*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278616 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kerksanto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1666 στις: Μάιος 12, 2013, 11:17:15 πμ »
από πού να ξεκινήσω;με τη σειρά που μαύρισα τα γραφόμενά σου:
αν μετά από 118 σελίδες ΔΕΝ κατάφερες να καταλάβεις ότι φωνάζουμε διότι θα απολυθούμε 14.000 άνθρωποι εν μια νυκτί,με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις οικογένειές μας,ήτοι 14.000 επί 4 ισούται 56.000 άνθρωποι,λυπάμαι γενικότερα.
Συνάδελφοι ΔΕΝ είμαστε διότι δε δουλεύουμε στον ίδιο χώρο,εμείς στο δημόσιο σχολείο,εσύ έξω και αφ΄υψηλού.
Αδιόριστη ΔΕΝ είσαι,δεν είπες ότι έγραψες στον ασεπ αλλά μετά από επιτυχία και αναμονή ως αναπληρώτρια σε πετάνε έξω,ούτε κάτι αντίστοιχο.
Ευαίσθητη κοινωνική ομάδα ΔΕΝ είναι οι υποψήφιοι εξετάσεων αλλά οι άνεργοι,οι αναξιοπαθούντες κτλ.Πρόσεξέ το λίγο,είναι θέμα απλών ελληνικών κι αφού λογαριάζεσαι για εκπαιδευτικός θα έπρεπε να τα γνωρίζεις καλύτερα.
Ο άνθρωπος όντως είναι ελεύθερος ως εκεί που φτάνει να καταπατά τα διακιώματα του άλλου,επομένως η κυβέρνηση δεν μπορεί να δρα αυταρχικά,όταν καταπατά θεμελιώδη διακαιώματα,συνταγματικά κατοχυρωμένα,όπως της εργασίας,της απεργίας κτλ.Από το 17ο αιώνα,οι πολιτικοί φιλόσοφοι που στήριξαν την αστική,φιλελεύθερη δημοκρατια το έχουν γράψει αυτό,διάβασε και θα μάθεις.
Αν πιστεύεις ότι στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει αξιοκρατία,ΠΟΥ ΖΕΙΣ:::::Σε άλλη χώρα,εποχή,τι να πω;;;;;;;
Το χειμώνα απεργήσαμε,το έμαθες;Το πρόβαλαν τα κανάλια;Σε ενδιέφερε να το μάθεις;Ρώτησες αν πέτυχε η απεργία;Γιατί απέτυχε ξέρεις;Μπά,άσε καλύτερα,δε βολεύει το σκεπτικό σου.
Αν άλλαζε έδρα το εργοστάσιο που δουλεύαμε λες!Φαίνεται το νεαρό και ανώριμο της ηλικίας σου.Ξέρεις πόσες εταιρίες και εργοστάσια μετανάστευσαν τα τελευταία χρόνια από τις επιλογές των κυβερνήσεών μας;Θέλεις να γενικευτεί και στο δημόσιο αυτή η πρακτική;Επειδή ψόφησε η κατσίκα μου  δηλαδή να ψηφήσει και του γείτονα.Μπράβο για τον πλούσιο ψυχικό σου κόσμο.
Καταρχάς δεν ειρωνεύτηκα κανέναν και απαιτώ το ίδιο από τους συνομιλητές μου....
Αν διαβάσεις δίπλα από τα μαύρα σου εξηγώ ακριβώς τη σκέψη μου... Μην μένεις λοιπόν σε αυτά που θες να δεις... Διάβασε τα όλα σωστά... Διάβασε και το άλλο μου μνμ και θα καταλάβεις.... Επίσης αντι να με ειρωνευτείς πες μου για τους αγώνες που έγιναν το χειμώνα και τα αποτελέσματα τους που δεν τα έμαθα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 11:24:56 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1667 στις: Μάιος 12, 2013, 11:24:09 πμ »
1.Παρατηρώ διαβάζοντας εδω πως αν καποιος εχει αλλη γνωμη (εν προκειμενω) κατα της απεργιας, του μιλαμε με απαξίωση και προσπαθουμε να τον βγαλουμε λαθος!

2.Ψηφίστηκε ο προϋπολογισμός, ψηφίστηκε το μνημόνιο, ψηφίστηκε το πολυνομοσχέδιο και τώρα θυμήθηκαν την επανάσταση και το αντάρτικο. Με την εννοια αυτή "δικτατορικό" ειναι και το αντιστροφο. Ξέρω, ξερω,...ο αγωνας κλπ κλπ Απ την άλλη η πολιτεια καράβι που βουλιάζει....και,

3.Ουκ αν λάβεις παρά του μή έχοντος όσο κι αν κτυπάς τον αποτέτοιο σου... (όπως και ΔΕΝ εκανες απεργια ολα αυτα τα χρονια για να μη χασεις περισσοτερα. θελεις τον εκβιασμο, την ησσονο προσπαθεια για να εχεις αποτελεσμα....βούρτσες...

 *** (απλες σκέψεις, ίσως εντελώς λάθος, ισως με αλήθειες)
Ο αγώνας για επ-ανά-σταση θελει οργανωση, θελει ανθρωπους να ηγηθουν και θελει συσωμη την πολιτεια ολους τους εγραζομενους και μη, δεν ειναι αρπα κόλλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 11:29:20 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1668 στις: Μάιος 12, 2013, 11:34:16 πμ »
Τουλάχιστον MARKO εμείς θυμηθήκαμε και κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε...Όλοι οι άλλοι κοιμούνται ακόμα, σσσσσσσσσ μην τους ξυπνήσουμε.......
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1669 στις: Μάιος 12, 2013, 11:34:35 πμ »
@kerksanto,σοβαρά μιλάς;εγώ ειρωνεύομαι τη σκέψη που αναλύεις με επιχειρήματα;Ὀχι εσύ που,όπως λες,μετά από τόσες σελίδες δεν κατάλαβες ότι σπαράζουν άνθρωποι στην προοπτική της οριστικής ανεργίας τους;Άνθρωποι που βρέθηκαν να δουλεύουν  από δω κι από κει επειδή χρησιμοποιήθηκαν και πετάγονται σα σκουπίδια;Ότι οι περισσότεροι δεν είναι 25 χρονών αλλά οικογενειάρχες με υποχρεώσεις που ανέχθηκαν επί σειρά ετών να μεταναστεύουν,με μόνη ελπίδα τη μονιμοποίησή τους;
Κι έρχεσαι εδώ να μας αναλύσεις την απορία της κάθε Τρέμη και του κάθε λογής Πρετεντέρη που ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ πώς μπορούν να επιδεικνύουν τόση αναλγησία οι καθηγητές;
Απεργία έγινε,μπορείς να ενημερωθείς.
@ MARKOS,βεβαίως η απαξίωση απαντάται παρομοίως,δε βλέπω το λόγο να με φτύνουν και να παριστάνω τη Μάρθα Βούρτση,ελπίζοντας να φανεί η αξιοπρέπειά μου.
Όταν η ΟΛΜΕ προκήρυξε απεργία,τα αιτήματα ήταν ακριβώς αυτά που προβάλλονται και τώρα,εγώ απήργησα όσο μπορούσα,450 χλμ μακριά από το σπίτι μου και με όσες υποχρεώσεις με άφηναν να χάνω μεροκάματα.Το ποσοστό ήταν χαμηλό,δεν κατηγορείται κανείς που ως μονάδες δεν μπορούμε να πετύχουμε πολλά.
Λες κάτι πολύ σωστό,κάθε αγώνας θέλει προετοιμασία και ηγεσία,εμείς δεν είχαμε κι επιπλέον είμαστε μόνοι.Το έχω ξαναγράψει,δεν πιστεύω στην κάθε ΟΛΜΕ αλλά σε ένα μαζικό,κοινωνικό κίνημα που θα απαιτήσει να μας ξαναδώσουν την ανάσα μας.Όλοι μαζί,υπάλληλοι,εργάτες,ΑΔΕΔΥ και ΓΣΕΕ χωρίς κόμπλεξ του τύπου γιατί εμείς κι όχι εσείς,όπως λέγεται και γράφεται,δυστυχώς κι εδώ μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 11:36:40 πμ από evants »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1670 στις: Μάιος 12, 2013, 11:39:30 πμ »
Τουλάχιστον MARKO εμείς θυμηθήκαμε και κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε...Όλοι οι άλλοι κοιμούνται ακόμα, σσσσσσσσσ μην τους ξυπνήσουμε.......

Νομιζω πως καποιοι αλλοι δεν κοιμηθηκαν. Οι εκπαιδευτικοι κοιμόμασταν 3 χρονια τωρα. και αφορμη το ωραριο ειπαν να ξυπνησουν...εστω, καλιο αργα....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1671 στις: Μάιος 12, 2013, 11:48:07 πμ »
Τουλάχιστον MARKO εμείς θυμηθήκαμε και κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε...Όλοι οι άλλοι κοιμούνται ακόμα, σσσσσσσσσ μην τους ξυπνήσουμε.......

Νομιζω πως καποιοι αλλοι δεν κοιμηθηκαν. Οι εκπαιδευτικοι κοιμόμασταν 3 χρονια τωρα. και αφορμη το ωραριο ειπαν να ξυπνησουν...εστω, καλιο αργα....
Ας αφήσουμε το ποιος κοιμόταν και ποιος δεν κοιμόταν. Γραφικούς αποκαλούσε η πλειοψηφία όσους τους έλεγαν να ξεσηκωθούν, αλλά, αν πάμε, να μιλήσουμε αυτή τη στιγμή στους συναδέλφους με ύφος "εγώ σου τα έλεγα, αλλά δε με άκουγες, να τα λουστείς τώρα"  δεν θα μας ακούσει κανένας. Το θέμα είναι να τους ανοίξουμε τα μάτια, να τους βοηθήσουμε να κρίνουν σωστά και να παλέψουν. Να δώσουμε το χέρι σε όποιον σηκώνεται χωρίς να το παίζουμε τιμητές.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1672 στις: Μάιος 12, 2013, 11:49:23 πμ »
Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω, όλη η κοινωνία κοιμάται και δεν αντιδρά σε τίποτα την ώρα που μισθοί και συντάξεις μειώνονται και πάλι, δε βλέπω καμιά αντίδραση παρά μόνο μιζέρια γύρω μου...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1673 στις: Μάιος 12, 2013, 11:54:36 πμ »
Αλήθεια ένας εκπαιδευτικός του ιδιωτικού τομέα (φροντιστήριο ή/και ιδιαίτερα μαύρα ή όχι) που έχει σβήσει το δημόσιο σχολείο από το μυαλό του, τα συμφέροντα του μπορούν να ευθυγραμμιστούν με αυτά των μόνιμων και αναπληρωτών (και των εν δυνάμει) του δημόσιου σχολείου;

Έχω την αίσθηση ότι θα είναι αντίθετος, ειδικά αν προετοιμάζει παιδιά για πανελλήνιες και μπορεί να θεωρεί ότι η απόδοση τους θα πέσει από απεργίες και άρα θα πέσει και η "φήμη" του.

Αλλά είναι μια αίσθηση, δεν είμαι σίγουρος.

Τα παιδιά δεν παθαίνουν τίποτα. θα αναστατωθούν αλλά εντάξει, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Αν χρειαστεί θα γράψουν και 2 εβδομάδες μετά. Αφού η κυβέρνηση δεν καταλαβαίνει αλλιώς, έπρεπε τώρα να γίνουν κινητοποιήσεις, αφού οι πανελλήνιες είναι ο μόνος μοχλός πίεσης.
Ως κλάδος πρέπει να είμαστε ενωμένοι.
Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και το 90% των μαθητών μου είναι γ΄ λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1674 στις: Μάιος 12, 2013, 11:59:41 πμ »
Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω, όλη η κοινωνία κοιμάται και δεν αντιδρά σε τίποτα την ώρα που μισθοί και συντάξεις μειώνονται και πάλι, δε βλέπω καμιά αντίδραση παρά μόνο μιζέρια γύρω μου...
Στη ΜΕΒΓΑΛ είναι για 18η μέρα σε απεργία.'
Στη FINTEXSPORT κάνουν εδώ και μήνες κατάληψη στο εργοστάσιο.
Στη Μανωλάδα οι εργάτες γης βρίσκονται σε απεργία.
Στη Χαλκιδική ο κόσμος παίζει με τα ΜΑΤ ξύλο.
Λαϊκές επιτροπές ακύρωσαν τη ρατσιστική αιμοδοσία της Χρυσής Αυγής.
Στην Κεφαλονιά οι κάτοικοι ματαίωσαν ρατσιστικό συσσίτιο της Χ.Α. και άλλα πολλά.

Απλώς, μην ψάχνεις να σου τα πουν όλα αυτά τα κανάλια του Αλαφούζου και του Μπόμπολα.

Κι όπως λέει και ένα ποίημα της Λένας Παπά:

Μες στο κλειστό δωμάτιο υπάρχουν όλα
αν έχεις μάτια να τα δεις, αν έχεις χέρια να τ’ αγγίξεις
μπορείς να βρεις κλειδί να ξεκλειδώσεις τη σιωπή τους
αρκεί να πας, ολάνοιχτος, γυρεύοντάς τα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 12:02:58 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1675 στις: Μάιος 12, 2013, 12:08:29 μμ »
LK στη ΜΕΒΓΑΛ ,στη βασικη μοναδα ,στο εργοστασιο δεν απεργει ουτε ενας ,ενω τους χρωστουν 5 μηνες μισθους.Απεργουν στα υποκαταστηματα πωλησεων και οχι σε ολα.

Ο γαμπρος μου δουλευει στο εργοστασιο 20 χρονια(υποψην ,με αριστερες ιδεες αυτος) και εγω καταγομαι απο την κωμοπολη που βρισκεται το εργοστασιο...

Ξερεις τι μου απαντα ο γαμπρος μου;Τοσα χρονια μας ''καλοταιζε'' τωρα ολοι οι εργαζομενοι του εργοστασιου κανουμε πλατες ,αφου και αυτους δεν τους πληρωνουν π.χ Carrefour ''

Απλα το επισημανα....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1676 στις: Μάιος 12, 2013, 12:10:36 μμ »

Κι όπως λέει και ένα ποίημα της Λένας Παπά:

Μες στο κλειστό δωμάτιο υπάρχουν όλα
αν έχεις μάτια να τα δεις, αν έχεις χέρια να τ’ αγγίξεις
μπορείς να βρεις κλειδί να ξεκλειδώσεις τη σιωπή τους
αρκεί να πας, ολάνοιχτος, γυρεύοντάς τα


LK αυτό το δωμάτιο της Λένας Παπά εκτος απο "κλειστό" ειναι και... σκοτεινό;  ;)  ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1677 στις: Μάιος 12, 2013, 12:11:16 μμ »
διαβασα το παρακατω το οποιο δειχνει και την  κωμικοτραγική πλευρα της καταστασης που επικρατει:

οι αστυνομικοι των 600 ευρω θα επιστρατευσουν
τους εκπαιδευτικους των 500 ευρω  να δωσουν
εξετασεις οι νεοι που θα δουλεψουν για 400 ευρω
υπακούοντας εντολες αυτου που παιρνει 8.000 ευρω...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1678 στις: Μάιος 12, 2013, 12:12:21 μμ »
LK στη ΜΕΒΓΑΛ ,στη βασικη μοναδα ,στο εργοστασιο δεν απεργει ουτε ενας ,ενω τους χρωστουν 5 μηνες μισθους.Απεργουν στα υποκαταστηματα πωλησεων και οχι σε ολα.

Ο γαμπρος μου δουλευει στο εργοστασιο 20 χρονια(υποψην ,με αριστερες ιδεες αυτος) και εγω καταγομαι απο την κωμοπολη που βρισκεται το εργοστασιο...

Ξερεις τι μου απαντα ο γαμπρος μου;Τοσα χρονια μας ''καλοταιζε'' τωρα ολοι οι εργαζομενοι του εργοστασιου κανουμε πλατες ,αφου και αυτους δεν τους πληρωνουν π.χ Carrefour ''

Απλα το επισημανα....
Δεν είπα το αντίθετο. Απλώς εγώ σου μιλώ γι αυτή την είδηση που συμβαίνει γύρω μας, αλλά δε δίνουμε σημασία, γιατί βολευόμαστε στη μιζέρια μας. Διαβάστε εδώ:

Τη συνέχιση των απεργιακών τους κινητοποιήσεων αποφάσισαν ομόφωνα οι εργαζόμενοι της ΜΕΒΓΑΛ στον Ασπρόπυργο, μετά από μαζική γενική συνέλευση που έγινε χτες το πρωί. Ήδη διανύουν σήμερα την 17η ημέρα απεργίας απαιτώντας την καταβολή των δεδουλευμένων τεσσάρων μηνών που τους οφείλει η εργοδοσία και την υπογραφή κλαδικής σύμβασης εργασίας.

Στη ΓΣ παραβρέθηκαν και χαιρέτησαν εκπρόσωποι από την Ομοσπονδία και κλαδικά συνδικάτα τροφίμων.

Την ίδια ώρα μεγαλώνει και η έκφραση αλληλεγγύης προς τους απεργούς, από Ομοσπονδίες και συνδικάτα από όλη τη χώρα.

Στο  πλευρό τους βρέθηκαν χτες το πρωί τα σωματεία της Ζώνης Περάματος, το Σωματείο εργαζόμενων Ελληνικής Χαλυβουργίας στον Ασπρόπυργο, η Πανελλαδική Ένωση Λιθογράφων και οι επιτροπές αγώνα του ΜΑΣ στην Γεωπονική.

Την Πέμπτη, η Εκτελεστική Γραμματεία του ΠΑΜΕ παρέδωσε στο σωματείο των εργαζομένων της ΜΕΒΓΑΛ, οικονομική ενίσχυση για την αντιμετώπιση των αναγκών της πολυήμερης απεργίας.

Η Εκτελεστική Γραμματεία του ΠΑΜΕ, καλεί τα συνδικάτα, τους εργαζόμενους να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους με την παρουσία τους στην πύλη της επιχείρησης αλλά και με υλική και οικονομική βοήθεια.

Εξάλλου, τη συμπαράστασή της εξέφρασε και αντιπροσωπεία του Σωματείου Εργαζομένων στην επιχείρηση ΜΑΛΤΕΖΟΣ.

Τη συμπαράσταση στον αγώνα τους εξέφρασε την Τετάρτη αντιπροσωπεία του Συνδικάτου Επισιτισμού - Τουρισμού - Ξενοδοχείων Αττικής. Την  Τρίτη, στο πλευρό τους βρέθηκαν Λαϊκές Επιτροπές από τα Λιόσια και την ευρύτερη περιοχή. Η Λαϊκή Επιτροπή Φυλής απευθύνει κάλεσμα στους κατοίκους των Άνω Λιοσίων και των γύρω περιοχών και συνολικά στους εργαζόμενους, να εκφράσουν τη συμπαράστασή τους στον δίκαιο αυτό αγώνα, να σταθούν στο πλευρό των απεργών της ΜΕΒΓΑΛ.

Ανακοίνωση συμπαράστασης εξέδωσε το κλαδικό Συνδικάτο Εργαζομένων σε Ποτά - Τρόφιμα Ν.Αχαΐας.

Ανακοίνωση αλληλεγγύης στους απεργούς της ΜΕΒΓΑΛ εξέδωσε η Ένωση Λογιστών Αθήνας.

Το Εργατικό Κέντρο Ν. Λάρισας, σε ανακοίνωσή του, «απευθύνει συναδελφικό χαιρετισμό στους εργάτες της γαλακτοβιομηχανίας ΜΕΒΓΑΛ που απεργούν εδώ και αρκετές μέρες τώρα κόντρα στην κοροϊδία και στους εκβιασμούς της εργοδοσίας η οποία δεν τους πληρώνει τα δεδουλευμένα που τους οφείλει. Συνάδελφοι, κρατάτε γερά, το δίκιο είναι με το μέρος σας και εμείς είμαστε μαζί σας».

Η ΟΓΕ εκφράζει τη στήριξη και τη συμπαράστασή της

«Είμαστε στο πλευρό σας στη μάχη που δίνετε διεκδικώντας τα δεδουλευμένα 4 μηνών. Οι γυναίκες των λαϊκών οικογενειών ξέρουμε τι σημαίνει να παλεύεις καθημερινά με την απληρωσιά, με την ανεργία, με την επίθεση στους μισθούς και τις συντάξεις. Ξέρουμε όμως ακόμα πως η ελπίδα βρίσκεται εκεί που οι εργαζόμενοι δε σκύβουν το κεφάλι. Εκεί που παλεύουν για να γίνει νόμος το δίκιο τους και όχι τα κέρδη των αφεντικών.

Στη δύσκολη μάχη που δίνετε, στο πλευρό σας έχετε τους συλλόγους και τις ομάδες της ΟΓΕ, που το επόμενο διάστημα θα πάρουν πρωτοβουλίες για να στηρίξουν τον αγώνα σας», επισημαίνει.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1679 στις: Μάιος 12, 2013, 12:15:35 μμ »
Γενικά, ό,τι γράψαμε εδώ γράψαμε. Τώρα, ο αγώνας πρέπει να δοθεί στις γειτονιές και στα σχολεία, χωρίς ηττοπάθειες. Να και  ένα ποιηματάκι για το τέλος.

Οι κουρασμένοι χάνουν την μάχη… (Μπρεχτ)

Λες: Πολύ καιρό αγωνίστηκες. Δεν μπορείς άλλο πια ν’ αγωνιστείς.

Άκου λοιπόν: Είτε φταις είτε όχι: Σαν δε μπορείς άλλο να παλέψεις, θα πεθάνεις.

Λες: Πολύ καιρό ήλπιζες. Δεν μπορείς άλλο πια να ελπίζεις. Ήλπιζες τi; Πως ο αγώνας θα ‘ναι εύκολος;

Δεν είν’ έτσι. Η θέση μας είναι χειρότερη απ’ όσο νόμιζες.

Είναι τέτοια που: Αν δεν καταφέρουμε το αδύνατο Δεν έχουμε ελπίδα.

Αν δεν κάνουμε αυτό που κανείς δεν μπορεί να μας ζητήσει Θα χαθούμε.

Οι εχθροί μας περιμένουν να κουραστούμε.

Όταν ο αγώνας είναι στην πιο σκληρή καμπή του.
Οι αγωνιστές έχουν την πιο μεγάλη κούραση.
Οι κουρασμένοι, χάνουν τη μάχη.

Μπ. Μπρέχτ

Καλό μεσημέρι!


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160842
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 943
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 931
Σύνολο: 942

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.