*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 135928 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 04:33:40 μμ »
???Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη αν δεν υπήρξα σαφής: Δεν είπα ποτέ οτι δεν μπορούσα να κάνω αίτηση μετάθεσης από τη στιγμή που θα έκλεινα τη διετία μου. Είχα αποφασίσει από πριν να μείνω μια χρονιά ακόμη.. Τα μόρια όμως αποστέλλονται έτσι κι αλλιώς για να γίνουν οι αιτήσεις. Ε λοιπόν στο χαρτί που μου ήρθε είδα τα μόριά μου υπολογισμένα ως 23(!) αντί για 24 (και δεν εννοώ τα 2 μόρια της χρονιάς μέσα).Προσέξτε λεπτομέρεια: Αν οι μήνες οι εργάσιμοι είναι λιγότεροι από 12 δεν παίρνεις 2 μόρια τη χρονιά, αλλά ποσόστωση αυτών. >:( Αν δεν μου υπολογίσουν τον Σεπτέμβρη ως εργάσιμο, την πρώτη χρονιά τα 2 μόρια γίνονται 1,83 και η σούμα ξέρετε τι βγάζει; 11+1,83(η πρώτη χρονιά) +12+2(η δεύτερη)=26,83 αντί για 28!! >:(
Χάνω λοιπόν 1,17 μόρια και ξέρετε όλοι οτι ακόμα και για τόσο λίγο, μπορείς να βρεθείς 100άδες χλμ μακριά. :-[
Όσο για το πρακτικό που λέει ο moukis, δεν παίζει.. Η εγκυκλιος είναι σαφής και δεν αναφέρει πρακτικά ορκωμοσίας κλπ, αλλά ΦΕΚ. Ο διορισμός σου ξεκινάει με το ΦΕΚ. Το ΦΕΚ το δικό μας έχει ημερομηνία 16/9/2005. Για μετρήστε τώρα μέρες.. Μέχρι τις 31 Σεπτεμβρη είναι ή δεν είναι 15 ημέρες;; Και εδώ η εγκύκλιος είναι σαφής και αναφέρει ότι αν στον μήνα έχεις 15 ημέρες και άνω κερδίζεις τον μήνα. Εμείς λοιπόν γιατί τον χάνουμε;
Λέτε να ρωτούσα στο forum χωρίς να 'χω ψάξει τις εγκυκλίους πρώτα (echronea);; ;)
Αν είχαμε ΦΕΚ στις 17, εννοείται ότι θα χάναμε το μήνα, αν και σ' αυτό που αναφέρει ο moukis γενικά έχει δίκιο. Είναι άδικο σε άλλους να αφαιρούν και σε άλλους να προσθέτουν μέρες προυπηρεσίας. Δηλαδή αυτός που έχει ΦΕΚ 17 του μήνα να χάνει 14 μέρες (και άρα το μήνα), και εκείνος με ΦΕΚ στις 15 (2 μέρες πριν) να τον κερδίζει..
Θα έπρεπε να υπολογίζονται ακριβώς και οι μέρες. :'(   
Anyway, σας ευχαριστώ και περιμένω οτιδήποτε νεώτερο.. :)   
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 04:43:26 μμ »
Πήγαινε στο γραφείο και κάνε μια ένσταση για να σου υπολογίσουν ξανά τα μόρια. Ή στείλτην μέσω του σχολείου με φαξ, αφού την περάσεις πρώτα στο πρωτόκολλο. Έτσι θα είναι υποχρεωμένοι να κοιτάξουν το θέμα σου και να σου απαντήσουν , οπότε ακόμα κι αν δεν σου περάσουν τα μόρια θα πρέπει να σου πουν γιατί.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 05:00:40 μμ »
Ευχαριστώ matina.. ;)
Μάλλον εκεί θα φτάσω αλλά τα μόρια δεν τους τα χαρίζω!..Λες και τα βγάζουν απ' την τσέπη τους κάνουν..
Το κακό είναι ότι επειδή είμαστε σε νησί δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση στη Β'θμια της Ρόδου και μόνο τηλ/κα προσπαθούμε..Κι όπως ξέρεις στην Ελλαδα απ' το τηλ/νο δε γίνεται τίποτα.. Σε γράφουν περισσότερο.
Συμπληρώνω και διορθωνω:
Παράγραφος 4 του άρθρου 16 Προεδρικού Διατάγματος 60/96: ''Χρόνος ίσος ή μεγαλύτερος των δεκαπέντε (15) ημερών υπολογίζεται ως πλήρης μήνας, ενώ σε αντίθετη περίπτωση δε λαμβάνεται υπόψη."
Ο Σεπτέμβρης έχει 30, (έγραψα από λάθος 31), αλλά οι μέρες είναι 15. ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 05:04:37 μμ »
Η αλήθεια είναι οτι στα περισσότερα γραφεία είναι πλέον υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι μπορεί να πήγαν και πρώτη φορά σε γραφείο και να μην γνωρίζουν και πολλά για κάποια θέματα. Με την ένσταση θα τους κάνεις να ξανακοιτάξουν το θέμα σου και να το ψάξουν περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 05:05:33 μμ »
 Αρθρο 16 παραγραφος 4 ΠΔ 50/96:
"...4. Ο συνολικός χρόνος πραγματικής υπηρεσίας των εκπαιδευτικών εκφράζεται σε έτη και μήνες. Χρόνος ίσος ή μεγαλύτερος των δεκαπέντε (15) ημερών υπολογίζεται ως πλήρης μήνας, ενώ σε αντίθετη περίπτωση δεν λαμβάνεται υπόψη. Όπου κατά τον υπολογισμό των μονάδων μετάθεσης ως συνολική υπηρεσία προκύπτει αριθμός με δεκαδικό μέρος, διατηρούνται μόνο τα δύο πρώτα ψηφία του. Οι μονάδες μετάθεσης από τη συνολική υπηρεσία προσδιορίζονται με συντελεστή δύο (2) για κάθε χρόνο υπηρεσίας."
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 05:09:46 μμ »

Ασε, και η κυρία που είναι εκεί είναι παλιά και ξέρει (υποτίθεται..) Το κακό είναι ότι ούτε και από το υπουργείο μπορέσαμε να βγάλουμε άκρη!!(με τηλ/νο φυσικά). Και μάλιστα μιλήσαμε με τον κύριο το όνομα του οποίου γράφει πάνω στις πληροφορίες η εγκύκλιος μεταθέσεων!! ???
Έλεος! :-[
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 12:42:49 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει πώς διαμορφώθηκαν τα μόρια στις διάφορες περιοχές για τους φιλολόγους φέτος;

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 12:57:58 μμ »
Μπες users.att.sch.gr/ymalliaros

Αποσυνδεδεμένος estelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 12:02:02 πμ »
Καλησπέρα! Διορίστηκα φετος και το Νοέμβρη θα κάνω αίτηση για μετάθεση. Το σχολείο που είμαι τώρα δίνει 6 μορια.Όταν βγουν οι μεταθέσεις θα ληφθούν υπόψη αυτά τα μόρια ή δε θα ληφθούν, αφού δε θα έχει τελειωσει η χρονιά; Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 12:14:49 μμ »
Μετράνε τα μόρια της χρονιάς που διανύεται τώρα μέχρι τις 31/8 άρα αν δεν έχεις αλλη προυπηρεσία θα έχεις 6 μόρια + 2 της χρονιας = 8 μόρια

Αποσυνδεδεμένος estelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 02:34:40 μμ »
Ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 11:50:40 πμ »
Άντε λοιπόν, ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα;;  :-[  :-[

Β ο η θ ά τ ε ε ε ! ! !     :D  :D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 01:35:13 μμ »
Δεν γνωρίζω για να σε βοηθήσω, απλά έχω να σου πώ οτι είχα και εγώ πρόβλημα με την προυπηρεσία που μου βγάλανε στην Δ Δωδεκανήσου. Οταν μου αναγνώρισαν την προυπηρεσία που είχα ως ωρομίσθια (πριν διοριστώ) άλλωτε υπολογίζανε το μήνα με 25 μέρες και άλλωτε με 30 με αποτέλεσμα να χάσω 5 μέρες απο την αναγνώριση προυπηρεσίας. Η κοπέλα που μου την έβγαλε μου έδωσε δίκιο, αλλά δεν ήταν και πρόθυμη να την αλλάξει, γιατι θα απαιτούσε μεγάλη φασαρία. Μου είπε οτι σε όλους την είχε βγάλει έτσι τότε , αλλα τώρα την βγάζει διαφορετικά μετά απο ψάξιμο παρόλου που στη Ρόδο εξακολουθούν να ακολουθούν τον πρώτο τρόπο. Δεν το κυνήγησα παραπάνω, αλλα το μάθημα μου το πήρα: Δεν μπορείς να τους έχεις εμπιστοσύνη!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2007, 01:37:56 μμ από JOY »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 02:38:23 πμ »
Αυτό ξαναπές το!! Άλλος;; Είχε προβλημα με μόρια;;  >:( Ή ξέρει τίποτα για το ..προκείμενο;; ???
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.