*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 282586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1036 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 12:50:21 μμ »
Μου φαίνεται ότι έχετε δίκαιο πάντως οι πιο "νορμάλ" ήταν αυτές του alfavita. Δεν ξέρω βάση του τελευταίου διαγωνισμού έκανα μια..ταξινόμηση π.χ 2-3 ερωτήσεις για συνθήκες 3 για αποτελέσματα μαχών 2 εμπλοκή αυτοκρατόρων..και πάει λέγοντας. Ιστορική γεωγραφία πάντως πρέπει να ξέρουμε..
Πάντως προτιμότερο 30 πάρα 20 ερωτήσεις (5 μονάδες η καθεμία και η αρνητική πόσο θα πάει;;), με λιγότερες ερωτήσεις πιστεύω = χαμηλότερη βάση κοινώς ....αντίο ζωή :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:34 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1037 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 11:33:09 μμ »
Τελευταία μου απορία στη βυζαντινή... Ο Καραγιαννόπουλος στη μια σελίδα λέει για τον Αλέξιο Γ' ότι παρακάλεσε το Βονιφάτιο Μομφερατικό και του παραχώρησε τόπο (νομίζω στον Αλμυρό) οπου αποσύρθηκε και έζησε με τη γυναίκα του. Και δυο σελίδες μετά λεει ότι ο Αλέξιος Γ' κατέφυγε στο σουλτανάτο του Ικονίου όπου μετά την ήττα του σουλτάνου, μπήκε σε μοναστήρι όπου έμεινε μέχρι που πέθανε!
Τι ισχύει τελικά; Μήπως και τα δύο; Κάποιο γεγονός τον ανάγκασε να φύγει από τον Αλμυρό και να πάει στο Ικόνιο;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1038 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 11:41:55 μμ »
Τελευταία μου απορία στη βυζαντινή... Ο Καραγιαννόπουλος στη μια σελίδα λέει για τον Αλέξιο Γ' ότι παρακάλεσε το Βονιφάτιο Μομφερατικό και του παραχώρησε τόπο (νομίζω στον Αλμυρό) οπου αποσύρθηκε και έζησε με τη γυναίκα του. Και δυο σελίδες μετά λεει ότι ο Αλέξιος Γ' κατέφυγε στο σουλτανάτο του Ικονίου όπου μετά την ήττα του σουλτάνου, μπήκε σε μοναστήρι όπου έμεινε μέχρι που πέθανε!
Τι ισχύει τελικά; Μήπως και τα δύο; Κάποιο γεγονός τον ανάγκασε να φύγει από τον Αλμυρό και να πάει στο Ικόνιο;

αν θυμαμαι καλα ειχε καταφυγει κ στα 2 μερη. πρωτα στον αλμυρο κ μετα πηγε στο σουλτανο. το ενα δεν αναιρει το αλλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1039 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 11:55:36 μμ »
Τελευταία μου απορία στη βυζαντινή... Ο Καραγιαννόπουλος στη μια σελίδα λέει για τον Αλέξιο Γ' ότι παρακάλεσε το Βονιφάτιο Μομφερατικό και του παραχώρησε τόπο (νομίζω στον Αλμυρό) οπου αποσύρθηκε και έζησε με τη γυναίκα του. Και δυο σελίδες μετά λεει ότι ο Αλέξιος Γ' κατέφυγε στο σουλτανάτο του Ικονίου όπου μετά την ήττα του σουλτάνου, μπήκε σε μοναστήρι όπου έμεινε μέχρι που πέθανε!
Τι ισχύει τελικά; Μήπως και τα δύο; Κάποιο γεγονός τον ανάγκασε να φύγει από τον Αλμυρό και να πάει στο Ικόνιο;

Έχουν συμβεί και τα 2.
Αν δεν κάνω λάθος προηγήθηκε η σύμπραξη Αλεξίου Γ' και του άρχοντα Λέοντα Σγουρού (του οποίου η αρχοντία ξεκινούσε απ' την Κόρινθο κι έφτανε ως τη Θεσσαλία) εναντίον του Βονιφάτιου Μομφερατικού, ο οποίος άρχισε να εξαπλώνει την κυριαρχία του στη Ν. Ελλάδα. Σε μάχη που διεξήχθη αναδείχθηκε νικητής ο Βονιφάτιος. Ο μεν Λ. Σγουρός αυτοκτόνησε, πέφτοντας με το άλογό του από τον Ακροκόρινθο, ο δε Αλέξιος προσκύνησε το Βονιφάτιο και αποδέχτηκε την κυριαρχία του. Σημειωτέον ότι ο Αλέξιος είχε καταφύγει στον Αλμυρό, πριν συμπράξει με τον Λ. Σγουρό.

Το 1211, οι Σελτζούκοι, παρακινούμενοι από τους Βενετούς έρχονται σε πολεμική αναμέτρηση με τον Αυτοκράτορα της Νίκαιας Θεόδωρο Α' Λάσκαρη στην Αντιόχεια του Μαιάνδρου. Οι βενετοί είχαν επίσης παρακινήσει εναντίον του Αυτοκράτορα της Νίκαιας και τη Λατινική Αυτοκρατιορία της Κων/πολης, καθώς η Βενετία ήταν ενοχλημένη από την ανάπτυξη του κράτους της Νίκαιας. Οι Σελτζούκοι θέλησαν να δώσουν νομιμότητα επίφασης στα επιθετικά τους σχέδια εναντίον της Νίκαιας , δηλώνοντας ότι ήθελαν να αποκαταστήσουν στο θρόνο της Νίκαιας το νόμιμο αυτοκράτορα Αλέξιο Γ'. Μετά λοιπόν την ήττα τους, ο Αλέξιος που στο μεταξύ είχε συμπράξει μαζί τους περιορίστηκε σε μονή από τον Θεόδωρο Α' Λάσκαρη.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:34 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1040 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 11:59:40 μμ »
ΟΚ. Και κάτι για να γελάσουμε... ή έστω να μειδιάσουμε...
Τα ταξίδια του Ιωάννη Ε' στη Δύση δε φέρνουν πιο πολύ σε ταξίδια με σκοπό να ανανεώσει την γκαρνταρόμπα του; Πήγε σε όλους τους σημερινούς "ναούς" της μόδας: Μιλάνο - Παρίσι - Λονδίνο!  ;D
Έτσι το έχω μάθει για να το θυμάμαι!  ;) (μεταγνώση -εντάξει; για να θυμόμαστε και τα παιδαγωγικά)!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1041 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 12:00:46 πμ »
ΟΚ. Και κάτι για να γελάσουμε... ή έστω να μειδιάσουμε...
Τα ταξίδια του Ιωάννη Ε' στη Δύση δε φέρνουν πιο πολύ σε ταξίδια με σκοπό να ανανεώσει την γκαρνταρόμπα του; Πήγε σε όλους τους σημερινούς "ναούς" της μόδας: Μιλάνο - Παρίσι - Λονδίνο!  ;D
Έτσι το έχω μάθει για να το θυμάμαι!  ;) (μεταγνώση -εντάξει; για να θυμόμαστε και τα παιδαγωγικά)!

Καλό! :) :) :) :)
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1042 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 07:46:28 πμ »
Παιδιά διαβάζω η α' αυθόρμητη πράξη αντίστασης στην κατοχή έγινε απο τους κατοίκους της Θάσου εναντίον γερμανικών στρατευμάτων;
και ενώ η αντίσταση στο Δόξατο της Δράμας  29η Σεπτεμβρίου του 1941 ήταν η πρώτη οργανωμένη πράξη αντίστασης.
Γενικά έχουν μια μανία με αυτού  του είδους τις ερωτήσεις ποιος έκανε πρώτος αυτός ποια ήταν η πρώτη κυβέρνηση και πάει λέγοντας...

Αποσυνδεδεμένος nikolas_77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1043 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 04:52:41 μμ »
Παιδιά διαβάζω η α' αυθόρμητη πράξη αντίστασης στην κατοχή έγινε απο τους κατοίκους της Θάσου εναντίον γερμανικών στρατευμάτων;
και ενώ η αντίσταση στο Δόξατο της Δράμας  29η Σεπτεμβρίου του 1941 ήταν η πρώτη οργανωμένη πράξη αντίστασης.
Γενικά έχουν μια μανία με αυτού  του είδους τις ερωτήσεις ποιος έκανε πρώτος αυτός ποια ήταν η πρώτη κυβέρνηση και πάει λέγοντας...

Νομίζω ότι η πρώτη αυθόρμητη πράξη αντίστασης ήταν το κατέβασμα της ναζιστικής σημαίας από την Ακρόπολη. Πάντως, έχεις δίκιο...οι "πρώτες" είναι λουκούμια για τους φωστήρες που βάζουν τα θέματα...Στη νεοελληνική λογοτεχνία έχω κάνει έναν μικρό κατάλογο με τις "πρώτες" μιας και αναφέρονται συχνά σε αυτήν την -ο θεός να την κάνει- σχολική ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας..Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τη λίστα..

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1044 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 04:56:29 μμ »
σε ευχαριστώ την έχω κάνει κι εγώ αυτή τη λίστα  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikolas_77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1045 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 05:16:53 μμ »
ok, no problem..  :)

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1046 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 05:34:20 μμ »
και για να τα θυμάμαι τα λέω κατηγορία πρωτοαπριλια

Αποσυνδεδεμένος argbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1047 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:30:04 μμ »
Αυτό με τις πρωτιές πως γίνεται να το αποκτήσω και εγώ που δεν το έχω ????????

Αποσυνδεδεμένος nikolas_77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1048 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:44:58 μμ »
argbak , τσέκαρε τα pm σου..

Αποσυνδεδεμένος argbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1049 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:52:50 μμ »
όλα καλά ... αλλά αυτά τα pm τι είναι .....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.