*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278601 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe19.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1232 στις: Μάιος 10, 2013, 02:01:19 μμ »
Κλασικό διαίρει και βασίλευε. Ο παλιός βολεμένος, στον τόπο του, με οργανική, με 1000+ ευρώ και πιθανόν κύκλο με ιδιαίτερα και ο νεός με 700-900 σε περιοδεύοντα θίασο ανά την Ελλάδα, έτοιμος για απόλυση αν μιλάει για τα κακώς κείμενα και δεν είναι αρεστός στην κομματική εξουσία ή αναπληρωτής = απολυμένος. Και πολλοί εδώ μέσα δε θέλουν να αντιδράσουμε γιατί ίσως δε μας θεωρούν "συναδέλφους".

Το αντίστοιχο είναι συντάξεις των 1000+ ευρώ και ανεργία των νέων του 30-50% ή μισθοί των 350  ευρώ ή εξωτερικό.
Σημασία έχει μόνο να κρατηθούν στην εξουσία με κάθε τρόπο. Αν μπορούσαν να διώξουν όλους τους νέους στο εξωτερικό και να κρατήσουν στη ζωή όλους τους μεγαλύτερους σε ηλικία ώστε για πάντα να τους εκλέγουν θα το έκαναν.

Τουλάχιστον στο στρατό στο θεσμό των υποχρεωτικών μεταθέσεων συμμετέχουν όλοι.

Εγώ προσωπικά προσπαθώ να ξεσηκώσω όλη την κοινωνία, όλους όσους γνωρίζω, μαθητές, γονείς, συναδέλφους, ηλικιωμένους, νέους και εργαζομένους στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Βέβαια έγω τα λέω, εγώ τα ακούω. Δεν είμαι πολιτικός, συνδικαλιστής ή δημοσιογράφος, απλά νοιάζομαι για τη χώρα μου και δε θέλω να την εγκαταλείψω για το εξωτερικό αν και τελικά φοβάμαι πως θα είναι η μοναδική μου επιλογή όπως και για όλους σχεδόν τους φίλους μου.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να αντιδράσουμε ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:42 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1233 στις: Μάιος 10, 2013, 02:03:45 μμ »
Η πλειοψηφία του κλάδου μας στάθηκε απέναντι ή με αδιαφορία  στα συνολικά προβλήματα του σχολείου.
Μην κάνω σαν τον άλλον (...) και γΡΑφω συνέχεια τα ίδια, αλλά όχι, είσαι υπερβολική.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1234 στις: Μάιος 10, 2013, 02:04:21 μμ »
@zademan

Συμφωνώ αλλά σε έχουν πουλήσει ήδη. Από εδώ και στο εξής έχεις δύο επιλογές...
Ή πας έξω και στέλνεις εμβάσματα ή πας έξω και κόβεις τους δεσμούς σου με την χώρα. Απλά δεν ξέρω να σου πω το πότε.
Εγώ όποτε φύγω θα κάνω το 2ο. Παρτάκηδες αυτοί παρτάκιας και εγώ. Και μιλάω και για τους ίδιους μου τους γονείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 02:08:31 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1235 στις: Μάιος 10, 2013, 02:05:30 μμ »

Επειδή το Σεπτέμβρη θα απογειωθούμε σαν χώρα και είναι επικύνδινες οι απεργίες  καλύτερα να τις κάνουμε στα τέλη του 2014 που θα βγούμε στις αγορές και θα πετάμε απο τη χαρά μας.
Συνάδελφοι ας σοβαρευτούμε. Μας έχουν πατήσει σαν σκουλίκια. Αν δεν αντιδράσουμε θα μας λειώσουν. Αφήστε τη γρίνια για την ΟΛΜΕ τις ΕΛΜΕ και τους συνδικαλιστές. Δεν είναι τωρα η ώρα για αυτή τη συζήτηση. Προτείνω τις ημέρες της απεργίας να είμαστε έξω απο τα εξεταστικά κέντρα και να ενημερώνουμε τους υποψήφιους και τους γονείς τους για τους λόγους της απεργίας μας και όχι για καφέ στις καφετέριες.
[/quote]Πολύ σωστή αυτή η πρόταση!Κι ο καφές τζάμπα κέρασμα απο μαθητές και γονείς:θα μας τον πετάνε στα μούτρα!Μήπως να σοβαρευτούμε;Θα το ξαναπώ,την αύξηση ωραρίου την ξέραμε απο τον Νοέμβρη και δεν κάναμε τίποτα γιατί στηριχτήκαμε στους συνδικάλες πως θα τα καταφέρουν και θα το αποτρέψουν.Τώρα που οι συνδικάλες απέτυχαν παταγωδώς,μας βάζουν να βγάλουμε εμείς το φίδι απο την τρύπα!Αλήθεια,πόσοι συνάδελφοι δεν μου επιτέθηκαν όταν έλεγα για 2000 αναπληρωτές με αύξηση ωραρίου;Ακόμα και πρόσφατα με κατηγορούσαν για "λαγό" του Υπουργείου και τώρα οι ίδιοι συνάδελφοι φωνάζουν για απεργία πέφτοντας στην μπλόφα του Υπουργείου.Όποιος έχει δικαιώματα που θίγονται δεν κάνει συνέλευση,πάει στο δικαστήριο και απαιτεί το δίκιο του!!!
[/quote]
Ο καφές είναι ακριβός - πάνω απο ευρώ. Άλλωστε το 27% των γονιών είναι άνεργοι πού πολυτέλεια για καφέ στα μούτρα του καθηγητή. Όσο για κανένα νεράκι ευπρόσδεκτο. Θα κάνει ζέστη πάνω απο 30ο Κάτσε στον καναπέ σου και περίμενε να σε σώσουν οι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:42 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1236 στις: Μάιος 10, 2013, 02:13:40 μμ »
Η πλειοψηφία του κλάδου μας στάθηκε απέναντι ή με αδιαφορία  στα συνολικά προβλήματα του σχολείου.
Μην κάνω σαν τον άλλον (...) και γΡΑφω συνέχεια τα ίδια, αλλά όχι, είσαι υπερβολική.
Το εύχομαι, ειλικρινά σου μιλάω, να έχω άδικο. Επειδή, όμως, έχω την ατυχία να αλλάζω συνεχώς σχολεία και επειδή δραστηριοποιούμαι με τους γονείς σε μια πολύ μεγάλη περιοχή της Αττικής να σου πω ότι ως γονείς αυτά που σου περιγράφω αντιμετωπίζουμε. Όταν στα σχολεία υπάρχουν σύλλογοι που διεκδικούν, σχεδόν πάντα, διευθυντές και υποδιευθυντές είναι απέναντι και οι συνάδελφοι αδιάφοροι.

Πέρα όμως από το αν έχω δίκιο εγώ ή εσύ η ουσία είναι ότι όσοι διαφοροποιούμαστε πρέπει να το δείχνουμε μέσα στα σχολεία και όχι να παραμένουμε σιωπηλοί.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1237 στις: Μάιος 10, 2013, 02:13:58 μμ »
@dsouras

επαναλαμβάνω για να αγωνιστείς πρέπει όπως είναι στημένο το παιχνίδι στην Ελλάδα να σε καλύπτουν οι συνδικαλιστές.
Το ότι το 75% έγινε χτες 60% και όχι οι ανω των 12 δεν σου λέει τίποτα;
Ετσι απλά το σκέφτηκε ο Υπουργός; Δεν είναι δηλαδή συννενόηση με την ΟΛΜΕ;
Να σου πω και το άλλο το καλό;
2ες αναθέσεις...ακόμα και αυτοί που τώρα πιστεύουν ότι δεν θα κουνηθούν γιατί είναι υπεράριθμοι παντού θα καταλάβουν τι έχει να γίνει. Και θα μου το θυμηθείς ότι θα τρέχουν σε πολιτικά γραφεία για να πάρουν απόσπαση σε Δ/νσεις.
Μπεεεεεε.
Οσο για τους αναπληρωτές γιατί αρκετοί δεν καταλαβαίνετε κάτι; Δεν σας πούλησαν οι άλλες ειδικότητες αλλά οι βολεμένοι της ειδικότητας σας γιατί η πίτα των ιδιαίτερων άρχισε να μικραίνει και παίρνατε μερίδιο...Επιτέλους καταλάβετε ότι αυτοί που σας φουσκώνουν τα μυαλά για την ειδικότητα σας εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα...ποια; τα δικά τους...απλά εσάς σας έβαζαν να φωνάζετε...οι νέοι αντιδράτε και φωνάζετε, οι παλιοί δρουν πιο έξυπνα σας κάνουν πλύση εγκεφάλου...και πάνε και διαπραγματεύονται για την πάρτη τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 02:20:21 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1238 στις: Μάιος 10, 2013, 02:17:18 μμ »
καλέ τι τα ταίζουν αυτά τα παπαγαλάκια και κελαηδάνε τόσο όμορφα;
σίγουρα πρέπει ναχουν πολύ μίσος για τους καθηγητές.
θα μου πεις άμα ήταν καλοί μαθητές δημοσιογράφοι θα γίνοταν;
τους εύχομαι καλή ανεργία και καλά πούπουλα.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1239 στις: Μάιος 10, 2013, 02:18:32 μμ »

Επειδή το Σεπτέμβρη θα απογειωθούμε σαν χώρα και είναι επικύνδινες οι απεργίες  καλύτερα να τις κάνουμε στα τέλη του 2014 που θα βγούμε στις αγορές και θα πετάμε απο τη χαρά μας.
Συνάδελφοι ας σοβαρευτούμε. Μας έχουν πατήσει σαν σκουλίκια. Αν δεν αντιδράσουμε θα μας λειώσουν. Αφήστε τη γρίνια για την ΟΛΜΕ τις ΕΛΜΕ και τους συνδικαλιστές. Δεν είναι τωρα η ώρα για αυτή τη συζήτηση. Προτείνω τις ημέρες της απεργίας να είμαστε έξω απο τα εξεταστικά κέντρα και να ενημερώνουμε τους υποψήφιους και τους γονείς τους για τους λόγους της απεργίας μας και όχι για καφέ στις καφετέριες.
Πολύ σωστή αυτή η πρόταση!Κι ο καφές τζάμπα κέρασμα απο μαθητές και γονείς:θα μας τον πετάνε στα μούτρα!Μήπως να σοβαρευτούμε;Θα το ξαναπώ,την αύξηση ωραρίου την ξέραμε απο τον Νοέμβρη και δεν κάναμε τίποτα γιατί στηριχτήκαμε στους συνδικάλες πως θα τα καταφέρουν και θα το αποτρέψουν.Τώρα που οι συνδικάλες απέτυχαν παταγωδώς,μας βάζουν να βγάλουμε εμείς το φίδι απο την τρύπα!Αλήθεια,πόσοι συνάδελφοι δεν μου επιτέθηκαν όταν έλεγα για 2000 αναπληρωτές με αύξηση ωραρίου;Ακόμα και πρόσφατα με κατηγορούσαν για "λαγό" του Υπουργείου και τώρα οι ίδιοι συνάδελφοι φωνάζουν για απεργία πέφτοντας στην μπλόφα του Υπουργείου.Όποιος έχει δικαιώματα που θίγονται δεν κάνει συνέλευση,πάει στο δικαστήριο και απαιτεί το δίκιο του!!!
[/quote]
Ο καφές είναι ακριβός - πάνω απο ευρώ. Άλλωστε το 27% των γονιών είναι άνεργοι πού πολυτέλεια για καφέ στα μούτρα του καθηγητή. Όσο για κανένα νεράκι ευπρόσδεκτο. Θα κάνει ζέστη πάνω απο 30ο Κάτσε στον καναπέ σου και περίμενε να σε σώσουν οι άλλοι.
[/quote]Συνάδελφε,προσωπικά κηνυγώ την Αννούλα και την παρέα της τρία χρόνια τώρα.Δεν θέλω κανένα να με σώσει,έχω δυνάμεις και θα σωθώ απο μόνος μου.Το πρόβλημα είναι πως εσείς αργήσατε πολύ να ξυπνήσετε.Τρία χρόνια μνημονιακής πολιτικής τι κάνατε συνάδελφε;Σας κοίμισαν με τα αναπληρωτηλίκια και τώρα που σας τα κόβουν ανακλύψατε πως πρέπει να αγωνιστείτε.Το πρόβλημα με τους αναπληρωτές είναι πως μπήκαν στον αγώνα μετά την λήξη του!!!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1240 στις: Μάιος 10, 2013, 02:24:35 μμ »
@steven_seagal

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%84%CF%85%CF%80%CE%AF%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82

Συνεχίζεις να μου λες ότι τα ΜΜΕ τα έβαλαν μαζί μας γιατι έχουν αγανακτήσει για την παιδεία; Για τους απλήρωτους δημοσιογράφους που τρέχουν να κάνουν απλά την εργασία τους στο δρόμο ενώ αυτοί αρθρογραφούν από το σπίτι τους με τα λεφτά εξασφαλισμένα από πολιτικούς και επιχειρηματίες έχεις να πεις κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 02:28:08 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1241 στις: Μάιος 10, 2013, 02:44:57 μμ »
φιλε μου απληρωτη ειναι η μιση ελλαδα σημερα...μεχρι και 2-3  χρονια οφειλονται μισθοι σε επιχειρησεις ...σε οποιον χρωσταει γινεται στερηση πολιτικων δικαιωματων και αφαιρεση εκφρασης γνωμης ; οκ δεκτο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 03:26:27 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1242 στις: Μάιος 10, 2013, 02:50:40 μμ »
Στην Ισπανία, η κυβέρνηση Ραχόι παίρνει προσωρινά πίσω το νομοσχέδιο για τις περικοπές στην παιδεία ύστερα από τις χθεσινές εντυπωσιακές διαδηλώσεις. Το νομοσχέδιο επρόκειτο να περάσει σήμερα από το υπουργικό συμβούλιο, αλλά, μετά τις έντονες αντιδράσεις εκπαιδευτικών και γονέων, αναγκάστηκαν να το πάρουν πίσω. «Η κυβέρνηση αναβάλλει την έγκριση του νομοσχεδίου για να αποφύγει νέα κοινωνική σύγκρουση», γράφει η αριστερή εφημερίδα El Diario προσθέτοντας ότι «σύμφωνα με πηγές του κυβερνόντος Λαϊκού Κόμματος, πίσω από αυτή την απόφαση κρύβεται η έλλειψη κοινωνικής συναίνεσης».
Χθες, τουλάχιστον 120.000 εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς διαδήλωσαν στη Μαδρίτη και όαλλοι 100.000 στη Βαρκελώνη κατά του νομοσχεδίου «Βερτ» (από το όνομα του υπουργού παιδείας), το οποίο προβλέπει, μεταξύ άλλων, περιστολή των δαπανών για την παιδεία, συγχώνευση σχολικών μονάδων, μείωση του εκπαιδευτικού προσωπικού, αύξηση των ωρών διδασκαλίας για τους εναπομείναντες εκπαιδευτικούς, καθώς και αύξηση του αριθμού των μαθητών ανά τάξη.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1243 στις: Μάιος 10, 2013, 02:53:42 μμ »
Σήμερα έμαθα ότι σε περίπτωση επίταξης, για ένα χρόνο μετά δεν μπορείς να συμμετέχεις σε απεργία. Αληθεύει;

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1244 στις: Μάιος 10, 2013, 02:55:16 μμ »
και αν αληθεύει, ισχύει για όλο τον κλάδο; ή για όσους τους πάει το χαρτί; ή για όσους παραλάβουν το χαρτί;

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1245 στις: Μάιος 10, 2013, 02:55:51 μμ »
@steven_seagal

.σε οποιον χρωσταει γινεται στερηση πολιτικων δικαιωματων και αφαιρεση εκφρασης γνωμης ;

Τι εννοείς με αυτό; δεν κατάλαβα.
Αυτό που λέω είναι το εξής κάποιοι χρωστάνε πολλά ή έχουν κάνει πολλά...αυτοί επειδή δεν έχουν μάθει να ζούνε με τα λίγα ή και τα καθόλου εξαγοράζονται...
Τι δεν καταλαβαίνεις; Σου έχουν μιλήσει για άρθρα, πλάνα και δηλώσεις που κόβονται; Για δημοσιογράφους που διώκονται; Για βουλευτές που αλλάζουν ιδεολογίες (αν είχαν ποτέ) και κόμματα;

@infinity_kos

Μην συγκρίνεις Ισπανία με Ελλάδα. Στην Ισπανία την πληρώνουν όλοι εδώ οι ίδιοι και οι ίδιοι. Επίσης η ΙΣΠΑΝΙΑ έχει SIEMENS; Υπουργό Οικονομικών - πρώην χρεοκοπημένης τράπεζας - τραπεζίτη έχουν και εκεί πάντως...

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=436012

Μαζί με την καρέτα-καρέτα σώστε και τις τράπεζες ασυνείδητοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 03:01:19 μμ από ICT »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160841
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 839
Σύνολο: 843

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.