*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''  (Αναγνώστηκε 1904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:45:41 πμ »
νομίζω ότι το παραπάκατω άρθρο μόνο αγανάκτηση και οργή προκαλεί την ώρα που η παιδεία στενάζει υπό το βάρος χιλιάδων κενών....

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

''Μπορεί να υπάρχει πάγωμα προσλήψεων στον δημόσιο τομέα, αλλά πάντα υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι αισθάνονται πιο τυχεροί.
Είναι στον αριθμό 317 και τα τελευταία 3,5 χρόνια βρήκαν μια θεσούλα στο δημόσιο όχι γιατί είχαν μπάρμπα στην κορώνη, αλλά γιατί είχαν στα χέρια τους ένα "διαβατήριο" το οποίο όπως φαίνεται ανοίγει πόρτες - αξίζεις δεν αξίζεις - και λέγεται αθλητισμός. Οποιος αθλητισμός γι αν είναι αυτός!

Οπως αποκαλύπτει το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, πρόκειτα για μπαράζ διορισμών αθλητών και αθλητριών σε φορείς του δημοσίου με την ταμπέλα: "Ερασιτεχνικός και επαγγελματικός αθλητισμός". Προσοχή! Σε όλους αυτούς δεν περιλαμβάνονται οι Ολυμπιονίκες!

Το 2007 κατέλαβαν θέσεις δημοσίου, 87 αθλητές με "διακρίσεις", το 2008 ήταν 77, το 2009 107 και το 2010 την χρονιά ΔΝΤ έχουμε ήδη 46 διορισμούς!!!!

Οι περισσότερες τοποθετήσεις έγιναν σε δήμους και μόνο κατά το διάστημα 5-9 Αυγούστου 2010 δημοσιεύτηκαν 15 διορισμοί!

Ο νόμος λέει οτι μπορεί κανείς να μπει στο Δημόσιο όποιος μέχρι και τον Οκτώβριο του 2008 που άλλαξε ο νόμος, κατέκτησε την 1η έως την 8η θέση σε θερινούς ή χειμερινούς ολυμπιακούς αγώνες, ή από την 1η έως την 6η θέση σε Παγκόσμια πρωταθλήματα ανδρών, γυναικών, εφήβων ή νεανίδων.

Στο δημόσιο οδηγεί και η κατάκτηση της 1ης έως 6ης θέσης σε αντίστοιχα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Παραδείγματα:

1) Τοποθέτηση της κυρίας Ελισάβετ Χατζηαθανασίου σε κενή οργανική θέση του κλάδου ΔΕ Διοικητικών Γραμματέων του Δ. Αμπελοκήπων Ν. Θεσσαλονίκης, γιατί κατέκτησε την 5η θέση στους Παγκόσμιους Σχολικούς Αγώνες Ενόργανης Γυμναστικής το 1998.


2) Η Κα Κατερίνα Φράγκου διορίστηκε σε κενή οργανική θέση ΠΕΙ Διοικητικού του Δήμου Αθηναίων γιατί το 1991 ήρθε δεύτερη στους Παγκόσμιους Σχολικούς Αγώνες μπάσκετ.

Κάποιοι άλλοι διορίστηκαν στο δημόσιο γιατί πήραν την 8η θέση στους Παγκόσμιους Σχολικούς Αγώνες Χειροσφαίρισης, ή γιατί είχαν έρθει δεύτεροι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων στο άθλημα της σκοποβολής!!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:21:40 »

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2010, 11:07:39 πμ »
Ας μην δαιμονοποιούμε τα πάντα. δεν είναι κακό η επιτυχία στον αθλητισμό να ανταμοίβεται. και στο κάτω - κάτω ο συντάκτης του άρθρου πιστεύει ότι είναι τόσο εύκολο το άθλημα πχ της σκοποβολής και το σχολιάζει ειρωνικά το γεγονός ότι κάποιος  πήρε τη δεύτερη θέση σ' αυτό; φαντάζομαι ότι δεν θα το σχολιάζε με τον ίδιο τρόπο αν η επιτυχία αφορούσε πχ τα 100μ.
το πρόβλημα της παιδείας μας δεν νομίζω πως είναι ότι κάποιοι πήραν αυτό που, βάσει νόμου, δικαιούνταν. Δυστυχώς οι μέρες είναι δύσκολες για όλους και κάτι τέτοια "πιασάρικα" κάνουν εντύπωση οπότε υπάρχει και η ανάλογη εκμετάλλευση.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2010, 11:35:16 πμ »
Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα, επειδή δεν έχει προβλεφθεί αμοιβή αθλητών, και ειδικά ολυμπιονικών κλπ, η εύκολη λύση για το κράτος είναι να τους διορίζει σε θέσεις δημοσίου/στρατού κλπ. Έπρεπε απλά να αλλάξει η νομοθεσία και να τους δίνεται μόνιμη αμοιβή κάποιου είδους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:48:27 μμ »
Ας μην δαιμονοποιούμε τα πάντα. δεν είναι κακό η επιτυχία στον αθλητισμό να ανταμοίβεται. και στο κάτω - κάτω ο συντάκτης του άρθρου πιστεύει ότι είναι τόσο εύκολο το άθλημα πχ της σκοποβολής και το σχολιάζει ειρωνικά το γεγονός ότι κάποιος  πήρε τη δεύτερη θέση σ' αυτό; φαντάζομαι ότι δεν θα το σχολιάζε με τον ίδιο τρόπο αν η επιτυχία αφορούσε πχ τα 100μ.
το πρόβλημα της παιδείας μας δεν νομίζω πως είναι ότι κάποιοι πήραν αυτό που, βάσει νόμου, δικαιούνταν. 

ρε παιδια ειμαστε σοβαροι τωρα ; τι δαιμονοποιουμε ; δεν μιλαμε για μεγαλες επιτυχιες οπως ολυμπιακα κα παγκοσμια μεταλλια ....εδω ο αλλος λεει βγηκε 8ος στους σχολικους αγωνες χειροσφαιρισης και διοριστηκε...πως συνδεονται αυτα τα δυο μπορει καποιος να μου πει ; τι προσοντα φανερωνει αυτη η επιτυχια για να διοστει καποιος ;  ισοδυναμουν με 5 επιτυχιες σε ΑΣΕΠ ας πουμε ;με μεταπτυχιακα και πτυχια ξενων γλωσσων ;
επειτα νομιζω οτι φετος εχουμε ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ  με καποιες εξαιρεσεις..αυτοι πως διοριστηκαν τον Αυγουστο ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:21:40 »

Αποσυνδεδεμένος juliesan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:20:42 μμ »
Κι εγώ βγήκα κάποτε πρώτη σε σχολικούς αγώνες στίβου! Μήπως να διορίσουν κι εμένα;;; Τελικά σ' αυτή τη χώρα πάντα θα υπάρχουν "κηπουροί"!!!

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Διορίζουν ακόμα ''κηπουρούς''
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 14, 2010, 05:53:11 μμ »
Ας μην δαιμονοποιούμε τα πάντα. δεν είναι κακό η επιτυχία στον αθλητισμό να ανταμοίβεται. και στο κάτω - κάτω ο συντάκτης του άρθρου πιστεύει ότι είναι τόσο εύκολο το άθλημα πχ της σκοποβολής και το σχολιάζει ειρωνικά το γεγονός ότι κάποιος  πήρε τη δεύτερη θέση σ' αυτό; φαντάζομαι ότι δεν θα το σχολιάζε με τον ίδιο τρόπο αν η επιτυχία αφορούσε πχ τα 100μ.
το πρόβλημα της παιδείας μας δεν νομίζω πως είναι ότι κάποιοι πήραν αυτό που, βάσει νόμου, δικαιούνταν. 

ρε παιδια ειμαστε σοβαροι τωρα ; τι δαιμονοποιουμε ; δεν μιλαμε για μεγαλες επιτυχιες οπως ολυμπιακα κα παγκοσμια μεταλλια ....εδω ο αλλος λεει βγηκε 8ος στους σχολικους αγωνες χειροσφαιρισης και διοριστηκε...πως συνδεονται αυτα τα δυο μπορει καποιος να μου πει ; τι προσοντα φανερωνει αυτη η επιτυχια για να διοστει καποιος ;  ισοδυναμουν με 5 επιτυχιες σε ΑΣΕΠ ας πουμε ;με μεταπτυχιακα και πτυχια ξενων γλωσσων ;
επειτα νομιζω οτι φετος εχουμε ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ  με καποιες εξαιρεσεις..αυτοι πως διοριστηκαν τον Αυγουστο ;

έχω τέσσερις επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, στους νηπιαγωγούς, δεν θα διοριστώ ποτέ μου με το νέο σύστημα, αλλά δεν νοιώθω ότι κάποιος μου πήγε τη θέση επειδή διορίστηκε κάνοντας χρήση ενός δικαιώματος που του παρείχε το κράτος. ο νόμος ήταν αυτός, οι άνθρωποι αυτοί έκαναν χρήση του και τέλος. το δημοσιεύμα στοχεύει απλώς στον εντυπωσιασμό, γιατί δεν αποκαλύπτει  καμία παρανομία. Κατά το ίδιο τρόπο που η πολιτεία όφειλε να διορίσει τους διοριστέους  του προηγούμενου  ΑΣΕΠ φέτος κατά τον ίδιο τρόπο οφείλει να τηρεί τις υποχρεώσεις της έναντι κάθε πολίτη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160056
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.