*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #238 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:46:24 μμ »
Εγώ θα στοιχηματίσω υπέρ της συνθήκης του Λονδίνου στην ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου .
Όχι πως είμαι σίγουρος , απλά πάω για την έκπληξη!

O William Hill πόσο το δίνει ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #239 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:48:37 μμ »
ΤΕλικά στην ερώτηση με το μέτρο στα νέα, ποια ήταν η σωστή απάντηση;

Εγώ έβαλα αναπαιστικός καταληκτικός... βασικά αναπαιστικός είναι σίγουρα, για το καταληκτικός δεν ξέρω  ???

Να πω επίσης ότι, αν και του ταπεινού Ιστορικού - Αρχαιολογικού, στα μέτρα μέχρι τώρα απαντώ κάθε φορά σωστά   ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:50:40 μμ »
αναπαιστικό ήταν σίγουρα, αλλά φοβήθηκα να την τολμήσω και την άφησα. Είχα πιάσει πολλές στα νέα και θεώρησα ότι δεν πρέπει να ρισκάρω

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:53:35 μμ »
Το αναπαιστικό είναι παιδιά,η α.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:57:55 μμ »
απ΄το πανεπιστήμιο ακόμη θυμάμαι την ίδια μιζέρια .. οι ΦΠΨ κατώτεροι, οι του Ιστορικού- αρχαιολογικού καλυτεροι και οι Φιλόλογοι οι ΤΟΠ..ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι όλοι μας βγήκαμε απ το πανεπιστήμιο αγράμματοι.???. ξεχάσαμε κι αυτά που ξέραμε.. μεταξύ μας..
τι κι αν τελείωσε κάποιος τη χ,ψ,ω, σχολή αν δεν ασχοληθεί και δε διαβάσει ας καμαρώνει για το πτυχίο που πήρε..
εγώ τελείωσα ΦΠΨ και διδάσκω 13 ολόκληρα χρόνια ..και ναι είμαι φιλόλογος..οπως φιλόλογοι είναι όλοι που δουλεύουν   στην παραπαιδεία όπως είθισται να λέγεται..
τι διαβάζαμε μέχρι χτές ""ο καθείς και τα όπλα του..''' που λέει και ο ποιητής
μα που πήγε αυτή η αγαστή συνεργασία που υπήρχε πριν τις εξετάσεις??
είπα κι εγώ τότε  .. μετάλλαξη έπαθε ο κλάδος??
και τώρα να.. δεν κοιτάμε να είμαστε ενωμένοι μπας και κάνουμε τίποτα όλοι μαζί , με τόσα που γίνοντα γύρω μας, ι  για μας χωρίς εμάς....

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:59:30 μμ »
Εγώ θα στοιχηματίσω υπέρ της συνθήκης του Λονδίνου στην ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου .
Όχι πως είμαι σίγουρος , απλά πάω για την έκπληξη!

Που το διάβασες αυτό?Στη συνθήκη του Λονδίνου δεν πήρε κανείς τίποτα,αυτό ήταν το πρόβλημα κ έτσι ξεκινά ουσιαστικά ο β βαλκανικός...Τα νησιά με τη συνθηκη  Λονδίνου είναι πλέον στη διαχείριση των μεγάλων δυνάμεων  κ η Τουρκία χάνει την Κρήτη....Σεβρών πρέπει  να είναι το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:00:22 μμ »
Λοιπόν, παιδιά, στο ιδεατό σχήμα της Οδύσσειας τι γράψατε; Αν αναλύσατε το κάθε στάδιο ή εάν απλώς τα αναφέρατε;; ::)

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:01:10 μμ »
απ΄το πανεπιστήμιο ακόμη θυμάμαι την ίδια μιζέρια .. οι ΦΠΨ κατώτεροι, οι του Ιστορικού- αρχαιολογικού καλυτεροι και οι Φιλόλογοι οι ΤΟΠ..ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι όλοι μας βγήκαμε απ το πανεπιστήμιο αγράμματοι.???. ξεχάσαμε κι αυτά που ξέραμε.. μεταξύ μας..
τι κι αν τελείωσε κάποιος τη χ,ψ,ω, σχολή αν δεν ασχοληθεί και δε διαβάσει ας καμαρώνει για το πτυχίο που πήρε..
εγώ τελείωσα ΦΠΨ και διδάσκω 13 ολόκληρα χρόνια ..και ναι είμαι φιλόλογος..οπως φιλόλογοι είναι όλοι που δουλεύουν   στην παραπαιδεία όπως είθισται να λέγεται..
τι διαβάζαμε μέχρι χτές ""ο καθείς και τα όπλα του..''' που λέει και ο ποιητής
μα που πήγε αυτή η αγαστή συνεργασία που υπήρχε πριν τις εξετάσεις??
είπα κι εγώ τότε  .. μετάλλαξη έπαθε ο κλάδος??
και τώρα να.. δεν κοιτάμε να είμαστε ενωμένοι μπας και κάνουμε τίποτα όλοι μαζί , με τόσα που γίνοντα γύρω μας, ι  για μας χωρίς εμάς....

++++++ Ανήκω κι εγώ στους "Ενωτικούς" ;)
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:08:57 μμ »
Εγώ θα στοιχηματίσω υπέρ της συνθήκης του Λονδίνου στην ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου .
Όχι πως είμαι σίγουρος , απλά πάω για την έκπληξη!

Που το διάβασες αυτό?Στη συνθήκη του Λονδίνου δεν πήρε κανείς τίποτα,αυτό ήταν το πρόβλημα κ έτσι ξεκινά ουσιαστικά ο β βαλκανικός...Τα νησιά με τη συνθηκη  Λονδίνου είναι πλέον στη διαχείριση των μεγάλων δυνάμεων  κ η Τουρκία χάνει την Κρήτη....Σεβρών πρέπει  να είναι το σωστό.
Δεν είμαι σίγουρος , όπως είπα. Μόνο τη συνθήκη του Νεϊγύ αποκλείω .Με των Σεβρών απλώς επικυρώθηκε παλιότερη απόφαση για παραχώρησή τους στην Ελλάδα. Όταν έγινε η συνθήκη του Λονδίνου , ήδη είχαν απελευθερωθεί και κατέχονταν από τον ελληνικό στρατό .Με τη συνθήκη του Βουκουρεστίου πάλι δεν έγινε καμία επίσημη παραχώρησή τους...

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:12:50 μμ »
προς τι ο αλληλοσπαραγμος δεν εχω ακομα καταλαβει.κ αλλοι τελειωσαν κλασικη φιλολογια αλλα δεν ειμαστε και για τη ΝΑΣΑ.στο κατω κατω ειτε το θελουμε ειτε οχι ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε και απο τον ασεπ τουλαχιστον ολοι αντιμετωπιζονται  επι ισοις οροισ.ωστοσο απο την εμπειρια μου αυτο το ψυχροπολεμικο κλιμα καλλιεργειται ηδη στο πανεπιστημιο συν τον ανταγωνισμο μεταξυ πανεπιστημιων .τι να πω;καλη τυχη σε ολους μας!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:17:21 μμ »
Εγώ θα στοιχηματίσω υπέρ της συνθήκης του Λονδίνου στην ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου .
Όχι πως είμαι σίγουρος , απλά πάω για την έκπληξη!

Που το διάβασες αυτό?Στη συνθήκη του Λονδίνου δεν πήρε κανείς τίποτα,αυτό ήταν το πρόβλημα κ έτσι ξεκινά ουσιαστικά ο β βαλκανικός...Τα νησιά με τη συνθηκη  Λονδίνου είναι πλέον στη διαχείριση των μεγάλων δυνάμεων  κ η Τουρκία χάνει την Κρήτη....Σεβρών πρέπει  να είναι το σωστό.
Δεν είμαι σίγουρος , όπως είπα. Μόνο τη συνθήκη του Νεϊγύ αποκλείω .Με των Σεβρών απλώς επικυρώθηκε παλιότερη απόφαση για παραχώρησή τους στην Ελλάδα. Όταν έγινε η συνθήκη του Λονδίνου , ήδη είχαν απελευθερωθεί και κατέχονταν από τον ελληνικό στρατό .Με τη συνθήκη του Βουκουρεστίου πάλι δεν έγινε καμία επίσημη παραχώρησή τους...
Koiτάξτε τα σχολικά. Της γ γυμνασίου λέει ξεκάθαρα για Βουκουρεστίου, της Γ λυκείου λέει ότι δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα με τη συνθήκη του Βουκουρεστίου και επικηρώθηκε η προσάρτηση με τη συνθήκη των Σεβρών, Το παλιό της Γ λυκείου ελεγε Βουκουρέστι και αναγνώριση από την Πύλη με τη συνθήκη των Σεβρών Διαλέξτε

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:20:51 μμ »
τα κέρα... τους τα τράγια!!!  >:( με τέτοιες διατυπώσεις...
εγω ψηφίζω Σεβρών επειδή τότε το αποδέχτηκε η τουρκια.... :-\
ένα " παραχωρήθηκαν τελικά ή οριστικά " δεν μπορούσαν να βάλουν;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:23:51 μμ από Georgia s »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:21:16 μμ »
Βρε παιδιά, πώς τα έχετε έτσι μπερδέψει μα τα νησιά του Αιγαίου; Μας δόθηκαν με τη συνθήκη Βουκουρεστίου. Όλες οι ιστορίες το λένε. Πάει και τελείωσε. Τώρα πότε ξαναεπικυρώθηκε η κτήση τους είναι άλλο θέμα. Θα δείτε, όταν δώσει ο ΑΣΕΠ τις απαντήσεις αυτή θα είναι η σωστή.

ΥΓ: Να τελικά τι μου πρόσφερε αυτός ο ΑΣΕΠ. Έμαθα να βρίσκω το μέτρο! Το πέτυχα τελικά!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:23:24 μμ »
Εγώ θα στοιχηματίσω υπέρ της συνθήκης του Λονδίνου στην ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου .
Όχι πως είμαι σίγουρος , απλά πάω για την έκπληξη!

Που το διάβασες αυτό?Στη συνθήκη του Λονδίνου δεν πήρε κανείς τίποτα,αυτό ήταν το πρόβλημα κ έτσι ξεκινά ουσιαστικά ο β βαλκανικός...Τα νησιά με τη συνθηκη  Λονδίνου είναι πλέον στη διαχείριση των μεγάλων δυνάμεων  κ η Τουρκία χάνει την Κρήτη....Σεβρών πρέπει  να είναι το σωστό.
Δεν είμαι σίγουρος , όπως είπα. Μόνο τη συνθήκη του Νεϊγύ αποκλείω .Με των Σεβρών απλώς επικυρώθηκε παλιότερη απόφαση για παραχώρησή τους στην Ελλάδα. Όταν έγινε η συνθήκη του Λονδίνου , ήδη είχαν απελευθερωθεί και κατέχονταν από τον ελληνικό στρατό .Με τη συνθήκη του Βουκουρεστίου πάλι δεν έγινε καμία επίσημη παραχώρησή τους...
Koiτάξτε τα σχολικά. Της γ γυμνασίου λέει ξεκάθαρα για Βουκουρεστίου, της Γ λυκείου λέει ότι δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα με τη συνθήκη του Βουκουρεστίου και επικηρώθηκε η προσάρτηση με τη συνθήκη των Σεβρών, Το παλιό της Γ λυκείου ελεγε Βουκουρέστι και αναγνώριση από την Πύλη με τη συνθήκη των Σεβρών Διαλέξτε

Αν πουν πάντως ότι είναι των Σεβρών πρέπει να ξεσηκωθεί ο σύλλογος των ιστορικών γιατί θα πρόκειται για παραποίηση της ελληνικής ιστορίας. Εδώ τραβήξαμε τόσα δεινά επειδή μας είχαν παραχωρηθεί τα νησιά πολύ πριν από τη συνθήκη των Σεβρών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.