*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1248827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Όχι. Δε φαίνεται να είναι έτσι τα πράγματα. Δε διορίζουν μέχρι να φτάσουν τους 780. Άμα κάμανε έτσι θα διόριζαν κι όσους δεν προσφύγανε. Θεμελίωση εννοούν μέχρι σειρά 1260. Μετά απ' αυτή τη σειρά οι επιτυχόντες δε θεμελιώνουν γιατί έτσι κι αλλιώς και 100% να έπαιρναν από ΑΣΕΠ και πάλι θα έμεναν εκτός.

Κακώς δεν διορίζουν όσους έχουν δικαστικές αποφάσεις. Είναι λιγότεροι από 780 και επομένως θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού. Αυτοί που διορίστηκαν παράνομα είναι 780. Επομένως, όσοι δικαιώθηκαν, εφόσον είναι λιγότεροι, πρέπει να διοριστούν.
Αυτό με το 100% δεν βγάζει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Το 100% αναφέρεται στην υπόθεση ότι όλοι οι διορισμοί να γίνονταν απ' το γραπτό κι όχι από 24μηνα 30μηνα και 40%. Από εκεί προκύπτει κι η θεμελίωση.

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Το 100% αναφέρεται στην υπόθεση ότι όλοι οι διορισμοί να γίνονταν απ' το γραπτό κι όχι από 24μηνα 30μηνα και 40%. Από εκεί προκύπτει κι η θεμελίωση.
Κι όμως, η θεμελίωση προκύπτει από τον αριθμό όσων διορίστηκαν. Είναι αυτοί που χρειάστηκε το κράτος και επομένως καθορίζουν τον κρίσιμο αριθμό 780.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Είπαμε πώς προκύπτει. Μην ξαναλέμε όλη την ώρα τα ίδια. Έχουμε τελοσπάντων άλλη άποψη. Θα δείξει πώς σκέφτηκε το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Δεν έχει νόημα το πώς ή τι σκέφτηκε το υπουργείο, αλλά όπως πολλοί συνάδελφοι ανέδειξαν, στο σημείο που βρισκόμαστε έχει σημασία το σκεπτικό των δικαστικών αποφάσεων. Από την απόφαση που έχω διαβάσει, δε συνάγεται ότι υπάρχει κάποιο επινοημένο όριο 1260 για την ειδικότητα των φιλολόγων, ή κάποιο άλλο εξίσου φανταστικό όριο για άλλες ειδικότητες. Το όριο που πρέπει να συμπληρωθεί είναι ο συνολικός αριθμός των αντισυνταγματικών και γι' αυτό παράνομων διορισμών πέραν των διοριστέων του ΑΣΕΠ (για τους φιλολόγους 780), κι αυτό ισχύει για κάθε ειδικότητα. Από τη στιγμή που έχει πλέον παρέλθει το εύλογο χρονικό διάστημα για διεκδίκηση διορισμού από επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, οι θέσεις ανήκουν στους αμέσως επόμενους επιτυχόντες που τις διεκδίκησαν. Αυτό αναγνώρισε και το ΔΕΑ και δικαίωσε τους περίπου 600 προσφυγόντες διαφορετικών ειδικοτήτων ανεξαρτήτως σειράς στον πίνακα επιτυχόντων, μιας και ήταν πολύ λιγότεροι από τους χιλιάδες που διορίστηκαν παράνομα και αντισυνταγματικά, κατά το ΣΤΕ. Σε περίπτωση που το υπουργείο επιχειρήσει να "ερμηνεύσει" τη δικαστική απόφαση με τη "βοήθεια" και του ΝΣΚ, ώστε να αποκλείσει κάποιους από τους δικαιωθέντες που έχουν ακυρωτικές δικαστικές αποφάσεις, πολύ απλά θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το γνωστό σε όλους χαρακτηριστικό του Έλληνα: "αφού δεν μπορώ εγώ να έχω κατσίκα, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Όσοι προσέφυγαν, δεν "κλέβουν" τη θέση από κάποιον που δεν προσέφυγε, αλλά είχε καλύτερη σειρά. Απλώς διεκδίκησαν κάτι για το οποίο οι συνάδελφοι δεν εκδήλωσαν ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα να απεμπολήσουν το δίκαιο, κατά τα άλλα, δικαίωμα διορισμού τους. Αν δεν διοριστούν οι δικαιωθέντες δικαστικά εκπαιδευτικοί στο σύνολό τους, πολύ απλά οι θέσεις θα χαθούν, δεν πρόκειται να δοθούν σε όσους δεν προσέφυγαν εμπροθέσμως. Τώρα, το να προσπαθούμε εμείς οι ίδιοι να γίνουμε "βασιλικώτεροι του βασιλέως" παραθέτοντας επιχειρήματα υπεράσπισης της λογικής του απρόθυμου να διορίσει υπουργείου και εναντίον των 600 συναδέλφων που δικαιώθηκαν δικαστικά, δεν βλέπω ποιον εξυπηρετεί από τους συμμετέχοντες σε αυτήν τη λίστα......

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Ο Υπουργός μίλησε για 350 διορισμούς και όχι για 600. Ούτε καν για 400 + που ήταν και η αρχική εκτίμηση. Επιπλέον, εμμέσως πλην σαφώς, δήλωσε πως όσοι δικαιώθηκαν δικαστικά δεν κατοχυρώνουν και θεμελίωση διορισμού σε περίπτωση που είναι απλώς επιτυχόντες. Εξού και το σχόλιό μου, μιας και άφησε να εννοηθεί πως το Υπουργείο θα το ψάξει με σκοπό να διασταυρώσει ποιοι από όσους κατέφυγαν ανήκουν στον αριθμό π.χ. των 780 φιλολόγων που θα έπρεπε να διοριστούν έναντι των παρανόμων με βάση πάντα τη σειρά τους στον πίνακα επιτυχόντων 2008.
Για να είμαι ειλικρινής, υποθέσεις κάνω, μιας και το θέμα δεν το γνωρίζω λεπτομερειακά. Αρχικώς, πάντως, και 'γω κατάλαβα ό,τι και εσύ. Στην πορεία όμως κάπου προβληματίστηκα. Τέλος πάντων, Κυριακή κοντή γιορτή.   

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Η αισιόδοξη συνάδελφος μίλησε φίνα και ξηγημένα! Εύγε!
Σε ευχαριστώ πολύ, συνάδελφε. Να 'σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Καλημέρα. Δηλαδή οι παρανομως διορισθεντες θα απολυθουν; Δηλαδή αυτό είναι εφικτό;
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος newinpde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Δεν έχει νόημα το πώς ή τι σκέφτηκε το υπουργείο, αλλά όπως πολλοί συνάδελφοι ανέδειξαν, στο σημείο που βρισκόμαστε έχει σημασία το σκεπτικό των δικαστικών αποφάσεων. Από την απόφαση που έχω διαβάσει, δε συνάγεται ότι υπάρχει κάποιο επινοημένο όριο 1260 για την ειδικότητα των φιλολόγων, ή κάποιο άλλο εξίσου φανταστικό όριο για άλλες ειδικότητες. Το όριο που πρέπει να συμπληρωθεί είναι ο συνολικός αριθμός των αντισυνταγματικών και γι' αυτό παράνομων διορισμών πέραν των διοριστέων του ΑΣΕΠ (για τους φιλολόγους 780), κι αυτό ισχύει για κάθε ειδικότητα. Από τη στιγμή που έχει πλέον παρέλθει το εύλογο χρονικό διάστημα για διεκδίκηση διορισμού από επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, οι θέσεις ανήκουν στους αμέσως επόμενους επιτυχόντες που τις διεκδίκησαν. Αυτό αναγνώρισε και το ΔΕΑ και δικαίωσε τους περίπου 600 προσφυγόντες διαφορετικών ειδικοτήτων ανεξαρτήτως σειράς στον πίνακα επιτυχόντων, μιας και ήταν πολύ λιγότεροι από τους χιλιάδες που διορίστηκαν παράνομα και αντισυνταγματικά, κατά το ΣΤΕ. Σε περίπτωση που το υπουργείο επιχειρήσει να "ερμηνεύσει" τη δικαστική απόφαση με τη "βοήθεια" και του ΝΣΚ, ώστε να αποκλείσει κάποιους από τους δικαιωθέντες που έχουν ακυρωτικές δικαστικές αποφάσεις, πολύ απλά θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το γνωστό σε όλους χαρακτηριστικό του Έλληνα: "αφού δεν μπορώ εγώ να έχω κατσίκα, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Όσοι προσέφυγαν, δεν "κλέβουν" τη θέση από κάποιον που δεν προσέφυγε, αλλά είχε καλύτερη σειρά. Απλώς διεκδίκησαν κάτι για το οποίο οι συνάδελφοι δεν εκδήλωσαν ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα να απεμπολήσουν το δίκαιο, κατά τα άλλα, δικαίωμα διορισμού τους. Αν δεν διοριστούν οι δικαιωθέντες δικαστικά εκπαιδευτικοί στο σύνολό τους, πολύ απλά οι θέσεις θα χαθούν, δεν πρόκειται να δοθούν σε όσους δεν προσέφυγαν εμπροθέσμως. Τώρα, το να προσπαθούμε εμείς οι ίδιοι να γίνουμε "βασιλικώτεροι του βασιλέως" παραθέτοντας επιχειρήματα υπεράσπισης της λογικής του απρόθυμου να διορίσει υπουργείου και εναντίον των 600 συναδέλφων που δικαιώθηκαν δικαστικά, δεν βλέπω ποιον εξυπηρετεί από τους συμμετέχοντες σε αυτήν τη λίστα......
Αυτή είναι η ουσία του θέματος και το σκεπτικό του δικαστηρίου. Ας λέει ο υπουργός τα δικά του.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Για όσους ονειρεύονται απολύσεις..μετά από τόσα χρόνια....ο νόμος ειναι σαφής. Μονο αν οι ίδιοι εχουν υποπέσει σε αδίκημα απολύονται. Ο διορισμός τους έγινε με νόμο που κρίθηκε εκ των υστέρων αντισυνταγματικός. Η ευθύνη λοιπόν βαρύνει όποιον νομοθέτησε, όχι αυτόν που κάνει χρήση του νόμου.
Λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει.
Την καλημέρα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2018, 02:03:49 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Για οσους ονειρευονται απολυσεις..μετα απο τοσα χρονια....ο νομος ειναι σαφης. Μονο αν οι ιδιοι εχουν υποπεσει σε αδικημα απολυονται. Ο διορισμος τους εγινε με νομο που κριθηκε εκ των υστερων αντισυνταγματικος. Η ευθυνη λοιπον βαρυνει οποιον νομοθετησε, οχι αυτον που κανει χρηση του νομου.
Λιγη αυτοσυγκρατηση δεν βλαπτει.
Την καλημερα μου
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ακολούθησαν, εξάλλου, διαδικασίες με τον τότε νόμιμο τρόπο που τους επέτρεψαν να διοριστούν. Την καλημέρα μου, επίσης. 

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Δεν ονειρευομαι απολύσεις. Απλά το θεώρησα παράδοξο και ρώτησα από περιέργεια. Συμφωνώ άλλωστε ότι το κράτος φταίει.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Ωρίων

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Όταν ο υπουργός ρωτήθηκε χθες από τον δημοσιογράφο ποιοι κατωχυρώνουν δικαίωμα διορισμού,απάντησε λέγοντας ότι
κατωχυρώνουν δικαίωμα διορισμού όσοι κατωχυρώνουν δικαίωμα διορισμού από τον ΑΣΕΠ 2008.
Πείτε μου τι καταλαβαίνετε.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Επειδή όλοι έχουμε πέσει σ' ερμηνείες του υπουργού και τι ήθελε να πει ο ποιητής να πω και τη δικιά μου παρόλα. Για μένα το απολύτως Σωστό θα ήτο να διορίζονταν όλοι όσοι εξ αρχής δικαιούντο διορισμό αν οι προσλήψεις γίνονταν 100% από γραπτό ανεξαρτήτως αν έχουν προσφύγει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.