*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #812 στις: Μάιος 08, 2013, 03:01:11 μμ »
Δεν υπάρχουν σωστά εργαλεία σε λάθος χέρια.
Πόσο μάλλον σε χέρια που ανήκουν σε ανθρώπους που έχουν πουληθεί για να πιάσουν θέσεις.
Πόσο μάλλον σε ανθρώπους που η όποια ανικανότητα τους δεν θα πληρωθεί από τους ίδιιους αλλά από το κοινωνικό σύνολο που το έχουν γραμμένο πολλάκις
Το λάθος εργαλειο διορθώνεται, ο λάθος άνθρωπος που μάλιστα νομίζει ότι  είναι και σωστός όχι.
Οπως σου είπα δεν με νοιάζει πλέον αν θα με αξιολογήσουν ή αν θα με απολύσουν...
Θέλω την αποζημίωση μου για ένα χρόνο όπως όλοι οι εργαζόμενοι.
Αφήνω την εκπαίδευση στα χέρια των ικανών και άξιων...

ΥΓ. Για να το πω πιο απλά η τωρινή όπως και η προηγούμενη Κυβέρνηση έχουν γαλουχηθεί με μια νοοτροπία. Η νοοτροπία τους αυτή είναι να σώσουν την γενιά της οποίας η νοοτροπία μας έφτασε εδώ που μας έφτασε (σαφώς με κάποιες εξαιρέσεις). Οταν βλέπω ότι τα όποια μέτρα έχουν στόχο μια γενιά που είναι στην πιο δημιουργική φάση της ηλικίας της για να σωθεί μια γενιά η οποία μαζί τα έφαγαν απλά δεν με νοιαζει να ζω πλέον σε αυτή τη χώρα. Ας καθίσουν πλέον αυτοί που την κατάντησαν έτσι με τους ομοίους τους....και μαζί με αυτούς και αυτοί που πιστεύουν ότι τα κόμματα και οι νοοτροπίες των πατεράδων και των παππούδων τους θα τους σώσει. Αν μια κοινωνία αρνείτε να κοιταχτεί στον καθρέπτη και να παραδεκτεί τα λάθη της και να αλλάξει συμπεριφορά τότε ας αυτοκτονήσει ως κοινωνία. Μου λέτε εδώ μέσα για κοινωνία που θα κρίνει τους εκπαιδευτικούς. Οκ. Αυτή η κοινωνία έκανε αυτοκριτική, είδε τα λάθη της, άλλξε νοοτροπία και επιλογές; Διότι τα όποια μέτρα παίρνει η κυβέρνηση για κάποιον που ξέρει το χώρο σημαίνουν ένα πράγμα. Περισσότερη αδιαφορία από τους εκπαιδευτικούς, μάθημα βιτρίνα ίσα ίσα για αξιολόγηση και μια συνολική απαξίωση της Δημόσιας Εκπάιδευσης. Από πότε η συγχώνευση σχολείων, τα υπερπληθή τμήματα, η άυξηση ωραρίου, η διάλυση οικογενειακών δεσμών και οι αξιολογήσεις για αυξήσεις της τάξης των 50 ευρώ (και όποτε στα δώσουν) θα φέρουν καλύτερα αποτελέσματα;;; Ατομικά εμένα θα μου φέρουν. Θα ριξω μια μαύρη πέτρα και όπως οι Βούλγαροι και οι Ρουμάνοι την έκαναν θα την κάνω και εγώ. Σιγά μην κάτσω πλάκα κάνουμε; Για ποιους;
Δουλευόμαστε μου φαίνεται απλά όλοι θα κοιτάμε την πάρτη μας και όταν θα βρίσκουμε καλύτερα θα φεύγουμε νύχτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 03:13:24 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:42 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #814 στις: Μάιος 08, 2013, 03:12:50 μμ »
Αν και εκτός θέματος, το φροντιστήριο δεν έχει να κάνει με την κακή ποιότητα του δημόσιου σχολείου, αλλά κυρίως με το "ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Και το καλύτερο δυνατό σχολείο να είχαμε πάλι θα υπήρχε φροντιστήριο και ιδιαίτερα. Η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών πάνε σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα για να προετοιμαστούν για τις πανελλαδικές και ένα μικρότερο ποσοστό λόγω αδυναμίας στα μαθήματα.

Το πρόβλημα δεν είναι η ποιότητα του σχολείου, αλλά το γεγονός οτι από την ίδια του τη φύση το δημόσιο σχολείο πρέπει να παρέχει ίδιο επίπεδο μόρφωσης σε όλους τους μαθητές. Όμως αυτό δεν είναι επιθυμητό από τους μαθητές και τους γονείς εν' όψει των πανελλαδικών. Αντίθετα ψάχνουν το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα απέναντι στους συμμαθητές τους, οι οποίοι είναι ανταγωνιστές, για να περάσουν εκεί που θέλουν, να πιάσουν τη μισή μονάδα παραπάνω από τους άλλους που θα κάνει τη διαφορά. Όσο η δευτεροβάθμια εκπαίδευση συνδέεται με το ανταγωνιστικό σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων, τόσο το φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα θα βρίσκουν πρόσφορο έδαφος.  Εγώ στην τάξη θα κάνω 5 ασκήσεις σε ένα κεφάλαιο με σκοπό να τις κατανοήσουν και οι 25 μαθητές. Όταν λυθούν από όλους, τότε θα κάνω και μια 6η ή το πολύ πολύ να δώσω τις επιπλέον ασκήσεις σε όσους μαθητές το επιθυμούν για ατομική εξάσκηση στο σπίτι.. Στο ιδιαίτερο όμως ο σκοπός του ίδιου του ιδιαίτερου είναι να γίνει και η 6η, η 7η και η 10η άσκηση πέρα από τις γνωστές που θα διδαχθούν στο σχολείο, για να αποκτήσει ο μαθητής το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Όπου οι προσφερόμενες θέσεις είναι λίγες και η ζήτηση μεγαλύτερη εμφανίζονται φαινόμενα με μαθήματα προετοιμασίας και όχι μόνο στην Ελλάδα.

Αν πραγματοποιηθεί απεργία στις πανελλαδικές, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα θα πρέπει να προετοιμαστεί σωστά, να μιλήσει όλος ο κλάδος μέσα από συνελεύσεις και κυρίως να ανοιχθούν και άλλα ζητήματα. Χαλώντας τον κόσμο μόνο για τις δύο ώρες δείχνουμε ως κλάδος (ελπίζω να μην είναι αλήθεια) οτι μας νοιάζει μόνο το τομάρι μας. Εγώ ελπίζω πως μας νοιάζει η παρεχόμενη παιδεία και θα ανοίξουμε όλα τα ζητήματα που διαλύουν το δημόσιο σχολείο και δεν είναι μόνο το ωράριο. Το ωράριο είναι η κορυφή του παγόβουνου. Ελπίζω πως μας ενδιαφέρει το γεγονός οτι υπάρχουν μαθητές μας που έχουν και τους δυο γονείς άνεργους, που με το ζόρι βρίσκουν κάτι να φάνε.

Το ηθικό δικαίωμα το έχουμε, όχι γιατί ήμασταν πάντα όλοι άψογοι στη συμπεριφορά μας και στην εργασία μας. Έχουμε το ηθικό δικαίωμα, γιατί η πρόοδος της κοινωνίας είναι δικαίωμα και υποχρέωση κάθε μέλους της κοινωνίας ξεχωριστά και όλων μαζί. Όταν σήμερα βοηθάς κάτι να γίνει καλύτερο για μένα δεν έχει σημασία τι έκανες χθες και αυτός που βάζει αυτό το ερώτημα, κατά τη γνώμη μου το κάνει υποκριτικά. Αρκεί βέβαια πραγματικά να κινητοποιούμαστε για να βελτιώσουμε την εκπαίδευση, αλλά και για να βοηθήσουμε και άλλες κοινωνικές ομάδες που υποφέρουν και όχι απλά να σώσουμε μόνο το παρεάκι μας.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #815 στις: Μάιος 08, 2013, 03:15:24 μμ »
Παιδιά μη χαλιόμαστε !!Είναι τόσο κότες στην ΟΛΜΕ που όχι απεργία δεν θα κάνουν αλλά θα πουν και συγνώμη για την αναστάτωση που δημιουργήθηκε !! >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:42 »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #816 στις: Μάιος 08, 2013, 03:16:11 μμ »
Εξυπνο αυτό που παραθέτεις troll,αλλά απαιτεί συντονισμό και ομοψυχία.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #817 στις: Μάιος 08, 2013, 03:23:19 μμ »
Δεν υπάρχουν σωστά εργαλεία σε λάθος χέρια.
Πόσο μάλλον σε χέρια που ανήκουν σε ανθρώπους που έχουν πουληθεί για να πιάσουν θέσεις.
Πόσο μάλλον σε ανθρώπους που η όποια ανικανότητα τους δεν θα πληρωθεί από τους ίδιιους αλλά από το κοινωνικό σύνολο που το έχουν γραμμένο πολλάκις
Το λάθος εργαλειο διορθώνεται, ο λάθος άνθρωπος που μάλιστα νομίζει ότι  είναι και σωστός όχι.
Οπως σου είπα δεν με νοιάζει πλέον αν θα με αξιολογήσουν ή αν θα με απολύσουν...
Θέλω την αποζημίωση μου για ένα χρόνο όπως όλοι οι εργαζόμενοι.
Αφήνω την εκπαίδευση στα χέρια των ικανών και άξιων...
Οπως και συ ετσι εγω δεν εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στους ανθρωπους,δηλαδη δε νομιζω οτι καποιος προισταμενος μπορει με κρινει λες και ειναι ο γκουρου του θεματος.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ομως πιστευω οτι μπορουν να με κρινουν οι συναδελφοι βλεποντας τον εργο μου και να με αξιολογησουν.Διαφωνεις??
Το χω γραψει σε προηγουμενο ποστ (#790)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #818 στις: Μάιος 08, 2013, 03:26:58 μμ »
ΑΡΑ οτι και να κανεις τον μισθο του καθηγητη,δεν επηρεαζεις ιδιαιτερα την παραπαιδεια..
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ενας μεγαλος μισθος στον γιατρο πιθανον να εξαφανιζε το φακελακι...

φιλε president για τα παραπανω λογια σου πιστευω οτι ,
μαζι με την αξιολογηση θα πετυχαιναν και τα δυο ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 03:28:49 μμ από anixia »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #819 στις: Μάιος 08, 2013, 03:29:56 μμ »
Διαφωνώ από την άποψη ότι κανένας συνάδελφος σου δεν θα σε αξιολογήσει αντικειμενικά.
Γιατί και εσύ θα τον αξιολογήσεις μετά.
Πόσο μάλλον όταν η αξιολογηση αυτή γίνει με στόχο απολύσεις, όπως τώρα.
Αν θες την άποψη μου αξιολόγηση μπορεί να γίνει μόνο με ατομα τα οποία η όποια λάθος αξιολόγηση τους θα τους επιφέρει συνέπειες.
Με λίγα λόγια αν θέλουν ας κρατήσουν τα φιλαράκια και τα κομματικά στελέχη τους (γιατί αυτό γίνεται μην γελιόμαστε) και το όποιο "μαγαζί" αν δεν τα πάει καλά ας κλείνει και όλοι να βγαίνουν στην γύρα. Και στον ιδιωτικό τομέα ας τους πάρει ο άλλος να διαλύσουν και το δικό του "μαγαζί"
Και μάλιστα καλύτερα θα έπρεπε οι λάθος αποφάσεις των αξιολογητών να συνοδεύονται με οικονομικές κυρώσεις για αυτούς.
Πόσο κύριε με ζημίωσες; τόσο; Φέρτα τώρα και όχι δικαστικώς και ποτέ (όπως πάλι γίνεται τωρα).

ΥΓ1. Για να δουλέψει η όποια αξιολόγηση πρέπει πρώτα να καταλάβουμε ΟΛΟΙ ότι το ΔΗΜΟΣΙΟ δεν παράγει χρήμα από το πουθενά που ο καθένας μπορεί να το κάνει ότι θέλει αλλά ούτε και ο Ιδιωτικός τομέας δουλεύει με νοοτροπία τα κέρδη δικά μου και η χασούρα του συνόλου. Μέχρι τότε δεν θέλω αξιολόγηση γιατί το θεωρώ υποκριτικό να μου μιλάνε κάποιοι για αξιολόγηση όταν α) δεν έχουν καταλάβει σε τι περιβάλλον θα γίνει, β) ποιος είναι ο σκοπός της και γ) ποιες θα είναι οι συνέπειες μιας λάθος αξιολόγησης (μην πω καταστροφικής). Απλά ο καθένας ως συνήθως θα πει τις προτάσεις που νομίζει αυτός ότι είναι οι καλύτερες για να την γλυτώσει...
ΥΓ2. Κούρασα, θέλω να διαβάσω και άλλους, το σταματάω εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 03:39:12 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #820 στις: Μάιος 08, 2013, 03:46:35 μμ »
Ο καθένας εδω μεσα τον πονο και τον καημό του .... ;D ;D ;D ;D ;D
Διαβάζω ενα σωρο πραγματα , και πραγματικά απορω αν αυτοι που τα γραφουν ειναι εκπαιδευτικοι ή δημοσιογραφίσκοι της κρατικης προπαγανδας .!!!!!

ΟΟΟλοι έχουμε και απο εναν τρόπο να σώσουμε την εκπαίδευση ...
ΟΟΟλοι προσπαθούμε να αποδείξουμε ποσο ευσυνείδητοι ειμαστε ...
ΟΟΟλοι λεμε πράγματα που θα ηθελε να ακούσει ό σύμβουλος , ο Περιφερειακος , ο μεσοαστός γονιός...
ΟΟΟλοι κρίνουμε με βαση τις δικές μας αναγκες. Και ο νεοδιόριστος που προσπαθει χωρις βοηθεια να ζησει με 600€ , και αυτος που εχει παράλληλα εισοδήματα και αυτος που προσπαθει να ζησει την οικογενεια του με τον μισθο του. Και ο κομμουνιστης και ο ΝΔημοκρατης και ο ΠΑΜιτης και ο ΠΑΣΟΚος. Μα ειναι ποτε δυνατον να εχουμε τις ιδιες αποψεις και αναγκες ?
Ακομα και εσυ , που εχεις εισοδηματα , σκεψου οτι οι υπολοιποι δεν εχουμε και προσπαθουμε να ζησουμε απο την δουλεια μας. Εσενα που ακολουθεις την κομματικη σου γραμμη , σκεψου οτι βάλλεται ο κλάδος και οχι το κομμα σου.
Μην ειστε αφελής.
Δεν υπάρχει αλλος τροπος παρα μονο η κατα μέτωπον σύγκρουση .
Για εναν μηνα , αφηστε στην ακρη τα κομματικά και προσωπικά κριτήρια , και ετοιμαστείτε για μάχη. Υπάρχει ενας κοινος εχθρος ...
Μετα την λήξη , θα ξαναναπτυξουμε θεωρίες για το "καλό της εκπαίδευσης".

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #821 στις: Μάιος 08, 2013, 04:08:37 μμ »
Παιδιά μη χαλιόμαστε !!Είναι τόσο κότες στην ΟΛΜΕ που όχι απεργία δεν θα κάνουν αλλά θα πουν και συγνώμη για την αναστάτωση που δημιουργήθηκε !! >:( >:(
Φιλικο προσωπο που ακουσε τον προεδρο της ολμε στο ραδιοφωνο μου ειπε οτι θα συμφωνησουν στο θεμα των αναπληρωτων αν τους υποσχεθει το υπουργειο οτι θα παρει 5000 και οχι 2000 οπως λεγεται.Αρχισαν οι εκπτωσεις.Θα γελασουμε με τη συναντηση μου φαινεται.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #822 στις: Μάιος 08, 2013, 04:11:31 μμ »
Παιδιά μη χαλιόμαστε !!Είναι τόσο κότες στην ΟΛΜΕ που όχι απεργία δεν θα κάνουν αλλά θα πουν και συγνώμη για την αναστάτωση που δημιουργήθηκε !! >:( >:(
Φιλικο προσωπο που ακουσε τον προεδρο της ολμε στο ραδιοφωνο μου ειπε οτι θα συμφωνησουν στο θεμα των αναπληρωτων αν τους υποσχεθει το υπουργειο οτι θα παρει 5000 και οχι 2000 οπως λεγεται.Αρχισαν οι εκπτωσεις.Θα γελασουμε με τη συναντηση μου φαινεται.

Αν γίνει αυτό (που καθόλου απίθανο δε μου φαίνεται) μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #823 στις: Μάιος 08, 2013, 04:25:06 μμ »
τωρα ερμηνευονται ολα:

οι αναπληρωτες που θα παρουν ειναι 5000 κρατικου προϋπολογισμου...εγω αυτη την πληροφορια εχω απο το φεβρουαριο...

ξαφνικα βγηκαν ολες οι εφημεριδες και εγραφαν 2000 το υπουργειο διερρεε για 2000-2500...

αρα ολα ειναι ενα παιχνιδι...ο αριθμος ηταν εξαρχης 5000... επιτηδες αφησαν να δημοισιευτει το 2000..

οποτε η ολμε που κυριαρχει η δακε...θα βγει και θα πει αγωνιστηκαμε και κερδισαμε 3000 θεσεις ..ο υπουργος θα πει εκανε θυσια...

ολα ειναι στημενα...να το θυμαστε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 04:42:46 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #825 στις: Μάιος 08, 2013, 04:45:02 μμ »
ΑΡΑ οτι και να κανεις τον μισθο του καθηγητη,δεν επηρεαζεις ιδιαιτερα την παραπαιδεια..
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ενας μεγαλος μισθος στον γιατρο πιθανον να εξαφανιζε το φακελακι...

φιλε president για τα παραπανω λογια σου πιστευω οτι ,
μαζι με την αξιολογηση θα πετυχαιναν και τα δυο ....
Αν εννοεις οτι με σωστη αξιολογηση γιατρων-καθηγητων σταματαει το φακελακι και η παραπαιδεια,συμφωνω..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 05:00:21 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160857
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.