*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749693 φορές)

0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7476 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 01:36:00 μμ »
Ποιο ειναι το ποσοστο συμμετοχης σε απεργια δες παρακατω παλιοτερη ανακοινωση του Υπουργειου και θα καταλαβατε...κοινως την παρτη μας..."Αδειανα Πουκαμισα" οι περισσοτεροι μονιμοι...δυστυχως...
Οσο για την δουλεια σας το βλεπουμε με την γιγαντωση των φροντιστηριων...

https://www.esos.gr/arthra/42232/ypoyrgeio-1843-symmeteihe-stin-apergia
Όταν θα διοριστείς και συ σε λίγο καιρό, περιμένω να εξαφανίσεις την παραπαιδεία ε; Αλλιώς περιμένω να παραιτηθείς. Μάλλον δεν έχεις μπει ποτέ σε σχολική τάξη... Θα μπεις τώρα με το καλό που θα διοριστείς και θα μου πεις... Άκρως άκυρο το σχόλιο σου...

Πάμε παρακάτω. Αυτά τα ποσοστά έχουν μόνο τους μόνιμους; Ή θεωρείς ότι το 18.43% είναι όλοι αναπληρωτές; Και δε μου λες: Για ποιο πράγμα θες να κάνω απεργία; Για μονιμοποίηση εδώ και τώρα όλων των συμβασιούχων; Κάνε μου μια λίστα, να ξέρω ρε παιδάκι μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7477 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 01:53:55 μμ »
Σε ακαδημαϊκο επιπεδο, ο υπουργός εργάστηκε με το διδακτορικο του, το οποίο φυσικά επρέπε να έχει συνάφεια  με τη θέση που κατείχε.

Είναι σαφές ότι αν θέλει να μοριοδοτουνται μη συναφή διδακτορικά και μεταπτυχιακά, τότε αυτά θα πρέπει να πάνε με λιγότερα μόρια από τα συναφή. Αλλιώς θα έχει πρόβλημα. Το επιχείρημα 'βιάζομαι να διορισω μερικούς δικούς μου πριν έρθει ο Κουλης, οπότε τι τη θέλετε τη συνάφεια' δε νομίζω ότι θα μπορέσει να σταθεί. Όλο αυτό πρέπει να περάσει από τη Βουλή κιόλας.
Ναι, η Βουλή με τίποτα άλλο δεν ασχολείται. Μόνο με τη συνάφεια των μεταπτυχιακών μας.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7478 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 01:59:30 μμ »
Α, η μοριοδοτηση των ακαδημαϊκών ειναι υπερβολικη...?! Το ταβανι ειναι ενταξει ας πουμε? Δεν ειναι υπερβολικο... ? Αυτο.δε χρειαζεται.διορθωση...? Φανταστειται τι εχει να γινει αμα μειωσει τα ακαδημαϊκα και το ταβανι μεινει 120...
Αναφέρεται στο 2ο πτυχίο και μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7479 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:04:54 μμ »
Ναι, η Βουλή με τίποτα άλλο δεν ασχολείται. Μόνο με τη συνάφεια των μεταπτυχιακών μας.

Δε λέω ότι θα είναι θέμα στις ειδήσεις, αλλά η βουλή θα ασχοληθεί όταν έρθει προς ψήφιση, διότι για την κυβέρνηση θα είναι 15000 προεκλογικές προσλήψεις και για την αντιπολίτευση θα είναι μια χρυσή ευκαιρία να τους εκθέσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:29 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7480 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:13:51 μμ »

Θα πρέπει να εξηγήσουν, όμως, με ποιον τρόπο αυτή η "υπεύθυνη δήλωση" του κάθε υποψήφιου θα δημοσιοποιείται πριν από τις προσλήψεις/διορισμούς. Μέχρι τώρα, οι υποψήφιοι είχαν τη δυνατότητα και το δικαίωμα να δουν τη θέση τους στον πίνακα και να κάνουν ένσταση αν έκριναν ότι υπήρχε λόγος, πριν από τις προσλήψεις/διορισμούς. Δεν μπορώ να φανταστώ με ποιον τρόπο μπορούν να εξασφαλιστούν αυτά, αν ο ΑΣΕΠ αρχίσει να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο.

Τι θα γίνεται στην περίπτωση που κάποιος υποψήφιος κρίνει σκόπιμο να κάνει ένσταση; Δεν θα έχει πλέον αυτό το δικαίωμα; Όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι θα κάνει έλεγχο μετά τις προσλήψεις/διορισμούς, δεν είναι σαν να λέει ότι ο πίνακας θα μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή; Επιπλέον, αυτή η αλλαγή θα δημοσιοποιείται ή όχι; Ακόμα και να δημοσιοποιηθεί, όμως, ποιος θα μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα αλλάξει πάλι λόγω κάποιου λάθους που έκανε καποιος υποψήφιος ή κάποιος υπάλληλος του ΑΣΕΠ στην καταχώρηση των μορίων;

Νομίζω ότι η τεχνολογία (π.χ. Opsyd) δίνει τη δυνατότητα να δημιουργηθεί ένα αρχείο σχετικά με τη μοριοδότηση των υποψήφιων που θα επικαιροποιείται όποτε κρίνεται σκόπιμο και θα κυρώνεται πριν από τις προσλήψεις/διορισμούς. Θέληση να υπάρχει.
Νομίζω πως έγινε ή θα γίνει νομοθετική ρύθμιση σχετικά με το πώς λειτουργεί ο ΑΣΕΠ. Έλεγχος μόνο σε όσους προσλαμβάνονται, άρα μικρότερος φόρτος και συντομότερα τα αποτελέσματα. Προφανώς οποίος θα έχει παρατυπίες θα γινεται ανάκληση του διορισμού του ( ; )...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2019, 02:35:17 μμ από t_p_m »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7481 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:19:17 μμ »
Από τη Βουλή μια χαρά θα περάσει. Ούτε που θα το διαβάσει η αντιπολίτευση. Εξάλλου έχει πάρει θέση: δεν χρειάζονται διορισμοί
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7482 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:20:01 μμ »
Είναι πάρα πολύ λυπηρό να διαπιστώνεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προκειμένου να διοριστούν ευελπιστούν ότι η αντιπολίτευση προκείμενου να εκθέσει την κυβέρνηση θα τους βοηθήσει.

Δεν τους ενδιαφέρει η πραγματική ιδεολογία της αντιπολίτευσης. Όταν θα γίνει και αυτή η αντιπολίτευση κυβέρνηση αυτοί ευελπιστούν να είναι διορισμένοι και δεν τους ενδιαφέρει για τους επόμενους πολίτες (ας είναι και τα παιδιά τους).

Πόσο κοντόφθαλμοι και λίγοι άνθρωποι είμαστε....και μετά θέλουμε να είμαστε εκπαιδευτικοί!

Αν ήμουν υπουργός και ήξερα ποιοι γράφουμε σε οποιοδήποτε φόρουμ, σε οποιοδήποτε μέσο, σε οποιοδήποτε συνδικαλιστικό όργανό, δεν θα μας διόριζα.

Θα μου πείτε: "δεν θα ήσουν υπουργός, ευτυχώς για εμάς.".

Το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος αλλά πραγματικά το θέμα είναι "σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών" και την τρίτη λέξη δεν ξέρω αν την λαμβάνουμε υπόψη ή αν την έχουμε καταλάβοι όποιοι διατυπώνουμε απόψεις είτε εδώ, είτε στη διαβούλευση, είτε σε οποιοδήποτε φορέα και συνδικαλιστικό όργανο.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7483 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:25:15 μμ »
Είναι πάρα πολύ λυπηρό να διαπιστώνεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προκειμένου να διοριστούν ευελπιστούν ότι η αντιπολίτευση προκείμενου να εκθέσει την κυβέρνηση θα τους βοηθήσει.

Ελπίζω να μην ανάφερεσαι σε μένα. Εγώ αυτό που εννοώ είναι ότι ένα νομοσχέδιο περνάει από έλεγχο στις επιτροπές της βουλής και μετά φτάνει στην ολομέλεια. Σε αυτή τη διαδικασία, πιστεύω ότι εξοφθαλμα παράλογα πράγματα (όπως η μη συνάφεια μεταπτυχιακού ή διδακτορικού) θα αναδειχθούν.

Α, και κάτι ακόμα. Η ιδεολογία φαίνεται από τις πράξεις. Όταν οι πράξεις της παρούσας κυβέρνησης είναι να διορισει φωτογραφικά τους δικούς της και ταυτόχρονα θα θάψει μια αλλά κατηγορία (τους ΑΣΕΠιτες) τότε να τη βράσω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2019, 02:34:34 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7484 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:37:25 μμ »
Αναφέρεται στο 2ο πτυχίο και μεταπτυχιακό.

Όπου και να αναφέρεται το ίδιο είναι!!! Με τέτοιο ταβάνι πολύ καλά κάνει και μοριοδοτεί 2ο πτυχίο και μεταπτυχιακό!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7485 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:38:22 μμ »
Από τη Βουλή μια χαρά θα περάσει. Ούτε που θα το διαβάσει η αντιπολίτευση. Εξάλλου έχει πάρει θέση: δεν χρειάζονται διορισμοί


Ακριβώς!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7486 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:42:18 μμ »

- Μιλάτε για ατομικισμό, αλλά μόλις ένας μόνιμος τάχθηκε υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ, πέσατε να τον φάτε και τον "απειλήσατε" με αξιολόγηση...
- Λυπηρή επίσης η υποτίμηση των ακαδημαϊκών και της δουλειάς μας. Όχι, το διδακτορικό και το μεταπτυχιακό ΔΕΝ είναι απαραίτητο για να μπεις στην τάξη. Από κει όμως μέχρι το να ισχυριστεί κάποιος ότι δεν προσφέρουν τίποτα και θα πρέπει να αγνοούνται, το λογικό άλμα είναι μεγάλο.

Πόσο δίκιο έχεις συνάδελφε...Πόσο δίκιο..Συμφωνώ απολύτως!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7487 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:43:12 μμ »
Ελπίζω να μην ανάφερεσαι σε μένα. Εγώ αυτό που εννοώ είναι ότι ένα νομοσχέδιο περνάει από έλεγχο στις επιτροπές της βουλής και μετά φτάνει στην ολομέλεια. Σε αυτή τη διαδικασία, πιστεύω ότι εξοφθαλμα παράλογα πράγματα (όπως η μη συνάφεια μεταπτυχιακού ή διδακτορικού) θα αναδειχθούν.

Α, και κάτι ακόμα. Η ιδεολογία φαίνεται από τις πράξεις. Όταν οι πράξεις της παρούσας κυβέρνησης είναι να διορισει φωτογραφικά τους δικούς της και ταυτόχρονα θα θάψει μια αλλά κατηγορία (τους ΑΣΕΠιτες) τότε να τη βράσω...
Οι "Ασεπιτες" θάφτηκαν από άλλες κυβερνήσεις. Όταν υπονόμευαν τον διαγωνισμό με ένα νόμο που δεν εφαρμόστηκε ποτέ που εισασταν? Κάποιοι όμως είχαν βολευτει...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7488 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:49:33 μμ »
Οι "Ασεπιτες" θάφτηκαν από άλλες κυβερνήσεις. Όταν υπονόμευαν τον διαγωνισμό με ένα νόμο που δεν εφαρμόστηκε ποτέ που εισασταν? Κάποιοι όμως είχαν βολευτει...
Οι ΑΣΕΠίτες θάφτηκαν ΚΑΙ από άλλες κυβερνήσεις. Από ΟΛΕΣ τις κυβερνήσεις...

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7489 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 02:55:00 μμ »
Οι ΑΣΕΠίτες θάφτηκαν ΚΑΙ από άλλες κυβερνήσεις. Από ΟΛΕΣ τις κυβερνήσεις...
Αν θέλουμε όμως να είμαστε δίκαιοι ξέρουμε ποιοί φέρουν τη μεγαλύτερη ευθύνη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 913
Σύνολο: 915

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.