*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1218 στις: Μάιος 10, 2013, 01:19:01 μμ »
Όπως είχα απο την πρώτη στιγμή προβλέψει η απεργία είναι νερό στον μύλο του Υπουργείου.Απο εκπαιδευτικό θέμα,η απεργία έγινε αντικείμενο πολιτικής διαμάχης μεταξύ κυβέρνησης και αντιπολίτευσης,δηλαδή έγινε αυτό που το Υπουργείο στόχευε.Απαράδεκτη η εκπαιδευτική κοινότητα,η οποία απο τον Νοέμβρη γνωρίζει για την αύξηση ωραρίου και περίμενε τις πανελλαδικές για να αντιδράσει.Ο αγώνας είναι δίκαιος αλλά όταν έχεις ανίκανους συνδικαλιστές και βολεμένους εκπαιδευτικούς,τι περιμένεις;ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:08 »

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1219 στις: Μάιος 10, 2013, 01:19:07 μμ »
'Στην αναθεώρηση του Συντάγματος να προβλεφθεί η απαγόρευση των απεργιών των καθηγητών στις πανελλαδικές εξετάσεις'' δήλωσε ο Άδωνις Γεωργιάδης.

Σε συνέντευξη του στο ΒΗΜΑ FM ο βουλευτής της ΝΔ αναγνώρισε πως ''αμείβονται λίγο'' οι καθηγητές.
Αμέσως μετά πρόσθεσε.
''Δεν σας κρύβω ότι στη συνταγματική αναθεώρηση που θα ανοίξει τώρα, μία από τις προτάσεις που θα καταθέσω μαζί με τους βουλευτές θα είναι η συνταγματική απαγόρευση της απεργίας στις πανελλήνιες εξετάσεις. Δεν πρέπει να γίνεται απεργία στις πανελλήνιες εξετάσεις. Είμαστε η χώρα με το παγκόσμιο ρεκόρ απεργιών. Η Ελλάδα δεν είναι χώρα που πάσχει από έλλειψη απεργιών. Από υπερβολή απεργιών πάσχει''.
Με την παρούσα κυβέρνηση είναι περιττή η συνταγματική ρύθμιση που προτείνει ο κ. Γεωργιάδης, αφού ούτως ή άλλως όποιος κλάδος εργαζομένων απεργεί πλήττοντας το κοινωνικό σύνολο, επιστρατεύεται...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1220 στις: Μάιος 10, 2013, 01:19:27 μμ »
@steven_seagal

Εδώ οι γονείς σκάνε

250*10*3 χρόνια ή 6 χρόνια + αγγλικά + β ξένη γλώσσα + η/υ και δεν αντέδρασαν τόσα χρόνια στα επιβαλλόμενα από τους καθηγητές δημοσίου ιδιαίτερα θα τους πειράξουν τα 500-600 τώρα; Μάνα γιατί με γέννησες σε αυτή τη χώρα...
Για να μην σου πω το άρμεγμα που θα φάνε από τα τέκνα τους μόλις πάρουν αυτά τα αμφιβόλου ποιότητας πτυχία...

μου αρεσει που τωρα ανακαλυψαμε την Αμερικη- τους ιδιαιτερακηδες ...τοσα χρονια που τους βλεπαμε διπλα μας κανενας δεν μιλουσε... ;)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1221 στις: Μάιος 10, 2013, 01:22:10 μμ »
Επειδή κάποιοι λένε ότι η ΟΛΜΕ αποφασίζει για εμάς, να τους ενημερώσω ότι αυτό που θα κάνουν είναι πρόταση προς εμάς και εμείς στις ΕΛΜΕ που θα πάμε να συζητήσουμε θα αποφασίσουμε αν συμφωνούμε με την πρόταση αυτή ή κάποια άλλη.

Δηλαδή τα περί καταδικασμένου αγώνα και άλλα φαιδρά που διαβάζω εδώ είναι χειρότερα από αυτό που κάνει η ΟΛΜΕ. Αυτή τουλάχιστον προτείνει σε αντίθεση με ορισμένους άλλους εδώ που μας λένε ότι δεν έχουμε δικαίωμα να ομιλούμε και ότι καλά μας κάνουν, ότι δεν έχουμε ελπίδα, ότι ότι ότι.....

Όσοι θέλουν απεργία από Σεπτέμβρη (φετινό ή του χρόνου ή κάποιο) ας πάνε να την καταθέσουν πρόταση με επιχειρήματα αν έχουν τα κότσια και να δεχτούν και την κριτική που τους αρμόζει ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ.

Ο Kos όσο και αν έχει το infinity στο όνομα του δεν μπορεί να περιμένει μέχρι το Σεπτέμβρη που απλά θα γίνει το μνημόσυνο του. Ελπίζει ότι θα αναστηθεί πριν τις 40ημέρες.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ με τι μούτρα θα μιλάτε στο μέλλον όταν θα σας πουν ότι θα μπουν άλλες +2 ώρες ή όταν θα δώσουν και άλλες Β αναθέσεις και ξαφνικά βρεθείτε με λιγότερες ώρες από όσες νομίζατε. Τότε κάποιος σαν εμένα θα σας λέει το δικό σας επιχείρημα δηλαδή τι κάνατε τον Μάιο του 13....(όχι εγώ δεν θα το πω, αλλά θα το ακούσετε)

Προσωπικά εμένα δεν με θίγει το τωρινό σχέδιο της κυβέρνησης, με θίγει απίστευτα η λιποψυχία και η ανικανότητα να αντιληφθούν οι συνάδελφοι ότι έχουμε πόλεμο όπου δεν παίρνουν αιχμαλώτους.

Αλλά από την άλλη εμένα πάντα μου άρεσε ο Λεωνίδας και η στάση των 300 Σπαρτιατών (+700 Θεσπιείς) όποτε δεν είμαι και το καλύτερο δείγμα Έλληνα εκπαιδευτικού....

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:24:23 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:08 »

Αποσυνδεδεμένος pe19.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1222 στις: Μάιος 10, 2013, 01:22:33 μμ »

Εγώ όταν έδινα Πανελλήνιες τις τελευταίες 2 εβδομάδες διαβαζα μόνος μου για επανάληψη και πέρασα στην 1η Σχολή του Μηχανογραφικού. Επιλογή του καθενός είναι να κάνει έξτρα ιδιαίτερα. Αν είσαι έτοιμος τώρα για Πανελλήνιες σε μια εβδομάδα είσαι πιο έτοιμος και σε ένα μήνα ακόμη καλύτερα προετοιμασμένος.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1223 στις: Μάιος 10, 2013, 01:24:15 μμ »
Δεν έχει όρια το μένος ορισμένων δημοσιογράφων κατά των εκπαιδευτικών. Στη σημερινή εκπομπή του ραδιοφωνικού σταθμού ΒΗΜΑ FM (11π.μ.-12) ο δημοσιογράφος Γ. Παπαχρήστος είπε ότι οι καθηγητές διαμαρτύρονται για αύξηση του ωραρίου τους από τις 6 ώρες την εβδομάδα (!!!) στις 8 ...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1224 στις: Μάιος 10, 2013, 01:26:16 μμ »
Κίνα και Eurogroup μονοπωλούν τις καθημερινές συσκέψεις στο Μαξίμου υπό τον Αντώνη Σαμαρά, αν και από προχθές στην ατζέντα προστέθηκε και η απειλή της ΟΛΜΕ για απεργία στη διάρκεια των εξετάσεων.

Επ΄αυτού, κυβερνητικές πηγές διαβεβαιώνουν με κατηγορηματικό τρόπο ότι «οι εξετάσεις θα γίνουν κανονικά», ποντάροντας στην υποχώρηση των ίδιων των καθηγητών. Υποστηρίζουν δηλαδή πως ακόμη κι αν η ΟΛΜΕ αποφασίσει σήμερα απεργία, οι τοπικές ΕΛΜΕ θα διαφοροποιηθούν από την «κεντρική» απόφαση – επικαλούνται μάλιστα σχετικά μηνύματα που έχουν φτάσει στο υπουργείο Παιδείας από διάφορες περιοχές της χώρας.

Στην αντίθετη περίπτωση, αλλά και στις περιοχές που οι ΕΛΜΕ συνταχθούν με την απόφαση για απεργία, η κυβέρνηση θα προχωρήσει σε επιστράτευση των απεργών καθηγητών.

Κατά τις ίδιες πηγές, «οι ακραίοι της ΟΛΜΕ επιζητούν την επιστράτευση ώστε να μη φανεί ότι οι ίδιοι υποχωρούν» - επικαλούνται άλλωστε τον ίδιο την πρόεδρο της Ομοσπονδίας που παραδέχθηκε δημοσίως πως με την επιστράτευση οι καθηγητές θα επιστρέψουν στα σχολεία «με ψηλά το κεφάλι»...


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1225 στις: Μάιος 10, 2013, 01:29:16 μμ »
όταν λέμε δεν παίρνουν αιχμάλωτους το εννοώ
δείτε αυτό, το 75 έγινε 60 ???????????????????

Άρθρο 2
Χαρακτηρισμός υπεράριθμων
και κατάταξη σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων
1. Οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν συμπληρώσει δώδεκα χρόνια προϋπηρεσίας και πλεονάζουν εξολοκλήρου στην περιοχή μετάθεσης που υπηρετούν και δεν συμπληρώνουν το 60%, τουλάχιστον, του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου σε σχολική μονάδα ή σε ομάδα σχολικών μονάδων της ίδιας ή διαφορετικής βαθμίδας με μαθήματα της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης, της πρώτης και δεύτερης ειδικότητας, χαρακτηρίζονται, με απόφαση του οικείου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης ύστερα από εισήγηση των οικείων περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων, εξολοκλήρου υπεράριθμοι (εφεξής και ολικά υπεράριθμοι) στην οικεία περιοχή μετάθεσης.

ΠΗΓΗ
09 Μάϊ. 2013, 22:58 Το ΤΕΛΙΚΟ Π.Δ. με όλες τις διορθώσεις για τις Υποχρεωτικές Μεταθέσεις των εκπαιδευτικών
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr



Εξαιρούνται λοιπόν

1) όσοι έχουν προϋπηρεσία 12+
2) τα στελέχη εκπαίδευσης για τη διάρκεια θητείας τους
3) όσοι αναφέρονται στο παρακάτω άρθρο του ΠΔ 50/1996

Άρθρο 13
Ειδικές κατηγορίες μετάθεσης

1. Κατά τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών λειτουργών μετατίθενται ή τοποθετούνται, κατά προτεραιότητα, συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους.
α) Οι εκπαιδευτικοί που έχουν παιδιά τα οποία χρειάζονται ειδική θεραπευτική αγωγή ή εκπαίδευση και είναι τυφλά, κωφά ή βαρύκοα, αυτιστικά, σπαστικά ή πάσχουν από μεσογειακή αναιμία,, που χρήζει μεταγγίσεων αίματος, λευχαιμία, αιμορροφιλία, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης, AIDS, σύνδρομο DOWN και σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής, καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο και νόσο του Grohn. Για την απόδειξη των λόγων αυτών απαιτείται βεβαίωση Β/θμιας Υγειονομικής Επιτροπής στην οποία θα εκτίθεται και το ιστορικό της ασθένειας.
β) Οι εκπαιδευτικοί που έχουν τέσσερα ή περισσότερα άγαμα παιδιά, τα οποία δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους. Στο σύνολο των παιδιών υπολογίζονται και όσα φοιτούν σε ανώτατες ή ανώτερες δημόσιες σχολές του εσωτερικού ή ισότιμες του εξωτερικού, εφόσον αυτά δεν έχουν υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας τους, δεν βρίσκονται στο τελευταίο εξάμηνο ή έτος σπουδών ή δεν φοιτούν για απόκτηση δεύτερου πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλου. Ως ημερομηνία συμπλήρωσης του 18ου ή 25ου έτους της ηλικίας θεωρείται η 31η Δεκεμβρίου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.
γ) Οι εκπαιδευτικοί που οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους πάσχουν από μεσογειακή αναιμία που χρήζει μεταγγίσεων αίματος, λευχαιμία, αιμορροφιλία, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης, AIDS και σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο και νόσο του Grohn. Για την απόδειξη των λόγων αυτών απαιτείται βεβαίωση Β/θμιας Υγειονομικής Επιτροπής στην οποία θα εκτίθεται και το ιστορικό της ασθένειας.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:51:00 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1226 στις: Μάιος 10, 2013, 01:41:04 μμ »
προτείνω όχι αυτόν αλλά τον άλλο Σεπτέμβρη να τα κλείσουμε επ αόριστον. Πραγματκά αξίζουμε αυτούς  που μας κυβερνούν.
Επειδή το Σεπτέμβρη θα απογειωθούμε σαν χώρα και είναι επικύνδινες οι απεργίες  καλύτερα να τις κάνουμε στα τέλη του 2014 που θα βγούμε στις αγορές και θα πετάμε απο τη χαρά μας.
Συνάδελφοι ας σοβαρευτούμε. Μας έχουν πατήσει σαν σκουλίκια. Αν δεν αντιδράσουμε θα μας λειώσουν. Αφήστε τη γρίνια για την ΟΛΜΕ τις ΕΛΜΕ και τους συνδικαλιστές. Δεν είναι τωρα η ώρα για αυτή τη συζήτηση. Προτείνω τις ημέρες της απεργίας να είμαστε έξω απο τα εξεταστικά κέντρα και να ενημερώνουμε τους υποψήφιους και τους γονείς τους για τους λόγους της απεργίας μας και όχι για καφέ στις καφετέριες.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1227 στις: Μάιος 10, 2013, 01:42:42 μμ »
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τι κακό ακριβώς πιστεύετε οτί θα προκαλέσει η αναβολή κατά ένα μήνα των πανελληνίων; Εγώ αν ήμουν μαθητής (ή και γονιός) θα πανηγύριζα γιατί θα είχα ακόμη ένα μήνα προετοιμασίας. Άλλωστε οι Πανελλήνιες θα έπρεπε να αρχίζουν ένα μήνα αργότερα και να υπάρχει διδασκαλία μέχρι τότε. Οι μόνοι που έχουν λόγο να αντιδρούν είναι οι μαθητές που αδιαφορούν για το σχολείο και περιμένουν να αρχίσουν τα μπάνια τους ( δεν είναι και λίγοι αλλά μας ενδιαφέρουν;) και φυσικά η κυβέρνηση και οι φίλα προσκείμενοι σ'αυτήν.
Δε νομίζω ότι προκαλούμε κανένα κακό στην κοινωνία με την αναβολή των Πανελληνίων. Την άδεια μας θα θυσιάσουμε, που είναι πολύτιμη γι'αυτούς που ζουν μακριά από την οικογένειά τους, τους μισθούς και τα ενοίκια και αυτό πρέπει να το προβάλλουμε στα ΜΜΕ.
Βασικά, μια τέτοια επιλογή μάλλον δε συμφέρει εμάς τους ίδιους. Αυτό είναι το θέμα. Είμαστε ένας πολυπληθής κλάδος και το σχολείο εμπλέκει μαθητές και γονείς.  Όλα αυτά τα χρόνια η πλειοψηφία του κλάδου στάθηκε απέναντι στις διεκδικήσεις και γονιών και μαθητών. Τι κάναμε όταν έκλειναν τα σχολεία ή όταν δεν υπήρχαν βιβλία στα σχολεία; Δε βρίζαμε τους μαθητές που έκαναν κατάληψη για τα βιβλία; Δεν προσπαθούσαμε να τους αποτρέψουμε; Η απεργία στις πανελλαδικές πρέπει να είναι η κορύφωση ενός αγώνα που έχει ξεκινήσει από πριν. Κάνουμε στρατηγικά λάθη αυτή τη στιγμή, γιατί προβάλουμε ένα ουσιαστικά αίτημα και αρνούμαστε συνεννόηση και με τη ΔΟΕ και με γονείς και μαθητές. Κατάλαβες; Το πρόβλημα δεν είναι, ουσιαστικά, αν οι μαθητές δώσουν λίγο αργότερα, αλλά αν μια τέτοια τακτική συμφέρει και μπορούμε να κερδίσουμε κάτι ή θα  μας οδηγήσει σε ήττα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1228 στις: Μάιος 10, 2013, 01:51:22 μμ »
Επειδή κάποιοι λένε ότι η ΟΛΜΕ αποφασίζει για εμάς, να τους ενημερώσω ότι αυτό που θα κάνουν είναι πρόταση προς εμάς και εμείς στις ΕΛΜΕ που θα πάμε να συζητήσουμε θα αποφασίσουμε αν συμφωνούμε με την πρόταση αυτή ή κάποια άλλη.

Δηλαδή τα περί καταδικασμένου αγώνα και άλλα φαιδρά που διαβάζω εδώ είναι χειρότερα από αυτό που κάνει η ΟΛΜΕ. Αυτή τουλάχιστον προτείνει σε αντίθεση με ορισμένους άλλους εδώ που μας λένε ότι δεν έχουμε δικαίωμα να ομιλούμε και ότι καλά μας κάνουν, ότι δεν έχουμε ελπίδα, ότι ότι ότι.....

Όσοι θέλουν απεργία από Σεπτέμβρη (φετινό ή του χρόνου ή κάποιο) ας πάνε να την καταθέσουν πρόταση με επιχειρήματα αν έχουν τα κότσια και να δεχτούν και την κριτική που τους αρμόζει ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ.

Ο Kos όσο και αν έχει το infinity στο όνομα του δεν μπορεί να περιμένει μέχρι το Σεπτέμβρη που απλά θα γίνει το μνημόσυνο του. Ελπίζει ότι θα αναστηθεί πριν τις 40ημέρες.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ με τι μούτρα θα μιλάτε στο μέλλον όταν θα σας πουν ότι θα μπουν άλλες +2 ώρες ή όταν θα δώσουν και άλλες Β αναθέσεις και ξαφνικά βρεθείτε με λιγότερες ώρες από όσες νομίζατε. Τότε κάποιος σαν εμένα θα σας λέει το δικό σας επιχείρημα δηλαδή τι κάνατε τον Μάιο του 13....(όχι εγώ δεν θα το πω, αλλά θα το ακούσετε)

Προσωπικά εμένα δεν με θίγει το τωρινό σχέδιο της κυβέρνησης, με θίγει απίστευτα η λιποψυχία και η ανικανότητα να αντιληφθούν οι συνάδελφοι ότι έχουμε πόλεμο όπου δεν παίρνουν αιχμαλώτους.

Αλλά από την άλλη εμένα πάντα μου άρεσε ο Λεωνίδας και η στάση των 300 Σπαρτιατών (+700 Θεσπιείς) όποτε δεν είμαι και το καλύτερο δείγμα Έλληνα εκπαιδευτικού....
Μπράβο, συνάδελφε! Είναι καιρός να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Να πάμε μαζικά στις συνελεύσεις, να ακούσουμε να μιλήσουμε, να αποφασίσουμε και να στηρίξουμε με τη στάση μας τις αποφάσεις της πλειοψηφίας. Η ΟΛΜΕ προτείνει, αλλά δεν μπορεί να αποφασίσει η ίδια για απεργία. Εμείς θα αποφασίσουμε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1229 στις: Μάιος 10, 2013, 01:51:32 μμ »
προτείνω όχι αυτόν αλλά τον άλλο Σεπτέμβρη να τα κλείσουμε επ αόριστον. Πραγματκά αξίζουμε αυτούς  που μας κυβερνούν.
Επειδή το Σεπτέμβρη θα απογειωθούμε σαν χώρα και είναι επικύνδινες οι απεργίες  καλύτερα να τις κάνουμε στα τέλη του 2014 που θα βγούμε στις αγορές και θα πετάμε απο τη χαρά μας.
Συνάδελφοι ας σοβαρευτούμε. Μας έχουν πατήσει σαν σκουλίκια. Αν δεν αντιδράσουμε θα μας λειώσουν. Αφήστε τη γρίνια για την ΟΛΜΕ τις ΕΛΜΕ και τους συνδικαλιστές. Δεν είναι τωρα η ώρα για αυτή τη συζήτηση. Προτείνω τις ημέρες της απεργίας να είμαστε έξω απο τα εξεταστικά κέντρα και να ενημερώνουμε τους υποψήφιους και τους γονείς τους για τους λόγους της απεργίας μας και όχι για καφέ στις καφετέριες.
Πολύ σωστή αυτή η πρόταση!Κι ο καφές τζάμπα κέρασμα απο μαθητές και γονείς:θα μας τον πετάνε στα μούτρα!Μήπως να σοβαρευτούμε;Θα το ξαναπώ,την αύξηση ωραρίου την ξέραμε απο τον Νοέμβρη και δεν κάναμε τίποτα γιατί στηριχτήκαμε στους συνδικάλες πως θα τα καταφέρουν και θα το αποτρέψουν.Τώρα που οι συνδικάλες απέτυχαν παταγωδώς,μας βάζουν να βγάλουμε εμείς το φίδι απο την τρύπα!Αλήθεια,πόσοι συνάδελφοι δεν μου επιτέθηκαν όταν έλεγα για 2000 αναπληρωτές με αύξηση ωραρίου;Ακόμα και πρόσφατα με κατηγορούσαν για "λαγό" του Υπουργείου και τώρα οι ίδιοι συνάδελφοι φωνάζουν για απεργία πέφτοντας στην μπλόφα του Υπουργείου.Όποιος έχει δικαιώματα που θίγονται δεν κάνει συνέλευση,πάει στο δικαστήριο και απαιτεί το δίκιο του!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1230 στις: Μάιος 10, 2013, 01:51:57 μμ »
Όλα αυτά τα χρόνια η πλειοψηφία του κλάδου στάθηκε απέναντι στις διεκδικήσεις και γονιών και μαθητών. Τι κάναμε όταν έκλειναν τα σχολεία ή όταν δεν υπήρχαν βιβλία στα σχολεία; Δε βρίζαμε τους μαθητές που έκαναν κατάληψη για τα βιβλία; Δεν προσπαθούσαμε να τους αποτρέψουμε;

Ε, όχι, αυτό δεν το δέχομαι. Πότε έγινε αυτό και σε πόσα σχολεία;
Γιατί στο δικό μου κάποιοι γονείς προσπαθούσαν να ανοίξουν την πόρτα και κατηγορούσαν (πάλι) εμάς.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1231 στις: Μάιος 10, 2013, 01:57:29 μμ »
Όλα αυτά τα χρόνια η πλειοψηφία του κλάδου στάθηκε απέναντι στις διεκδικήσεις και γονιών και μαθητών. Τι κάναμε όταν έκλειναν τα σχολεία ή όταν δεν υπήρχαν βιβλία στα σχολεία; Δε βρίζαμε τους μαθητές που έκαναν κατάληψη για τα βιβλία; Δεν προσπαθούσαμε να τους αποτρέψουμε;

Ε, όχι, αυτό δεν το δέχομαι. Πότε έγινε αυτό και σε πόσα σχολεία;
Γιατί στο δικό μου κάποιοι γονείς προσπαθούσαν να ανοίξουν την πόρτα και κατηγορούσαν (πάλι) εμάς.
Συνάδελφε, μπράβο αν στο σχολείο σας ήσασταν με τους μαθητές, αλλά μάθε τι γινόταν και τι γίνεται γύρω σου, στα υπόλοιπα σχολεία. Από αδιαφορία (ναι, σιγά τους πήρε ο πόνος για τα βιβλία) μέχρι και  αντιπαράθεση από ορισμένους. Αυτή ήταν η στάση και αρκετών γονιών, δεν αντιλέγω. Εγώ λέω τι γινόταν εκεί που οι γονείς ξεσηκώνονταν. Πάλι τα ίδια από τον κλάδο. Ασχολούμαι πολύ με το γονεϊκό κίνημα, γιατί είμαι μητέρα και μη σου πω τι έχω βιώσει όλο αυτό το διάστημα, καθώς και πάρα πολλοί γονείς που προσπαθούν να αγωνιστούν για τα παιδιά τους. Η πλειοψηφία του κλάδου μας στάθηκε απέναντι ή με αδιαφορία  στα συνολικά προβλήματα του σχολείου.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160855
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.