*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1565665 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2604 στις: Μάρτιος 10, 2013, 08:29:42 μμ »
Για πληρωμή μέσω ΑΕΔ υπάρχει φόρος 20%. Για πληρωμή μέσω ΑΠΥ, αν η απόδειξη είναι πάνω από 1 όριο γίνεται αυτόματα η παρακράτηση φόρου, αν είναι κάτω από ένα όριο, τότε ο εκπαιδευτής πληρώνεται ολόκληρο το ποσό και αποδίδει αυτός το φόρο στην εφορία.

gpapage. Υπήρχε μία εγκύκλιος του Υπ. Οικονομικών την περίοδο που υπηρχε ακόμα ο ΟΕΕΚ, η οποία έδινε το δικαίωμα στους εκπαιδευτές των ΙΕΚ να δηλώνουν τα εισοδήματα το χρόνο που τα πληρώνονται και όχι το χρόνο που τα δουλεύουν και υπήρχε η σχετική οδηγία προς τα ΙΕΚ. Δηλαδή αν πληρωθείς το 2013 τα δεδουλευμένα του 2010, θα τα βάλεις κανονικά στα εισοδήματα του 2013. Αν δεν υπήρχε η συγκεκριμένη εγκύκλιος τότε τα ΙΕΚ θα ήταν υποχρεωμένα να σας δώσουν αρχές του 2011 βεβαιώσεις αποδοχών για χρήματα που δεν είχατε πληρωθεί και να τα δηλώσετε κανονικά, παρόλο που δεν τα είχατε πληρωθεί. Το συγκεκριμένο γεγονός (να πληρώσεις φόρο για εισοδήματα που δεν έχεις πάρει) δυστυχώς συμβαίνει συχνά στον ιδιωτικό τομέα (έχω γνωστό 7 μήνες απλήρωτο, ο οποίος όμως είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τα εισοδήματα που δεν έχει πληρωθεί και πλέον με τις διασταυρώσεις είναι σε δύσκολη θέση) και το έχω πάθει κι εγώ όταν υπηρετούσα σε ΙΕΚ και πήγαινα ως εκπρόσωπος του ΟΕΕΚ να κάνω επιτηρήσεις σε φροντιστήρια για εξετάσεις ECDL κλπ. Οι διάφορες εταιρείες στο τέλος του χρόνου στέλνανε βεβαίωση αποδοχών για τις επιτηρήσεις, χρήματα όμως δεν παίρναμε. Οι ίδιες είχαν αποδώσει το 20% στην εφορία αλλά στους επιτηρητές γιοκ. Και αυτό σε ανέβαζε κλίμακα.

Τα αναφέρω αυτά, γιατί αν πληρωθείτε δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μπορέσεις να τα δηλώσεις στο 2010. Και οι βεβαιώσεις αποδοχών που είχαν εκδοθεί για τα εξάμηνα 2009Α, 2009Β και 2010Α, αφορούσαν το οικονομικό έτος 2011 που έγιναν και οι πληρωμές και όχι τα προηγούμενα έτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2013, 09:03:43 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:59 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2605 στις: Μάρτιος 10, 2013, 09:13:40 μμ »
perastikos_kav οι βεβαιώσεις του ΟΕΕΚ που είχα πάρει μέχρι και πέρσι από τα ΙΕΚ έγραφαν ακριβώς ποιο έτος αφορούσαν, γι' αυτό και είχα κάνει συμπληρωματικές δηλώσεις για το αντίστοιχο έτος. Πχ. πριν λίγες μέρες πήρα επιστροφή για δεδουλευμένα του 2009 που είχα πάρει το 2011 και είχα δηλώσει το 2012 με συμπληρωματική του οικονομικού έτους 2010. :)

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2606 στις: Μάρτιος 11, 2013, 06:27:19 μμ »
Σύμφωνα με το ΕΔΙΕΚ εντός του Μαρτίου θα εξοφληθούν κι οι μήνες 01/2013+02/2013 του 2012 Β (αναρτήθηκε στο μπλογκ του ΕΔΙΕΚ). Μακάρι!

Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2013
ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ 2012 Β!


Μετά από τις κατάλληλες ενέργειες του ΕΔΙΕΚ με τους υπευθύνους του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, διασφαλίσαμε την εξόφληση του υπόλοιπου εξαμήνου 2012Β-μήνες Ιανουάριος και Φεβρουάριος 2013 -εντός του Μαρτίου. Πιέζουμε ώστε η ημερομηνία εξόφλησης να είναι η συντομότερη δυνατή.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2607 στις: Μάρτιος 12, 2013, 02:44:01 μμ »
Σημερα πηρα κι εγω τηλεφωνο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να ρωτησω για τα υπολοιπα-και για τα ΙΕΚ που εκκρεμουσαν. Μου ειπαν επισης μεσα στο μηνα, συγκεκριμενα η κυρια που μιλησα μου ειπε οτι μεχρι το τελος του μηνα, θα εξοφληθουν ολα!

Μακαρι! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2013, 02:50:13 μμ από Lasid »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:59 »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2608 στις: Μάρτιος 12, 2013, 05:22:22 μμ »
Για τους ΑΠΥ γίνεται προσπάθεια να πληρωθούν τέλη Μαρτίου. Την Παρασκευή θα έχω νεώτερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2013, 05:44:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2609 στις: Μάρτιος 12, 2013, 05:51:33 μμ »
perastikos_kav οι βεβαιώσεις του ΟΕΕΚ που είχα πάρει μέχρι και πέρσι από τα ΙΕΚ έγραφαν ακριβώς ποιο έτος αφορούσαν, γι' αυτό και είχα κάνει συμπληρωματικές δηλώσεις για το αντίστοιχο έτος. Πχ. πριν λίγες μέρες πήρα επιστροφή για δεδουλευμένα του 2009 που είχα πάρει το 2011 και είχα δηλώσει το 2012 με συμπληρωματική του οικονομικού έτους 2010. :)

Τότε τι να πω, σε κάθε ΙΕΚ δίναν διαφορετική ενημέρωση. ΕΠειδή κάποιοι εκπαιδευτές θέλανε να το διευκρινίζει η βεβαίωση και είχα ρωτήσει, η απάντηση που είχα λάβει  τότε, είναι οτι θα τη βγάλεις στο έτος που πληρώθηκε.

Αποσυνδεδεμένος thames

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2610 στις: Μάρτιος 12, 2013, 09:04:21 μμ »
Για τους ΑΠΥ γίνεται προσπάθεια να πληρωθούν τέλη Μαρτίου. Την Παρασκευή θα έχω νεώτερα...

Σ' ευχαριστούμε senior.

Αποσυνδεδεμένος koslyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2611 στις: Μάρτιος 12, 2013, 09:21:40 μμ »
Σύμφωνα με το ΕΔΙΕΚ εντός του Μαρτίου θα εξοφληθούν κι οι μήνες 01/2013+02/2013 του 2012 Β (αναρτήθηκε στο μπλογκ του ΕΔΙΕΚ). Μακάρι!

Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2013
ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ 2012 Β!


Μετά από τις κατάλληλες ενέργειες του ΕΔΙΕΚ με τους υπευθύνους του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, διασφαλίσαμε την εξόφληση του υπόλοιπου εξαμήνου 2012Β-μήνες Ιανουάριος και Φεβρουάριος 2013 -εντός του Μαρτίου. Πιέζουμε ώστε η ημερομηνία εξόφλησης να είναι η συντομότερη δυνατή.
Τελικά επρεπε να είμαστε σε οικονομική κρίση για να πληρωνόμαστε έστω στο τέλος του κάθε εξαμήνου και όχι μετά από 2 χρόνια....
Μόνο στην Ελλάδα μπορεί να συμβαίνουν αυτα...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2612 στις: Μάρτιος 12, 2013, 10:18:47 μμ »
perastikos_kav οι βεβαιώσεις του ΟΕΕΚ που είχα πάρει μέχρι και πέρσι από τα ΙΕΚ έγραφαν ακριβώς ποιο έτος αφορούσαν, γι' αυτό και είχα κάνει συμπληρωματικές δηλώσεις για το αντίστοιχο έτος. Πχ. πριν λίγες μέρες πήρα επιστροφή για δεδουλευμένα του 2009 που είχα πάρει το 2011 και είχα δηλώσει το 2012 με συμπληρωματική του οικονομικού έτους 2010. :)

Τότε τι να πω, σε κάθε ΙΕΚ δίναν διαφορετική ενημέρωση. ΕΠειδή κάποιοι εκπαιδευτές θέλανε να το διευκρινίζει η βεβαίωση και είχα ρωτήσει, η απάντηση που είχα λάβει  τότε, είναι οτι θα τη βγάλεις στο έτος που πληρώθηκε.
Την απάντηση στην είχαν δώσει από το ΙΕΚ ή από την εφορία(όχι ότι και οι δεύτεροι είναι όλοι αξιόπιστοι); Μπροστά μου έχω βεβαιώσεις από δύο ΙΕΚ για πληρωμές που έγιναν το 2011 και αφορούσαν το 2009. Και οι δύο έχουν εκδοθεί από το υπουργείο μέσα στο 2012 και έχουν υπογραφές από το ίδιο άτομο. Αναγράφουν τα ΙΕΚ και τα έτη στα οποία είχαμε εργαστεί. Μήπως μπερδεύεις τις βεβαιώσεις αυτές με τις βεβαιώσεις του ΙΔΕΚΕ στην μετά ΟΕΕΚ περίοδο, που όντως γράφουν μόνο χρονολογία πληρωμής;

Πάντως και η φορολογική λογική (αν υπάρχει) λέει ότι φορολογούμαστε για το έτος στο οποίο εργαστήκαμε, ακόμα και αν καθυστερούν οι πληρωμές με υπαιτιότητα του εργοδότη. Διαφορετικά δεν έχει λόγο ύπαρξης η συμπληρωματική δήλωση. Για την εγκύκλιο που αναφέρεις, αν δεν κάνω λάθος, προβλέπει ότι φορολογούμαστε στο 80% του ποσού (δηλαδή το 20% είναι αφορολόγητο). Και σε αυτή την περίπτωση λογικά θα πρέπει να εκδοθεί ειδική βεβαίωση από το ΙΕΚ. Τέτοια εκδίδουν και στις περιπτώσεις των νέων συνταξιούχων που καθυστερούν τις πρώτες πληρωμές.

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2613 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:10:13 πμ »
Εσυ gpapage ειχες δουλεψει το 2009 , ηταν ευκολο να σου βαλουν στη δηλωση 2009 ! αν ειχες δουλεψει και τα 5 ή 6 εξαμηνα απο τα χρωστουμενα θα επαιρνες και διαφορετικες βεβαιωσεις; Δεν εχεις δικαιωμα κανονικα να υποβαλλεις συμπληρωματικη δηλωση για παλιο ετος χωρις προστιμο!!!Μονο αν λεει η βεβαιωση αναδρομικες αποδοχες .επισης κανεις εργοδοτης δεν μπορει να μην χορηγει βεβαιωση  ουτε να μην καταβαλλει τους φορους παρα μόνο αν εχει κηρυχτει δικαστικα  σε πτωχευση , κατι που δεν συνεβαινε με τα ιεκ , ασχετα αν ο ΟΕΕΚ ειχε παθητικους ισολογισμους και επρεπε να ειχε κλεισει απο το 1997-2000 αν ηταν ιδιωτικη επιχειρηση . Αυτα απο εμενα και το γνωριζω το θεμα, γιατι αυτη τη δουλεια κανω στα ΙΕΚ, βγαζω και τις βεβαιωσεις .

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2614 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:22:33 πμ »
Αν έχεις δουλέψει προηγούμενα εξάμηνα, διαφορετικών ετών, η βεβαίωση γράφει ξεχωριστά και τις 2 ημερομηνίες. Πχ. το 2010 πληρώθηκα για το 2008 και το 2009. Γράφει "Αμοιβές έτους 2009 που καταβλήθηκαν το 2010" και από κάτω σε ξεχωριστή γραμμή στον ίδιο πίνακα "Αμοιβές έτους 2008 που καταβλήθηκαν το 2010". Μπροστά μου τις έχω τις βεβαιώσεις... Έχω κάνει αρκετές συμπληρωματικές δηλώσεις και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Και σχετική επερώτηση που είχα κάνει στη σελίδα του taxis, είχα πάρει τη συγκεκριμένη απάντηση με τη διευκρίνιση της δυνατότητας να υποβάλω τη δήλωση στο τρέχον έτος, με το 20% του ποσού αφορολόγητο. Δε νομίζω να έχει αλλάξει αυτό από τότε. Αλλά σκεφτείτε το και λογικά.

Δουλεύουμε και μας πληρώνουν με 2 χρόνια καθυστέρηση χωρίς να έχουμε καμία άλλη αμοιβή στο συγκεκριμένο έτος. Και μας τα δίνουν όλα μαζεμένα ξαφνικά σε μια άσχετη χρονιά που ενδεχομένως να έχουμε άλλη δουλειά με αμοιβή 10.000+ και σε ένα διαφορετικό φορολογικό σύστημα. Αντί να πάρουμε ολόκληρη την επιστροφή πίσω καθώς ήμασταν ΠΟΛΥ κάτω από το αφορολόγητο, θα μας φορολογήσουν επιπλέον του 20%; Δεν είναι λογικό... Ελπίζω να μην έκαναν τέτοια πατάτα με τις βεβαιώσεις όσων πληρώθηκαν το 2012 για προηγούμενα έτη...


Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2615 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:33:13 πμ »
Αν δεν εγραφαν αναδρομικες αποδοχες επεσες σε καλο εφορο. Στη δικη μας εφορια εφαγαν προστιμο για εκπροθεσμη δηλωση. Αυτα που σου λεω εγω ειναι απο την εγκυκλιο φορολογιας εισοδηματος. Δε δικαιολογειται στην αιτιολογια η αναγραφη αποδοχες 2009 και εσυ να παρεις την βεβαιωση πχ το 2011.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 01:24:13 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2616 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:46:38 πμ »
Το πρόβλημα είναι τελικά ότι δεν γράφουν τη λέξη "αναδρομικές"; Προφανώς και είναι αναδρομικές εφόσον γράφει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για "Αμοιβές έτους 2009 που καταβλήθηκαν το 2010". Έχω κάνει 7-8 συμπληρωματικές δηλώσεις! Σε όλες έπεσα σε άσχετο έφορο και δε μου έβαλε πρόστιμο;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2617 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:55:24 πμ »
Αντιγράφω από άρθρο της Καθημερινής (νομίζω του 2010, αλλά αν ψάξετε θα δείτε ότι τα ίδια δημοσίευσαν και το 2011 και το 2012).

"48. Πως και πότε δηλώνονται τα αναδρομικά από μισθούς και συντάξεις.

Οι μισθοί και οι συντάξεις θεωρούνται εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης τους και όχι του έτους μέσα στο οποίο εισέπραξε τα ποσά. Ειδικά οι αποδοχές από μισθούς και συντάξεις που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση θεωρείται ότι αποκτήθηκαν κατά το έτος που εισπράχθηκαν από τους δικαιούχους.

Το ίδιο ισχύει και για δεδουλευμένες αποδοχές που καταβάλλονται σε μεταγενέστερο έτος από εκείνο στο οποίο ανάγονται λόγω αδυναμίας του εργοδότη και εφόσον έγινε επίσχεση εργασίας από τους μισθωτούς ή αν ο εργοδότης κηρύχθηκε σε κατάσταση πτώχευσης. Στις περιπτώσεις αυτές οι αναδρομικές αποδοχές δηλώνονται ως εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο εισπράχθηκαν αφού μειωθούν κατά 20%.

Σε κάθε άλλη περίπτωση τα αναδρομικά δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση του έτους που ανάγονται, η οποία υποβάλλεται μέχρι τη λήξη της προθεσμίας που προβλέπεται για τα εισοδήματα του έτους μέσα στο οποίο εισπράττονται (π.χ αναδρομικά έτους 2000, που εισπράχθηκαν το έτος 2002 δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση για το οικ. έτος 2001 μέχρι τη λήξη προθεσμίας για το συγκεκριμένο φορολογούμενο, για το οικ. έτος 2003)"


Πηγή: http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_mc3_1_23/03/2010_329891

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.