*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 727122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1414 στις: Μάρτιος 18, 2013, 02:48:53 μμ »
Πάρτε έναν εξαιρετικό δάσκαλο απο μένα: Δημοτικό Σχολείο Φουρφουρά!

Ειχα παρακολουθησει ενα ρεπορταζ / συντομο ντοκυμαντερ στην κρατικη τηλεοραση για το εν λογω σχολειο, στο οποιο πραγματικα γινοταν καταπληκτικη δουλεια.
Το είχα δει και γω.Πραγματικά άξιος συγχαρητηρίων, συμπαθέστατος  και πολύ καλός δάσκαλος ο κ. Ά.Π. και σύμφωνα με τη δική μου άποψη.
Δεν είμαι όμως και πολύ σίγουρη, αν δεν του είχε γίνει τόση προβολή από τα Μ.Μ.Ε., αν δεν τα είχε με το μέρος του, τί βαθμό θα έπαιρνε στην αξιολόγηση; Είναι σίγουρο ότι οι αξιολογητές θα έβλεπαν με καλό μάτι το δάσκαλο, που ενώ κάνει μάθημα,παίζει παράλληλα κιθάρα;Είναι τόσο καινοτόμοι;Ή προσκολλημένοι στα της ύλης;
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:09 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1415 στις: Μάρτιος 18, 2013, 03:04:12 μμ »
Happiness / evants

αυτό που ΔΕΝ καταλαβαίνετε είναι ότι η  αιτία που ενδεχομένως εσείς να μείνετε στην απέξω δεν είναι οι γνωστοί φελλοί αλλά ΕΣΕΙΣ οι ίδιοι. Αυτό λέω τόσο καιρό και δεν με καταλαβαίνετε.
Ναι, το σύστημα μπάζει απο πολλές μεριές, ναι η αξιολόγηση δεν είναι αυτή που πρέπει , ναι η συντριπτική πλειοψηφία των εχόντων θέση ευθύνης την έχουν πάρει "ελέω Θεού", ναι είναι τουλάχιστον ύποπτο που όοοοοοοοοοοοολοι οι συνδικαλιστές πήραν 15 στη συνέντευξη και μάχιμοι διευθυντές δεκαετιών μόλις και μετά βίας έπιασαν την βάση , ναι οκ
αλλά...
ΠΟΎ ΗΣΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ και ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ όταν ζητήθηκε η άποψή μας; Υπακούοντας τυφλά ( και βολικά ) στο συνδικαλιστικό "κάλεσμα' του "όχι στην αξιολόγηση" παίξαμε το παιχνίδι τους και τώρα τι; Τους τη λέμε κι από πάνω που κοίταξαν την πάρτη τους;


Αλλά αυτό σημαίνει τι; Ότι θα κλαιγόμαστε στον αιώνα τον άπαντα; Ότι δεν πρέπει να ανταπαντήσουμε; ( μιλάω οι εργαζόμενοι γενικά, δεν διαχωριζω εκπαιδευτικούς και μή ). Ότι θα κάτσουμε να φάμε την φώλα; Όχι βέβαια!! Ναι,θα κάνουμε την πάπια πεκίνου, ενδεχομένως να φάμε και καμιά μερίδα - κίνηση τακτικής ειναι αυτή - αλλά απο εκεί και πέρα δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα; Οι κανόνες έχουν ήδη τεθεί κι εμείς μιλάμε για το πώς θα ονομάσουμε το παιχνίδι ;

Ωφελεί σε κάτι να λέμε όχι στην αξιολόγηση; Ωφελεί να λέμε " ναι αλλά αυτοί΄που θα μας αξιολογήσουν έτσι και γιουβέτσι;" .... Προσωπική μου εκτίμηση πως δεν ωφελεί. Ε από εκεί και πέρα εγώ μπαινω στη λογική του " ρε κερατά θα σου δείξω πόσο λάθος είσαι, θα σου κολλήσω στην μούρη τόσο το ότι εγώ δουλεύω και δεν ξυνομαι και πατάω μόνο στην δική μου αξία όποια κι αν ειναι αυτή όσο και στο  ότι δεν ειμαι μόνη μου και ότι μαζί με μένα ειναι κι άλλοι".
Θα αντιπαραθέσω στρατό απέναντί τους. Τόσο απλά.

Κι εσείς προτείνετε τι; Να συζητήσουμε ( κι άλλο) για τα κακά του πολέμου και με τι κακά κριτήρια επελέχθηκαν οι στρατηγοί του απέναντι στρατοπέδου; Στο δικό μου λεξικό αυτό λέγεται " επανάσταση του κανα-πέος'

alexel
όταν αυτοί οι καινοτόμοι δάσκαλοι βγουν μπροστά και ακούν το μπράβο των συναδέλφων τους και της κοινωνίας δεν θα μπορεί κανείς να τους πειράξει διότι θα μαζευτεί τόσος κόσμος να μιλήσει γι 'αυτούς. Γι αυτό και είναι βασικό να συγκεντρώνουμε οι εργαζόμενοι συμμάχους. Δεν αρκεί να λέμε "είναι πολλοί οι εκπαιδευτικοί που κάνουν καλά τη δουλειά τους" . Πρέπει να τους αναδείξουμε, να τους έχουμε παράδειγμα και σημαία, να αυξήσουμε τον αριθμό τους. Και αυτο δεν θα το κάνει ουτε η ΕΡΤ με τα -λιγοστά - ρεπορτάζ της ούτε η Διοίκηση απο μόνη της. Αυτός είναι αγώνας και υποχρέωση των εργαζομένων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2013, 03:06:16 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1416 στις: Μάρτιος 18, 2013, 03:16:19 μμ »
Οσο σας διαβάζω όλο και πιο σιγουρος ειμαι πως θελετε αξιολόγηση ή να το πω διαφορετικά: όσο πιο προσεκτικά σας διαβάζει κανεις τόσο διαπιστωνει πως ΔΕΝ χρειαζεται καθολου αξιολόγηση. Εσεις βρε ειστε  εχετε γεννηθει "δάσκαλοι"....τί να σας πει η αξιολόγηση ? !!! ... ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1417 στις: Μάρτιος 18, 2013, 03:31:29 μμ »
Οσο σας διαβάζω όλο και πιο σιγουρος ειμαι πως θελετε αξιολόγηση ή να το πω διαφορετικά: όσο πιο προσεκτικά σας διαβάζει κανεις τόσο διαπιστωνει πως ΔΕΝ χρειαζεται καθολου αξιολόγηση. Εσεις βρε ειστε  εχετε γεννηθει "δάσκαλοι"....τί να σας πει η αξιολόγηση ? !!! ... ;D ;D

ευτυχώς που βρέθηκε ένα τσακάλι - κομμώτρια να πει τα αυτονόητα Μάρκο μου!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:09 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1418 στις: Μάρτιος 18, 2013, 03:36:56 μμ »

Μα είναι τόσο δύσκολο πια να καταλάβει κάποιος ότι όταν τα κριτήρια της αξιολόγησης δεν είναι αξιοκρατικά τότε δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν, ακόμα κι αν είναι ο καλύτερος ή θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο των άλλων;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1419 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:00:25 μμ »
Καμία αξιολόγηση δεν ειναι αντικειμενικη. Ουτε και ο διαγωνισμος εκπ/κων ειναι σωστη επιλογή. Η αξιολογηση επισης δεν ειναι εφ'απαξ.Συνεχως αξιολογουμαστε και βελτιωνόμαστε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1420 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:21:42 μμ »
Καμία αξιολόγηση δεν ειναι αντικειμενικη. Ουτε και ο διαγωνισμος εκπ/κων ειναι σωστη επιλογή. Η αξιολογηση επισης δεν ειναι εφ'απαξ.Συνεχως αξιολογουμαστε και βελτιωνόμαστε.

ακριβώς έτσι. Αλλά σε κάθε περίπτωση η όποια αξιολόγηση ειναι καλύτερη απο την καθόλου αξιολόγηση.

Όταν βέβαια κάποιοι πιπιλάνε την καραμελίτσα της αντικειμενικότητας, καλό θα είναι να μας δείχνουν και τον δρόμο εμάς των φτωχών υπολοίπων λέγοντάς μας με σαφή, ξεκάθαρο και αναντίρρητο τρόπο ποια ακριβώς ειναι τα κριτήρια της πολυπόθητης αντικειμενικής αξιολόγησης. Διότι αν δεν το κάνουν εμείς ο φτωχοί υπόλοιποι έχουμε κάθε δικαίωμα να πιστεύουμε ότι ....όλο μπλα μπλα και απο φυστίκι τίποτα!!!

Στο δια ταύτα κύριοι λοιπόν! Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1421 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:39:39 μμ »
Αντικειμενική αξιολόγηση:
- Ακούς κυρίως ροκ/μεταλ; +100 μόρια. Ακούς μόνο ποπ-λαϊκά/σκυλάδικα; -50 μόρια.
- Δεν καπνίζεις και δίνεις το καλό παράδειγμα στους μαθητές; +200 μόρια. Καπνίζεις και μάλιστα μπροστά σε μαθητές; -100 μόρια.
- Ντύνεσαι άνετα όταν πηγαίνεις στη δουλειά; +50 μόρια. Προσπαθείς να το παίξεις Γαβαλάς στυλ; -100 μόρια.
- Βοηθάς τους μαθητές σε απορίες στα μαθήματα; +500 μόρια. Αδιαφορείς και λες συνέχεια "όχι τώρα, δεν βλέπετε ότι τρώω την τυρόπιτά μου;"; -1000 μόρια.
κ.ο.κ.

Σου κάνει bitch;  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1422 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:40:06 μμ »
θα αξιολογούνται και οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολειων?


Ελατε πολεμόχαρη φυλή, πειτε μας κατι... ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1423 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:42:50 μμ »
Αντικειμενική αξιολόγηση:
- Ακούς κυρίως ροκ/μεταλ; +100 μόρια. Ακούς μόνο ποπ-λαϊκά/σκυλάδικα; -50 μόρια.
- Δεν καπνίζεις και δίνεις το καλό παράδειγμα στους μαθητές; +200 μόρια. Καπνίζεις και μάλιστα μπροστά σε μαθητές; -100 μόρια.
- Ντύνεσαι άνετα όταν πηγαίνεις στη δουλειά; +50 μόρια. Προσπαθείς να το παίξεις Γαβαλάς στυλ; -100 μόρια.
- Βοηθάς τους μαθητές σε απορίες στα μαθήματα; +500 μόρια. Αδιαφορείς και λες συνέχεια "όχι τώρα, δεν βλέπετε ότι τρώω την τυρόπιτά μου;"; -1000 μόρια.
κ.ο.κ.

Σου κάνει bitch;  8)

εμένα ναι, αλλά δεν κάνω εγώ την αξιολόγηση !!

Οπότε, κάτι σε πιο ...αποδεκτό απο το υπουργείο  έχετε;  :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1424 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:45:14 μμ »
bitch δεν ασχολούμαι με τους γραφειοκράτες πολιτικάντιδες. Σουλούπωσέ το και στείλε το εσύ  :P

Μάρκο, θα σου πουν τώρα διάφοροι ότι στα ιδιωτικά αξιολογούνται κάθε μέρα κλπ  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1425 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:47:57 μμ »
Landau  αν το σουλουπώσω κατά το δοκούν.....δε θα σου αρέσει καθόλου .... D ;D ;D

Εξάλλου δε μπορείς ( όχι εσύ, οι εκπαιδευτικοί εν γένει) να λες "πάνε και φτιάχνουν νόμους για την εκπαίδευση όσοι δεν έχουν πατήσει ποτέ στην τάξη " και μετά επειδή δεν ασχολείσαι με τους γραφειοκράτες του υπουργείου να τους βάζεις να βγάλουν αυτοί το φίδι απ΄την τρύπα...
Πάρε θέση λέμε !!  8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1426 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:49:57 μμ »
Καμία αξιολόγηση δεν ειναι αντικειμενικη. Ουτε και ο διαγωνισμος εκπ/κων ειναι σωστη επιλογή. Η αξιολογηση επισης δεν ειναι εφ'απαξ.Συνεχως αξιολογουμαστε και βελτιωνόμαστε.

Δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις. Γι`αυτό και η ψήφος μου ήταν θετική.
Σκοπίμως χρησιμοποίησα όμως την έκφραση "αξιοκρατικά κριτήρια" και σε σχέση με αυτά που γράφτηκαν πριν. Είναι δυνατόν να πείσεις κάποιον αξιολογητή που έχει πχ κομματικά κριτήρια ότι αξίζεις, όσο καλός και να είσαι, όσο και να φωνάζεις, αν ανήκεις αλλού; Φυσικά αυτό έχει διαφορά από τον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών.
Έτσι απλά, χωρίς μπλα μπλα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1427 στις: Μάρτιος 18, 2013, 05:57:16 μμ »
οι  κομματικοί προϊστάμενοι μπορεί να έχουν εντολές να προωθήσουν κάποιον κομματικό "συναγωνιστή τους" αλλά σε καμία περίπτωση να θάψουν κομματικό αντίπαλο που αξίζει και πληροί αντικειμενικά κριτήρια.

Τις λίγες φορές που αυτό έγινε, απεφάνθη αρμοδιως η δικαιοσύνη και φυσικά ο αδικούμενος δικαιώθηκε πανηγυρικά. Ένας εξ αυτών μάλιστα όχι μόνο έλαβε αναδρομικά τη θέση Διευθυντή Εκπαίδευσης ( στην οποία πλέον υπηρετει με θητεία) αλλά υπήρξε μέλος του ΚΥΣΔΕ ως ο πρώτος με διαφορά στα μόρια σε πανελλαδικό επίπεδο και επέδειξε ήθος αξιοζήλευτο.

Ούτε ειναι το σύνολο των εκπαιδευτικών κομματικά εγκάθετοι για να εξαρτώνται  από την αντίστοιχη τοποθέτησή τους. Εκτός και αν ο αυτοπροσδιορισμός στη θέση του θύματος είναι αποδεκτός απο την εκπαιδευτική κοινότητα...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.