*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:19:01 μμ »
Στράτο μακάρι να είναι όπως τα λες γιατί κι εγώ του Βουκουρεστίου έβαλα!!
Βέβαια αν θέλουμε να ακριβολογούμε, καμία από τος απαντήσεις δεν ήταν σωστή, εφόσον σύμφωνα με το σχολικό τα εν λόγω νησιά παραχωρήθηκαν οριστικά στην Ελλάδα με διακοίνωση των Ευρωπαϊκών Δυνάμεων στις 13 Φεβρουαρίου του 1914!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:12:06 μμ από yotar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:36 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:26:24 μμ »
παιδια τα νησιά τα πήραμε με Λοζάνης ..τελείωσε.
αλλα αφού δεν είχε την απάντηση λέμε Σεβρών , γιατί η διακοίνωση 1.. δεν έγινε δεκτή από την τουρκία και 2..η συνθήκη έχει βαρύτητα και όχι η διακοίνωση..εξάλλου η διακοίνωση υπογράφτηκε μετά τη Βουκουρεστίου.. νομίζω??

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:37:30 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Διαβάζω από το πρωί τα μηνύματά σας, αλλά δεν μπόρεσα να γράψω και εγώ τη γνώμη μου. Δίνω για 5η φορά και έχω να πω πως κάθε περσι και καλύτερα. Ο παραλογισμός του διαγωνισμού έχει ξεπεράσει καθε όριο. Και κατα πόσο τα θεματα ήταν εύκολα ή δύσκολα είναι σχετικό. Αν δίδασκες χρόνια στο Γυμνάσιο και ιδίως τα νέα βιβλία θα σου φαίνονταν εύκολες έως γελοίες οι ερωτησεις των Νέων, αν όμως δεν ασχολείσαι καθόλου με τη Γλώσσα Γυμνασίου, θα σου φαίνονταν δυσκολα. Στην ιστορία πιστεύω πως έχουν ξεφύγει, δεν τους πιάνει κανείς πια.Καλά για τα Αρχαία ουδέν σχόλιο. Αντιγραφή κανουν εδώ και χρόνια.
Ο καθένας ας το δει ψύχραιμα και λογικα. Δεν μας αξιολογούν με αυτόν τον τρόπο. Μας υποβιβάζουν. Εγώ αυτό έχω να πω εδώ και χρόνια. Όλοι μας έχουμε δώσει πολλά απο την προσωπική μας ζωη για τον Ασέπ. Φυσικα συμμετέχουμε γοα να κάνουμε μια αρχη έστω και με την αναπλήρωση. Ωστόσο το σύστημα μπάζει από παντού και υπάρχει μεγάλη μιζέρια στο ελληνικό σχολείο. Μιλω φυσικά από προσωπικη εμπειρία, αφού καταφερα να βρεθώ υστερα από προσπάθειες χρόνων. Καλή συνεχεια στη ζωή σας, παλέψτε το, όπως μπορείτε, δεν τελειώνει ο αγωνας του σωστου εκπαιδευτικου με το διορισμό του στο σχολείο.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:42:43 μμ »
παιδια τα νησιά τα πήραμε με Λοζάνης ..τελείωσε.
αλλα αφού δεν είχε την απάντηση λέμε Σεβρών , γιατί η διακοίνωση 1.. δεν έγινε δεκτή από την τουρκία και 2..η συνθήκη έχει βαρύτητα και όχι η διακοίνωση..εξάλλου η διακοίνωση υπογράφτηκε μετά τη Βουκουρεστίου.. νομίζω??

Ναι αλλά η Τουρκία είχε αφηνιάσει από 1914 επειδή μας είχαν παραχωρηθεί τα νησιά. Η συνθήκη της Λωζάνης δεν έχει καμία σχέση με παραχώρηση νησιών του Αιγαίου στην Ελλάδα αφού το μόνο που γίνεται είναι ο Ινονού να διεκδικεί Ίμβρο Τένεδο και Σαμοθράκη. Με τη συνθήκη των Σεβρών η Τουρκία αναγνωρίζει την κατοχή των νησιών από την Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:36 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:56:35 μμ »
Ναι ρε παιδιά, η Λοζάνη είναι άσχετη με τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου, αφού το 1923 ήδη τα είχαμε!
Απλά με των Σεβρών μας έδωσαν και Ιμβρο - Τένεδο οι οποίες με της Λοζάνης  πηγαίνουν στην Τουρκία.Το ότι η Τουρκία δεν αναγνώρισε τη διακοίνωση είναι δικό της πρόβλημα ( Η Τουρκία επίσης δεν αναγνωρίζει σήμερα υφαλοκρηπίδα στα νησιά του Αιγαίου, αυτό τί σημαίνει, ότι δεν ισχύει το διεθνές δίκαιο, αλλά τα καπρίτσια της γείτονος;!)
Άλλωστε τα νησιά του Αν. Αιγαίου απελευθερώθηκαν με τους Βαλκανικούς πολέμους, άρα μετά το τέλος τους (δηλ. κατά τη συνθήκη του Βουκουρεστίου) δεν ξέρω τίνος ήταν, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν ήταν της Τουρκίας για να έχει και αξιώσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος dora3110

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νήδυμος Ύπνος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:04:23 μμ »
γεια σας παιδια!   :'(    λογω ΑΣΕΠ η φατσούλα....    παρόλο το πολύ διάβασμα νιώθω... μια πικρία πως μου άφησε ο τελευταίος ΑΣΕΠ.... δεν μπήκα καν στη διαδικασία να τσεκάρω απαντήσεις.... μου φάνηκαν πιο τσιμπημένα από την προηγούμενη φορα. Καλή επιτυχία να χετε όλοι!   
Νήδυμος Ύπνος

Αποσυνδεδεμένος margitan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:08:56 μμ »
...............stroumfita κοριτσάκι μου για αυτό αυτός ο κλάδος δε θα πάει ποτέ μπροστα!!!!!!!! επειδή έχουμε την ηλίθια νοοτροπία να σκεφτόμαστε οτι είμαστε καλύτεροι από  τους άλλους όπως εσύ!!!!!!! Δε σε υποχρέωσε κανείς να πας στο κλασικό και να ξεσκιστείς στα λατινικά σα να επρόκειτο ποτέ να πιάσεις συνομιλία με το φάντασμα του Κικέρωνα. Εγώ είμαι μια ταπεινή ΦΠΨτισσα που το επέλεξα για να γλιτώσω απο το στείρο κλασικισμό και ξέρεις κάτι????????       Έχω δώσει 3 ασεπ και πάντα γράφω απίστευτα καλά Ιστορία και λογοτεχνία επειδή αυτά μου αρέσουν και όχι στα παιδαγωγικά(που είναι το αδύνατο σημείο μου). Οποιος θέλει να είναι καλός φιλόλογος απλά διαβάζει!! Αλλωστε στη σχολή οι περισσότεροι ξεχάσαμε και αυτά που ξέραμε. Συμπεραίνω λοιπόν, πως δεν υπάρχουν ηλίθιες σχολές αλλά άνθρωποι με ηλίθια λογική.......................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #203 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:09:53 μμ »
Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα σε όλους. Θα ήθελα να εξακριβώσω κάτι. Το 50% που πρέπει να πάρουμε στην α θεματική δεν αφορά κάθε γνωστικό αντικείμενο χωριστά (αρχαία, νέα, ιστορία), αλλά στο σύνολο, έτσι δεν είναι; Μπορεί δηλαδή να κόβεσαι ιστορία, αλλά να περνάς με τον μέσο όρο, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος nm5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #204 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:11:12 μμ »
Και άλλες ενδεικτικές απαντήσεις για τα παιδαγωγικά από το "Έθνος", στη σελίδα της "΄Αλφαβητα":

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank2_2_9_932.php

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:17:42 μμ »
Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα σε όλους. Θα ήθελα να εξακριβώσω κάτι. Το 50% που πρέπει να πάρουμε στην α θεματική δεν αφορά κάθε γνωστικό αντικείμενο χωριστά (αρχαία, νέα, ιστορία), αλλά στο σύνολο, έτσι δεν είναι; Μπορεί δηλαδή να κόβεσαι ιστορία, αλλά να περνάς με τον μέσο όρο, σωστά;
ennoeitai auto. sorry gia tous latinikous xaraktires, xalase to pliktrologio. 50 meso oro se kathe thematiki. karatsekarismeno apo proigoumeno asep. alliws de tha pernouse kanenas...

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #206 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:22:11 μμ »
...............stroumfita κοριτσάκι μου για αυτό αυτός ο κλάδος δε θα πάει ποτέ μπροστα!!!!!!!! επειδή έχουμε την ηλίθια νοοτροπία να σκεφτόμαστε οτι είμαστε καλύτεροι από  τους άλλους όπως εσύ!!!!!!! Δε σε υποχρέωσε κανείς να πας στο κλασικό και να ξεσκιστείς στα λατινικά σα να επρόκειτο ποτέ να πιάσεις συνομιλία με το φάντασμα του Κικέρωνα. Εγώ είμαι μια ταπεινή ΦΠΨτισσα που το επέλεξα για να γλιτώσω απο το στείρο κλασικισμό και ξέρεις κάτι????????       Έχω δώσει 3 ασεπ και πάντα γράφω απίστευτα καλά Ιστορία και λογοτεχνία επειδή αυτά μου αρέσουν και όχι στα παιδαγωγικά(που είναι το αδύνατο σημείο μου). Οποιος θέλει να είναι καλός φιλόλογος απλά διαβάζει!! Αλλωστε στη σχολή οι περισσότεροι ξεχάσαμε και αυτά που ξέραμε. Συμπεραίνω λοιπόν, πως δεν υπάρχουν ηλίθιες σχολές αλλά άνθρωποι με ηλίθια λογική.......................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+1
 

Αποσυνδεδεμένος dora3110

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νήδυμος Ύπνος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #207 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:24:10 μμ »
υπάρχει κάποιος απο το forum που εχει παει καλα στο δικό μας κλάδο???/ πε02   ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΓΧΑΡΩ!!!!!!!
Νήδυμος Ύπνος

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #208 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:27:19 μμ »
Και άλλες ενδεικτικές απαντήσεις για τα παιδαγωγικά από το "Έθνος", στη σελίδα της "΄Αλφαβητα":

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank2_2_9_932.php

Καλά αυτοί είναι χειρότεροι: σε 4 -5 ερωτήσεις δίνουν δύο έναλλακτικες για σωστές!!!!
Βρε καλοί μου άνθρωποι - εκεί στο "Εθνος - αφού δεν ξέρετε (ούτε εσείς) τί σας γίνεται, γιατί γράφετε ό,τι σας κατεβεί στο κεφάλι;!
...άλλο να λέω τι γνώμη μου για τις σωστές απαντήσεις (ο καθένας έχει δικαίωμα να το κάνει!) και άλλο να δημοσιεύω με κάθε επισημότητα τις υποτιθέμενες σωστές απάντήσεις!
 Έλεος δηλαδή!!!

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #209 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:28:56 μμ »
...............stroumfita κοριτσάκι μου για αυτό αυτός ο κλάδος δε θα πάει ποτέ μπροστα!!!!!!!! επειδή έχουμε την ηλίθια νοοτροπία να σκεφτόμαστε οτι είμαστε καλύτεροι από  τους άλλους όπως εσύ!!!!!!! Δε σε υποχρέωσε κανείς να πας στο κλασικό και να ξεσκιστείς στα λατινικά σα να επρόκειτο ποτέ να πιάσεις συνομιλία με το φάντασμα του Κικέρωνα. Εγώ είμαι μια ταπεινή ΦΠΨτισσα που το επέλεξα για να γλιτώσω απο το στείρο κλασικισμό και ξέρεις κάτι????????       Έχω δώσει 3 ασεπ και πάντα γράφω απίστευτα καλά Ιστορία και λογοτεχνία επειδή αυτά μου αρέσουν και όχι στα παιδαγωγικά(που είναι το αδύνατο σημείο μου). Οποιος θέλει να είναι καλός φιλόλογος απλά διαβάζει!! Αλλωστε στη σχολή οι περισσότεροι ξεχάσαμε και αυτά που ξέραμε. Συμπεραίνω λοιπόν, πως δεν υπάρχουν ηλίθιες σχολές αλλά άνθρωποι με ηλίθια λογική.......................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+1

δεν απευθυνθηκα προσωπικα σε καποιον νομιζω. τη γνωμη μου ειπα και αυτο επιτρεπεται. νομιζω δεν ειμαι υποχρεωμενη να ξερω απιστευτες λεπτομερειες στην ιστορια, ενα αντικειμενο που δεν εχω διδαχθει ποτε μου και δε μου αρεσει κιολας για να ασχοληθω...
 


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160433
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 763
Σύνολο: 772

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.