*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749623 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6874 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 05:42:05 μμ »
Ψηφιζεται συντομαι και κλειδωνει...Οι νομοι στην παιδεια αλλαζουν καθε 8 10 χρονια.Οποτε εμεις που κρατησαμε τα σχολεια ανοιχτα μεχρι τοτε θα δουλευουμε,τουλαχιστον αναπληρωτες.Not bad

Δεν μπορεί να είναι ακριβώς αυτή η εικόνα που περιγράφεις, αν εφαρμοστεί το νέο σύστημα. Οι πίνακες θα ανοίγουν κάθε δύο χρόνια τόσο για όσους δουλεύουν ως αναπληρωτές όσο και για τους νέους πτυχιούχους. Άρα κατά τη διάρκεια των δύο ετών του κλειδώματος θα ετοιμάζονται αλλαγές (απόκτηση ακαδημαϊκών προσόντων, προϋπηρεσίας, παιδιών) που θα τις βλέπουμε μόνο όταν γίνεται η επικαιροποίηση των πινάκων. Επομένως δεν θα υπάρχει χρόνος για να "χαλαρώσει" κανείς. Αν θέλει τουλάχιστον να διατηρεί τη θέση του στον πίνακα αναπληρωτών, θα πρέπει να προγραμματίσει τις κινήσεις του κατά τη διάρκεια του κάθε διετούς κλειδώματος των πινάκων ώστε να αποκτήσει προσόντα. "Ασφαλείς" θα είναι μόνο όσοι διαθέτουν όλα ή τα περισσότερα από τα μοριοδοτούμενα προσόντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2018, 06:04:08 μμ από Ekpaideutikos18 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:08 »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6875 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 05:52:10 μμ »
Τελικά έχει καταλάβει κανείς αν μιλάμε μόνο για συναφή μεταπτυχιακά;

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6876 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 06:09:03 μμ »
Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής. Η προυπηρεσία θα μετράει από κλάδο σε κλάδο; Δηλαδή θα μπορεί ένας εβπ να μετρήσει προυπηρεσία σε άλλο κλάδο;

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6877 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 06:14:01 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Επικοινωνώ στο φόρουμ μετά από κάποια χρόνια. Την τελευταία φορά σταμάτησα την επικοινωνία, επειδή έβριζα και χρησιμοποιούσα απρεπής εκφράσεις μέσα στο φόρουμ. Ελπίζω να μην το ξανακάνω και να συγκρατηθώ. Το ότι δεν γράφω δεν σημαίνει ότι δεν σας διαβάζω κιόλας. Προφανώς το τελευταίο διάστημα αναπτύσσονται ιδέες και απόψεις από ορισμένους οι οποίες είναι εξαιρετικές, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτές. Μ αρέσει η γραφή του origeni αλλά και άλλων. Μερικές φορές βέβαια  πολλά σχόλια είναι, κατά την προσωπική μου γνώμη, άνευ ουσίας αλλά... οκ φόρουμ είναι , ο καθένας γράφει ότι του αρέσει. Θα ήθελα να σταθώ στη συμμετοχή στο φορουμ του/της χρήστη asepoula. Αισθάνομαι πολύ άσχημα διαβάζοντας τα σχόλια του χρήστη asepoula. Νομίζω, διορθώστε με αν κανω λάθος, πως δεν βοηθούν επικοδομητικά στον διάλογο που γίνεται εδώ μέσα. Ο χρήστης εδώ και καιρό στέλνει μνμτα, πληροφορίες και σχόλια μεταφέροντες στοιχεία από συναντήσεις που έχει η ομάδα που ανήκε ιμε παράγοντες του υπουργείου. Κάποιες από τις πληροφορίες αυτές επιβεβαιώθηκαν στην πορεία. Κάποιες άλλες όχι. Θα μου επιτρέψετε να πώ πως όσες επιβεβαιώθηκαν, δεν ήταν πια και τόσο κρυφές όσο αφορά την πρόθεση του Υπουργείου. Όσο αφορά τις υπόλοιπες... δεν βιάζομαι να τις κρίνω , αν και ως τώρα διαψεύδονται. Αυτό όμως που με ξεπερνάει, και μπορεί να αρχίσω να βρίζω πάλι, είναι η ευκολία με την οποία ο χρήστης asepoula δηλώνει όσα δηλώνει και ότι εξυπηρετεί τα συμφέροντα της ομάδας του και όχι των εκπαιδευτικών. Επειδή νιώθω ότι με κοροιδευει μπροστά στα μάτια μου, αλλά... έχει και το θράσος να το κάνει και σε όλους τους ανθρώπους που συμμετέχουν εδώ μέσα, θα πρότεινα προς τους διαχειριστές να μην επιτρέψουν τον χρήστη asepoula να στέλνει πλέον μηνύματα. Αλλιώς να αρχίσω και εγώ παλι να βρίζω και να ειρωνεύομαι τους πάντες όπως και έκανα στο παρελθόν. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:08 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6878 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 06:30:40 μμ »
mickland βγες έξω από τον χρήστη soupa!

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6879 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 06:43:48 μμ »
πασακα μου ..δεν ειμαι το mikland... άλλο ψευδόνυμο ειχα, ούτε καν το θυμαμαι

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6880 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 06:56:48 μμ »
Συνάδελφοι,
ΑΣΧΕΤΩΣ ειλικρινά με το τι θα γίνει στο τέλος,

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΣΤΩ εδώ μέσα, να ΜΗΝ βάζετε στο ίδιο καλάθι τα διδακτορικά με τα 9μηνα μεταπτυχιακά απο Ιταλοβουλγαρίες γιατί ανεβάζω πίεση μα την παναγία.

Γιατί εγώ για να βγάλω το διδακτορικό-σχεδόν μπήκα στο τρελοκομείο όπως και οι υπόλοιποι έρμοι, κατακαυμενοι που ήμασταν μαζί στο εργαστήριο/φυλακή μερονυχτααααα ααα αα.

Επιλογή μας ήταν και καλά να πάθουμε, δεν τα κάναμε για να διοριστούμε, τα κάναμε γιατί ήμασταν ηλιθιοι, τώρα τα paper τα έχουμε κορνίζα, αλλά ΔΕΝ μας το στείλανε με κούριερ, αυτό θέλω να πω.

Αναπληρωτής  ΜΕ ΑΣΕΠ τώρα σχεδόν 10 χρόνια στις ραχούλεςςςςς ςς με πολλούς συναδέλφους που έκαναν 9μηνα μεταπτυχιακά ειδικής ενώ ήταν στις ραχουλεεεεςςςςς.






Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6881 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 07:10:28 μμ »
Ωραια εσυ κοντευες να μπεις στο τρελοκομειο...για εξηγησε μου πως ο πενηνταρης παιρνει Διδακτορικο στα Μαθηματικα απο το ΕΑΠ...υπηρετωντας σε φουλ ταιμ εργασια 300 χλμ στην Αθηνα (μονιμος) και μετα τρουπωνει στο ΕΜΠ σαν βοηθητικο προσωπικο ...Μια χαρα μοιραζονται και τα Διδακτορικα...δυστυχως...Και γιατι μιλας συνεχεια για Ιταλοβουλγαριες και οχι για το ΕΑΠ των εκατονταδων θεσεων καθε χρονο στα μεταπτυχιακα ΕΑ κτλ...



ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΣΤΩ εδώ μέσα, να ΜΗΝ βάζετε στο ίδιο καλάθι τα διδακτορικά με τα 9μηνα μεταπτυχιακά απο Ιταλοβουλγαρίες γιατί ανεβάζω πίεση μα την παναγία.

Γιατί εγώ για να βγάλω το διδακτορικό-σχεδόν μπήκα στο τρελοκομείο όπως και οι υπόλοιποι έρμοι, κατακαυμενοι που ήμασταν μαζί στο εργαστήριο/φυλακή μερονυχτααααα ααα αα.



Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6882 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 07:27:06 μμ »
Αν δεν γνωριζετε ποσες θεσεις προσφερει το ΕΑΠ...ριξτε μια ματια...και θα καταλαβετε... 8)

Επιστήμες της Αγωγής (800 θέσεις)

https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/274-trechouses/6558-πρόσκληση-εκδήλωσης-ενδιαφέροντος-φοίτησης-–ατόμων-που-πάσχουν-από-σοβαρές-παθήσεις-σε-7-προπτυχιακά-προγράμματα-σπουδών

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6883 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 07:35:08 μμ »
Ωραια εσυ κοντευες να μπεις στο τρελοκομειο...για εξηγησε μου πως ο πενηνταρης παιρνει Διδακτορικο στα Μαθηματικα απο το ΕΑΠ...υπηρετωντας σε φουλ ταιμ εργασια 300 χλμ στην Αθηνα (μονιμος) και μετα τρουπωνει στο ΕΜΠ σαν βοηθητικο προσωπικο ...Μια χαρα μοιραζονται και τα Διδακτορικα...δυστυχως...Και γιατι μιλας συνεχεια για Ιταλοβουλγαριες και οχι για το ΕΑΠ των εκατονταδων θεσεων καθε χρονο στα μεταπτυχιακα ΕΑ κτλ...


 Η διαφορά του ΕΑΠ με τις Ιταλοβουλγαρίες είναι ότι στο εαπ τουλάχιστον κρατάς τα προσχήματα κάνοντας μεταπτυχιακό σε περισσότερο από τρεις μήνες , στη γλώσσα σου που τη γνωριζεις χωρίς να παίρνεις και επάρκεια σεξένες γλώσσες ...τρεις βασικές διαφορές  τουλάχιστον..κατά τα άλλα πιθανόν να είναι το ίδιο μπάχαλο...αλλά και μόνο για τα τρία προαναφερθέντα έ αξίζει λίγο παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6884 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 07:55:55 μμ »
Συνάδελφοι,
ΑΣΧΕΤΩΣ ειλικρινά με το τι θα γίνει στο τέλος,

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΣΤΩ εδώ μέσα, να ΜΗΝ βάζετε στο ίδιο καλάθι τα διδακτορικά με τα 9μηνα μεταπτυχιακά απο Ιταλοβουλγαρίες γιατί ανεβάζω πίεση μα την παναγία.

Γιατί εγώ για να βγάλω το διδακτορικό-σχεδόν μπήκα στο τρελοκομείο όπως και οι υπόλοιποι έρμοι, κατακαυμενοι που ήμασταν μαζί στο εργαστήριο/φυλακή μερονυχτααααα ααα αα.

Επιλογή μας ήταν και καλά να πάθουμε, δεν τα κάναμε για να διοριστούμε, τα κάναμε γιατί ήμασταν ηλιθιοι, τώρα τα paper τα έχουμε κορνίζα, αλλά ΔΕΝ μας το στείλανε με κούριερ, αυτό θέλω να πω.

Αναπληρωτής  ΜΕ ΑΣΕΠ τώρα σχεδόν 10 χρόνια στις ραχούλεςςςςς ςς με πολλούς συναδέλφους που έκαναν 9μηνα μεταπτυχιακά ειδικής ενώ ήταν στις ραχουλεεεεςςςςς.
Ετσι.ακριβως !!!

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6885 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 07:56:47 μμ »
Κι εγω εκανα αιτηση για μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ αλλα δε μ επαιρναν. Γενικα ποτε μου δεν εχω κερδισει σε τζοκερ,ουτε σε λαχειοφορους αγορες απο το σχολειο μεχρι τα πανηγυρια

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6886 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 07:59:43 μμ »
Δεν πρόκειται να γίνουν διορισμοί, οπότε τζάμπα τα τόσα κατεβατά.
Κάνεις λάθος. Για τη σειρά των αναπληρωτών γίνονται όλα. Καθόλου τζάμπα τόσα κατεβατά. Εκεί είναι το ζήτημα ότι ενώ δε θα γίνουν διορισμοί θα ανακατέψουν τη σειρά των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6887 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 08:00:01 μμ »
Προκειται για μπιζνα-μαγαζακι που εχει στηθει καλα...απο το οποιο μενουν ολοι ευχαριστημενοι...το "Πανεπιστημιο" και οι "πελατες" συναδελφοι που νομιζουν οτι θα διοριστουν με την κτηση του μεταπτυχιακου... 8)...Προφανως το "μαγαζακι" εκτιμωντας οτι το ΕΑΠ δεν καλυπτει τις αναγκες γινανε οι συνενοησεις με αλλα μαγαζια αλλα παντα στην ΕΕ...για τα περαιτερω... 8)

Η διαφορά του ΕΑΠ με τις Ιταλοβουλγαρίες είναι ότι στο εαπ τουλάχιστον κρατάς τα προσχήματα κάνοντας μεταπτυχιακό σε περισσότερο από τρεις μήνες , στη γλώσσα σου που τη γνωριζεις χωρίς να παίρνεις και επάρκεια σεξένες γλώσσες ...τρεις βασικές διαφορές  τουλάχιστον..κατά τα άλλα πιθανόν να είναι το ίδιο μπάχαλο...αλλά και μόνο για τα τρία προαναφερθέντα έ αξίζει λίγο παραπάνω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 873
Σύνολο: 873

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.171 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.