*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #616 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 01:49:19 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες παρατηρήσεις σας!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:19 »

Αποσυνδεδεμένος marinan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #617 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 04:44:41 μμ »
Σε παιδακι πρωτης δημοτικου (που ξερει να διαβαζει κανονικα) οι γονεις θελουν να κανουν ιδιαιτερο αγγλικα 1 φορα την εβδομαδα ,και μαλλον θελουν να ξεκινησει κανονικα ! τι τιμη πιστευετε οτι πρεπει να ζητησω?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #618 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 07:49:52 μμ »
10 eyro

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #619 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 08:29:03 πμ »
Καλημέρα δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic, ψάχνω για ιδιαίτερα αγγλικών,
ως 10 € την ώρα 2 ώρες την εβδομάδα,
για παιδάκι 3ης γυμνασίου στην περιοχή του Ασπροπύργου,
ήταν σε φροντιστήριο ως την περασμένη χρονιά κ έχει τελειώσει το Spark 4,
η κοπέλα που κάνει στα δικά μου δυστυχώς δεν έχει ώρες για να το αναλάβει.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται στείλτε μου pm.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:19 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #620 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:32:44 πμ »
Δλδ. το παιδι, αναλογα με το επιπεδο του, ειτε θα κανει την e ειτε προετοιμασια για Β2. Οι 2 ωρες για αυτα τα επιπεδα δεν φτανουν με τιποτα. 3-4 να υπολογιζουν οι γονεις.
Την τιμη δεν την σχολιαζω το εχουμε εξαντλησει στις τοσες σελιδες.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #621 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:43:25 μμ »
Την τιμη δεν την σχολιαζω το εχουμε εξαντλησει στις τοσες σελιδες.
+1!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #622 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 11:36:49 πμ »
Nαι, η τιμή ασχολίαστη! Κι αυτό πάλι που οι γονείς καθορίζουν τον αριθμό των ωρών; Καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ τις οικονομικές δυσκολίες αλλά πώς να το κάνουμε, δε λειτουργεί έτσι... Αν δεν μπορείς οικονομικά να αντέξεις το ιδιαίτερο, πας φροντιστήριο. Μια χαρά λύση είναι και τόσα παιδιά μαθαίνουν με επιτυχία ξένες γλώσσες εκεί. Βέβαια, θα μου πείτε, τώρα μπορεί το ιδιαίτερο να βγαίνει φθηνότερα από το φροντιστήριο. Αλλά το να καθορίζει ο γονιός τις ώρες χωρίς να ρωτά τον καθηγητή πόσες χρειάζονται δεν το καταλαβαίνω. Μα πρόκειται για την πρόοδο του παιδιού τους! Εκτός κι αν θέλει βοήθεια για τα Αγγλικά του σχολείου αποκλειστικά. Προσωπικά, παρόλη την ανάγκη μου για δουλειά, τέτοιες περιπτώσεις τις στέλνω εξηγώντας με ειλικρίνεια τη θέση μου κι ότι χρειάζομαι χ αριθμό ωρών για να κάνω σωστή δουλειά και κοστολογώ τόσο τη δουλειά μου.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #623 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:49:43 μμ »
Βέβαια, θα μου πείτε, τώρα μπορεί το ιδιαίτερο να βγαίνει φθηνότερα από το φροντιστήριο.
Ο μόνος τρόπος να σου βγει το ιδιαίτερο φθηνότερο από το φροντιστήριο είναι να δεχτείς χειρότερης ποιότητας διδασκαλία και/ή να μειώσεις δυσανάλογα τις ώρες. Άρα ας μην μας κάνει εντύπωση ούτε η τιμή ούτε ο αριθμός των ωρών που ζητούν οι γονείς.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #624 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 03:16:23 μμ »
Ο μόνος τρόπος να σου βγει το ιδιαίτερο φθηνότερο από το φροντιστήριο είναι να δεχτείς χειρότερης ποιότητας διδασκαλία και/ή να μειώσεις δυσανάλογα τις ώρες. Άρα ας μην μας κάνει εντύπωση ούτε η τιμή ούτε ο αριθμός των ωρών που ζητούν οι γονείς.

Δυστυχώς όμως οι γονείς το δέχονται. Άσχετα αν πολλοί από αυτούς μετά πληρώνουν και ξαναπληρώνουν για την κάλυψη κενών. Βέβαια, ξέρω καθηγητές που από το φόβο μήπως δε βρουν κανένα μάθημα ρίχνουν πολύ την τιμή αλλά δε μειώνουν το επίπεδο της δουλειάς τους. Ίσως είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις αλλά υπάρχουν. Ξεκινώντας, όμως, από τόσο χαμηλές τιμές είναι αμφίβολο αν κάποτε θα αμοιφθούν ικανοποιητικά και παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #625 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:20:12 πμ »
Κοίτα, δικαίωμα του καθενός να δουλεύει και με 5 και με 2 ευρώ την ώρα. Έτσι είναι η ελεύθερη αγορά, ο καθένας κοστολογεί το χρόνο του σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα. Άμα ο γονιός είναι γάτα και έχει μπορέσει να βρει την σούπερ καθηγήτρια που ενώ κάνει υψηλής ποιότητας δουλειά χρεώνει κάτω του κόστους, μαγκιά του. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως, χαμηλή τιμή σημαίνει απλά χαμηλότερη ποιότητα. Και όταν στη χαμηλή τιμή προσθέσεις και τη μείωση στις ώρες... δεν είναι να απορείς με τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #626 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:24:04 μμ »
Φυσικά και δεν απορώ με τα αποτελέσματα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά, επειδή από το κοντινό μου περιβάλλον ξέρω κάποιες τέτοιες περιπτώσεις καθηγητών, γι' αυτό το είπα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #627 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:34:04 μμ »
 πώς καθορίζει κανεις την "ποιότητα" του μαθηματος του και πώς μπορώ να ξέρω ποιά η "ποιότητα" του μαθήματος που παραδίδει άλλος συνάδελφος;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #628 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:53:56 μμ »
Νομίζω ότι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος. Δεν εννοώ απαραίτητα -και μόνο - τα πτυχία, αλλά την επάρκεια που έχει αποκτήσει ένα παιδί σε μια ξένη γλώσσα σε σχέση με τα χρόνια σπουδών του. Υπάρχουν ωστόσο πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την ποιότητα του μαθήματός σου. Κύρια η άριστη γνώση του αντικειμένου. 'Επειτα: η μεταδοτικότητα, η σωστή και καθημερινή προετοιμασία, το επιπλέον υλικό (όταν χρειάζεται και όχι αποκλειστικά για εντυπωσιασμό!), το να σε συμπαθούν οι μαθητές σου και να μην κοιτάζουν το ρολόι για να φύγεις, η ισορροπία ανάμεσα στην αυστηρότητα και το χιούμορ, να μιλούν οι γονείς για σένα χωρίς αμφιβολίες όταν σε συστήνουν αλλού... Τώρα για τη σύγκριση.. αυτό είναι μάλλον δύσκολο εκτός κι αν ο ίδιος γονιός έχει συνεργαστεί με 2 καθηγητές και τους συγκρίνει... Πραγματικά δεν ξέρω πώς συγκρίνεις την ποιότητα του μαθήματός σου με άλλου συναδέλφου ή "συναδέλφου"... Εκτός πια κι αν ένας απότους 2 είναι πραγματικά μεγάλη φούσκα.  ;D ;D
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #629 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 11:38:15 μμ »
πώς καθορίζει κανεις την "ποιότητα" του μαθηματος του και πώς μπορώ να ξέρω ποιά η "ποιότητα" του μαθήματος που παραδίδει άλλος συνάδελφος;
Δεν έχεις συναίσθηση αν το μάθημα που κάνεις είναι το καλύτερο δυνατό ή αν είναι ξεπέτα ή αν είναι κάπου ανάμεσα στα δύο; Αν ξέρεις τη δουλειά σου, λογικά θα πρέπει να μπορείς να κάνεις αυτοκριτική και αυτοαξιολόγηση. Αν δεν την ξέρεις, δεν σε σώζει τίποτα έτσι κι αλλιώς.

Την ποιότητα του μαθήματος που παραδίδει ένας συνάδελφος είναι δύσκολο να την ξέρεις εκτός αν έχεις ακούσει σχόλια από μαθητές του ή αν έχεις μιλήσει με τον ίδιο.

Ο πιο εύκολος τρόπος να αποκτήσεις συναίσθηση του πού βρίσκεσαι σε σχέση με τους συναδέλφους σου είναι να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο τύπου workshop. Αν βλέπεις ότι σε μια άσκηση λεξιλογίου δεν ξέρεις τις μισές λέξεις ή στη γραμματική κάνεις λάθη ή δεν μπορείς να μιλήσεις με άνεση κλπ αυτό είναι σίγουρα μια ένδειξη χειρότερης ποιότητας μαθήματος.

Το αποτέλεσμα επίσης είναι ενδεικτικό, όπως έγραψε πιο πριν η daffodils.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161352
  • Σύνολο θεμάτων: 19230
  • Σε σύνδεση σήμερα: 464
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.