*

Αποστολέας Θέμα: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων  (Αναγνώστηκε 5153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« στις: Ιανουάριος 09, 2010, 02:17:06 μμ »
Μηπως ξερετε ποτε πρεπει να καταρτισθει ο απολογισμος του 2009;
Ευχαριστως δεχομαι τα φωτα οποιας/ου εχει καθηκοντα προισταμενης/ου, η σχολικη μοναδα της/του απασχολει καθαριστρια με συμβαση εργου και γνωριζει τι γινεται με την επιχορηγηση απο τον ΟΣΚ για την αμοιβη της καθαριστριας.
Επισης οποιαδηποτε πληροφορια σχετικη με τη διαδικασια που ακολουθειται η πρεπει να ακολουθειται σχετικα με το θεμα ειναι καλοδεχουμενη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:02 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:24:16 μμ »
o απολογισμός πρεπει να κατατεθει μεχρι το μάρτιο.μπορεις να τον δωσεις να σου το κανει λογιστης .συμβουλευσου κ τον απολογισμο της προηγουμενης χρονιάς για να δεις πως γινετε .δεν ειναι κατι δύσκολο αλλα θελει χρονο καθως τα εξοδα πρεπει να κατηγοριοποιηθουν .
κ μενα μου τυχαινει πρωτη φορα ,δεν εχω ασχοληθει πολυ ομως γιατι βρηκα λογιστή να το κανει οπου αργοτερα θα αναλαβει κ την φορολογική δηλωση.
επισης πρεπει να κλεισεις το πρωτοκολλο οπου αριθμήτε απ την αρχη κ να κλεισεις τα μπλοκ εισπραξης κ πληρωμής του 2009 κ να ανοιξεις αλλα τα οποια θα φυλλομετρήσεις κ θα πας στο δημαρχειο να σου τα σφραγίσουν  για να μπορεις να κανεις πληρωμη της καθαριστριας αλλα κ να εισπρατεις τις νεες επιχορηγησεις.
επισης πρεπει να καταθεσεις στο ικα την απδ που καταθετουμε καθε 3μηνο για την καθαριστρια
για τον οσκ δεν ξερω καποια στιγμη θα σε ειδοποιήσουν για τα χρηματα αυτα να τα εισπραξεις απ την εφορια αν δεν κανω λαθος κατι τετοιο ειδα στο αρχειο μου.ως τοτε κανονικα πληρωνετε απ την σχολική επιτροπη.
ελπιζω να βοηθησα ειναι κ για μενα κατι πρωτογνωρο κ δεν ξερω πολλα.για το μονο που ειμαι σιγουρη ειανι οτι πρεπει να κατατεθει μεχρι το ν μαρτιο.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 07:08:09 μμ »
Σ ευχαριστω πολυ maraki28,ησουν πολυ κατατοπιστικη.
Το προβλημα μου ειναι κατα κυριο λογο τα χρηματα απο τον ΟΣΚ και πως θα τα δηλωσω στο βιβλιο εσοδων-εξοδων γιατι ενω υπαρχει στο μπλοκ εισπραξεων καποιο ποσο για την αμοιβη καθαριστριας(με υποσημειωση οτι μεχρι την αναγραφομενη ημερομηνια:25-06-09 εχει εισπραχθει to 75%) παρολαυτα στο βιβλιαριο δεν υπαρχει καταθεση εκεινο το χρονικο διαστημα του 75% απο το ποσο που υπαρχει στο μπλοκ.
Αν ηταν ξεκαθαρο το ζητημα με τον οσκ θα ειχα ηδη κανει τον απολογισμο αλλα βλεπεις δεν μπορω να βγαλω τα εσοδα με επακολουθο να μην ξερω το νεο υπολοιπο για το 2010.Μεγαλο μπερδεμα που το δημιουργουν το υπουργειο με τις διευθυνσεις και τα γραφεια και αναγκαζομαστε εμεις να βγαλουμε τα καστανα απο τη φωτια!
Στις 17 Δεκεμβριου παντως κατατεθηκε απο τον ΟΣΚ στο βιβλιαριο το 25% απο το ποσο που υπαρχει στο μπλοκ.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 07:18:16 μμ »
Να διευκρινισω κατι:οταν λες οτι ο απολογισμος πρεπει να κατατεθει ως το μαρτιο εννοεις τη συνταξη του πρακτικου οπου υπογραφουν τα μελη της σχ. επιτροπης;
Για την προθεσμια καταρτισης ως το μαρτιο στο ειπε ο λογιστης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:02 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 07:39:11 μμ »
με μπέρδεψες λίγο , τα χρήματα που εχετε παρει απ τον οσκ για την καθαρίστρια φαίνονται κ στο βιβλίο του ταμείου. επίσης πρεπει να βγάλεις στην τραπεζα ολή την κινηση του λογαριασμού για το 2009 κ αυτο θα σε βοήθήσει για να βγάλεις τα εσοδά σου .
τον απολογισμό τον καταθετουμε στο δημαρχείο μεχρι το μαρτιο αυτο μου ειπε η προηγουμενη διευθυντρια του νηπιαγωγείου.στο λογιστη εγω θα παω την δευτερα να με κατατοπήσει .
αν εχω κατι νεότερο ευχαριστως να σου πω
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 09:14:32 μμ »
Δικιο εχεις ειναι μπερδεμα αλλα ετσι ειναι:η τελευταια εγγραφη στο βιβλιο του ταμειου ειναι του Μαιου και στο μπλοκ η ημερομηνια για τα χρηματα απο τον ΟΣΚ ειναι τελη ιουνιου(pvw ginetai ayto otan perysi kleisame 19 Ιουνιου;την απαντηση μου εδωσε η περυσινη συναδελφισσα που μου ειπε οτι την καλεσαν τοτε στο γραφειο,ενω ειχε παραδωσει τα παντα, για να υπογραψει).
Εμενα εκεινο που με προβληματιζει και μου φαινεται παραλογο ειναι το οτι εχει υπογραψει(με υποδειξη του γραφειου βεβαιως)για το συνολο του ποσου με την υποσημειωση οτι εχει εισπραχθει το 75%και μενει να εισπραχθει το 25%,αυτο ξεπερνα τη λογικη μου.
Για να καταλαβεις τι γινεται ουτε η συναδελφισσα μπορεσε να με διαφωτισει γι ολα αυτα με αποτελεσμα να μην μπορω να βγαλω τα εσοδα.
Σκεφτομαι να παω στο ταμιευτηριο για να διαπιστωσω τον καταθετη καποιου ποσου που μπηκε τον Απριλιο,αφου το συγκεκριμενο ποσο παρα 3 ευρω λιγοτερα αντιστοιχει στο 75% των χρηματων που εχουν περαστει στο μπλοκ στα τελη ιουνιου.Αν δεν βγαλω ακρη θα πρεπει να απευθυνθω στο γραφειο κι αυτο ειναι η χειροτερη εκβαση γιατι εκει μεσα επικρατει το χαος.
Σ ευχαριστω παντως για την ανταποκριση σου και αν χρειαστεις και συ κατι ειμαι προθυμη να βοηθησω

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 10:33:07 μμ »
τωρα τι να λεμε μιλάμε για δουλεια λογιστη κ οποιαδηποτε παραλειψη ή λαθος της προηγουμενης συναδελφου καλουμαστε εμεις νατο λύσουμε.
σ ολα τα γραφεια επικρατει το μπαχαλο που λες εγω στην θεση σου θα πήγαινα απ το γραφειο που ανηκω κ θα μιλουσα με την υπευθυνη των οικονομικών .αυτη θα ξερει αφου οπως σου ειπε η συναδελφος την καλεσε τελος ιουνίου να υπογραψει αν κ ειχε κανει παραδοση εγγραφως .την υποδειξη οτι μενει να εισπραχθει το 25% του ποσου που το αναφερει?
χωρις να ειμαι σίγουρη εχω την εντυπωση οτι γυρω στον οκτωμβριο μπηκαν καποια χρηματα απο τον οσκ που υπολειπονταν.το εχεις ψαξει στην αναλητικη του λογαριασμου σου?
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:23:04 πμ »
Το οτι δεν εχει εισπραχθει το 25% υπαρχει σαν υποσημειωση στην αποδειξη εισπραξεως,το οτι κατατεθηκε στις 17 Δεκεμβριου ειναι σιγουρο γιατι στο βιβλιαριο αναγραφεται "Οργανισμος Σ.".
Το θεμα ειναι γιατι δεν υπαρχει κατατεθειμενο στο βιβλιαριο το 75% στα τελη Ιουνιου ,οπως υπαρχει στην αποδειξη εισπραξεως!
Τι να πω,ολα αυτα παραπεμπουν σε μπακαλιστικες πρακτικες και αντε βγαλε ακρη!

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 02:08:27 μμ »
Τα έντυπα για τον απολογισμό από που τα παίρνουμε?

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 12:02:37 πμ »
αν δεν υπαρχουν στα εγγραφα του αρχειου σου ζητησε τα στο χαρτοπωλειο με το οποιο συνεργαζεσαι οπου προμηθευομαστε κ τα μπλοκ εισπραξης πληρωμης διαβιβαστικα κτλ ειδαλλως ζητησε τα απο κοντινο σου νηπιαγωγειο.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 11:30:35 πμ »
μπορει καποιος να με βοηθησει με τον απολογισμο γιατι εχω μπερδευτει?

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:30:38 πμ »
 Απολογισμός Σχολικών Επιτροπών

Στις αρχές κάθε έτους ο/η οικονομικός υπόλογος κλείνει τα βιβλία (για το προηγούμενο οικ. έτος) και συμπληρώνει το συνοπτικό πίνακα του απολογισμού (Υπόδειγμα 1). Στη συνέχεια η σχολική επιτροπή συνεδριάζει για την έγκριση του απολογισμού (Υπόδειγμα 2).

Η οικονομικός υπόλογος βγάζει φωτοτυπίες όλες τις σελίδες από το Βιβλίο Ταμείου που αναφέρονται στο οικονομικό έτος, καθώς και τις σελίδες του Βιβλιαρίου καταθέσεων. Τις φωτοτυπίες τις επικυρώνει ο Πρόεδρος στην τελευταία σελίδα αφού όμως σφραγίσει και μονογράψει και τις υπόλοιπες σελίδες.

Ο πρόεδρος συμπληρώνει τις βεβαιώσεις για το υπόλοιπο (Υπόδειγμα 3) και για τα μετρητά στα χέρια του ταμία (Υπόδειγμα 4), όπως και την κατάσταση μελών της σχολικής επιτροπής (Υπόδειγμα 5).

Όλα τα παραπάνω με τα παραστατικά των δαπανών στέλνονται με διαβιβαστικό (Υπόδειγμα 6) στη Δημοτική Επιτροπή Παιδείας του δήμου.

Κρίνεται απαραίτητο, για κάθε ενδεχόμενο, να κρατάμε στο αρχείο μας, σε αντίγραφα, ολόκληρο το πακέτο που υποβάλλουμε στους δήμους.
Όποιος/α δεν έχει τα σχετικά έντυπα ,ας μου στείλει με p.m. το e-mail του για να του/της τα προωθήσω.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 10:09:40 μμ »
Τα αποδεικτικα πληρωμης στον ΟΤΕ θεωρουνται αποδειξεις?

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: οικονομικος απολογισμος Σχ. Επιτροπων
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 11:18:06 μμ »
Ναι.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160455
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.