*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 282581 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 03, 2008, 08:58:10 πμ »
Γιαυτο ειπα οτι καλο θα ειναι να γραψουμε τις σελιδες απο τα σχολικα βιβλια της νεοτερης
ιστοριας (γυμν-λυκειου) ποιες μας αφορουν ωστε να μην πελαγοδρομουμε.
οποιος λοιπον εχει εντοπισει ποιες ειναι αυτες οι σελιδες καλο ειναι να τις γραψει, αν θελει, και οπου χρειαζεται να συμπληρωνουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:13:55 πμ »
αμα διαβασουμε τελεια τα σχολικα ειμαστε στο 70% των ερωτησεων.
για ποιο λογο να μπερδευομαστε λοιπον με χιλια δυο; δεν καταλαβαινω αυτο τον πανικο..
εγω μονο σχολικα θα διαβασω...

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:29:52 πμ »
καλημέρα. μόλις τελείωσα το βιβλίο του clogg και είναι ευκολοδιάβαστο και ευχάριστο. το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν αναλώνεται σε λεπτομέρειες αντίστοιχες με αυτές που ήταν ερωτήσεις στον προηγούμενο ασεπ ( απεξάρτηση δρχ από δολάριο, αναφέρει ότι ένταξη σε νατο έγινε επί παπάγου βεν, αλλά δεν αναφέρει συγκεκρίμένα τον τελευταίο που ήταν και η σωστή απάντηση). επίσης έχω διαβάσει ένα βιβλίο του μπόνια που επίσης ήταν συμπαθητικό, στο ίδιο κλίμα με clogg, ενώ το καινούριο βιβλίο της γ λυκείου είναι εξαιρετικά περιληπτικό. πάντως το βιβλίο των κολλιόπουλου- βερέμη μου φάνηκε καλό λίγο που το ξεφύλισα και με περισσότερες λεπτομέρειες από clogg

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:48:33 πμ »
Τελικά έχει διαβάσει κανείς την επίτομη ιστορία από την Εκδοτική Αθηνών; Αν ναι, πως σας φάνηκε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 04, 2008, 08:08:32 πμ »
Κι εγώ σκεφτόμουν να την αγοράσω, αφού βγάλω τα σχολικά βέβαια πρώτα..Ο συνάδελφος Apuleius, είχε πεί, ότι είναι καλή..

Επειδή ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την ιστορία, πείτε μου έναν τρόπο αποδοτικού διαβάσματος. Δεν μπορώ την παπαγαλία..Διαβάζετε ένα κεφάλαιο, βγάζετε ερωτήσεις και διαβάζετε μέσω αυτών? Καλημέρα σε όλους!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 04, 2008, 09:33:38 πμ »
Κι εγώ σκεφτόμουν να την αγοράσω, αφού βγάλω τα σχολικά βέβαια πρώτα..Ο συνάδελφος Apuleius, είχε πεί, ότι είναι καλή..

Επειδή ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την ιστορία, πείτε μου έναν τρόπο αποδοτικού διαβάσματος. Δεν μπορώ την παπαγαλία..Διαβάζετε ένα κεφάλαιο, βγάζετε ερωτήσεις και διαβάζετε μέσω αυτών? Καλημέρα σε όλους!

Γνώμη μου, τα σχολικά διάβασέ τα όσο καλύτερα γίνεται. Μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια. Μετά από τα εξωσχολικά κράτα σημειώσεις.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 05, 2008, 01:09:31 μμ »
Γεια σας κι από εμένα! Έχω καιρό να γράψε οτιδήποτε αλλά δεν έχω προλάβει ούτε καν να διαβάσω τα posts. Απλώς είδα μία ιστοσελίδα που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Ρίξτε μια ματιά! Είναι ένα χρονολόγιο που έχει βέβαια πάρα πολλές λεπτομέρειες που δε μας αφορούν, έχει όμως και πράγματα που δε θα τα βρούμε πουθενά αλλού. Και το καλύτερο; Καλύπτει την περίοδο από την αρχαιότητα μέχρι το 2005!!!

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/history/historia_abstract.htm
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 06, 2008, 01:26:00 μμ »
Αν κάποιος διαβάζει ostrogorsky,μπορεί να μου πει τις σελίδες της ύλης? Γενικά διαβάζουμε μόνο ότι έχει σχέση με Φράγκους-Βενετούς? :-[ υχαριστώ! :-*

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 06, 2008, 04:50:23 μμ »
Κι εγώ σκεφτόμουν να την αγοράσω, αφού βγάλω τα σχολικά βέβαια πρώτα..Ο συνάδελφος Apuleius, είχε πεί, ότι είναι καλή..

Επειδή ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την ιστορία, πείτε μου έναν τρόπο αποδοτικού διαβάσματος. Δεν μπορώ την παπαγαλία..Διαβάζετε ένα κεφάλαιο, βγάζετε ερωτήσεις και διαβάζετε μέσω αυτών? Καλημέρα σε όλους!
Εγώ όταν διάβασα ιστορία κρατούσα σημειώσεις. Αρχικά διάβασα τα σχολικά εγχειρίδια της α΄ και β΄ γυμνασίου  των προηγούμενων ετών, γιατί τα τωρινά είναι πάρα πολύ συνοπτικά. Στη συνέχεια στις σημειώσεις μου πρόσθεσα στοιχεία από την ιστορία του Wilcken και του Ostrogorsky και στο τέλος διάβασα τα τωρινά σχολικά βιβλία για κάποιο στοιχείο που ίσως μου είχε διαφύγει από τα άλλα βιβλία. Όσον αφορά τη νεότερη στηρίχθηκα εξολοκλήρου στα σχολικά βιβλία της γ΄λυκείου (του Σκουλάτου), στα Θέματα νεοελληνικής (της γ΄λυκείου κατεύθυνσης) και στα θέματα ιστορίας (επιλογής β΄ λυκείου). Ο συγκεκριμένος τρόπος διαβάσματος με βοήθησε να γράψω αρκετά καλά στο γνωστικό της ιστορίας στον προηγούμενο διαγωνισμό και να διοριστώ. Σας εύχομαι καλή επιτυχία!!! 

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 07, 2008, 09:34:49 πμ »
SOS!!! Τι θα διαβάσετε από Καραγιαννόπουλο? οι σελίδες εντός ύλης είναι μόνο 53..μου φαίνονται λίγες.Ακολουθούν κεφάλαια με θεσμούς, άμυνα κτλ. θα τα διαβάσετε;

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 08, 2008, 06:20:46 μμ »
Τις τελευταίες μέρες έκανα πολλές επισκέψεις στα σπουδαστήρια και τελικά για Ιστορία φωτοτύπησα τα εξής:
Αρχαία Ιστορία: H ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας", Χέρμαν Μπένγκστον σελ: 172-319
Βυζαντινή ιστορία: Από την Ιστορία του Ελληνικού έθνους: όσες σελ. αναφέρονται στις σχέσεις με τη Δύση, (τόμος Θ-αν θυμάμαι σωστά: 76-98, 116-133, 146-149, 166-176, 229-237, 244-248, 377-383) και επιπλέον θα κάνω μια ανάγνωση από τον Ostrogorsky ή τον Καραγιαννόπουλο (για μια γενική αντίληψη της περιόδου)
Νεώτερη ιστορία: από την επιτομή της Εκδοτικής σελ:528-595 και τα βιβλία του Σβολόπουλου.

Αν σ' αυτά προσθέσουμε και τα σχολικά πιστεύετε ότι μας καλύπτουν;

Πρώτη φορά δίνω ΑΣΕΠ, η Ιστορία δεν είναι το δυνατό μου σημείο και έχω χαθεί λιγάκι...

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 08, 2008, 06:57:28 μμ »
επαρκουν. το θεμα ειναι αν θα προλαβεις να τα διαβασεις ολα αυτα ::)

για βυζαντινη εγω θα διαβασω απο την ΙΕΕ κι εγω μιας και την εχω στη βιβλιοθηκη μου και το παλιο της Β γυμνασιου. αν με το καλο τελειωσω ολη την υλη σε ολα τα μαθηματα και μου μενει χρονος και μυαλο θα διαβασω και Ostrogorsky....ουφ ουτε εμενα ειναι η ιστορια το δυνατο μου σημειο..με απελπιζει.ιδιαιτερα η βυζαντινη :'( :'( :'( :'(

ΥΓ.αν απο βδομαδα δειτε μια τρελη στην παραλια με τον βιλκεν αγκαλια εγω θα ειμαι ;D

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 08, 2008, 08:04:42 μμ »
Πάντως αυτή τη φορά είστε τυχεροί γιατί ξέρετε πάνω-κάτω πού πρέπει να βασιστείτε στην ιστορία. Στον προηγούμενο διαγωνισμό βαδίζαμε σχεδόν στα τυφλά.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 08, 2008, 08:43:33 μμ »
Πάντως αυτή τη φορά είστε τυχεροί γιατί ξέρετε πάνω-κάτω πού πρέπει να βασιστείτε στην ιστορία. Στον προηγούμενο διαγωνισμό βαδίζαμε σχεδόν στα τυφλά.
αληθεια το πιστευεις αυτο για τον ασεπ;;;;;  :o
για τον ιδιο διαγωνισμο μιλαμε;;;;;;  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.