*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:31:39 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη βαθμολογία της α θεματικής. Η papagalia εδώ στο pde μου είπε ότι και να έχεις κοπεί για παράδειγμα στην ιστορία δεν υπάρχει πρόβλημα, αν έχεις γράψει καλά στα άλλα. Ωστόσο, μία συνάδελφος επιμένει ότι δεν είναι έτσι κα ότι πρέπει να πιάσεις και στα τρία (αρχαία, νέα και ιστορία το 50). Τι ισχύει;

Ισχύει αυτό που σου είπε η papagalia... ο μέσος όρος κ των 3 πρέπει να είναι τουλαχιστον 50, πχ στα 2 μπορει να εγραψες  30 + 30 και στο 3ο 90.
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:30 »

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #337 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:37:36 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ! Τώρα νιώθω καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #338 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:42:37 μμ »
σχολικη συμβουλος αλλα νομιζω και σε καποιο βιβλιο καθηγητη τον αναφερει αυτοδιηγητικο. το εχω δει σε αρκετα βιβλια. συγκεκριμενα ελεγαν οτι ειναι ομοδιηγητικος και πιο συγκεκριμενα αυτοδιηγητικος.
εχω ξαναπει στο παρελθον οτι δεν ξερω κατα ποσον μπορουμε να βασιζομαστε στο βιβλιο της δητσα ( εστια) καθως το εχει απορριψει η πανεπιστημιακη κοινοτητα
αν δεν κανω λαθος παντογνωστης εξωτερικη εστιαση, ανω στο λαρα εχουμε εσωτερικη

Και γω δεν έχω ξανακούσει παντογνώστη με εσωτερική εστίαση. Αφού στον παντογνώστη η εστίαση είναι εξ ορισμού εξωτερική.

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #339 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:46:25 μμ »
Επιτέλους! Βρέθηκε κ κάποιος να σχολιάσει αυτό το μυθιστόρημα του Σεφέρη. Μέχρι στιγμής νόμιζα ότι ήμουν ΜΟΝΗ από όλους τους φιλολόγους που έδωσαν που κατάλαβε αυτό το πράγμα! Κρίμα γιατί ο Σεφέρης είναι ο αγαπημένος μου :) Και είτε το πιστέυετε είτε όχι τη στιγμή που είδα την επιλογή: "Ο Σεφέρης έγραψε μυθιστόρημα" το τσέκαρα ως λάθος πριν καν να κοιτάξω τις υπόλοιπες. Φυσικά τις κοίταξα, αλλά από τη στιγμή που ήμουν σίγουρη για το προηγούμενο, δεν πρόσεξα (!) ότι έλεγε το χρονικό του μορέως η χαζή. Το μυαλό μου διάβασε λάθος. Γιατί το ήξερα και το είχα επισημάνει αρκετές φορές στις σημειώσεις μου. Με αστεράκι μάλιστα για να το προσέξω. Ήταν λάθος αδικαιολόγητο, το παραδέχομαι.
Μα δε φταίω μόνο εγώ. Φταίνε και αυτοί με τις διατυπώσεις τους. Φιλόλογοι καταξιωμένοι υποτίθεται ότι είναι αυτοί που βάζουν τα θέματα. Θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί με τον τρόπο που διατυπώνουν τις ερωτήσεις τους. Αν θέλουν να μπερδέψουν μπορούν να το κάνουν και αλλιώς. Πώς δεν ξέρω... Αλλά να βρούν τρόπο, δε με ενδιαφέρει. Αλλιώς να μην είναι στην επιτροπή. Καλύτερα να πάει κάποιος που να ξέρει.
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:30 »

Αποσυνδεδεμένος ZOYZOY

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #340 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:54:21 μμ »
Επιτέλους! Βρέθηκε κ κάποιος να σχολιάσει αυτό το μυθιστόρημα του Σεφέρη. Μέχρι στιγμής νόμιζα ότι ήμουν ΜΟΝΗ από όλους τους φιλολόγους που έδωσαν που κατάλαβε αυτό το πράγμα! Κρίμα γιατί ο Σεφέρης είναι ο αγαπημένος μου :) Και είτε το πιστέυετε είτε όχι τη στιγμή που είδα την επιλογή: "Ο Σεφέρης έγραψε μυθιστόρημα" το τσέκαρα ως λάθος πριν καν να κοιτάξω τις υπόλοιπες. Φυσικά τις κοίταξα, αλλά από τη στιγμή που ήμουν σίγουρη για το προηγούμενο, δεν πρόσεξα (!) ότι έλεγε το χρονικό του μορέως η χαζή. Το μυαλό μου διάβασε λάθος. Γιατί το ήξερα και το είχα επισημάνει αρκετές φορές στις σημειώσεις μου. Με αστεράκι μάλιστα για να το προσέξω. Ήταν λάθος αδικαιολόγητο, το παραδέχομαι.
Μα δε φταίω μόνο εγώ. Φταίνε και αυτοί με τις διατυπώσεις τους. Φιλόλογοι καταξιωμένοι υποτίθεται ότι είναι αυτοί που βάζουν τα θέματα. Θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί με τον τρόπο που διατυπώνουν τις ερωτήσεις τους. Αν θέλουν να μπερδέψουν μπορούν να το κάνουν και αλλιώς. Πώς δεν ξέρω... Αλλά να βρούν τρόπο, δε με ενδιαφέρει. Αλλιώς να μην είναι στην επιτροπή. Καλύτερα να πάει κάποιος που να ξέρει.

Μην ανησυχείς, υπάρχουν και άλλοι. Και γω βιάστηκα κ έκανα το ίδιο λάθος.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #341 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:55:02 μμ »
αλλη μια με το ιδιο λαθος - βλακεια

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #342 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:08:25 μμ »
Λοιπόν, έτσι για να το ξέρουμε. Ο Σεφέρης όντως έγραψε μυθιστόρημα και λέγεται "έξι νύχτες στην Ακρόπολη". Ευτυχώς την απάντησα σωστά, γιατί ήξερα ότι ο Ραγκαβής δεν είχε γράψει το Χρονικό του Μορέως

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #343 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:13:54 μμ »
αι γω στα νέα έκανα λάθη βλακείας και είμαι έξαλλη.. μαλιστα σ αυτό με τον Σεφέρη με εντυπωσίασε τόσο πολύ το πρώτο με Καζαντζακη και το τελευταίο με Ιωάννου που έμεινα σ αυτά και το δεύτερο ούτε που πρόσεξα τι έγραφε . μαλιστα να σκεφτείτε το μυθιστόρημα του σεφέρη ήξερα ότι έίναι οι ώρες της κυρίας ερσης ή κάπως έτσι και το δημοσίευσε  ωσ Ιγνάτης ο τρελός .. άκουσον.. και δεν πρόσεξα καθόλου το β που ήταν η απάντηση που ζητούσαν..είμαι για σάλτο .. έκανα τουλάχιστον τρεις τέτοιες βλακείες.. μεγάλο αγχος τελικά ..κόστισε πολύ ακριβά..

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #344 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:15:30 μμ »
κι εγω το ηξερα.. αλλα ελα μου που διαβασα
Ο Ραγκκαβης εγραψε τον αυθεντη του μορεως.. και λεω ολοσωστη αυτη. ηξερα οτι και ο σεφερης εγραψε μυθιστορημα.. και δεν μου κολλουσ ετιποτα.. νομιζω αναπαντητη την αφησα.

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #345 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:19:39 μμ »
Πωπω τελικά δεν είμαι η μόνη που έκανα τέτοιου είδους συλλογιστικές πορείες...
Όπως το άλλο που έκανα ο Βενέζης λεγόταν Μέλλος, και το τικάρω....  :-X :-X :-X
Τελικά αυτή η θολούρα ήταν γενική....

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #346 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:24:43 μμ »
κι εγω το ηξερα.. αλλα ελα μου που διαβασα
Ο Ραγκκαβης εγραψε τον αυθεντη του μορεως.. και λεω ολοσωστη αυτη. ηξερα οτι και ο σεφερης εγραψε μυθιστορημα.. και δεν μου κολλουσ ετιποτα.. νομιζω αναπαντητη την αφησα.
ακριβως το ιδιο επεθα κ γω...λες κ διαβασα αυθεντη...κ το ξερα καλα!
εσυ καλυτερα,εγω εβαλα τον καζαντζακη!ποτε δεν αφηνω αναπαντητα....

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #347 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:36:50 μμ »
εντάξει με το εξι νύχτες στην ακρόπολη .. έχει κι αυτό που λέω .. τόσο το χειρότερο.. τα ήξερα και τα δυο κι έκανα την μεγαλύτερη εξυπνάδα.. για όνομα του θεού ..

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:44:49 μμ »
καλησπέρα. εύχομαι καλά αποτελέσματα και ψυχική ηρεμία. εγώ νομίζω ότι από χθες το βράδυ την έχασα, αλλά που θα πάει θα βρω που έχει κρυφτεί. :D
το μυαλό τελικά μπορεί να παίξει πολύ άσχημα. στην ερώτηση των νέων με τη χρονολόγηση των λογοτεχνών, το μυαλό μου με ξεγέλασε. είχα και λίγο άγχος με το χρόνο. όταν την διάβασα έβριζα που δεν δώσανε μικρά ονόματα και έλεγα αφού είναι δύο με το επίθετο βαλαωρίτης. τους ήξερα, ήμουν σίγουρη. έλα όμως που μετά όταν διάβαζα βαλαωρίτης, εγώ σκεφτόμουνα τον βάρναλη. ανεξήγητο. και λέω, ωραία ο ροίδης ο πιο παλιός, άρα το α. προσπαθώ ακόμα να καταλάβω τι συσχετισμό έκανε το μυαλό μου, αλλά δεν το βρίσκω.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #349 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:46:18 μμ »
κι εγω το ηξερα.. αλλα ελα μου που διαβασα
Ο Ραγκκαβης εγραψε τον αυθεντη του μορεως.. και λεω ολοσωστη αυτη. ηξερα οτι και ο σεφερης εγραψε μυθιστορημα.. και δεν μου κολλουσ ετιποτα.. νομιζω αναπαντητη την αφησα.
ακριβως το ιδιο επεθα κ γω...λες κ διαβασα αυθεντη...κ το ξερα καλα!
εσυ καλυτερα,εγω εβαλα τον καζαντζακη!ποτε δεν αφηνω αναπαντητα....
Γι αυτο λέω εγώ πως κυρίως είναι διαγωνισμός ψυχραιμίας κ καθαρού μυαλού....όσων το μυαλό υπολειτουργεί απο τις 6 τα ξημερώματα μεχρι τις 10 το πρωί ( το δικό μου σίγουρα...), κάναμε ακριβώς τα ίδια λάθη...αλλά: δεν φταίει μόνο αυτο!!! γιατί σε πολλές περιπτώσεις κ οι ίδιοι οι πανεπιστημ διαφωνούν για το ποιά είναι η σωστή απάντηση... οι διατυπώσεις επιτηδες είναι παραπλανητικές.. θεωρω ότι ειδικά η διατυπωςη της ερωτησης με τα λεξικά ήταν απαράδεκτη..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160461
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 790
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.