*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278656 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #504 στις: Μάιος 02, 2013, 12:52:52 πμ »
Απ' όσο ξέρω, μια χαρά πληρώνουν (όσοι ακόμα μπορούν δηλαδή) τις εισφορές, κομμουνιστές-ξεκομμουνιστές. Επίσης, πάω στοίχημα ότι και η πρώην γ.γ. πλήρωνε όλα μια χαρά. Στα λόγια είναι μεγάλοι και τρανοί (και ούτε αυτό πάντα δηλαδή), στις πράξεις όλοι τους λίγοι δυστυχώς.



κατα το "φονιαδες των λαων Αμερικανοι" και μετα τα σκαμε στο deree..

Ε, μέχρι εκεί φτάνει ο αντικομμουνισμός σας σε τσιτάτα για τα παιδιά της Παπαρήγα; Ελάτε, ας είμαστε πιο σοβαροί!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:07 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #505 στις: Μάιος 02, 2013, 12:54:08 πμ »
LK μέσα στον φανατισμό σου δε διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω. Δεν τα έβαλα με το πλήθος των συνδικαλιστών κλπ, αλλά με τις ηγεσίες (και του κόμματος και του ΠΑΜΕ) που τα τελευταία αρκετά χρόνια είναι πολύ λίγοι. Από την άλλη, δεν μου φταίνε αυτοί για τα δεινά μας, αλλά οι κυβερνόντες προφανώς. Εν τέλει, προσωπική άποψη εκφράζω, πιστεύω έχω ακόμα το δικαίωμα..
Να διακρίνουμε τα πράγματα και να μη φανατιζόμαστε  :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #506 στις: Μάιος 02, 2013, 01:05:29 πμ »
LK μέσα στον φανατισμό σου δε διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω. Δεν τα έβαλα με το πλήθος των συνδικαλιστών κλπ, αλλά με τις ηγεσίες (και του κόμματος και του ΠΑΜΕ) που τα τελευταία αρκετά χρόνια είναι πολύ λίγοι. Από την άλλη, δεν μου φταίνε αυτοί για τα δεινά μας, αλλά οι κυβερνόντες προφανώς. Εν τέλει, προσωπική άποψη εκφράζω, πιστεύω έχω ακόμα το δικαίωμα..
Να διακρίνουμε τα πράγματα και να μη φανατιζόμαστε  :)

Πάλι λάθος είσαι. Η Σοφία η Ποταμιάνου είναι συνδικαλίστρια και μέλος της ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς (άρα στην ηγεσία του ΠΑΜΕ). Πολλοί απολυθέντες είναι ηγετικά στελέχη του ΠΑΜΕ. Αν σου απαντούν και οι απαντήσεις δεν είναι σύμφωνες με αυτό που έχεις διαμορφώσει εσύ στο μυαλό σου καθίσταται ο άλλος φανατικό ή σου απαγορεύει την έκφραση του λόγου; Γενικότερα, το να ψάχνουμε συνεχώς ενόχους για την κατάστασή μας (ο ένας είναι λαμόγιο, ο άλλος ξεπουλημένος, ο άλλος λίγος, ο άλλος φανατικός) μου θυμίζει λίγο εκείνο το ποίημα του Βάρναλη, τους "Μοιραίους" που έψαχναν την αιτία του κακού στο Θεό, στο κρασί κτλ.

Α, και για την ιστορία, επειδή αναφέρθηκε: μία κόρη έχει η Παπαρήγα, για να μην ψάχνεστε, που την έστειλε σε αμερικάνικο κολέγιο να σπουδάσει αγγλική φιλολογία, επειδή δεν πέρασε δύο φορές που έδωσε πανελλαδικές. Έκανε αυτό που κάνουν χιλιάδες εργατικές οικογένειες. Στέλνουν τα παιδιά τους να σπουδάσουν στο εξωτερικό, πληρώνοντας αδρά. Πολλοί από εμάς έχουμε κάνει το ίδιο. Έχουμε κάνει βασικές σπουδές ή μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, με αγώνα προσωπικό και των οικογενειών μας, για διάφορους λόγους ο καθένας μας. Αυτό τι σημαίνει; Είμαστε προδότες ή λαμόγια;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #507 στις: Μάιος 02, 2013, 01:09:55 πμ »
Να σου θυμίσω ότι απεργία πάνω στις πανελλαδικές έχει ξαναγίνει. Ψάξε να δεις τ' αποτελέσματα.

Μήπως να ψάξεις εσύ να δεις τι έγινε το 1988;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:07 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #508 στις: Μάιος 02, 2013, 01:13:58 πμ »
LK όταν λέω ηγεσίες, αναφέρομαι στις κομματικές ηγεσίες, στις υψηλότερες θέσεις. Τα υπόλοιπα είναι απλά για να λέγονται.
Όσο για την Παπαρήγα, δεν ανέφερα εγώ την κόρη της (εκτός θέματος άλλωστε τώρα), ούτε νομίζω ότι πλέον ενδιάφερει κανέναν (πλην των φανατισμένων της άλλης πλευράς) η κυρία αυτή.

Από 'κει και πέρα, σχολιάζεις μόνο όταν σου θίγουν το κόμμα (οπότε δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός περί φανατισμού, μην το παίρνεις προσωπικά..), αλλά θα ήθελα περισσότερη ανάλυση στα ουσιαστικά περί τωρινής απεργίας που ανέφερα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #509 στις: Μάιος 02, 2013, 01:29:21 πμ »
LK όταν λέω ηγεσίες, αναφέρομαι στις κομματικές ηγεσίες, στις υψηλότερες θέσεις. Τα υπόλοιπα είναι απλά για να λέγονται.
Όσο για την Παπαρήγα, δεν ανέφερα εγώ την κόρη της (εκτός θέματος άλλωστε τώρα), ούτε νομίζω ότι πλέον ενδιάφερει κανέναν (πλην των φανατισμένων της άλλης πλευράς) η κυρία αυτή.

Από 'κει και πέρα, σχολιάζεις μόνο όταν σου θίγουν το κόμμα (οπότε δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός περί φανατισμού, μην το παίρνεις προσωπικά..), αλλά θα ήθελα περισσότερη ανάλυση στα ουσιαστικά περί τωρινής απεργίας που ανέφερα.
Δεν είπα ότι εσύ είπες τα περί Deree.

Ε, τόσα μηνύματα έχω γράψει στο συγκεκριμένο τόπικ για την απεργία με επιχειρήματα και πριν συνεδριάσει η ΟΛΜΕ και καταθέσουν οι παρατάξεις τις θέσεις τους. Υπάρχουν παντού επιχειρήματα στα μηνύματά μου. Έχω και απορίες και ενστάσεις σχετικά με μια απεργία πάνω στις πανελλαδικές. Όταν ρωτάω γιατί δεν απεργεί ο κλάδος ποτέ; Γιατί δεν κατέβηκε την Κυριακή στο Σύνταγμα που ψηφιζόταν το Πολυνομοσχέδιο (όπου σημειωτέον ήταν δίπλα-δίπλα ΟΛΜΕ, ΠΑΜΕ, ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, Σύριζα); Όταν ρωτάω που ήμασταν σήμερα Πρωτομαγιά; Όταν ρωτάω αν είναι έτοιμος στην παρούσα φάση ο κλάδος για μια τέτοια σύγκρουση, ακούω περί ηγεσίας του ΚΚΕ, του ΠΑΜΕ, απολύσεων στο Ριζοσπάστη κτλ. Ε, απαντάω και σε αυτά. Εγώ σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους που είναι ακομμάτιστοι (φαίνεται ότι στις εκλογές τόσα χρόνια ψηφίζουν εξωγήινοι, αφού όλοι είναι ακομματίστοι, πλην κκεδων) δεν είμαι. Τι να κάνουμε. Πόσες φορές να απαντήσω με επιχειρήματα μου λες;

Τέλος, εγώ θα κάνω απεργία αν προκηρυχτεί. Μακάρι ο κλάδος να αποδειχτεί ανώτερος των περιστάσεων και να γίνει πάνω στις πανελλαδικές και να πετύχει. Να είσαι σίγουρος ότι και θα κάνω και σε σχολεία θα πάω για να μιλήσω με συναδέλφους όπως κάνω κάθε φορά και να αποφασιστεί και για περιφρούρηση και αυτό θα το κάνω. Ποιο είναι το πρόβλημα; Το πρόβλημα είναι τι λέει η ΟΛΜΕ ή τι θέλει η βάση; Καλό βράδυ!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #510 στις: Μάιος 02, 2013, 01:29:53 πμ »
Εδώ ο κόσμος καίγεται, βαρκούλες μου πού πάτε! Δεν νομίζω ότι το θέμα μας είναι η Παπαρήγα αυτή τη στιγμή. Επίκεινται απολύσεις συναδέλφων. Ή θα είμαστε όλοι μαζί ή θα κοιτάξει ο καθένας την πάρτη του. Το βασικό είναι να πειστεί η κοινωνία για το δίκιο μας. Και επιτέλους ας θέσουμε ένα απλό ερώτημα σε όσους μας κατακρίνουν, μεγαλοδημοσιογράφους κ.α.: εσύ το παιδί σου γιατί το στέλνεις στο ιδιωτικό; α) για να είναι λίγα παιδιά στο τμήμα (άσχετα που σε γνωστά ιδιωτικά μαντρώνουν 33 παιδιά στην τάξη) β) για να μαθαίνει ξένες γλώσσες μέσα στο σχολείο και υπολογιστές κλπ γ) για να έχει και άλλες δραστηριότητες δ) γιατί θεωρείς ότι είναι υψηλότερο το επίπεδο της παρεχόμενης εκπαίδευσης ε) για να μην υπάρχουν κενά στα πρόγραμμα στ)γιατί είναι καλύτερες οι υποδομές στ) γιατί υπάρχει στήριξη για τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες. Αφού λοιπόν τα θες εσύ όλα αυτά για το δικό σου παιδί, με ποια λογική τα αρνείσαι στα υπόλοιπα παιδιά;Γιατί το σχολείο που είναι ακατάλληλο για το δικό σου παιδί, είναι "ιδανικό" για τα άλλα παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #511 στις: Μάιος 02, 2013, 09:17:00 πμ »
Σε πρώτη φάση ας πειστεί ο κλάδος και μετα η κοινωνία. Ολοι λένε ναι στην απεργια αλλα σίγουρα δε θα απεργησουν όλοι αυτοί που τάσσονται υπέρ. Ας υπαρχει πλήρη σύμπνοια στον κλάδο κι ας λεει οτι θέλει η κοινωνία. Αλλωστε ο κόσμος εκνευριζεται και μονο που υπάρχουμε και καθόμαστε το καλοκαίρι αμειβομενοι. Αν γινόταν δημοψήφισμα στον κόσμο η συντριπτική πλειοψηφία θα απαιτούσε οι καθηγητές να μην αμείβονται το καλοκαίρι ( και οχι να κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους. Ειναι το σύνδρομο της κατοικίας του γείτονα). Οπότε αν είχαμε μια κινητοποίηση της τάξης του 90%, και αποφασιστικότητα να οτι και να λέγανε τα κανάλια και ο κόσμος ιδιαίτερα αν είχαμε στήριξη απο ομιλεί και ΔΟΕ θα ηταν παρα πολυ δύσκολα τα πράγματα για το υπουργείο και θα προσπαθούσε να συμβιβαστεί καπως
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #512 στις: Μάιος 02, 2013, 09:35:07 πμ »
Αλλωστε ο κόσμος εκνευριζεται και μονο που υπάρχουμε και καθόμαστε το καλοκαίρι αμειβομενοι.

Λαθος. Ο κοσμος εκνευρίζεται και για τη λούφα  κατα τη διαρκεια της χρονιας.

Σε πρώτη φάση ας πειστεί ο κλάδος και μετα η κοινωνία. Ολοι λένε ναι στην απεργια αλλα σίγουρα δε θα απεργησουν όλοι αυτοί που τάσσονται υπέρ. Ας υπαρχει πλήρη σύμπνοια στον κλάδο κι ας λεει οτι θέλει η κοινωνία.

Συμφωνώ απόλυτα: Αν πειστεί ο κλάδος,θα πειστει η κοινωνία. Δεν θα βγαλουμε τρελή την κοινωνία....ακουει, βλέπει, εχει περασει απο τα θρανια στην τελικη....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #513 στις: Μάιος 02, 2013, 09:38:10 πμ »
Aπο τα πρακτικά της συνεδρίασης της ΟΛΜΕ 30/4/2013 :
 
ΔΑΚΕ: ΓΣ μέχρι 16/05, στάση εργασίας από ΟΛΜΕ 17/05 (με κάλυψη επιπλέον στάσης εργασίας από κατά τόπους ΕΛΜΕ), ΓΣ Προέδρων 18/05, 5ήμερη 20/05-24/05-κάλπη σε κάθε σχολείο, αν όχι, τότε κάλπη σε κάθε ΕΛΜΕ στυλ εκλογών από το πρωί μέχρι το βράδυ.
 
ΠΑΜΕ: Οι 3 δυνάμεις ΔΑΚΕ, ΣΥΝΕΚ, ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ, συναινούνε, όμως, εδώ κλάδοι επιστρατεύτηκαν. Αναλαμβάνουνε την ευθύνη για επιστράτευση, αν συμβεί;; Τι θα κάνετε αν επιστρατεύσουν τον κλάδο;;; Απαντήστε!

Aπο συνεντευξη τυπου της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ  28/1/ 2013 :

"Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ είπε ότι το κόμμα στηρίζει τους αγώνες που αναπτύσσονται και κάλεσε σε μεγαλύτερη μαζικότητα και μαχητικότητα των αγώνων, ενώ απαντώντας σε ερώτηση, είπε χαρακτηριστικά: «Σκίστε τα χαρτιά της επιστράτευσης, τα χαρτιά της εφορίας και τα χαρτιά των χαρατσιών, αλλιώς τα μνημόνια θα μείνουν για πάρα πολλά χρόνια."

no comment......
Μόνο που μέχρι σήμερα τα χαρτιά της εφορίας, των χαρατσιών και των επιστρατεύσεων τα έσκισε μόνο μια μικρή μερίδα του κόσμου, γι αυτό το χαράτσι καθιερώθηκε και οι επιστρατεύσεις έγιναν μόδα. Συνεπώς, ερώτηση προς όλους:
-Αν μας επιστρατεύσουν, θα  σκίσουμε όλοι τα χαρτιά της επιστράτευσης ή θα γυρίσουμε ηττημένοι πίσω;

Αφήστε την ΟΛΜΕ και απαντήστε στο αυτονόητο. Επίσης, από Σεπτέμβρη θα πάτε για αξιολόγηση ή όχι;

Επίσης, αφού ο κλάδος είναι έτοιμος για μετωπική σύγκρουση, πέστε μου πού στο καλό ήταν κρυμμένοι όλοι αυτοί τη μέρα που ψηφιζόταν το πολυνομοσχέδιο. Επίσης, πού ήταν κρυμμένοι σήμερα, την ημέρα της εργατικής Πρωτομαγιάς;
Τι ρωτάς εμας?
Μπορείς απλά να πεις στόν  νέο ΓΓ  να ανασκευασει τη δήλωση!!

Για να στο κάνω πιο λιανά, οι κομμουνιστές έκαναν το κάλεσμα της γ.γ. πράξη. Το ζήτημα είναι, όμως, να γίνει από όλη την κοινωνία πράξη. Δυστυχώς, μέχρι τώρα δε γίνεται. Δεν κατηγορώ τον κόσμο που φοβάται, αλλά έτσι έχει η κατάσταση. Δεν είναι εύκολο να σπάσει ο φόβος της κοινωνίας.

Πιο λιανά, σε μια απεργία διαρκείας να είσαι σίγουρος ότι τα μέλη του ΠΑΜΕ θα απεργήσουν, όπως κάνουν σε κάθε απεργία. Αυτό αρκεί για να νικήσει ο κλάδος;

Ακόμα πιο λιανά, αν χρειαστεί θα πάνε και κόντρα στην επιστράτευση,θα το κάνουν,  όπως κάνουν και στα πλοία. Αρκεί αυτό για να νικήσει ο κλάδος;

Μήπως όλα αυτά πρέπει να είναι έτοιμη να τα κάνει και η πλειοψηφία του κλάδου και, αν δεν είναι έτοιμη να τα κάνει, την οδηγείς σε βαριά ήττα με το να πλειοδοτείς σε επαναστατικότητα;

Υ.Γ:Ας αφήσουμε τον αντικομμουνισμό κατά μέρος και ας απαντάμε με επιχειρήματα στα επιχειρήματα των άλλων. Πες, θεωρώ ότι αυτά που λες δεν ευσταθούν για αυτούς τους λόγους. Μηνύματα του στυλ "πήγαινε πες στο γραμματέα..." δεν περιέχουν κανένα επιχείρημα. Καλά-καλά δε βγαίνει και νόημα από το μήνυμά σου.

Τελοσπάντων, το μόνο στο οποίο εξυπηρετεί ένα φόρουμ είναι η ανταλλαγή επιχειρηματολογίας και τίποτε άλλο. Εγώ την επιχειρηματολογία μου την ανέπτυξα. Ούτε θέλω να κουράζομαι ούτε να κουράζω. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.  Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Ο πραγματικός αγώνας κρίνεται έξω από τον υπολογιστή, μέσα στην κοινωνία. Ὀλοι εκεί κρινόμαστε. Αν ο κλάδος έχει το σθένος να αντιδράσει (μακάρι), θα φανεί σύντομα.
Oταν βλέπεις με χρωματισμένα γυαλιά λογικό είναι να μην βγαίνουν νοήματα...αρκετοί που βγάζουν εχουν ήδη απαντήσει!!

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #514 στις: Μάιος 02, 2013, 09:52:31 πμ »
Παρακαλώ να σταματήσουν οι κομματικές αναφορές καθώς επίσης και οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #515 στις: Μάιος 02, 2013, 10:34:08 πμ »
Απ' όσο ξέρω, μια χαρά πληρώνουν (όσοι ακόμα μπορούν δηλαδή) τις εισφορές, κομμουνιστές-ξεκομμουνιστές. Επίσης, πάω στοίχημα ότι και η πρώην γ.γ. πλήρωνε όλα μια χαρά. Στα λόγια είναι μεγάλοι και τρανοί (και ούτε αυτό πάντα δηλαδή), στις πράξεις όλοι τους λίγοι δυστυχώς.

Το θέμα είναι να γίνει ενιαίο μέτωπο με άξονα διεκδικήσεων (όχι μόνο η αύξηση ωραρίου). Επίσης, πρέπει να διεξάγεις τον αγώνα και ανάλογα τις συνθήκες, οπότε επιβάλλεται σωστή επικοινωνιακή πολιτική. Αν πάμε με δηλώσεις τύπου Μεντρέγκα κλπ, κλάφτα Χαράλαμπε!

Από τη μία δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε τύπους κυβερνητικών συνδικαλιστικών παρατάξεων, από την άλλη έχεις κι ένα ΠΑΜΕ που δρα διασπαστικά και απομονωτικά. Αυτοί είναι οι κυριότεροι λόγοι - κατά τη γνώμη μου - που δεν πρόκειται να πετύχει καμία απεργία τώρα, εκτός κι αν αλλάξει κάτι δραστικά το επόμενο διάστημα.

Ενιαίο μέτωπο πρώτα και κύρια στη βάση. Σε αυτό συμφωνώ. Εγώ στην υπάρχουσα πλειοψηφία της ΟΛΜΕ δεν έχω εμπιστοσύνη, γι' αυτό κιόλας φοβάμαι μήπως μας οδηγούν σε παγίδα. Για να έχεις όμως ενιαίο μέτωπο προϋπόθεση είναι την απόφαση που θα παρθεί να την ακολουθήσει η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών. Επίσης, να κληθούν άμεσα οι γονείς των μαθητών και να ενημερωθούν για το τι μέλλει γενέσθαι με όλα αυτά τα νομοσχέδια.
Δεν είδα κανέναν να σχολιάζει τη σκέψη μου: απεργία αμέσως μετά τις πανελλαδικές -που συνεπάγεται και μη διόρθωση των γραπτών των πανελλαδικών- πως θα σας φαινόταν;

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #516 στις: Μάιος 02, 2013, 11:43:07 πμ »
Έχει γίνει πριν από ελάχιστα χρόνια , όταν απλά καθυστέρησαν να βγουν  οι  βαθμοί των πανελλαδικών. Δεν έγινε κάτι συγκλονιστικό , ούτε νομίζω ότι κέρδισε τίποτε ο κλάδος. Μπορεί πάλι να κέρδισε ,και να μην είμαι καλά ενημερωμένος. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #517 στις: Μάιος 02, 2013, 11:59:36 πμ »
Ενιαίο μέτωπο πρώτα και κύρια στη βάση. Σε αυτό συμφωνώ. Εγώ στην υπάρχουσα πλειοψηφία της ΟΛΜΕ δεν έχω εμπιστοσύνη, γι' αυτό κιόλας φοβάμαι μήπως μας οδηγούν σε παγίδα.

Αν πράγματι η υπάρχουσα πλειοψηφία της ΟΛΜΕ είναι τόσο προδοτική απέναντι στον κλάδο, δεν υπάρχει κοντοπρόθεσμα καμία ελπίδα αντίστασης σε ότι επιχειρηθεί εκ' μέρους της όποιας  κυβέρνησης κατά του κλάδου. Δε θέλω να το πιστέψω αυτό. Κατά τα άλλα, η καχυποψία που έχει η κάθε παράταξη - με ή χωρίς κομματική καθοδήγηση- απέναντι στις υπόλοιπες δεν βοηθά στην παρούσα  φάση.
Η εικόνα που εισέπραξα από την συνεδρίσαη της ΟΛΜΕ ήταν απογοητευτική. Οι γνωστές αγκυλώσεις και  οι κομματικοί τακτικισμοί...
Τελικά,  η απεργία στις πανελλήνιες με κεντρικά θέματα την αύξηση του ωραρίου και την αξιολόγηση δεν βγαίνει εύκολα. Έχουν γίνει πολλές εναλλακτικές προτάσεις στο Forum, αλλά δεν υπάρχει ο κατάλληλος και ικανός φορέας να τις συνθέσει, παρ' όλο που η στιγμή είναι κατάλληλη για να υπάρξει μια δυναμική αντίδραση για  τόσα και τόσα θέματα που απαξιώνουν εκπαιδευτικούς και μαθητές  και  συνολικά την δημόσια εκπαίδευση.  :(


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160888
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 874
Σύνολο: 902

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.