*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 11:24:16 πμ »
Καλημέρα κι απο'μένα! Επιτέλους τελείωσε! Μόνο και μόνο γι' αυτό χαίρομαι απίστευτα. Έδινα πρώτη φορά και είχα κάνει ένα πέρασμα-διάβασμα σε όλα. Πήγαινα για να είμαι επιτυχούσα και να μπω επιτέλους στον Πίνακα Β΄. Δεν είχα καμία προσδοκία ούτε ότι θα πέρναγα ούτε ότι θα έγραφα αρκετά καλά. Δεν είχα καθόλου άγχος την ημέρα της εξέτασης. Έχω βάλει στο μυαλό μου ότι θα δώσω αρκετές φορές ακόμα και πήγα κυρίως για την εμπειρία. Ήθελα να δω τα θέματα και κυρίως πως θα με διορθώσουν.
    Το περίμενα ότι θα είναι πολύ δύσκολα και αρκετά κουλά. Πιο συγκεκριμένα, στα Αρχαία τα απάντησα με σχετική ευκολία και το άγνωστο ήταν μέτριας δυσκολίας. Δεν το έβγαλα ακριβώς απ' ότι είδα αλλά λόγω του ότι κατάλαβα που αναφερόταν έπιασα ακριβώς το νόημα και σε κάποια σημεία δεν μετέφρασα κατά λέξη αλλά κατά προσέγγιση. Είμαι περίεργη πως θα βαθμολογηθώ. Στις ερωτήσεις ανάπτυξης έγραψα υπερβολικά πολλά. Αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό. Θα δείξει. Στις πολλαπλές αρχαίων έπιασα 8/10. Στη Γλώσσα όλα εκτός από τα λεξικά. Με έσωσαν τα ιδιαίτερα δημοτικού και γυμνασίου και τα μαθήματα του Μπαμπινιώτη στο Γλωσσολογικό. Τα ρίσκαρα όλα γιατί ήμουν της άποψης ή όλα ή τίποτα. Σε όλα όσα δεν ήξερα ήμουν ανάμεσα σε 2 και τα ρίσκαρα. Τα 3/4 και κάτι πιο κάτω έπεσα μέσα. Στα Νέα πανωλεθρία αλλά στην Ιστορία καλύτερα απ' ότι περίμενα. Στη Διδακτική έγραψα Κείμενα και τα ανέπτυξα όλα πλήρως΄. Είμαι περίεργη να δω πως θα με βαθμολογήσουν. Τέλος, στα Παιδαγωγικά είχα 3-4 λάθη.
    Ελπίζω να είμαι πάνω από τη βάση για να πάρω κανένα μοριάκι. Θα στεναχωρηθώ μόνο αν δεν περάσω τη βάση. Ότι άλλο και να έρθει θα πω οκ. Το συμπέρασμα που έβγαλα για μενα ήταν ότι έπρεπε να παπαγαλίσω τις γραμματολογίες και την ιστορία για να τα πάω άριστα. Κι όχι μόνο αυτό αλλά και να διαβάσω και χίλια άλλα βιβλία μπας και έπιανα τίποτα από τα κουλά που έβαλαν αν και δύσκολο... Ήξερα ότι ο ΑΣΕΠ θα ήταν παρωδία και απλά επιβεβαιώθηκα. Περιμένω τα αποτελέσματα με αρκετή περιέργεια αλλά καθόλου αγωνία. Καλά αποτελέσματα σε όλους και όλες!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:49 »

Αποσυνδεδεμένος margitan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 11:35:30 πμ »
...Μπράβο σου κούκλα! Πήγαινε και παιξε και κανένα τζόκερ τώρα, την ξέρεις την παροιμία με την τύχη του πρωτάρη!!!!!!!! Ευχήσου σε εμάς που δώσαμε για τρίτη φορά καλη τύχη........
Καλά σου αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 11:42:25 πμ »
Να' ξερες πόσα τζόκερ έχω παίξει. Τίποτα... Πάντα γκαντέμω ήμουν. Δεν είπα πάντως ότι τα πήγα τέλεια. Απλά πιστεύω να έχω περάσει τη βάση.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:51:28 μμ »
καλημέρα παιδιά είμαι καινούριος μέλος, Καλή επιτυχία σε όλους!!!
Έχω μία απορία γιατί οι απαντήσεις που δίνουν τα νέα με αυτές που δίνει κάποιο φροντιστήριο εδώ στην pde είναι τόσο διαφορετικές; Δηλάδη άλλα διαβάζει ο ένας και άλλα ο άλλος; Μέχρι να βγουν οι επίσημες απαντήσεις από τον ασεπ θα μου έχει βγει η ψυχή μου!!! Φαίνεται ότι ούτε αυτοί που έβαλαν τα θέματα δεν μπορούν να τα απναντήσουν!!!  ;D
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει στα παιδαγωγικά ΠΕ02 είμαι τι βάλατε στις ερωτήσεις 6,7,13, 16,18,27 και 32;
Ευχαριστώ!! :-[
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:49 »

Αποσυνδεδεμένος tilefassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:07:11 μμ »
6β 7δ 13α 16γ 18α 27δ 32 δεν θυμαμαι.φυσικά δε λέει κάτι το τι απάντησα εγώ!κάνε υπομονή γιατί ε καμμιά βδομάδα ο ασεπ θα βγάλει τις απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:10:12 μμ »
παντως,παιδια, η Rwxanh, θυμαμαι απο την αρχη οτι ειχε παρει με ορεξη αυτη την προσπαθεια και δεχτηκε απ τους "παλιους" επιθεση σχετικα με τις αποψεις της. ειναι παρα πολυ θετικο το γεγονος οτι εκανε σοβαρη προσπαθεια και μακαρι να εχει ενα πολυ καλο αποτελεσμα.
θελω να πω οτι δεν ειναι μονο τυχη ολα. ειναι και το τι εμεις προσωπικα τι κανουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:15:38 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και εγώ αυτές έβαλα αλλά με αυτά που διαβαζώ δεν ξέρω τί είναι σωστό και τί λάθος, θα ξεχάσω λαο αυτά που ξέρω σε λίγο!!!
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:59:47 μμ »
Ναι, η αλήθεια είναι ότι η απάντηση σου είναι πολύ κατατοπιστική...
Ας προσθέσω κάτι τελευταίο που τώρα που ήρθε, όση ώρα προσπαθούσα να το καταλάβω. Ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τη λέξη οργάνωση με τα είδη των λεξικών που μας ζητούσαν:
ορθογραφική οργάνωση λέξεων (δεν διευκρινίζει τίποτα)
ετυμολογική οργάνωση λέξεων (ομοίως)
ιστορική οργάνωση λέξεων... (ομοίως)
ΑΛΛΑ:
αντίστροφη οργάνωση λέξεων... Βγάζει νόημα.
Εξάλλου, πώς μπορούσαν να διατυπώσουν αλλιώς την ερώτηση, αν ήθελαν να πάρουν αυτή την απάντηση;; Με ποιο λεξικό οργανωνουμε τις λέξεις αντίστροφα;; Τότε θα ήταν το προφανές!!
Έχεις δίκαιο..
Αχ! Με αυτά και με αυτά έκανα πολλά λάθη στο γνωστικό των νέων που υποτίθεται ότι ήταν και το μέρος που θα αντιστάθμιζε τις όποιες αδυναμίες της ιστορίας.. Από εδώ και από εκεί να τα 8 λαθάκια.. Βάλε και 3 που δεν απάντησα.. Απογοήτευση...:(


Εγώ πάντως παιδιά έχω ακόμη αντίρρηση για τη διατύπωση της ερώτησης. Ηταν προχειρογραμμένη και με μη ορθή ορολογία. Μέχρι χθες νόμιζα ότι η λέξη "οργάνωση" είναι το λάθος, αλλά τελικά φαίνεται ότι η "λέξη" είναι το πρόβλημα. Γιατί με τη "λέξη" εννοούσαν λημματολόγιο, τον κατάλογο τέλος πάντων όοοοοοοοοοολων των λημμάτων, είτε είναι λέξεις, είτε φράσεις, είτε καταλήξεις.... Αν έλεγαν "λημμα" δεν θα έδιναν παραπάνω βοήθεια... δεν είναι ότι μ' αυτόν τον τρόπο έβαλαν έναν παραπάνω βαθμό δυσκολίας στην ερώτηση. Απλά απέδειξαν ότι είναι άσχετοι στη διατύπωση μιας ερώτησης.

Αν θέλουμε μάλιστα να είμαστε και περισσότερο ακριβείς, δεν υπάρχει όρος "αντίστροφη οργάνωση" λεξικού, αλλά "θεματική οργάνωση" (πέρα δηλαδή από την αλφαβητική).

Iaki,
ως προς αυτό το κριτήριο λοιπόν, της οργάνωσης της ύλης ενός λεξικού, τα ετυμολογικά, τα ορθογραφικά, τα ιστορικά είναι αλφαβητικά, ενώ το αντίστροφο θεματικό. Δεν είναι δηλαδή ότι υπάρχει ορθογραφική οργάνωση κ.ο.κ.

:(

Αν θέλουμε να είμαστε εντελώς τυπικοί έχεις δίκιο, αν και προσωπικά δε μου φάνηκε και τόόόσο παραπλανητική πια η διατύπωση. Στην τελική, "λέξικά"τα λέμε, είτε περιέχουν μόνο λέξεις, είτε έχουν και φράσεις -  δεν τα λέμε "λημματολόγια". Καταλαβαίνω το πνεύμα σου, γιατί κι εγώ έχω ένα "θέμα" με τη σαφήνια της διατύπωσης, απλά εμένα μ' ενόχλησαν πολύ περισσότερο:

α) οι προστακτικές προτάσεις (όταν πήγαινα εγώ στο...κρυφό σχολειό, τέτοιος όρος δεν υπήρχε!)

β) το μυθιστόρημα που υποτίθεται ότι έχει γράψει ο Σεφέρης ( προσοχή: ούτε διήγημα, ούτε νουβέλα...μυθιστόρημα !) που ακόμη δεν έχω κατάλάβει αν εννοούσαν τον τίτλο της ποιητικής του συλλογής. Γιατί αν εννοούσαν αυτό μπορούσαν να μπουν στον κόπο να κάνουν μια διευκρίνηση για τα εισαγωγικά...εδώ μπήκαν στον κόπο για μια τελεία (!) που δεν άλλαζε απολύτως τίποτα στην κατανόηση, το μόνο που πέτυχαν ήταν να κάνω κανένα πεντάλεπτο να συνέρθω από τα γέλια...

και γ) οι διατυπώσεις στην Ιστορία με αποκορύφωμα αυτή με τα νησιά του Αν. Αιγαίου  >:(

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:15:44 μμ »


Επίσης οσον αφορά τον Λουκή Λάρα στο παρακατω λίνκ αναφέρει οτι και στην πρωτοπρόσωπη αφήγηση μπορούμε να έχουμε αφηγητη παντογνώστη όπως συμβαίνει πχ στον Λ.Λάρα.
http://dspace.flinders.edu.au/dspace/bitstream/2328/3288/1/475-484_agelatos%20Gr.pdf

 
για το Λουκη Λαρα συμφωνω κι εγω για παντογνωστη αφηγητη. Ο Παρισης παντως το δινει ομοδιηγητικο.
[/quote]

Ομοδιηγητικό δίνει και η εισαγωγή στο βιβλίο της Εστιας (ΝΕΒ)
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:20:48 μμ »
σχολικη συμβουλος αλλα νομιζω και σε καποιο βιβλιο καθηγητη τον αναφερει αυτοδιηγητικο. το εχω δει σε αρκετα βιβλια. συγκεκριμενα ελεγαν οτι ειναι ομοδιηγητικος και πιο συγκεκριμενα αυτοδιηγητικος.
εχω ξαναπει στο παρελθον οτι δεν ξερω κατα ποσον μπορουμε να βασιζομαστε στο βιβλιο της δητσα ( εστια) καθως το εχει απορριψει η πανεπιστημιακη κοινοτητα
αν δεν κανω λαθος παντογνωστης=εξωτερικη εστιαση, ενω στο λαρα εχουμε εσωτερικη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:52:25 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:23:18 μμ »
Αν θέλουμε να είμαστε εντελώς τυπικοί έχεις δίκιο, αν και προσωπικά δε μου φάνηκε και τόόόσο παραπλανητική πια η διατύπωση. Στην τελική, "λέξικά"τα λέμε, είτε περιέχουν μόνο λέξεις, είτε έχουν και φράσεις -  δεν τα λέμε "λημματολόγια". Καταλαβαίνω το πνεύμα σου, γιατί κι εγώ έχω ένα "θέμα" με τη σαφήνια της διατύπωσης, απλά εμένα μ' ενόχλησαν πολύ περισσότερο:

α) οι προστακτικές προτάσεις (όταν πήγαινα εγώ στο...κρυφό σχολειό, τέτοιος όρος δεν υπήρχε!)

β) το μυθιστόρημα που υποτίθεται ότι έχει γράψει ο Σεφέρης ( προσοχή: ούτε διήγημα, ούτε νουβέλα...μυθιστόρημα !) που ακόμη δεν έχω κατάλάβει αν εννοούσαν τον τίτλο της ποιητικής του συλλογής. Γιατί αν εννοούσαν αυτό μπορούσαν να μπουν στον κόπο να κάνουν μια διευκρίνηση για τα εισαγωγικά...εδώ μπήκαν στον κόπο για μια τελεία (!) που δεν άλλαζε απολύτως τίποτα στην κατανόηση, το μόνο που πέτυχαν ήταν να κάνω κανένα πεντάλεπτο να συνέρθω από τα γέλια...

και γ) οι διατυπώσεις στην Ιστορία με αποκορύφωμα αυτή με τα νησιά του Αν. Αιγαίου  >:(

Ναι, δεν είπα εγώ ότι τα λέμε λημματολόγια, αλλά όταν μιλά για τρόπο οργάνωσης των λέξεων του λεξικού, εννοεί του λημματολογίου του. Ενταξει, δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας...  :) :)  εγώ την πατατιά την έκανα και κει  :-[, όπως και σε πόσα άλλα σημεία... Αλλά όταν σε βάζουν στο τρυπάκι να σκέφτεσαι αν κάτι το κατέχεις ή όχι, εεεεεεεεε δεν μπορώ με πιάνει ένα κατιτί...
Για τις προστακτικές προτάσεις, έχω την εντύπωση ότι πλέον έτσι λέγονται οι επιθυμίας.... τα νέα βιβλία της γλώσσας έχουν μπει σ' αυτό το τρυπάκι της "επικοινωνιακής-δομολειτουργικής" ορολογίας...
Για τα υπόλοιπα συμφωνώ απολύτως... :( :(


Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:25:54 μμ »

Όσο για την στατιστική ανάλυση με βάση το μέτρο, έφαγα τον τόπο να βρω την απάντηση και δεν κατέστη δυνατό! Τείνω να πιστεύω, όμως, ότι πρέπει να είναι ή ο Ευριπίδης ή ο Σοφοκλής διότι δικά τους χαμένα έργα βρέθηκαν και διαβάστηκαν πρόσφατα. Ψάξτε το από καθαρά φιλολογική περιέργεια...
ρωτησα καθηγητη στο μεταπτυχιακο, απο τα κορυφαια ονοματα στο χωρο, και δεν ηξερε..
αυτο που ειπε ειναι οτι ειναι αναμεσα σε αριστοφανη και ευριπ. αλλα κλινει προς τον δευτερο
εδώ γελάω , συγγνώμη!!!! κ έπρεπε να το ξέρει ένας απλός εκπαιδευτικός ε;;; :o

Έχεις απόλυτο δίκιο! Σκέφτηκα μήπως κάποια θέματα μπαίνουν για να γράψουν κάποιοι συγκεκριμένοι...Καχύποπτη πείτε με αλλά κάνοντας αναζήτηση στο Google χτες όλη νύχτα για να βρω αυτή την απάντηση όλο έπεφτα στο Πανεπιστήμιο Πάτρας που έχει ένα σχετικό μάθημα...
Το 2002, που είχα μείνει απ' έξω για 2,25 μόρια, το θέμα στα Νέα που με έκαψε ήταν θέμα που έχει ασχοληθεί τα μάλα πρωτοκλασάτος νεοελληνιστής του τμήματος που τελείωσα (Φιλολογία Αθήνας το 1990) και που κάθε φορά που είχαμε μάθημα μ' αυτόν (2-3 εξάμηνα) με έπιανε αλλεργία!!!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:26:13 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη βαθμολογία της α θεματικής. Η papagalia εδώ στο pde μου είπε ότι και να έχεις κοπεί για παράδειγμα στην ιστορία δεν υπάρχει πρόβλημα, αν έχεις γράψει καλά στα άλλα. Ωστόσο, μία συνάδελφος επιμένει ότι δεν είναι έτσι κα ότι πρέπει να πιάσεις και στα τρία (αρχαία, νέα και ιστορία το 50). Τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος felicita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:29:44 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη βαθμολογία της α θεματικής. Η papagalia εδώ στο pde μου είπε ότι και να έχεις κοπεί για παράδειγμα στην ιστορία δεν υπάρχει πρόβλημα, αν έχεις γράψει καλά στα άλλα. Ωστόσο, μία συνάδελφος επιμένει ότι δεν είναι έτσι κα ότι πρέπει να πιάσεις και στα τρία (αρχαία, νέα και ιστορία το 50). Τι ισχύει;

1000% ισχύει το ότι ο μέσος όρος πρέπει να είναι 50
Δηλαδή με 40 50 και 60 είσαι οκ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160455
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 670

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.