*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:16:43 μμ »
@ bitch,  μαζί σου είμαι, αφού  αναδεικνύεις το πραγματικό πρόβλημα που δημιουργείται, χωρίς να θίγεσαι άμεσα η ίδια. Δεν είναι εύκολο για έλληνα αυτό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:16 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:16:47 μμ »
και θα σας ρωτήσουν τα 18χρονα "γιατί κάνετε τώρα απεργία και δεν κάνετε στη αρχή της σχολικής  χρονιάς που η κατάσταση στην εκπαίδευση ήταν μπ@@@@@@@ ; " αν κάνετε απεργία κατά τη διάρκεια των πανελλαδικών στρέφετε τους μαθητές και τους γονείς εναντίον σας,  η αναμονή των εξετάσεων θα δημιουργήσει στους μαθητές πρόσθετο άγχος . συμφωνώ μαζί σου ότι οι κοινωνικές κατακτήσεις γίνονται με αγώνες αλλά είναι αργά για δάκρυα και   απεργίες, το "παιχνίδι" χάθηκε το φθινόπωρο
Θα τους παραπέμψω καταρχήν στην καλή μας την κυβέρνηση. Τώρα μας ανακοίνωσε τα μέτρα και όχι στην αρχή της σχολικής χρονιάς.
Κανένας μαθητής από μόνος του δεν θα στραφεί ενάντια στους δασκάλους τους παρά μονάχα κάποιοι γονείς που τα τελευταία χρόνια έμαθαν να πορεύονται ατομικά και να αδιαφορούν για το κοινωνικό σύνολο.

ο μισθός των εκπαιδευτικών δεν είναι για γέλια; οι διορισμοί δεν ήταν ελάχιστοι φέτος; όλα αυτά από το σεπτέμβριο ήταν γνωστά, ΠΟΥ ΗΣΑΣΤΑΝ ΤΟΤΕ;; ποια είναι η ευαισθησία σας στην ψυχολογία των μαθητών που δίνουν πανελλαδικές;

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Πολύ σωστά...
Μόνο που όλα αυτά, δεν ήταν γνωστά από τον περασμένο Σεπτέμβριο, αλλά από το καλοκαίρι του 2010 ( "μίλαγε το πράγμα").
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:19:38 μμ »
Το θέμα PA δεν είναι αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε το θέμα είναι τι θέλουμε...
Διότι η λογική σας μπορεί στη θεωρία να μοιάζει καλή και να με βρίσκει σύμφωνο αλλά στην πράξη βαρέθηκα να είμαι ο ηθικός σε ένα κόσμο από λαμόγια
Βαρέθηκα να είμαι ο κλασικός ο Μ.... ο Ελληνας.
Και να σου πω και κάτι αυτό με το λειτουργός δεν μου ταιριάζει γι αυτό και μιλάω έτσι. Δεν μπορώ άλλο να είμαι λειτουργός σε ένα ΣΥΣΤΗΜΑ που με συνθλίβει να παίζω ψεύτικους ρόλους που δεν μου αρμόζουν. Βαρέθηκα να χαιδεύω και να μιλάω ευγενικά σε ΜΑΦΙΟΖΟΥΣ με γραβάτες. Και βαρέθηκα να με αξιολογούν επί και εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια όταν το κ...ΣΥΣΤΗΜΑ τους είναι τόσο άχρηστο να πάει 10 εγκληματίες, δολοφονους, παιδεραστες σπίτι τους. Αν δεν μπορεί να το κάνει και να μας πει τι Δημόσιο θέλει για τα επόμενα 10 χρόνια τότε εκτός από καθηγητής μπορώ να παίξω και άλλους ρόλους σε αυτή τη ζωή. Το ξαναλέω δεν γεννηθηκα καθηγητής και δεν με νοιάζει να πεθάνω και καθηγητής.

Πολύ καλά.
Μόνο που όλα αυτά που δηλώνεις ότι βαρέθηκες ( τα αισθάνομαι κι εγώ, δεν είσαι ο μόνος), οφείλονται στον αξιακό κώδικα και τις απόψεις περί σωστού -λάθους της πλειοψηφίας των συμπολιτών σου/μου.
Είναι δυσάρεστο και σοκαριστικό, αλλά είναι πραγματικότητα. Και κανείς δεν κέρδισε ποτέ τιποτα καμωνόμενος ότι "δεν είδε" την πραγματικότητα.
Αυτό σου λέω.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:20:08 μμ »
ο μισθός των εκπαιδευτικών δεν είναι για γέλια; οι διορισμοί δεν ήταν ελάχιστοι φέτος; όλα αυτά από το σεπτέμβριο ήταν γνωστά, ΠΟΥ ΗΣΑΣΤΑΝ ΤΟΤΕ;; ποια είναι η ευαισθησία σας στην ψυχολογία των μαθητών που δίνουν πανελλαδικές;
Εγώ εκεί ήμουν και τότε. Δεν με αφορά η ερώτησή σου.
Για την ψυχολογία των παιδιών απάντησα πιο πάνω.
Να σε ρωτήσω και εγώ για την ψυχολογία δεκάδων χιλιάδων γονιών και των παιδιών τους που από του χρόνου θα αναγκαστούν να μετακομίσουν (μόνιμοι) ή να μείνουν άνεργοι (αναπληρωτές);

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:16 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:20:24 μμ »
Το μεγαλύτερο λάθος είναι να αναφέρουμε την αύξηση κατά δύο ώρες την αιτία ή την αφορμή για την όποια αντίδρασή μας.
Για μένα έπρεπε να κατέβουμε σε απεργία διαρκείας ΠΡΙΝ την ψήφιση του νομοσχεδίου της Διαμαντοπούλου, ΠΡΙΝ την ψήφιση του ενιαίου μισθολογίου και προφανώς ΤΩΡΑ, ΠΡΙΝ την ψήφιση των υποχρεωτικών μεταθέσεων.
Οι υποχρεωτικές μεταθέσεις είναι το μέγα ζήτημα που θα οδηγήσουν αναπόφευκτα και σε απολύσεις. Αν θέλουν να μας κάνουν στρατιωτικούς ας γίνουμε στρατιωτικοί με υποχρεωτικές μεταθέσεις για όλους, ειδικό μισθολόγιο, ΣΟΑ, ΚΑΑΥ, Λέσχες, αναγνώριση σχολής ως προϋπηρεσία, σύνταξη στα 45 κτλ.
700 - 900 ευρώ για πάντα στο Καστελόριζο ή κάπου παρόμοια; Αν αυτό δεν είναι λόγος για απεργία μέχρι τελικής πτώσης τι είναι;
Τώρα? :oΛυπάμαι αλλά οι υποχρεωτικές μεταθέσεις έχουν ψηφιστεί με το 3ο μνημόνιο κάποιους μήνες δηλαδή νωρίτερα, εκεί γινόταν και αναφορά στην επικείμενη έκδοση πδ (αυτό που δόθηκε πρόσφατα στο ΣτΕ για επεξεργασία) και"αφύπνισε" (?) τον κλάδο, με το οποίο θα ορίζονταν τα κριτήρια και γενικώς τα διαδικαστικά των υποχρεωτικών μεταθέσεων (τα ΠΔ δεν περνάνε από ψήφιση στη Βουλή), τι έκανε λοιπόν τον κλάδο να μην πιστεύει ότι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις ήταν προ των πυλών (από τη στιγμή της ψήφισης του 3ου μνημονίου)?Έπρεπε να φτάσουμε ένα βήμα πριν την έκδοση ΠΔ για να αρχίσει το κράξιμο?
Όποιος μπορεί να απαντήσει σε αυτό , ξέρει και την απάντηση στο ερώτημα γιατί φτάσαμε ως εδώ  >:(ξέρει επίσης γιατί αυτό το βαρέλι είναι άπατο.... :(

"Πες τα χρυσόστομε"!!!
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:20:46 μμ »
Από την αρχή της χρονιάς κάναμε μια σειρά από απεργίες αλλά και απογευματινές κινητοποιήσεις για όσους δήλωναν ως κώλυμα το οικονομικό. Αλήθεια πόσοι από εσάς παραβρέθηκαν σε αυτές; Επίσης, για εσάς που λέτε ότι τα φλέγοντα ζητήματα δεν τέθηκαν ποτέ από τον κλάδο, έχω να σας πω ότι έχουν τεθεί πολλές φορές αλλά δεν τα έχει παίξει ο Πρετεντέρης, η Τρέμη και ο Παπαδάκης. Τα ζητήματα τέθηκαν σε συνελεύσεις του κλάδου. Ναι σε συνελεύσεις, σε αυτές τις συγκεντρώσεις που είναι ανοικτές και που μπορείς να πας άνετα και να πεις τη γνώμη σου. Σε αυτές. Επίσης, τα θέματα δεν τέθηκαν μόνο από τους συνδικαλιστές της τρικοματικής, αλλά τέθηκαν από συναδέλφους που κατεβαίνουν ως ανεξάρτητοι ή από παρατάξεις που δεν έχουν ευθύνη γι' αυτό το μπάχαλο και παλεύουν πολλά χρόνια τώρα.

Ξέρετε τι παρατηρώ... Τα προηγούμενα χρόνια ΕΣΕΙΣ οι ίδιοι ζητάγατε απεργία διαρκείας μη μπορώντας να αντέξετε τα βλέμματα των συναδέλφων που αν και χρώσταγαν αν και τα έφερναν δύσκολα πέρα, την έκαναν την απεργία τους. Τώρα, που το θέμα τίθεται προς συζήτηση κάποιοι θεωρείται άκαιρη τη στιγμή και κάποιοι προπαγανδίζεται (ναι αυτό κάνετε) λέγοντας ότι είναι μάταιες τέτοιες κινήσεις και ότι έγινε έγινε.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:21:52 μμ »
Μόλις γύρισα από άλλη μια λαοθάλασσα της πλατείας Συντάγματος.Μιλάμε τους δείξαμε για άλλη μια φορά και κατάλαβαν!
Ειδικά οι χιλιάδες των αναπληρωτών,που γκρινιάζουν ότι του χρόνου δεν θα εργάζονται,ήταν όλοι εκεί.

Λοιπόν,σοβαρά τώρα.Οταν καταλάβουμε ότι ως εκπ/κοί επιβαρυνόμαστε με ένα επιπλέον καθήκον απέναντι στην κοινωνία,δηλαδή να εμπνεύσουμε ειδικά στους νεότερους ξανά αγάπη για αυτή την πατρίδα,τότε θα έχουμε κι ελπίδες να πετύχουμε κάτι καλύτερο.Συντάσσομαι με τους λίγους συναδέλφους που έχουν συνειδητοποιήσει ότι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα θα πρέπει να αποτελούν τα τελευταία αιτήματά μας.Εως τότε ας κάνουμε συζητήσεις επιπέδου καφενείου στα διάφορα φόρα.

Αποδέχομαι ασμένως την ετικέτα του γραφικού που μπορεί ορισμένοι " αγωνισταράδες" να αποδώσουν σε όσους "αμπελοφιλοσοφούν",γιατί  την ανταποδίδω κι εγώ σε εκείνους χωρίς καμιά μα καμιά διάθεση αντιπαράθεσης.Απλά για εμένα όλοι όσοι νομίζουν ότι το ένστικτο της επιβίωσης και ο υλισμός γενικότερα μπορεί να είναι το μόνο ενοποιό στοιχείο στις ανθρώπινες κοινωνίες,και ταυτόχρονα προσδοκούν και συλλογικές αντιδράσεις,ζουν και αυτοί στο δικό τους συννεφάκι.Και διασκεδάζω απίστευτα όταν αμέσως μετά την επιτέλεση του κλασικού αγωνιστικού μας καθήκοντος δηλώνουμε την απογοήτευσή μας για την αδιαφορία,την αναισθησία,την ανοησία κτλ. των περισσότερων που δεν συμμετείχαν.

Πλήρες κενό νοήματος στην κοινωνία και μετά μας φταίει το πολιτικό μας σύστημα που είναι άχρηστο...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:24:00 μμ »
Από την αρχή της χρονιάς κάναμε μια σειρά από απεργίες αλλά και απογευματινές κινητοποιήσεις για όσους δήλωναν ως κώλυμα το οικονομικό. Αλήθεια πόσοι από εσάς παραβρέθηκαν σε αυτές; Επίσης, για εσάς που λέτε ότι τα φλέγοντα ζητήματα δεν τέθηκαν ποτέ από τον κλάδο, έχω να σας πω ότι έχουν τεθεί πολλές φορές αλλά δεν τα έχει παίξει ο Πρετεντέρης, η Τρέμη και ο Παπαδάκης. Τα ζητήματα τέθηκαν σε συνελεύσεις του κλάδου. Ναι σε συνελεύσεις, σε αυτές τις συγκεντρώσεις που είναι ανοικτές και που μπορείς να πας άνετα και να πεις τη γνώμη σου. Σε αυτές. Επίσης, τα θέματα δεν τέθηκαν μόνο από τους συνδικαλιστές της τρικοματικής, αλλά τέθηκαν από συναδέλφους που κατεβαίνουν ως ανεξάρτητοι ή από παρατάξεις που δεν έχουν ευθύνη γι' αυτό το μπάχαλο και παλεύουν πολλά χρόνια τώρα.

Ξέρετε τι παρατηρώ... Τα προηγούμενα χρόνια ΕΣΕΙΣ οι ίδιοι ζητάγατε απεργία διαρκείας μη μπορώντας να αντέξετε τα βλέμματα των συναδέλφων που αν και χρώσταγαν αν και τα έφερναν δύσκολα πέρα, την έκαναν την απεργία τους. Τώρα, που το θέμα τίθεται προς συζήτηση κάποιοι θεωρείται άκαιρη τη στιγμή και κάποιοι προπαγανδίζεται (ναι αυτό κάνετε) λέγοντας ότι είναι μάταιες τέτοιες κινήσεις και ότι έγινε έγινε.

Συνάδελφε κατά την περίοδο Οκτώβριος 2009- άνοιξη 2011, ο κλάδος σιώπησε κατά τρόπον περίεργο, ενώ παράλληλα ΒΟΗΘΗΣΕ σημαντικά στην θεσμοθέτηση του νομοθετικού πλαισίου της τ. Υπουργού εκείνης της εποχής.
ΔΕΝ θα βρεις ούτε μία ανακοίνωση εναντίωσης σε κάτι από όσα θεσμοθετήθηκαν εκείνη την περίοδο και αφορούν τα εργασιακά του κλάδου μας ( λογικό θα μου πεις, γιατί αφού ο κλάδος ΒΟΗΘΗΣΕ  πως θα εξέφραζε εναντίωση?).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:25:10 μμ »
Μόλις γύρισα από άλλη μια λαοθάλασσα της πλατείας Συντάγματος.Μιλάμε τους δείξαμε για άλλη μια φορά και κατάλαβαν!
Ειδικά οι χιλιάδες των αναπληρωτών,που γκρινιάζουν ότι του χρόνου δεν θα εργάζονται,ήταν όλοι εκεί.

Λοιπόν,σοβαρά τώρα.Οταν καταλάβουμε ότι ως εκπ/κοί επιβαρυνόμαστε με ένα επιπλέον καθήκον απέναντι στην κοινωνία,δηλαδή να εμπνεύσουμε ειδικά στους νεότερους ξανά αγάπη για αυτή την πατρίδα,τότε θα έχουμε κι ελπίδες να πετύχουμε κάτι καλύτερο.Συντάσσομαι με τους λίγους συναδέλφους που έχουν συνειδητοποιήσει ότι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα θα πρέπει να αποτελούν τα τελευταία αιτήματά μας.Εως τότε ας κάνουμε συζητήσεις επιπέδου καφενείου στα διάφορα φόρα.

Αποδέχομαι ασμένως την ετικέτα του γραφικού που μπορεί ορισμένοι " αγωνισταράδες" να αποδώσουν σε όσους "αμπελοφιλοσοφούν",γιατί  την ανταποδίδω κι εγώ σε εκείνους χωρίς καμιά μα καμιά διάθεση αντιπαράθεσης.Απλά για εμένα όλοι όσοι νομίζουν ότι το ένστικτο της επιβίωσης και ο υλισμός γενικότερα μπορεί να είναι το μόνο ενοποιό στοιχείο στις ανθρώπινες κοινωνίες,και ταυτόχρονα προσδοκούν και συλλογικές αντιδράσεις,ζουν και αυτοί στο δικό τους συννεφάκι.Και διασκεδάζω απίστευτα όταν αμέσως μετά την επιτέλεση του κλασικού αγωνιστικού μας καθήκοντος δηλώνουμε την απογοήτευσή μας για την αδιαφορία,την αναισθησία,την ανοησία κτλ. των περισσότερων που δεν συμμετείχαν.

Πλήρες κενό νοήματος στην κοινωνία και μετά μας φταίει το πολιτικό μας σύστημα που είναι άχρηστο...

Συμφωνώ συνάδελφε
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:26:35 μμ »
Από την αρχή της χρονιάς κάναμε μια σειρά από απεργίες αλλά και απογευματινές κινητοποιήσεις για όσους δήλωναν ως κώλυμα το οικονομικό. Αλήθεια πόσοι από εσάς παραβρέθηκαν σε αυτές; Επίσης, για εσάς που λέτε ότι τα φλέγοντα ζητήματα δεν τέθηκαν ποτέ από τον κλάδο, έχω να σας πω ότι έχουν τεθεί πολλές φορές αλλά δεν τα έχει παίξει ο Πρετεντέρης, η Τρέμη και ο Παπαδάκης. Τα ζητήματα τέθηκαν σε συνελεύσεις του κλάδου. Ναι σε συνελεύσεις, σε αυτές τις συγκεντρώσεις που είναι ανοικτές και που μπορείς να πας άνετα και να πεις τη γνώμη σου. Σε αυτές. Επίσης, τα θέματα δεν τέθηκαν μόνο από τους συνδικαλιστές της τρικοματικής, αλλά τέθηκαν από συναδέλφους που κατεβαίνουν ως ανεξάρτητοι ή από παρατάξεις που δεν έχουν ευθύνη γι' αυτό το μπάχαλο και παλεύουν πολλά χρόνια τώρα.

Ξέρετε τι παρατηρώ... Τα προηγούμενα χρόνια ΕΣΕΙΣ οι ίδιοι ζητάγατε απεργία διαρκείας μη μπορώντας να αντέξετε τα βλέμματα των συναδέλφων που αν και χρώσταγαν αν και τα έφερναν δύσκολα πέρα, την έκαναν την απεργία τους. Τώρα, που το θέμα τίθεται προς συζήτηση κάποιοι θεωρείται άκαιρη τη στιγμή και κάποιοι προπαγανδίζεται (ναι αυτό κάνετε) λέγοντας ότι είναι μάταιες τέτοιες κινήσεις και ότι έγινε έγινε.

Συνάδελφε κατά την περίοδο Οκτώβριος 2009- άνοιξη 2011, ο κλάδος σιώπησε κατά τρόπον περίεργο, ενώ παράλληλα ΒΟΗΘΗΣΕ σημαντικά στην θεσμοθέτηση του νομοθετικού πλαισίου της τ. Υπουργού εκείνης της εποχής.
ΔΕΝ θα βρεις ούτε μία ανακοίνωση εναντίωσης σε κάτι από όσα θεσμοθετήθηκαν εκείνη την περίοδο και αφορούν τα εργασιακά του κλάδου μας ( λογικό θα μου πεις, γιατί αφού ο κλάδος ΒΟΗΘΗΣΕ  πως θα εξέφραζε εναντίωση?).

Καλά σοβαρά μιλάς;
Δεν ξέρω που ψάχνεις εσύ. Εγώ είδα αρκετές ανακοινώσεις. Όχι βέβαια από τα μπλέ και πράσινα παιδιά της ΟΛΜΕ αλλά από συναδέλφους που αγωνίζονται εδώ και χρόνια και που εμείς τους κρίνουμε από τον καναπέ μας.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:27:24 μμ »
@PA, ο τρόπος που επιχειρηματολογείς μου είνα πολύ οικείος από τα χρόνια μου στη γερμανία. Προτεσταντική ηθική λέγεται τελευταία αυτό. Έτσι αντιδρά και  η γερμανίδα πεθερά μου στην γυναίκα μου όταν της παραπονιέται για κάτι. Selber Schuld! της λέει. Ας πρόσεχες που ήθελες να κατέβεις Ελλάδα. Να υποστείς τώρα τις συνέπειες. Και δεν στέλνει ούτε cent...  ;D

Αποσυνδεδεμένος pe19.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:30:31 μμ »
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ακόμη και τώρα αρνούμαστε να αγωνιστούμε. Μόνο αν κάποιος είναι πολύ γερά "βολεμένος" ή κομματικό στέλεχος έχει λόγο να είναι τόσο κάθετος στην όποια αντίδραση του κλάδου.
Έπρεπε να κατέβουμε σε απεργία διαρκείας ΠΡΙΝ το νόμο Διαμαντοπούλου, ΠΡΙΝ το ενιαίο μισθολόγιο και να εξαγγελθεί απεργία διαρκείας από 13 Μαΐου μέχρι 30 Ιουνίου την Παρασκευή ΠΡΙΝ οριστικοποιηθούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις. Αν ακόμη και τώρα δεν κάνουμε τίποτα είμαστε ξεφτιλισμένοι.
Προσωπικά ετοιμάζω από τώρα βαλίτσες για εξωτερικό, όπως και όλοι οι γνωστοί και συνομήλικοί μου.
Αφήστε τους μαθητές σας να δώσουν Πανελλήνιες για να μπορέσουν να εγκαταλείψουν κι αυτοί τη χώρα τους όταν με το καλό πάρουν το πτυχίο τους. Θα μείνουν μόνο οι βολεμένοι κι αυτοί που πρόθυμα σκύβουν το κεφάλι για να μπορεί η πολιτική ηγεσία να επιτελεί απερίσπαστη το έργο της.

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:34:57 μμ »
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί ερίζουμε μεταξύ μας. Εντάξει αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι δεν αντέδρασαν όταν θα έπρεπε ή ότι εθελοτυφλούσαν. Προφανώς κάποιοι άλλοι είχαμε αντιληφθεί πολύ πιο νωρίς ότι τα πράγματα πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο παρότι η δεδομένη εξέλιξη ξεπέρασε πολύ τη φαντασία μας.

Ωστόσο, είναι σημαντικό ο κλάδος να παρμείνει ενωμένος και να αντιδράσει μαζικά. Το ζήτημα δεν είναι οι δύο ώρες, αλλά τι υποκρύπτεται πίσω από την αύξηση του ωραρίου. Και ναι η απεργία εντός των εξετάσεων είναι επιβεβλημένη...Αν το φάμε κι αυτό αδιαμαρτύρητα φοβάμαι για όλα όσα έπονται και δυστυχώς είναι πολλά...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:36:09 μμ »
Από την αρχή της χρονιάς κάναμε μια σειρά από απεργίες αλλά και απογευματινές κινητοποιήσεις για όσους δήλωναν ως κώλυμα το οικονομικό. Αλήθεια πόσοι από εσάς παραβρέθηκαν σε αυτές; Επίσης, για εσάς που λέτε ότι τα φλέγοντα ζητήματα δεν τέθηκαν ποτέ από τον κλάδο, έχω να σας πω ότι έχουν τεθεί πολλές φορές αλλά δεν τα έχει παίξει ο Πρετεντέρης, η Τρέμη και ο Παπαδάκης. Τα ζητήματα τέθηκαν σε συνελεύσεις του κλάδου. Ναι σε συνελεύσεις, σε αυτές τις συγκεντρώσεις που είναι ανοικτές και που μπορείς να πας άνετα και να πεις τη γνώμη σου. Σε αυτές. Επίσης, τα θέματα δεν τέθηκαν μόνο από τους συνδικαλιστές της τρικοματικής, αλλά τέθηκαν από συναδέλφους που κατεβαίνουν ως ανεξάρτητοι ή από παρατάξεις που δεν έχουν ευθύνη γι' αυτό το μπάχαλο και παλεύουν πολλά χρόνια τώρα.

Ξέρετε τι παρατηρώ... Τα προηγούμενα χρόνια ΕΣΕΙΣ οι ίδιοι ζητάγατε απεργία διαρκείας μη μπορώντας να αντέξετε τα βλέμματα των συναδέλφων που αν και χρώσταγαν αν και τα έφερναν δύσκολα πέρα, την έκαναν την απεργία τους. Τώρα, που το θέμα τίθεται προς συζήτηση κάποιοι θεωρείται άκαιρη τη στιγμή και κάποιοι προπαγανδίζεται (ναι αυτό κάνετε) λέγοντας ότι είναι μάταιες τέτοιες κινήσεις και ότι έγινε έγινε.

Συνάδελφε κατά την περίοδο Οκτώβριος 2009- άνοιξη 2011, ο κλάδος σιώπησε κατά τρόπον περίεργο, ενώ παράλληλα ΒΟΗΘΗΣΕ σημαντικά στην θεσμοθέτηση του νομοθετικού πλαισίου της τ. Υπουργού εκείνης της εποχής.
ΔΕΝ θα βρεις ούτε μία ανακοίνωση εναντίωσης σε κάτι από όσα θεσμοθετήθηκαν εκείνη την περίοδο και αφορούν τα εργασιακά του κλάδου μας ( λογικό θα μου πεις, γιατί αφού ο κλάδος ΒΟΗΘΗΣΕ  πως θα εξέφραζε εναντίωση?).

Καλά σοβαρά μιλάς;
Δεν ξέρω που ψάχνεις εσύ. Εγώ είδα αρκετές ανακοινώσεις. Όχι βέβαια από τα μπλέ και πράσινα παιδιά της ΟΛΜΕ αλλά από συναδέλφους που αγωνίζονται εδώ και χρόνια και που εμείς τους κρίνουμε από τον καναπέ μας.

Συνάδελφε, ας αφήσουμε τους μεμονωμένους εκπαιδευτικούς στην άκρη ( στο κάτω-κάτω, και προσωπικά ήμουν σε θέση να βλέπω εντελώς ξεκάθαρα το "που πάει το πράγμα" από το καλοκαίρι του 2010. Φαινόταν ξεκάθαρα! Έχει καμία αξία αυτό?)

Η ουσία είναι μία:

Εκείνη την περίοδο η ΟΛΜΕ ( λαλίστατη σε θέματα όπως "Κούνεβα" κ.α.π. ελάχιστα πριν την περίοδο που προανέφερα) σιώπησε εκείνη την περίοδο ( οκτώβριος 2009-άνοιξη 2011) και όχι μόνον αυτό: βοήθησε στην θεσμοθέτηση του σχετικού νομοθετικού πλαισίου ( το οποίο ακριβώς γι' αυτό λέγεται "νόμος -πλαίσιο": γιατί αποτελεί την βάση στην οποία θα στηριχθεί το εφαρμοστικό πλαίσιο νόμων και ΠΔ).
Εκείνη την περίοδο που προανέφερα, δεν παρήχθη καμία "καταγγελτική ανακοίνωση" από αυτές που σωρηδόν εκδίδονταν συνήθως για θέματα "αλλότρια" ( ξένα προς τον κλάδο δηλαδή) ελάχιστα πριν.


Θα μου πεις:

Πως θα εξέδιδε η συνδικαλιστική ηγεσία καταγγελτική ανακοίνωση αφού ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ με τις αλλαγές, και ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ στην θεσμοθέτησή τους?
Έλα ντε!


Υ.Γ. Όταν μιλώ για "συνδικαλιστικές ηγεσίες του κλάδου", εννοώ αυτές που εκλέγονταν ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να εκλέγονται από την πλειοψηφία των συναδέλφων ( οι οποίοι ΠΡΟΦΑΝΩΣ και αισθάνονται ότι εκπροσωπούνται από αυτές τουλάχιστον ικανοποιητικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 10:39:41 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160846
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 943
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 894
Σύνολο: 902

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.