*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 278656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1708 στις: Μάιος 12, 2013, 04:59:33 μμ »
Απαράδεκτο να τρέχουν τα κανάλια στα φροντιστήρια και να ψάχνουν μαθητές που διαμαρτύρονται για την πιθανή απεργία μέσα στις πανελλήνιες.

Πριν πέντε περίπου χρόνια ερχόταν τα ΣΚΑΙ, ΜΕGA, ANTENNA  στην Γερμανία και ζητούσαν να συνατήσουν Έλληνες συμπατριώτες οι οποίοι θα περιγράφουν την ζοφερή οικονομική κατάσταση στην Γερμανία και ότι πολλοί επιστρέφουν πλέον στην Ελλάδα. Όταν ρώτησα αν μπορούμε να πούμε το αντίθετο μου είπαν όχι και δεν πήγα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 05:04:53 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1709 στις: Μάιος 12, 2013, 05:15:15 μμ »
ICT, PA, Panos2 έστω γίνονται μηνύσεις εναντίων Μ.Μ.Ε. και πολιτικών. Τι είναι πιο πιθανό να συμβεί μετά;
Καταγγελίες και εναντίον μας και πυρ ομαδόν από όλα τα Μ.Μ.Ε. ότι προσπαθούμε να φημώσουμε την ελεύθερη έκφραση και άλλα τέτοια. Ξέρουμε καλά το ρόλο των περισσοτέρων Μ.Μ.Ε...χρηματοδοτούνται από κυβέρνηση και συμφέροντα για να περάσει η πολιτική της κυβέρνησης και της τρόικας. Άντε και τους πάμε και στα δικαστήρια. Πότε θα εκδικαστεί μια τέτοια υπόθεση και τι απόφαση αναμένουμε;
Παρόλα αυτά και εγώ πιστεύω ότι σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις χρειάζεται σίγουρα μία τέτοια αντίδραση του κλάδου μας.

Επαναλαμβάνω: Μιλώ για αστικά δικαστήρια.
Όσο για το αν θα "μας καταγγείλουν" όπως λες: ΔΕΝ θα μπορούν να κάνουν αστική αγωγή, εκτός εάν η ομοσπονδία ( ή μεμονωμένο πρόσωπο) εκφραστεί κατά τρόπον υβριστικό και προσβλητικό.
Νομίζω ότι θέμα τέτοιο δεν τίθεται ( οι εκπαιδευτικοί "δεν μιλάνε" ούτε όταν πρέπει, πολύ δε περισσότερο υβριστικά. Αλλά εάν κάποιος εκφραστεί υβριστικά, ας υποστεί και αυτός τις συνέπειες_.
Τι θα γίνει: Θα εκδικαστεί η αγωγή με νομικό σύμβουλο της ομοσπονδίας ( έχει αρκετούς η ομοσπονδία μας, και μην ξεχνάμε ότι έχουμε στον κλάδο μας νομικούς κάποιοι από τους οποίους είναι αποσπασμένοι στην ΟΛΜΕ για να παίζουν ακριβώς τον ρόλο του νομικού συμβούλου), και επειδή πολλάκις αυτοί είναι απρόσεκτοι στο πως λένε κάτι ( ο Αναστασιάδης π.χ., έγραψε λιβελλογράφημα. Δεν τίθεται κανένα θέμα), θα επιδικαστεί εναντίον τους ένα μεγάλο ποσό ( στις αγωγές αποζημιώσεως, μπορούν να επιδικαστούν εντυπωσιακά μεγάλα ποσά).
Και ο υβριστής, θα πληρώσει την αστική αποζημίωση που επιδίκασε το δικαστήριο, τα έξοδα της δίκης, και πιθανόν πρόστιμο από το παδιο-τηλεοπτικό συμβούλιο ( το οποίο συνήθως είναι μεγάλο αλλά όχι σαν αυτά που επιδικάζονται σε αγωγές αποζημιώσεως).
Και επειδή τέτοιοι τύποι σέβονται πολύ την τσέπη τους ( και καλά κάνουν), ΔΕΝ θα ξαναφερθούν έτσι.
Ότι λένε, θα το λένε κόσμια και με τον προσήκοντα σεβασμό.
Όπως πρέπει δηλαδή.

Υ.Γ. Για να κάνει κάτι τέτοιο η ομοσπονδία που έχει έτοιμους νομικούς συμβούλους και αρκετά λεφτά λόγω πολλών μελών, θα πρέπει να αντιπροσωπεύει κλάδο με αξιοπρέπεια.
Αν και τα 3,5 τελευταία χρόνια δεν δείχνουν προς αυτήν την κατεύθυνση, εγώ ελπίζω να ξυπνήσει μέσα στην πλειοψηφία μας αυτό το αίσθημα έστω και καθυστερημένα.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1710 στις: Μάιος 12, 2013, 06:12:36 μμ »
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.paideia&id=24360 διαβαστε το! αν θελετε σχολιαστε επι του θεματος και τοων επιχειρηματων,οχι παλι τα ιδια "πουλημενος" "προπαγανδα" κτλ
Τι να σχολιάσω; Τη λογική των "ιδεολόγων" φροντιστηριάδων που αντί να πουνε "τι να γίνει ρε παιδιά, δεν έτυχε (ή δεν θέλαμε) να διοριστούμε, γιατί βγάζαμε τριπλάσια ή γιατί δεν θέλαμε να ξεσπιτωθούμε" απαξιώνουν τη δουλειά στη δημόσια εκπαιδευση; Ας πάνε να δουλέψουν στο Καστελόριζο και μετά ας έχουν άποψη.. Άντε με την κάθε κυρά... Κουράστηκα να απολογούμαι στον κάθε άσχετο. Λες και είναι το ίδιο να δουλεύεις με 10 παιδιά που θέλουν να δώσουν Πανελλήνιες και με 20 εκ των οποίων τα μισά θα ήθελαν να είναι αλλού...
Τεκμηριωμενη απαντηση θα λεγαμε αυστηρα στηριζομενη σε λογικες επαγωγες και οχι  ad hominem επιχειρηματα..

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1711 στις: Μάιος 12, 2013, 06:14:17 μμ »
Σε συγκέντρωση τη Δευτέρα 13 Μάη, στις 7 μ.μ. στην πλατεία Ελευθερίας του Ηρακλείου, με σύνθημα «Όλοι στο πλευρό των καθηγητών - Η επιστράτευση να ακυρωθεί στην πράξη», καλεί η Γραμματεία Ηρακλείου του ΠΑΜΕ.

Με ανακοίνωσή της καλεί τα εργατικά σωματεία, τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων, τα 5μελή και 15μελή σχολείων, κάθε φορέα «να καταδικάσουν την επιστράτευση των καθηγητών και να συμμετέχουν μαζικά στη συγκέντρωση αλληλεγγύης». Ειδικό κάλεσμα απευθύνει στο ΔΣ της ΕΛΜΕ Ηρακλείου και στο ΔΣ του συλλόγου δασκάλων «Δομίνικος Θεοτοκόπουλος».

Στην ανακοίνωσή της αναφέρει:

«Καταδικάζουμε την επιστράτευση των καθηγητών που αποφάσισε η συγκυβέρνηση για μια ακόμα φορά, ώστε να καταστείλει την αντίσταση των καθηγητών. Χθες ήταν οι ναυτεργάτες, οι εργαζόμενοι της Χαλυβουργίας, του Μετρό, αύριο θα είναι η σειρά άλλου κλάδου που θα αντιστέκεται στην επίθεση, στον πόλεμο που έχουν κηρύξει κυβέρνηση, Ευρωπαϊκή Ένωση απέναντι στους εργαζόμενους, στη μεγάλη πλειοψηφία του λαού.

Η επιστράτευση αυτή αποκαλύπτει την αντιδραστικότητα των αλλαγών στην παιδεία. Δείχνει τι σημαίνει εκπαιδευτικός στο "νέο σχολείο" της αγοράς, της λεγόμενης αξιολόγησης, του υποσιτισμού, των ταξικών φραγμών. Η εξέλιξη αυτή επιβεβαιώνει περίτρανα ότι κυβέρνηση και κεφάλαιο θέλουν δάσκαλο σκυφτό κι αμόρφωτο λαό. Δείχνει όμως επίσης, ότι το ζήτημα της παιδείας είναι λαϊκό πρόβλημα, είναι υπόθεση του λαού και της ταξικής πάλης. Είναι πρόκληση αυτή η κυβέρνηση, να καμώνεται ότι νοιάζεται για το "πρώτα ο μαθητής" που πρέπει να δώσει πανελλαδικές εξετάσεις! Καλούμε τον υπουργό Παιδείας να ικανοποιήσει τα δίκαια αιτήματα των εκπαιδευτικών και να πάρει ΤΩΡΑ πίσω τα χαρτιά της επιστράτευσης και το προεδρικό διάταγμα. Η κυβέρνηση θα βρει απέναντί της όλο το οργανωμένο κίνημα, μαζί και τις λαϊκές οικογένειες.

Κανείς να μην μείνει μόνος του, να υψωθεί τείχος αλληλεγγύης.

Για να σπάσει η άγρια καταστολή του μαύρου μετώπου της τρικομματικής κυβέρνησης. Η επιβολή των νόμων του κεφαλαίου με την επιστράτευση, την τρομοκρατία, το δόγμα νόμος και τάξη δεν θα περάσει.

Νόμος και τάξη σημαίνει από τη μια καταστολή, συκοφάντηση, ανεργία, απολύσεις και από την άλλη φόβος και σκυμμένα κεφάλια. Η κυβέρνηση να πάρει δυναμική απάντηση.

Ο αποφασισμένος και οργανωμένος λαός, έχει τη δύναμη να παρεμποδίσει και να ανατρέψει κάθε αντιλαϊκό μέτρο, να τσακίσει κάθε κατασταλτικό μηχανισμό των εκμεταλλευτών του.

Ο νόμος και η τάξη των εκμεταλλευτών θα τσακιστεί στο δίκιο των εργατών!

Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη!».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1712 στις: Μάιος 12, 2013, 06:52:45 μμ »
Συνάδελφε όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, στην Ελλάδα δεν υπάρχει διάκριση εξουσιών.
Σωστότατο.
Όμως αγωγή αποζημιώσεως μπορείς να διεκδικήσεις ( και να πάρεις) από αυτόν που γράφει λιβελλογραφήματα εναντίον σου.
Δεδομένου λοιπόν ότι
1) Οι εφημερίδες ( και όχι μόνον αυτή) είναι χρεοκοπημένες και δεν μπορούν να καλύψουν καλά καλά τα έξοδά τους
2) το άτομο για το οποίο μιλάμε είναι ιδιοκτήτης στην ουσία της εφημερίδας αυτής
3) Το άτομο για το οποίο μιλάμε είναι υπόδικος με βάση κατηγορίες κακουργηματικού χαρακτήρα

Μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε ότι μία αστική αποζημίωση, μαζί με πρόστιμο του ραδιο-τηλεοπτικού συμβουλίου και υποχρέωση να ζητήσει συγνώμη , θα τον "πονούσε" τόσο μα τόσο πολύ, που από εδώ και πέρα θα εξέφραζε κόσμια και με τον προσήκοντα σεβασμό όλες τις ενστάσεις-διαφωνίες του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 09:01:27 μμ από Stelios »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1713 στις: Μάιος 12, 2013, 07:00:15 μμ »
@PA

Νομίζω το βλέπεις λίγο αγνά σε ένα κόσμο όχι τόσο αγνό. Τι εννοώ;

Το ότι το 1-2-3 που μου λες ισχύουν και αυτός ο άνθρωπος είναι ακόμα έξω δεν σου λέει κάτι; Γιατί πιστεύεις ότι
α) Η κυβέρνηση θα σε υποστηρίξει;
β) Οι δικαστικοί θα σε υποστηρίξουν;
γ) το ΕΣΡ θα σε υποστηρίξει;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις τόση δύναμη να τα βάλεις με αυτούς ή να το πω αλλιώς αν δεν έιχαν τόση δύναμη και υποστήριξη αυτοί θα τα βάζαν μαζί σου; Γιατί όλοι αυτοί που σε υποστηρίζουν γράφουν σε περιφερειακά έντυπα;

@Υπατία

σε ευχαριστώ. Μετά όμως δεν φταίει ο seagal...δεν μπορεί να μου αναρτάτε ολόκληρα κατεβατά αγωνων και εμψύχωσης και όταν σας ρωτάνε κάτι να μην απαντάτε. Τουλάχιστον μην λέτε τους άλλους οτι τα παίρνουν. Και κάτι άλλο το υποστηρίζετε το κόμμα ναι ή όχι. Γιατί λοιπόν κατηγορείς εμάς ως απολιτίκ και όταν λέω όλοι εσείς στο κόμμα δεν το δέχεσαι. Δηλαδή δεν ανήκεις σε ένα κόμμα; Δεν επηρεάζεις τα τεκταινόμενα στο κόμμα; Αν όχι γιατί εγώ να δεκτώ κάποιες απόψεις στις οποίες δεν έχω λόγο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 07:05:45 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1714 στις: Μάιος 12, 2013, 09:06:12 μμ »
Παρακαλώ προσέξτε με τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Υπάρχουν και τα π.μ.

Ακόμα: άλλο πράγμα ο διάλογος πολιτικών θέσεων και άλλο η συνεχής αναφορά σε πολιτικά κόμματα.
Περιορίστε κατά το δυνατόν τέτοιες αναφορές.

Όλες ανακοινώσεις παρακαλώ να συνοδεύονται από κάποιον σύνδεσμο.

Και πάντα συνομιλούμε περί εκπαίδευσης.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1715 στις: Μάιος 12, 2013, 09:28:34 μμ »
α. Απεργία μέσα στις Πανελλαδικές, η 1η από το 2010 και μετα. Οι καθηγητές που το 97 κλείσαν 1 μήνα τα σχολεία για να πάρουν ένα πεντοχίλιαρο παραπάνω, τα τελευταία 3 χρόνια δεν έβρισκαν το λόγο να βγουν στους δρόμους. Κάλιο αργά, παρά ποτέ....
β. Τώρα τους πήρε ο πόνος τους μόνιμους , που πριν 3 χρόνια βάζαν βύσμα για να πάρουν ώρες πδσ, για το τι θα γίνουν οι χιλιάδες αδιόριστοι καθηγητές. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
γ. Θα επιστρατεύσουν λέει τους καθηγητές. Νεωτερισμός θα ήταν αν επιστράτευαν τους μαθητές.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1716 στις: Μάιος 12, 2013, 09:54:14 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα.
Χτες ή προχτές - δεν θυμάμαι ακριβώς - ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ είπε ότι το ΠΔ δεν το έχει δει και ότι ξέρει το ξέρει από αναρτήσεις στο Ιντερνετ.
Υπάρχει πουθενά το οριστικό που έχει σταλθεί ή πρόκειται να σταλθεί στο ΣτΕ;
Διότι μέχρι χτες εγώ είχα δει 2 ή 3 εκδόσεις του...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 09:55:56 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1717 στις: Μάιος 12, 2013, 09:58:56 μμ »
το οριστικό που έχει σταλεί στο ΣτΕ  είναι αυτό:

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/proedriko-diatagma-ypoxreotikes-metatheseis-ekpaideytikon

δεν υπάρχει άλλη πηγή

επιπλέον:

Η απουσία καθηγητή από εξεταστικό κέντρο, στο οποίο είχε οριστεί ως επιτηρητής, συνιστά παράπτωμα αδικαιολόγητης αποχής από την εκτέλεση των καθηκόντων του (ΣτΕ 4188/84, περ. δ΄, παρ.1, άρθρο 107 του ΥΚ).

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/peitharxiko-paraptoma-apoysia-kathigith-exetastiko-kentro
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 10:01:16 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1718 στις: Μάιος 12, 2013, 10:01:01 μμ »
Σε ευχαριστώ silkcut γιατί σήμερα είδα ότι το Υπουργείο απέσυρε 2 Π.Δ. για το σχέδιο Αθηνά.
Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή...ως συνήθως

Και μιας και έγραψες κάτι μετά να κάνω μια χαζή ερώτηση;
Τι σημαίνει επιταγμένος ότι παρουσιάζομαι στα εξεταστικά κέντρα είμαι δεν είμαι επιτηρητής ή μένω stand by στο σπίτι μου ή στο σχολείο που υπηρετώ;
Διότι αν σημαίνει να πάω στο εξεταστικό κέντρο αν δεν έχω οριστεί ως επιτηρητής δεν θα πρέπει να πάρω αποζημίωση; Διότι η επιστράτευση δεν γίνεται για τις Πανελλήνιες; αρα λογικά 85.000 επιστρατευμένοι για τις Πανελλήνιες πρέπει και να αποζημιωθούν για τις Πανελλήνιες...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 10:10:36 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1719 στις: Μάιος 12, 2013, 10:07:24 μμ »
Σε απεργία διαρκείας από αύριο οι εκπαιδευτικοί στο Βερολίνο!!!
 
Δεν απεργούν μόνο οι Έλληνες Εκπαιδευτικοί. (πλέον επιστρατευμένοι). Απεργούν και στο Βερολίνο οι Γερμανοί συνάδελφοί μας.
 
Η απεργία τους ξεκινά αύριο.
 
Η Εθνική Ένωση της Παιδείας και Επιστημών (GEW)  της Γερμανίας, καλεί τους μισθωτούς δασκάλους και τους εκπαιδευτικούς σε «Απεργία και την Εβδομάδα δράσης»  από τις 13 έως 17  Μαϊου. Καλούν τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν σε  τριήμερες διαδηλώσεις.
 
Όπως μας λένε συνάδελφοι Έλληνες Εκπαιδευτικοί από τη Γερμανία…"πρόκειται για απεργία εκπαιδευτικών στο Βερολίνο για κάποια οικονομική διαφορά που υπάρχει μεταξύ διοικητικών υπαλλήλων και εκπαιδευτικών"
 
Ξεκινά αύριο
 
Πέφτει πάνω στις εξετάσεις των μαθητών
 
Μέχρι τελευταία στιγμή δεν έχει αποφασιστεί ποια θα είναι η αντίδραση της γερμανικής κυβέρνησης"

 
http://www.tagesspiegel.de/ , το μέρος που διαβάζετε είναι μεταφρασμένο από το greekteachers.gr


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%BD%CE%BF#ixzz2T6gkRhhw
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1720 στις: Μάιος 12, 2013, 10:11:26 μμ »
Απαράδεκτο να τρέχουν τα κανάλια στα φροντιστήρια και να ψάχνουν μαθητές που διαμαρτύρονται για την πιθανή απεργία μέσα στις πανελλήνιες.

Πριν πέντε περίπου χρόνια ερχόταν τα ΣΚΑΙ, ΜΕGA, ANTENNA  στην Γερμανία και ζητούσαν να συνατήσουν Έλληνες συμπατριώτες οι οποίοι θα περιγράφουν την ζοφερή οικονομική κατάσταση στην Γερμανία και ότι πολλοί επιστρέφουν πλέον στην Ελλάδα. Όταν ρώτησα αν μπορούμε να πούμε το αντίθετο μου είπαν όχι και δεν πήγα...

Και να πεις και κάτι αντίθετο απ`αυτό που θέλουν να προβάλουν, απλά το πνίγουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1721 στις: Μάιος 12, 2013, 10:18:34 μμ »
Αντιγράφω από άλλο ποστ
Δεν κρίνω, δεν σχολιάζω, δεν συμφωνώ ,δεν διαφωνώ ......μόνον προβληματίζομαι.
Προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι ….άραγε θα επεξεργαζόταν ο εγκέφαλος μου απ την ίδια οπτική γωνία το κείμενο πριν τρία ,τέσσερα  η πέντε χρόνια;;
Έχω την απάντηση … και για μένα  και για όσους ορθά συμφωνούν  η διαφωνούν.   
Θα μου επιτρέψετε να μην την αναρτήσω…… θέλω να συνεχίσω να  παιδεύω το μυαλό μου.
----------------------------------------------------------

Είναι αληθινοί δάσκαλοι οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ;
ΠΑΙΔΕΙΑ Κυριακή 12 Μαΐου 2013
Θυμάμαι ακόμα έναν καθηγητή της Φυσικής στο Λύκειο, που δεν είναι πια στη ζωή , να με ενθαρρύνει όταν έβλεπα μπροστά μου, αντί για άσκηση, ένα βουνό. Έναν μαθηματικό που μου έδειξε το δρόμο για να βλέπω τη Γεωμετρία ως την τέλεια άσκηση της λογικής. Και μια φιλόλογο που, αν και δεν ήμουν στη δέσμη της, επέμενε να μου εξηγεί πως δεν υπάρχει σημαντικότερο πολιτικό κείμενο από τον Επιτάφιο. Οι καθηγητές του Δημόσιου σχολείου χρόνια τώρα φωτίζουν το δρόμο των παιδιών, τους κρατάνε στ΄ αλήθεια από το χέρι τους , τους διδάσκουν πώς να μην σταματήσουν ποτέ να διεκδικούν τη γνώση.

Είναι οι άνθρωποι που, δεκαετίες τώρα, παλεύουν στα Γυμνάσια και τα Λύκεια χωρίς θεαματικές υποδομές, χωρίς συχνή θέρμανση την τελευταία τριετία, χωρίς δημόσιους επαίνους, να μορφώσουν τα παιδιά μας. Οι αμοιβές τους χαμηλώνουν , η πίεση της καθημερινότητας αυξάνεται , τα ιδιαίτερα λιγοστεύουν, αλλά εκείνοι εκεί κάθε μέρα στην τάξη. Επιστρατεύουν το απόθεμα της αντοχής τους όχι μόνο για να σώσουν την αξιοπρέπειά τους, αλλά κυρίως για να κάνουν το καθήκον τους.

Ποια σχέση έχουν όλοι αυτοί οι χιλιάδες με τους συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ που αποφάσισαν να κρατήσουν ομήρους τα παιδιά μέσα στις εξετάσεις; Ποιά είναι η κοινή άποψη που μοιράζονται οι καθηγητές της διπλανής πόρτας με το συνάδελφό τους που πρότεινε με άρθρο του στο διαδίκτυο ( esos.gr) κυλιόμενες απεργίες των ΕΛΜΕ, ώστε να μην μπορούν να διεξαχθούν πουθενά στην Ελλάδα οι πανελλαδικές;

Ποιό κοινό στόχο έχουν οι καθηγητές με την ηγεσία της ΟΛΜΕ που ψάχνει νομικίστικα τερτίπια για να αντιμετωπίσει την πολιτική επιστράτευση την οποία μέχρι προχθές αποζητούσε με δόξα και τιμή;

Η απάντηση είναι αυτονόητη.Υπάρχουν οι καθηγητές που σπούδασαν και ξανασπούδασαν , που αμείβονται ελάχιστα αλλά παλεύουν και είναι πάντα παρόντες, που είναι δάσκαλοι και γονείς για τους μαθητές τους, και που δεν βαρυγκωμούν επειδή στον καιρό της κρίσης θα δουλέψουν μέχρι και 23 ώρες την εβδομάδα ή που θα μετακινηθούν στη διπλανή κωμόπολη της ίδιας περιφέρειας.

Υπάρχουν και οι άλλοι καθηγητές, εκείνοι που πιστεύουν πως η βολή τους είναι πάνω από την αποστολή τους, εκείνοι που θεωρούν φυσικό να εργάζονται 12 ώρες την εβδομάδα και να αμείβονται πλήρως. (Είναι αλήθεια, άραγε, ότι 5.500 καθηγητές εργάζονται μόνο 12 ώρες εβδομαδιαία;)

Οι συνδικαλιστές αποφάσισαν να εκφράσουν τους δεύτερους και να αγνοήσουν τους πρώτους. Η διοίκηση της ΟΛΜΕ έκανε μια σύγκρουση κορυφής με την κυβέρνηση, αγνοώντας επιδεικτικά τον κομβικό ρόλο των εκπαιδευτικών στην κοινωνία αυτή την κρίσιμη περίοδο των εξετάσεων.

Οι συνδικαλιστές της ΝΔ , του ΠΑΣΟΚ , του ΣΥΡΙΖΑ θέλουν όχι μόνο να επανεκλεγούν αλλά να διευρύνουν την επιρροή τους, πάνω στο κύμα της επαναστατικής γυμναστικής ενόψει του συνεδρίου της ΟΛΜΕ. Το ερώτημα είναι εάν οι καθηγητές θα τους επιβραβεύσουν ή θα επιλέξουν μια άλλη εκπροσώπηση. Γιατί ακόμη και η διεκδίκηση δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς την κοινωνική ευθύνη, ειδικά τώρα που οι δάσκαλοι οφείλουν να δείχνουν το δρόμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160888
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 780
Σύνολο: 801

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.