*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 727121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3024 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:17:48 μμ »
Αχ ευτυχώς μας είπες ότι δεν την ψήφισες γιατί είχα σκάσει, κοιτα λέω το παιδί περίμενε μια ωραία σοβαρή αξιολόγηση κι εξαπατήθηκε ο καημένος…

Βρε συ lemonpies μας δουλεύεις;

Εγώ δεν την ψήφισα, αλλά αρκετοί από όσους την ψήφισαν περίμεναν αξιολόγηση, και αυτή έφερε επιθεωρητισμό.
Γιαυτό άλλωστε μέχρι και η ΔΑΚΕ διαρρηγνύει τα ιμάτιά της. Ακόμα και η ΔΑΚΕ κατάλαβε (επιτέλους, κάλιο αργά παρά ποτέ) τι απατεώνας είναι η ακατανόμαστη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:19:57 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:26 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3025 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:19:12 μμ »
Εγώ δεν την ψήφισα, αλλά αρκετοί από όσους την ψήφισαν περίμεναν αξιολόγηση, και αυτή έφερε επιθεωρητισμό.
Γιαυτό άλλωστε και η ΔΑΚΕ διαρρηγνύει τα ιμάτιά της. Ακόμα και η ΔΑΚΕ κατάλαβε τι απατεώνας είναι η ακατανόμαστη.

Σοβαρα τώρα τι διαφορετικό περίμεναν;
Σκεψου ότι αυτό δείχνει κ λαιτ μπροστά στο άλλο με τις υποχρεωτικές ποσοστωσεις.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3026 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:21:24 μμ »
Σοβαρα τώρα τι διαφορετικό περίμεναν;
Σκεψου ότι αυτό δείχνει κ λαιτ μπροστά στο άλλο με τις υποχρεωτικές ποσοστωσεις.

Προφανώς και περίμεναν κάτι διαφορετικό η ΔΑΚΕ, για να φτάσουν να δημοσιεύσουν τόσο αιχμηρή καταγγελία κατά της ακατανόμαστης, λίγο πριν τις εκλογές μάλιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:24:26 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Education

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3027 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:23:47 μμ »
Μήπως αντί για αντιπαραθέσεις να αναλογιστούμε και να προτείνουμε ένα διαφορετικό τρόπο αξιολόγησης που θεωρείται σωστός και ταυτόχρονα είναι αποδεκτός από τους αξιολογούμενους;
Αν δεν με απατά η μνήμη μου η κοινώς αποδεκτή αξιολόγηση για την οποία δεν έχω ακούσει διαμαρτυρίες είναι αυτή που διενεργείται στα πανεπιστήμια. Νομίζω ότι η αξιολόγησή τους γίνεται από τους φοιτητές πριν από την εξέταση τους και άρα τη βαθμολόγηση;;;
Αλήθεια τα μαθήματα στις σχολές γίνονται με βάση τις σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:26 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3028 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:26:45 μμ »
Μήπως αντί για αντιπαραθέσεις να αναλογιστούμε και να προτείνουμε ένα διαφορετικό τρόπο αξιολόγησης που θεωρείται σωστός και ταυτόχρονα είναι αποδεκτός από τους αξιολογούμενους;
Αν δεν με απατά η μνήμη μου η  κοινώς αποδεκτή αξιολόγηση για την οποία δεν έχω ακούσει διαμαρτυρίες είναι αυτή που διενεργείται στα πανεπιστήμια. Νομίζω ότι η αξιολόγησή τους γίνεται από τους φοιτητές πριν από την εξέταση τους και άρα τη βαθμολόγηση;;;
Αλήθεια τα μαθήματα στις σχολές γίνονται με βάση τις σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες ...
Για μένα δεν είναι αποδεκτή μια αξιολόγηση που διενεργείται στα πανεπιστήμια (και από τα πανεπιστήμια).
Πανελλήνιες εξετάσεις, και δειγματικές διδασκαλίες στο πεδίο, αυτή είναι η πραγματική αξιολόγηση.

Εγώ φυσικά είμαι υπέρ μιας πραγματικής αξιολόγησης, αυστηρά και μόνο κάτω από ΟΛΕΣ τις παρακάτω προϋποθέσεις (μηδεμιάς εξαιρουμένης):

1) Πανελλήνιες εξετάσεις από τράπεζα θεμάτων απεριόριστου μεγέθους και με εξασφαλισμένη την αξιόπιστη τυχαιότητα στην επιλογή των κοινών για όλους θεμάτων, ώστε να φανεί ποιος εκπαιδευτικός είναι τελικά ο καλύτερος στο γνωστικό αντικείμενο. Και αυτός ας αξιολογεί μετά τους υπόλοιπους για το γνωστικό. Στις πανελλήνιες φυσικά θα πρέπει να υποχρεωθούν να γράψουν και καθηγητές πανεπιστημίου, αν θέλουν να γίνουν αξιολογητές γνωστικού (στοιχηματίζω ότι οι περισσότεροι καθηγητές πανεπιστημίου θα πατώσουν στις γραπτές εξετάσεις, γιατί η πλειοψηφία τους είναι βύσματα που έχουν ανέρθει στην έδρα τους έρποντας και γλύφοντας).

2) Κάμερα στους φερέλπιδες υποψήφιους αξιολογητές στα παιδαγωγικά με ταυτόχρονη κάλυψη του προσώπου και του ήχου των παιδιών, όταν αυτοί θα κάνουν δειγματικές διδασκαλίες σε ΤΥΧΑΙΑ σχολεία στα οποία θα τους καλούμε εμείς οι εκπαιδευτικοί για να διδάξουν και να μας δείξουν πόσο καλοί είναι στα παιδαγωγικά. Ώστε να φανεί ποιος πραγματικά είναι καλύτερος στο να επιβάλει παιδαγωγικό κλίμα στην τάξη, στην πράξη και όχι στην θεωρία. Στην συνέχεια ψηφοφορία από όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς, που βλέποντας τις κάμερες θα κρίνουμε αν ο φέρελπις αξιολογητής αξίζει πραγματικά τον τίτλο του. Και αυτός που θα κριθεί με αυτόν τον τρόπο από την ψήφο των εκπαιδευτικών ως ο καλύτερος παιδαγωγός, αυτός ας έχει μετά το δικαίωμα να αξιολογήσει τον καθένα από εμάς στα παιδαγωγικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:33:14 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3029 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:26:53 μμ »
Σοβαρα τώρα τι διαφορετικό περίμεναν;
Σκεψου ότι αυτό δείχνει κ λαιτ μπροστά στο άλλο με τις υποχρεωτικές ποσοστωσεις.
Εκείνο με τις ποσοστώσεις της άλλης ακατανομαστης είχε να κάνει και με τα μνημόνια. Ψάχνανε ντε και καλά άτομα να διώξουν. Νομίζω εξαρχής είχε θεσπίσει ένα ποσοστό 15% κάτω από τη βάση. Ξέρανε εξαρχής δηλαδή πόσους θα διώξουν καθώς όπως  είχε πει τότε ο τωρινός πρωθυπουργός ( τότε υπουργός) "Γιατί όχι και καθηγητές". Τελικά με τα πες και πες έδιωξαν με άλλο τρόπο. Κατήργησαν ειδικότητες π.χ Νοσηλευτικής. Δε νομίζω σε αλλο κλάδο να υπάρχει τόσο διχόνοια και ανθρωποφαγία. Δηλαδή η ΔΑΚΕ τα ξέχασε όλα αυτά και περίμενε κάτι άλλο από την τωρινή υπουργό;

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3030 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:34:52 μμ »
Δηλαδή η ΔΑΚΕ τα ξέχασε όλα αυτά και περίμενε κάτι άλλο από την τωρινή υπουργό;

Η αλήθεια είναι ότι η ΔΑΚΕ μας έχει συνηθίσει στην υποκρισία.
Ας είμαστε όμως για μια φορά καλόπιστοι, στο ότι όντως κοντράρουν την ακατανόμαστη, ακόμα και αν αυτό δεν το εννοούν και το κάνουν για άλλους διαφορετικούς σκοπούς (τους οποίους, αν υπάρχουν, δυσκολεύομαι να καταλάβω για την ώρα).
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3031 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:36:55 μμ »

Ας είμαστε όμως για μια φορά καλόπιστοι, στο ότι όντως κοντράρουν την ακατανόμαστη, ακόμα και αν αυτό δεν το εννοούν και το κάνουν για άλλους σκοπούς (τους οποίους δυσκολεύομαι να διακρίνω).

άντε καλέ ! πυρετό έχεις;
πάντως σε σχέση με την ΟΛΜΕ (απαράδεκτη) οι δάσκαλοι ήταν πιο δηκτικοί και εύστοχοι.
οι άλλοι σκοποί είναι συγχωροχάρτι στην παράταξη ντεεεεεεεεε , πολύ αργά όμως... μάλλον το παράκαναν. ο ολμες πιο ήπιος ίσα που...

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3032 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:39:55 μμ »
οι άλλοι σκοποί είναι συγχωροχάρτι στην παράταξη ντεεεεεεεεε , πολύ αργά όμως... μάλλον το παράκαναν. ο ολμες πιο ήπιος ίσα που...

Λες να το έκαναν για συγχωροχάρτι, διαβλέποντας την συντριπτική ήττα τους στους κόλπους των εκπαιδευτικών; Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.... Είναι ένα ενδεχόμενο πάντως, τώρα που το λες....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:41:29 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3033 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:43:05 μμ »
Λες να το έκαναν για συγχωροχάρτι, διαβλέποντας την συντριπτική ήττα τους; Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.... Είναι ένα ενδεχόμενο πάντως, τώρα που το λες....

μη λες τρελά (τουλάχιστον , όταν μιλάμε δυο μας). ήττα δεν θα υπάρξει συντριπτική. αλλά να τα έχουμε καλά με όλους. το μικρόσωμο σκυλάκι που γλείφει γενικώς δεν μπορεί να τα βάλει με τον λύκο , αλλά ένα γαβ γαβ το κάνει , για να μην το μαλώσει ο μικρος του τσομπάνη (έκανα ό,τι μπορούσα με τα γαβ γαβ μου... ;) λέει το σκυλάκι )

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3034 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:44:58 μμ »
διαχρονικά πάντως η πρωτοβάθμια δεν είναι τόσο υποτακτική και της νιρβάνας όσο η δευτεροβάθμια σε κάποια σημεία

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3035 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:47:12 μμ »
μη λες τρελά (τουλάχιστον , όταν μιλάμε δυο μας). ήττα δεν θα υπάρξει συντριπτική. αλλά να τα έχουμε καλά με όλους. το μικρόσωμο σκυλάκι που γλείφει γενικώς δεν μπορεί να τα βάλει με τον λύκο , αλλά ένα γαβ γαβ το κάνει , για να μην το μαλώσει ο μικρος του τσομπάνη (έκανα ό,τι μπορούσα με τα γαβ γαβ μου... ;) λέει το σκυλάκι )

μιλάς με γρίφους γέροντα....  ;D

να υπάρχει αξιολόγηση;
ναι 216
οχι 214
δεν ξέρω δεν απαντώ 1
Σύνολο ψηφοφόρων: 424 431
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2023, 07:51:31 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3036 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 08:43:49 μμ »
μιλάς με γρίφους γέροντα....  ;D

να υπάρχει αξιολόγηση;
ναι 216
οχι 214
δεν ξέρω δεν απαντώ 1
Σύνολο ψηφοφόρων: 424 431
1) Νομίζω ότι κάποιος συνάδελφος μου είχε απαντήσει ότι η ψηφοφορία αυτή είναι παλιά και ότι είχε κληδωσει το νήμα και τώρα ξανάνοιξε σε σχολιασμό μου για τα ποσοστά της ψηφοφορίας. Δεν θα έπρεπε τώρα να είναι το ΟΧΙ αρκετά μεγαλύτερο ; Ή γράφουμε μεταξύ μας και κάποιοι μας "γλεντανε";
2) Όσον αφορά τη ΔΑΚΕ εφαρμόζει την τακτική φωνάζω για να το παίξω αντιπολίτευση αλλά κατά βάθος παρακαλώ μέσα μου να τρέξει η αξιολόγηση. Για πιο λόγο; Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου

Αποσυνδεδεμένος logic101

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3037 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 10:13:45 μμ »
Γιατί χρησιμοποιούν κάποιοι τον όρο "επιθεωρητισμο" ; Σε τι ακριβώς έχουν σχέση οι σύμβουλοι με τον επιθεωρητή πριν 40 χρόνια;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.