*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #686 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:49:48 μμ »
Παραθετω το αποσπασμα: Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια...

Ο Βυζαντινός Αυτοκράτορας Ιωάννης Ε' Παλαιολόγος κυβέρνησε επισήμως από το 1341 μέχρι το θάνατό του το 1391, ουσιαστικά όμως είχε τη διοίκηση μόνο μετά το 1354, κατόπιν της παραιτήσεως του συναυτοκράτορά του Ιωάννη ΣΤ' Καντακουζηνού...

Το 1367 ξεκίνησε νέα περιοδεία.
Στην επιστροφή του, πέρασε από τη Βενετία. Εκεί, ο Δόγης Ανδρέα Κονταρίνι το φιλοξένησε υποτυπωδώς. Στις συνομιλίες τους, συμφώνησαν την επιστροφή των αυτοκρατορικών κοσμημάτων και κάποιες χρηματικές και ναυτικές ενισχύσεις, με αντάλλαγμα τη νήσο Τένεδο. Στη συμφωνία του αυτή αντέδρασε ο πρωτότοκος γιος του Ανδρόνικος Δ' Παλαιολόγος, ήδη συναυτοκράτορας, επηρρεασμένος από τους συμμάχους του Γενουάτες. Κατά τη στιγμή της αναχώρησής του από τη Βενετία, διαπίστωσε ότι δεν είχε καν αρκετά χρήματα για το ταξίδι της επιστροφής. Μόνο η εσπευσμένη έλευση του άλλου γιου του Μανουήλ (μετέπειτα αυτοκράτορα Μανουήλ Β' Παλαιολόγου), μαζί με ικανό ποσό, μπόρεσε να του εξασφαλίσει την επιστροφή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:07 »

Αποσυνδεδεμένος elytis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #687 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:55:56 μμ »
Απ' το hellenic history εγκεκριμενο απ' το παιδαγωγικό ινστιτουτο:Το ταξίδι του Μανουήλ ξεκίνησε με τη συνοδεία του Boucicaut στις 10 Δεκεμβρίου 1399. Τον Απρίλιο του 1400 επισκέφτηκε τη Βενετία. Επόμενος σταθμός του ταξιδιού του ήταν το Παρίσι τον Ιούνιο του 1400, το Λονδίνο το Δεκέμβριο του 1400 και πάλι το Παρίσι το Φεβρουάριο του 1401. Παντού τον υποδέχτηκαν με τιμές, αλλά στις εκκλήσεις του απάντησαν μόνο με ασαφείς υποσχέσεις. ΄Eτσι, ο Μανουήλ Β' δεν εξασφάλισε καμιά ουσιαστική βοήθεια, ενώ έμεινε στο Παρίσι, καθώς δε διέθετε τα μέσα για να γυρίσει πίσω.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #688 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:01:23 πμ »
Απ' το hellenic history εγκεκριμενο απ' το παιδαγωγικό ινστιτουτο:Το ταξίδι του Μανουήλ ξεκίνησε με τη συνοδεία του Boucicaut στις 10 Δεκεμβρίου 1399. Τον Απρίλιο του 1400 επισκέφτηκε τη Βενετία. Επόμενος σταθμός του ταξιδιού του ήταν το Παρίσι τον Ιούνιο του 1400, το Λονδίνο το Δεκέμβριο του 1400 και πάλι το Παρίσι το Φεβρουάριο του 1401. Παντού τον υποδέχτηκαν με τιμές, αλλά στις εκκλήσεις του απάντησαν μόνο με ασαφείς υποσχέσεις. ΄Eτσι, ο Μανουήλ Β' δεν εξασφάλισε καμιά ουσιαστική βοήθεια, ενώ έμεινε στο Παρίσι, καθώς δε διέθετε τα μέσα για να γυρίσει πίσω.
elytis, στειλε mail στον ασεπ με το παραθεμα. Πιθανον να ειναι και σε αυτη την ερωτηση οι σωστες επιλογες δυο. Εγω εχω ηδη στειλει δυο φορες και αν ειχα νωριτερα το παραθεμα που λες θα το ειχα συμπεριλαβει. Το μεγαλο σφαλμα του ασεπ φετος ειναι οτι δεν περιελαβε ημερομηνιες στις ερωτησεις μαλλον απο σκοπιμοτητα για να τις κανει πιο ασαφεις και εχουμε καταληξει να ταιριαζουν σε πολλες ερωτησεις περισσοτερες της μιας,  απαντησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:05:19 πμ από zizoulis »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #689 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 08:46:49 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:07 »

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #690 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 09:08:41 πμ »
Πόση ακόμα απαξίωση πρέπει να υποστούν για να διορθώσουν τα λάθη και τις παραλείψεις τους; Αν το κάνουν, θα κερδίσουν τουλάχιστον την εκτίμησή μας, καθώς θα μας δείξουν ότι δε διεκδικούν το αλάθητο του πάπα. Γιατί αργούν, όμως;;; Προφανώς έχουν χαθεί στη βιβλιογραφία, αναζητώντας κάτι που να τεκμηριώνει τη δική τους θέση ως μοναδική σωστή. Είμαι αισιόδοξη ότι κάτι θα γίνει. Διαφορετικά ο διαγωνισμός θα χάσει την όποια εκτίμηση (λέμε τώρα) της έχουν οι υποψήφιοι. Ήταν στραβό το κλίμα, το έφαγε κι ο γάιδαρος - Επιτροπή  >:(
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #691 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 10:04:03 πμ »
Το  ζητημα  ειναι  να καθορισουν  βιβλιογραφια καθε  φορα  -ειδικα στην Ιστορια  - οποτε ολοι να εχουν ενα κοινο σημειο αναφορας , γιατι υπαρχουν και εξειδικευμενες εκδοσεις  που εξαντλουνται στην λεπτομερεια. Αν  δεν γινει αυτο ,τοτε θα επανερχονται τετοιες δυσλειτουργιες του  συστηματος. ΝΑ  ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ  :ΘΕΛΟΥΝ  ΤΑ  ΣΧΟΛΙΚΑ  ΒΙΒΛΙΑ ΝΑ  ΜΑΣ  ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ - ΠΟΥ  ΘΑ  ΔΙΔΑΞΟΥΜΕ  ΚΙΟΛΑΣ- Η' ΘΑ  ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ  ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΠΟΥ  ΘΑ ΚΑΝΕΙ  ΤΗ  ΔΙΑΦΟΡΑ .  Μου  φαινεται οτι 'πνιγηκαν' στο ιδιο  το  συστημα  τους

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #692 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 11:21:13 πμ »
Νομίζω ότι πλέον όσα  καινούργια πράγματα γράφονται περί λαθών αρχίζουν να αγγίζουν την υπερβολή .Τελικά μάλλον πρέπει ο καθένας να αρχίσει να στέλνει προσωπικές επιστολές στο ΑΣΕΠ ,για να διασφαλίσει το βαθμό του.Κ θα γράψω κάτι που το έχω σημαία πολλά χρόνια στη ζωή μου κ ταιριάζει κ εδώ μάλλον:"Μάθε πόσο αξιοθαύμαστο πράγμα είναι να υποφέρεις κ όμως να παραμένεις δυνατός" κ "Αd ASTRA PER ASPERA"

Αποσυνδεδεμένος Εύη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #693 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 01:24:02 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Πέρα από τις υπερβολές, τις γκρίνιες και ό,τι άλλο, ανεξαρτήτως από το πώς έγραψε ο καθένας μας, νομίζω ήρθε η ώρα να κάνουμε κάτι. Τώρα που ξεμπερδέψαμε με το άχαρο διάβασμα και την πίεση θεωρώ πως πρέπει να διαμαρτυρηθούμε συλλογικά και ενωμένοι για τις συνθήκες που μας επιφυλάσσουν, σε εμάς που πρόκειται να μπούμε στα σχολεία. Ποιος από εμάς θα ξεχάσει τον τρόπο με τον οποίο κατάφερε να μπει στο σχολείο;
Πρέπει να διεκδικήσουμε έγκαιρη ανακοίνωση ημερομηνίας
Βιβλιογραφία
Άμεση έκδοση ορθών απαντήσεων
Δικαίωμα στην αναβαθμολόγηση.

Πρέπει να κατεβούμε στο δρόμο και επιτέλους να μην είμαστε αυτό που μας ζητάνε, ανταγωνιστικοί μέχρι αηδίας. Ο διαγωνισμός αυτός είναι τρομερά οξύμωρος, υπάρχουν αυτοί που έχουν σκοτωθεί στο διάβασμα και πηγαίνουν με φόβο να δώσουν γιατί νιώθουν τη δυσκολία επιτυχίας και από την άλλη ξεγνοιαστοι υποψήφιοι πηγαίνουν το ίδιο καλά γιατί έχουν καθαρό μυαλό και περισσότερη ψυχραιμία. Πρέπει να μας διευκρινίσουν τι επιβραβεύεται τελικά.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #694 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 03:33:43 μμ »
Νομίζω ότι πλέον όσα  καινούργια πράγματα γράφονται περί λαθών αρχίζουν να αγγίζουν την υπερβολή .Τελικά μάλλον πρέπει ο καθένας να αρχίσει να στέλνει προσωπικές επιστολές στο ΑΣΕΠ ,για να διασφαλίσει το βαθμό του.Κ θα γράψω κάτι που το έχω σημαία πολλά χρόνια στη ζωή μου κ ταιριάζει κ εδώ μάλλον:"Μάθε πόσο αξιοθαύμαστο πράγμα είναι να υποφέρεις κ όμως να παραμένεις δυνατός" κ "Αd ASTRA PER ASPERA"
Το θεμα δεν ειναι αν καποιος προσπαθει να διασφαλισει μια σωστη ερωτηση παραπανω, αλλα οτι με τη δικαιολογια της αντικειμενικοτητας των πολλαπλων επιλογων φτασαμε να νιωθουμε οτι συμμετεχουμε σε τηλεπαιχνιδι οπου το "τερας" προσπαθει να σε μπερδεψει για να μην κερδισεις. Ειναι ερωτησεις αυτες που ταιριαζουν σε διαγωνισμο εκπαιδευτικων? Και τι λογικη εχει οι ερωτησεις να μην προσδιοριζονται με ημερομηνια? Δεν ειναι λογικο μεσα σε 20, 50, 100 ή χιλια χρονια πολλες προσφυγες να γινουν , πολλοι αυτοκρατορες να ξεμεινουν και παει λεγοντας...? και σε τελικη αναλυση εχω απαιτηση απο αυτον που με κρινει να εχει ψαξει τη βιβλιογραφια ή να θετει ερωτηματα απο τομεις γνωσης που κατεχει καλα. Το προβλημα ειναι οτι η ενωση φιλολογων δεν επεμβαινει, το παιδαγωγικο ινστιτουτο δεν επεμβαινει, οι καθηγητες μας στο πανεπιστημιο δεν επεμβαινουν, ασε που ισως ειναι και οι αδιαφοροι και βιαστικοι -για μια τετοια ασημαντη διαδικασια- θεματοθετες.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #695 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 04:56:14 μμ »
Νομίζω ότι πλέον όσα  καινούργια πράγματα γράφονται περί λαθών αρχίζουν να αγγίζουν την υπερβολή .Τελικά μάλλον πρέπει ο καθένας να αρχίσει να στέλνει προσωπικές επιστολές στο ΑΣΕΠ ,για να διασφαλίσει το βαθμό του.Κ θα γράψω κάτι που το έχω σημαία πολλά χρόνια στη ζωή μου κ ταιριάζει κ εδώ μάλλον:"Μάθε πόσο αξιοθαύμαστο πράγμα είναι να υποφέρεις κ όμως να παραμένεις δυνατός" κ "Αd ASTRA PER ASPERA"
Το θεμα δεν ειναι αν καποιος προσπαθει να διασφαλισει μια σωστη ερωτηση παραπανω, αλλα οτι με τη δικαιολογια της αντικειμενικοτητας των πολλαπλων επιλογων φτασαμε να νιωθουμε οτι συμμετεχουμε σε τηλεπαιχνιδι οπου το "τερας" προσπαθει να σε μπερδεψει για να μην κερδισεις. Ειναι ερωτησεις αυτες που ταιριαζουν σε διαγωνισμο εκπαιδευτικων? Και τι λογικη εχει οι ερωτησεις να μην προσδιοριζονται με ημερομηνια? Δεν ειναι λογικο μεσα σε 20, 50, 100 ή χιλια χρονια πολλες προσφυγες να γινουν , πολλοι αυτοκρατορες να ξεμεινουν και παει λεγοντας...? και σε τελικη αναλυση εχω απαιτηση απο αυτον που με κρινει να εχει ψαξει τη βιβλιογραφια ή να θετει ερωτηματα απο τομεις γνωσης που κατεχει καλα. Το προβλημα ειναι οτι η ενωση φιλολογων δεν επεμβαινει, το παιδαγωγικο ινστιτουτο δεν επεμβαινει, οι καθηγητες μας στο πανεπιστημιο δεν επεμβαινουν, ασε που ισως ειναι και οι αδιαφοροι και βιαστικοι -για μια τετοια ασημαντη διαδικασια- θεματοθετες.

συμφωνω απολυτα! προσωπικα δε με συμφερει να αναπροσαρμοσουν την ερωτηση με τον οηε αφου την εχω σωστη. το θεμα ομως ειναι η κοροιδια κ το γεγονος οτι οσα περισσοτερα ξερεις τοσο πιθανοτερο ειναι να μπερδευτεις κ να μην απαντησεις σωστα. για παραδειγμα το κυπριακο το ειχα κανει μια αναγνωση. ειχα σημειωσει λοιπον καπου οτι ο παπαγος ειχε κανει προσφυγη στον οηε. αν το διαβαζα πιο διεξοδικα θα θυμομουν οτι ειχε κανει κ ο Καραμανλης οποτε ποιο θα ηταν το σωστο να απαντησω?
αντιθετα την ερωτηση με τα νησια ειχα μαθει τη λεπτομερεια οτι παραχωρηθηκαν με διακοινωση των δυναμεων κ τα συναφη κ την απαντησα λαθος εφοσον διαλεξα του βουκουρεστιου με την εννοια οτι ειναι πιο κοντα χρονολογικα με τη διακοινωση των δυναμεων.
αρα το συμπερασμα ειναι οτι πρεπει να διαμαρτυρηθουμε για ο,τιδηποτε αποδεδειγμενα επιδεχεται 2 απαντησεις ή ακομη χειροτερα οταν ολες οι απαντησεις που δινονται δεν ειναι σωστες οπως αυτη με τα νησια

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #696 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 06:23:20 μμ »
Δεν μπορούμε να διαβάζουμε από χίλια δύο βιβλία μήπως και πετύχουμε κάποια απίθανη λεπτομέρεια..Αυτό που πρέπει να γίνει οπωσδήποτε, είναι να μας δοθεί βιβλιογραφία στον επόμενο διαγωνισμό..Συνέβαινε παλιά, γιατί όχι λοιπόν να μην γίνει και πάλι? Αλλιώς, να έχουμε δικαίωμα να διαλέγουμε 2 από τα 3 γνωστικά.. >:( Και αυτό συνέβαινε στο παρελθόν..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #697 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 06:30:03 μμ »
εγω θα ηθελα να προσθεσω οτι και το θεμα των 2-3 ερωτησεων για την εξασφαλιση καποιων μοριων παραπανω δεν ειναι ασημαντο.
Για μενα προσωπικα που και τις 2 ερωτησεις ιστοριας τις απανρησα "λαθος", καθως απαντησα του Βουκουρεστιου και του Καραμανλη,
δεν ειναι καθολου μα καθολου ασημαντο!!!
Σημαινει 7 σχεδον μορια παραπανω στην ιστορια! Δεν ειναι λιγα. Και απαιτω κι εγω αμεση απαντηση και τεκμηριωμενη.
Παλευα 4δυστυχισμενους  μηνες με τα βιβλια και ακομη και το ελαχιστο παραπανω το κυνηγαω...

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #698 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 09:17:45 μμ »
εγω θα ηθελα να προσθεσω οτι και το θεμα των 2-3 ερωτησεων για την εξασφαλιση καποιων μοριων παραπανω δεν ειναι ασημαντο.
Για μενα προσωπικα που και τις 2 ερωτησεις ιστοριας τις απανρησα "λαθος", καθως απαντησα του Βουκουρεστιου και του Καραμανλη,
δεν ειναι καθολου μα καθολου ασημαντο!!!
Σημαινει 7 σχεδον μορια παραπανω στην ιστορια! Δεν ειναι λιγα. Και απαιτω κι εγω αμεση απαντηση και τεκμηριωμενη.
Παλευα 4δυστυχισμενους  μηνες με τα βιβλια και ακομη και το ελαχιστο παραπανω το κυνηγαω...

Έχεις δίκιο σαυτά που λες αλλά πάνω από όλα μετράει η ένσταση να ανταποκρίνεται σε μία πραγματικότητα.Δεν ήταν όλες οι ερωτήσεις  που αναφέρονται  ως διφορούμενες  προβληματικές ,θεωρώ από Ιστορία πραγματικό πρόβλημα είχε αυτή μόνο με τον ΟΗΕ,οι άλλες αν τις εξετάσεις προσεκτικά εχουν λογική κ βγαίνουν διά της απαγωγής σε άτοπο.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #699 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 01:24:20 πμ »
εγω θα ηθελα να προσθεσω οτι και το θεμα των 2-3 ερωτησεων για την εξασφαλιση καποιων μοριων παραπανω δεν ειναι ασημαντο.
Για μενα προσωπικα που και τις 2 ερωτησεις ιστοριας τις απανρησα "λαθος", καθως απαντησα του Βουκουρεστιου και του Καραμανλη,
δεν ειναι καθολου μα καθολου ασημαντο!!!
Σημαινει 7 σχεδον μορια παραπανω στην ιστορια! Δεν ειναι λιγα. Και απαιτω κι εγω αμεση απαντηση και τεκμηριωμενη.
Παλευα 4δυστυχισμενους  μηνες με τα βιβλια και ακομη και το ελαχιστο παραπανω το κυνηγαω...

Έχεις δίκιο σαυτά που λες αλλά πάνω από όλα μετράει η ένσταση να ανταποκρίνεται σε μία πραγματικότητα.Δεν ήταν όλες οι ερωτήσεις  που αναφέρονται  ως διφορούμενες  προβληματικές ,θεωρώ από Ιστορία πραγματικό πρόβλημα είχε αυτή μόνο με τον ΟΗΕ,οι άλλες αν τις εξετάσεις προσεκτικά εχουν λογική κ βγαίνουν διά της απαγωγής σε άτοπο.

Και η ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου είναι λάθος. Δεν έβγαινε ούτε με εις άτοπον απαγωγή ούτε με τίποτα. Με κωλοφαρδία μόνο να πετύχεις το σωστό που θα έδινε ο ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160454
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 662
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.