*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158075 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #798 στις: Μάρτιος 06, 2009, 10:23:47 πμ »
Ας κανω και δευτερολογια,
εκεινο που θελω ιδιαιτερα να τονισω ειναι οτι παντα σε καθε διαγωνισμο φταινε τα θεματα και ποτε το διαβασμα ή η προετοιμασια που εμεις εχουμε κανει.....
πειτε 1 φορα μονο αν υπηρξε διαγωνισμος ασεπ ή πανελληνιων που να μην υπηρχαν διαμαρτυριες για τα θεματα!

αναρωτιεμαι ομως μηπως το προβλημα δεν ειναι μονο στη διατυπωση αλλα και κυριως  στις εναλλακτικες που δινουν ως απαντηση;

καλο ειναι να μας ρωτουν τι προκειται να βαλουν κι αν μας βολευει να συμφωνουμε. αυτο θελουμε?
γιατι εγω αυτο θελω. να ξερω τι με περιμενει. δεν ειναι δυνατον σε μια τεραστια υλη να τα ξερω ολα!
και να ειμαι υποχρεωμενος να απαντω στις βλακωδεις ερωτησεις τους και να ψαχνω σαν τον μ@λ....στις ακομα πιο ηλιθιες εναλλακτικες που ειναι το α, αλλα ταιριαζει και το β και το γ, αλλα κανενα ομως δεν συμπιπτει απολυτα, οποτε καταφευγω στην ...τυχη !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2009, 11:12:46 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:36 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #799 στις: Μάρτιος 06, 2009, 11:16:01 πμ »
Ας κανω και δευτερολογια,
εκεινο που θελω ιδιαιτερα να τονισω ειναι οτι παντα σε καθε διαγωνισμο φταινε τα θεματα και ποτε το διαβασμα ή η προετοιμασια που εμεις εχουμε κανει.....
πειτε 1 φορα μονο αν υπηρξε διαγωνισμος ασεπ ή πανελληνιων που να μην υπηρχαν διαμαρτυριες για τα θεματα!

αναρωτιεμαι ομως μηπως το προβλημα δεν ειναι μονο στη διατυπωση αλλα και κυριως  στις εναλλακτικες που δινουν ως απαντηση;

καλο ειναι να μας ρωτουν τι προκειται να βαλουν κι αν μας βολευει να συμφωνουμε. αυτο θελουμε?
γιατι εγω αυτο θελω. να ξερω τι με περιμενει. δεν ειναι δυνατον σε μια τεραστια υλη να τα ξερω ολα!
και να ειμαι υποχρεωμενος να απαντω στις βλακωδεις ερωτησεις τους και να ψαχνω σαν τον μ@λ....στις ακομα πιο ηλιθιες εναλλακτικες που ειναι το α, αλλα ταιριαζει και το β και το γ, αλλα κανενα ομως δεν συμπιπτει απολυτα, οποτε καταφευγω στην ...τυχη !
Φίλε, σαν να το έγραψα εγώ αυτό το μήνυμα ...Συμφωνώ κ επαυξάνω...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #800 στις: Μάρτιος 06, 2009, 11:43:26 πμ »
φαινεται πως τα αγορια εχουν μια πιο ρεαλιστικη αντιμετωπιση της πραγματικοτητας.

για τη γυναικα οταν ο νεροχυτης δεν ειναι καθαρος φταιει το απορρυπαντικο και οχι οτι δεν ετριψε καλα..
αυτη ειναι η διαφορα αντρα-γυναικα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #801 στις: Μάρτιος 06, 2009, 11:47:18 πμ »
 :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:36 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #802 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:09:34 μμ »
Μάρκο, σε συμπαθώ πολύ, αλλά.....λίγα λόγια για τις γυναίκες!! ;D ;D Είμαστε και πολλές εδώ στο φόρουμ!! ;D ;D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος soulmate

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #803 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:31:44 μμ »
πολλες ειμαστε αλλα τον αγαπαμε και γι'αυτο λεει πολλα! ;)
gia tis palies agapes min milas..sta pio megala thelo kanoun piso!

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #804 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:48:19 μμ »
φαινεται πως τα αγορια εχουν μια πιο ρεαλιστικη αντιμετωπιση της πραγματικοτητας.

για τη γυναικα οταν ο νεροχυτης δεν ειναι καθαρος φταιει το απορρυπαντικο και οχι οτι δεν ετριψε καλα..
αυτη ειναι η διαφορα αντρα-γυναικα
χα,χα,χα! Απλά ο άντρας δεν δίνει σημασία αν είναι απόλυτα καθαρός ο νεροχύτης...
άλλη μια διαφορά άντρα-γυναίκας!

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #805 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:58:48 μμ »
ορισμένα πράγματα πρέπει να τα πει ο Μάρκος για να τα καταλάβουμε..Μάρκο πες κι άλλα .. σε καλό δρόμο βρίσκεσαι!!!!!!!! παραδέχομαι ό τι σημείωσες και συμπληρώνω ότι οι εξετάσεις του ασεπ δεν είναι ούτε προαγωγικές ,ούτε απολυτήριες  για να είναι απλές και ξεκάθαρα τα θέματα..πρέπει να κοπεί κόσμος κι αυτό με οποιοδήποτε τρόπο.. οι φιλόλογοι είμαστε πάρα μα πάρα πολλοί γι αυτό υπάρχουν και όλα τα σχετικά παρατράγουδα..υπάρχει λόγος..

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #806 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:04:46 μμ »
ορισμένα πράγματα πρέπει να τα πει ο Μάρκος για να τα καταλάβουμε..Μάρκο πες κι άλλα .. σε καλό δρόμο βρίσκεσαι!!!!!!!! παραδέχομαι ό τι σημείωσες και συμπληρώνω ότι οι εξετάσεις του ασεπ δεν είναι ούτε προαγωγικές ,ούτε απολυτήριες  για να είναι απλές και ξεκάθαρα τα θέματα..πρέπει να κοπεί κόσμος κι αυτό με οποιοδήποτε τρόπο.. οι φιλόλογοι είμαστε πάρα μα πάρα πολλοί γι αυτό υπάρχουν και όλα τα σχετικά παρατράγουδα..υπάρχει λόγος..
sharon, αν ισχυει αυτο που λες, πως υπαρχουν υποψηφιοι που υποστηριζουν αυτο το διαγωνισμο? εκτος αν η ελπιδα πεθαινει τελευταια και ο καθενας εχει την ψευδαισθηση πως αυτος θα ειναι ο ικανος , ο τυχερος και ο 1 στους 34 με την πρωτη φορα... γιατι αν ειναι με την 4η ή την 5η ειναι βαρυ το τιμημα...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #807 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:26:37 μμ »
φαινεται πως τα αγορια εχουν μια πιο ρεαλιστικη αντιμετωπιση της πραγματικοτητας.

για τη γυναικα οταν ο νεροχυτης δεν ειναι καθαρος φταιει το απορρυπαντικο και οχι οτι δεν ετριψε καλα..
αυτη ειναι η διαφορα αντρα-γυναικα
χα,χα,χα! Απλά ο άντρας δεν δίνει σημασία αν είναι απόλυτα καθαρός ο νεροχύτης...
άλλη μια διαφορά άντρα-γυναίκας!

Ο άντρας μου (& είμαι τυχερή!) δεν δίνει σημασία αν ο νεροχύτης είναι γεμάτος από πιάτα.. ;D Εγώ είμαι η μυστήρια!! ;D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #808 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:29:30 μμ »
ποια ψευδαίσθηση?? δεν είμαστε παιδιά..ξέρουμε που πάμε..έδωσα 4η φορά .. (2 διαβασμένη , 1 δεν είχα ανοίξει βιβλίο (τότε πέτυχα).. και 1 πολύ καλά διαβασμένη.. εύχομαι να ναι η τελευταία..) ανάλογα με τις εμπειρίες του ο καθένας μιλάει ..έχω τύχει και χειρότερα , έβλέπα ολόκληρα θέματα των 25 μονάδων  να φεύγουν έτσι..γιατί ζητούσαν τα κέρατά τους .. γι αυτό τώρα τα βλέπω αλλιώς.. πάντα κάτι νέο θα βρίσκουν για πρωτοτυπία..έτσι για να μη βαριόμαστε τα ίδια και τα ίδια..
αα, τι θα γινόταν αν όλοι γράφαμε 90άρια και πάνω ??με χαμηλές βαθμολογίες δεν μπορούμε να ζητάμε τίποτα..μας λένε και άσχετους από πάνω.. υγεία!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #809 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:35:42 μμ »
Παιδια, αλλο δρομο δεν εχουμε παρα το διαγωνισμο του ασεπ ειτε το τιμημα ειναι βαρυ ειτε οχι.
το ζητημα ειναι να γινει πιο αντικειμενικος ως προς τη βαθμολογηση και να ειναι πιο οργανωμενος ως προς τη διεξαγωγη του (υλη, αιτησεις, διαγωνισμος). γιαυτα πρεπει να παλεψουμε και πιστευω οτι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα δυσκολο.

τωρα, να λεμε για "πονηρες "ερωτησεις με ασαφειες κλπ κλπ ειναι λιγο αστειο το πραγμα....
βρε, δεν αφηνετε αυτα και ανοιξετε κανενα βιβλιο και διαβαστε σοβαρα (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) μπας και δουμε κανενα διορισμο?....

Αριαδνη, ναι εχεις δικαιο ο αντρας δεν κοιταζει το νεροχυτη (αν και θα επρεπε και ο ιδιος να τον καθαριζει αν θελει να λεγεται ...πολιτισμενος,
αλλα εγω μιλησα για το πως βλεπει η γυναικα το θεμα και ποσο ευκολα μερικες,οχι ολες, μετατωπιζουν τις ευθυνες και τις ριχνουν στο κακο απορριπαντικο και οχι στην ελλειψη προσπαθειας να τριψουν το νεροχυτη.
παντως εγω πλενω καλα το νιπτηρα μετα το ξυρισμα....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #810 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:41:26 μμ »
O δρόμος είναι ένας Μάρκο ο ασέπ για αυτούς τους απλούς κοινούς θνητούς που δεν έχουν βύσμα να πάρουν μόρια με άλλο τρόπο!
Συμφωνώ ότι ο ασέπ των εκπαιδευτικών δεδομένου ότι γίνεται εδώ και 10 χρόνια θα έπρεπε να είναι οργανωμένα τα πράγματα.
Οι ερωτήσεις είναι πονηρές, δύσκολες,διφορούμενες κ.λ.π γιατί από τους 19000 διορίζονται μόνο οι 480...και αν όλοι οι υπόλοιποι ήμασταν επιτυχόντες θα υπήρχαν διαμαρτυρίες...ενώ τώρα λένε είσαι αποτυχών, δεν έγραψες θες και διορισμό?

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #811 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:46:52 μμ »
Δεν καταλαβαινω γιατι εχετε ολοι πειστει οτι πρεπει διαρκως να παλευουμε για τα αυτονοητα? Πως θα σας φαινοταν τα εργασιακα μας δικαιωματα να μη θιγονταν? ποσοι απο εμας που μιλαμε στο φορουμ εχουμε  μονιμα διοριστει πριν τα 30? ειναι το ποσοστο τετοιο που να δικαιολογει το παθος σας για το διαγωνισμο? μονο οι δασκαλοι θα μπορουσαν να το πουν αυτο , αλλα σε αυτους ο διαγωνισμος γινεται για πλακα . τι αποδεικνυει αυτο? οτι το προβλημα δεν ηταν η επετηριδα, αλλα ο μικρος αριθμος προσληψεων, που υπηρχε και υπαρχει και αν διοριστω στα 35 ή στα 38 μεσω διαγωνισμου, θα ειχα διοριστει και μεσω επετηριδας... χωρις να εχω κανει "μαγκα" τον καθε Μπονια, χωρις να εχουν πλουτισει οι εκδοτικοι οικοι εις βαρος μου και χωρις να εχω εξοργιστει με αυτους των ιδιωτικων σχολειων, του οαεδ και του καθε παρακλαδιου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160440
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.