και prof (σε ενα φοιτητη που εχω) παιρνω 25 ευρω τη  1.5 ωρα. Λετε να κανω ακομα καλυτερες τιμες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.