*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1565954 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eddie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3122 στις: Ιούνιος 20, 2014, 01:17:32 μμ »
Ξέρει κανείς κάποιο άλλο τηλέφωνο εκτός αυτών που υπάρχουν στη σελίδα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για το Οικονομικό Τμήμα? Δεν απαντάνε εκεί σήμερα απο το πρωί! Μάλλον είναι ώρα να αρχίσουνε να παίρνουνε πόδι κάποιοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:16 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3123 στις: Ιούνιος 20, 2014, 05:25:34 μμ »
213131 4591 και αν το σηκώσουν θα εισαι πολύ τυχερος

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3124 στις: Ιούνιος 20, 2014, 09:22:21 μμ »
Ξέρει κανείς κάποιο άλλο τηλέφωνο εκτός αυτών που υπάρχουν στη σελίδα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για το Οικονομικό Τμήμα? Δεν απαντάνε εκεί σήμερα απο το πρωί! Μάλλον είναι ώρα να αρχίσουνε να παίρνουνε πόδι κάποιοι...
;D ;D ;D ;Dτωρα σωθηκες!!!

Αποσυνδεδεμένος iek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3125 στις: Ιούνιος 20, 2014, 10:53:21 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα! Θέλω να σας ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιο από εσάς...το παρακάτω.
Δεν έχω λάβει βεβαίωση αποδοχών για το προηγούμενο έτος από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ
και επίσης δεν η λογίστρια μου είπε ότι δεν έχουν αναγραφεί ούτε τα εισοδήματα,
αλλά ούτε και ο φόρος 20% στη φορολογική δήλωση από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Τηλεφωνώ επίσης από το πρωί...αλλά κανείς!

Μην ανησυχείς. Αφού δεν υπάρχει το εισόδημα σου από τα ΙΕΚ καταχωρημένο στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος Ε1 σημαίνει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία εκκαθάρισης της μισθοδοσίας σου. Είναι ένα γεγονός δυστυχώς συνηθισμένο από φορείς του Δημοσίου. Τα εισοδήματα αυτά θα τα δηλώσεις όταν λάβεις την βεβαίωση αποδοχών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:16 »

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3126 στις: Ιούνιος 20, 2014, 11:03:34 μμ »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση iek!

Αποσυνδεδεμένος amara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3127 στις: Ιούνιος 21, 2014, 01:57:18 μμ »
Συνάδελφοι, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Κατά το έτος 2013 απασχολήθηκα σε δημόσιο ΙΕΚ, και μου ήρθε η βεβαίωση αποδοχών με παρακράτηση φόρου 20%. Στο taxis ενώ τα δεδομένα της βεβαίωσης φαίνονται κανονικά, μόνο ο φόρος που παρακρατήθηκε είναι προσυμπληρωμένος στον κωδικό 605. Οι αποδοχές δεν έχουν προσυμπληρωθεί σε κάποιον κωδικό. Από αναζήτηση στο ίντερνετ που έκανα, φαίνεται να πρέπει να τις βάλουμε με το χέρι στον 507. Αυτό οδηγεί σε περαιτέρω φορολογική επιβάρυνση, χώρια που για εμάς που έχουμε κλείσει βιβλία και δεν κάνουμε ε3, οι εισφορές στο τσμέδε δεν φαίνεται να μπορούν να δηλωθούν κάπου πια.

Ξέρει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει ανάλογο θέμα, αν υπάρχει "συμφέρουσα" λύση πάνω σε αυτό, ή υποχρεωτικά θα πρέπει να φορολογηθούμε σαν ελεύθεροι επαγγελματίες (τη στιγμή που πλέον δεν είμαστε) και χωρίς μάλιστα να εκπίπτουν οι ασφαλιστικές εισφορές που υποχρεωτικά καταβάλαμε στο ταμείο;

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3128 στις: Ιούνιος 21, 2014, 03:44:06 μμ »
Κατά το έτος 2013 απασχολήθηκα σε δημόσιο ΙΕΚ, και μου ήρθε η βεβαίωση αποδοχών με παρακράτηση φόρου 20%. Στο taxis ενώ τα δεδομένα της βεβαίωσης φαίνονται κανονικά, μόνο ο φόρος που παρακρατήθηκε είναι προσυμπληρωμένος στον κωδικό 605. Οι αποδοχές δεν έχουν προσυμπληρωθεί σε κάποιον κωδικό. Από αναζήτηση στο ίντερνετ που έκανα, φαίνεται να πρέπει να τις βάλουμε με το χέρι στον 507. Αυτό οδηγεί σε περαιτέρω φορολογική επιβάρυνση, χώρια που για εμάς που έχουμε κλείσει βιβλία και δεν κάνουμε ε3, οι εισφορές στο τσμέδε δεν φαίνεται να μπορούν να δηλωθούν κάπου πια.

Δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή. Πρέπει να τα βάλεις εκεί. Και εγώ το ίδιο έχω κάνει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί λες ότι οδηγεί σε περαιτέρω φορολογική επιβάρυνση.

Ας αναφέρω και το δικό μου πρόβλημα με τις προσυμπληρωμένες δηλώσεις μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

Το 2013 πληρώθηκα αναδρομικά ένα ποσό από ΙΕΚ που αντιστοιχούσε στο 2010 (λόγω των γνωστών καθυστερήσεων).
Όμως στα προσυμπληρωμένα δεδομένα στο Taxis (κωδ. 301), έχει αφαιρεθεί από το καθαρό ποσό η παρακράτηση η οποία έχει μπει ως ξεχωριστή εγγραφή στο ίδιο πεδίο με αιτιολογία "αποδοχές απαλλασόμενες στο σύνολο τους". Κατά την υποβολή της δήλωσης όμως μου λέει ότι πρέπει να βάλω στον κωδ. 659 ένα ποσό τουλάχιστον όσο η παρακράτηση. Κάνοντας το αυτό, βγαίνουν κάποιες επιλογές καμία από τις οποίες όμως δεν αντιστοιχεί στην περίπτωση, όσο τις καταλαβαίνω τουλάχιστον.

Αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει, θα του ήμουν ευγνώμων.

Αποσυνδεδεμένος puffpuff27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3129 στις: Ιούνιος 21, 2014, 04:04:57 μμ »
Νομίμως ναι. Παρανόμως όχι. Η μία ώρα επιτήρησης είναι μια ημέρα επιπλέον εργασίας. Η νομιμότητα βέβαια δεν έχει σημασία. Σημασία έχει τι θα είναι αρεστό στη τρόικα, που εξυπηρετεί η κυβέρνηση. Αυτό θα καθοριστεί αρκετά αργότερα. Οποιαδήποτε εικασία τώρα είναι ανούσια.

Αυτό ισχύει και για τα εργαστήρια? (Στα εργαστηριακά μαθήματα δεν υπάρχουν επιτηρητές αλλά οι ίδιοι καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα).

Αποσυνδεδεμένος amara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3130 στις: Ιούνιος 21, 2014, 04:17:09 μμ »
Δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή. Πρέπει να τα βάλεις εκεί. Και εγώ το ίδιο έχω κάνει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί λες ότι οδηγεί σε περαιτέρω φορολογική επιβάρυνση.
Η παρακράτηση είναι 20% φίλε, αλλά ο φόρος που αντιστοιχεί στον 507 είναι 26%. Επομένως, επιπλέον φόρος. Σε εμένα βέβαια υπάρχουν και άλλα προβλήματα στη δήλωση και σε καμία περίπτωση δεν με συμφέρει να τα δηλώσω στον πίνακα των ελευθέρων επαγγελματιών. Αν τα δήλωνα στις μισθωτές υπηρεσίες θα είχα επιστροφή, και τώρα καλούμαι να πληρώσω μισό χιλιάρικο περίπου. Αλλά, αυτά είναι τα "ατού" του φορολογικού συστήματος. Ποτέ δεν σταματά να μας εκπλήττει!

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3131 στις: Ιούνιος 22, 2014, 03:04:28 πμ »
Αυτό ισχύει και για τα εργαστήρια? (Στα εργαστηριακά μαθήματα δεν υπάρχουν επιτηρητές αλλά οι ίδιοι καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα).
Μα φυσικά και δεν έχει σημασία αν πρόκειται για επιτήρηση, εργαστηριακό κλπ. Σημασία έχει ότι ο εργαζόμενος (καθηγητής) πήγε την ημέρα εκείνη στην εργασία του, άσχετα αν ασχολήθηκε 2,4 η 12 ώρες την ημέρα εκείνη.

Αυτά σύμφωνα με τον κανονισμό του ΙΚΑ, που ισχύει εδώ και πολλά χρόνια, αλλά δεν εφαρμόστηκε τα προηγούμενα λίγα, και μόλις τώρα πάει να ξανα-εφαρμοστεί. Οπως είχα πει και παλιότερα.

Οπότε και σ αυτή την περίπτωση ισχύει:
κάθε συζήτηση για τη νομιμότητα ...είναι περιττή και άχρηστη.... Απλά περιμένει κανείς να δεηθεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για το  καλό.. Και όταν υπάρχουν σίγουρες πληροφορίες για το τι δεήθηκε, να ανακοινωθούν.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3132 στις: Ιούνιος 22, 2014, 01:13:16 μμ »
Δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή. Πρέπει να τα βάλεις εκεί. Και εγώ το ίδιο έχω κάνει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί λες ότι οδηγεί σε περαιτέρω φορολογική επιβάρυνση.

Ας αναφέρω και το δικό μου πρόβλημα με τις προσυμπληρωμένες δηλώσεις μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

Το 2013 πληρώθηκα αναδρομικά ένα ποσό από ΙΕΚ που αντιστοιχούσε στο 2010 (λόγω των γνωστών καθυστερήσεων).
Όμως στα προσυμπληρωμένα δεδομένα στο Taxis (κωδ. 301), έχει αφαιρεθεί από το καθαρό ποσό η παρακράτηση η οποία έχει μπει ως ξεχωριστή εγγραφή στο ίδιο πεδίο με αιτιολογία "αποδοχές απαλλασόμενες στο σύνολο τους". Κατά την υποβολή της δήλωσης όμως μου λέει ότι πρέπει να βάλω στον κωδ. 659 ένα ποσό τουλάχιστον όσο η παρακράτηση. Κάνοντας το αυτό, βγαίνουν κάποιες επιλογές καμία από τις οποίες όμως δεν αντιστοιχεί στην περίπτωση, όσο τις καταλαβαίνω τουλάχιστον.

Αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει, θα του ήμουν ευγνώμων.
Μίλησες με λογιστή;
Μπορείς να πας ακόμη και στην αρμόδια ΔΟΥ για διευκρίνιση(παλαιότερα,πριν 3-4 χρόνια με είχαν εξυπηρετήσει)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3133 στις: Ιούνιος 25, 2014, 02:29:59 μμ »
Τελικά οι μισθωτοί που αμειβόμασταν το 2013 με ΑΕΔ, σε ποιο πεδίο στη φορολογική δήλωση βάζουμε το εισόδημα; Βλέπω στο taxis ότι έχουν περάσει στο 605 το ποσό που παρακρατήθηκε, αλλά δεν έχουν συμπληρώσει αυτόματα το φορολογητέο ποσό. Αλλού διαβάζω ότι το βάζουμε στο 507, αλλού στο 307, άλλος μου λέει ότι δε χρειάζεται να το βάλουμε πουθενά... Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3134 στις: Ιούνιος 25, 2014, 02:41:56 μμ »
Μάλλον δεν ξέρει κανείς για να σου δώσει σίγουρη πληροφόρηση. Καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα καλό λογιστή.

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3135 στις: Ιούνιος 25, 2014, 02:56:42 μμ »
Τελικά οι μισθωτοί που αμειβόμασταν το 2013 με ΑΕΔ, σε ποιο πεδίο στη φορολογική δήλωση βάζουμε το εισόδημα; Βλέπω στο taxis ότι έχουν περάσει στο 605 το ποσό που παρακρατήθηκε, αλλά δεν έχουν συμπληρώσει αυτόματα το φορολογητέο ποσό. Αλλού διαβάζω ότι το βάζουμε στο 507, αλλού στο 307, άλλος μου λέει ότι δε χρειάζεται να το βάλουμε πουθενά... Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Αν πρόκειται πράγματι για ΑΕΔ (δηλαδή μόνο παρακράτηση φόρου 20%, + χαρτόσημο), τότε το δηλώνεις στο 507. Μπορεί να εμφανίζεται στα ποσά μισθοδοσίας όταν κάνεις κλικ στο 301, αλλά θα το μεταφέρεις στο 507. Εξάλλου η περιγραφή του 507 λέει οτι αφορά ποσα που φορολογούνται με 20% κτλ (δεν το θυμάμαι ακριβώς).

Στο 605 θα περάσεις την παρακράτηση φόρου (20%) της ΑΕΔ.

Έχω προσωπική εμπειρία από το ζήτημα. Πέρισυ που δήλωσα σαν μισθωτός εισοδήματα με ΑΕΔ τα έβαλα στο αντίστοιχο πεδίο του 507. Το σύστημα (για διάφορους λόγους) με ένταξε σε αυτούς που θα πρέπει να προσκομίσουν τα δικαιολητικά στην εφορία. Τα προσκομισα, έγινε έλεγχος και όλα οκ, άρα σωστά τοποθέτησα τα ποσά. Πάλι φέτος το ίδιο με ΑΕΔ (507), αυτή την φορά το σύστημα δέχτηκε την φορολογική δήλωση χωρίς προσκόμιση δικαιολογητικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2014, 02:59:22 μμ από peris_PE19 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 953
Σύνολο: 962

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.