*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 15336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 12:56:49 μμ »
Μάρκο δεν το θεωρώ καθόλου σίγουρο αλλά σίγουρα είναι αξιοκρατικό αφού είναι με κλήρωση και ήλπιζα η θεά Τύχη να με ευνοούσε... Αλλά τώρα πρέπει να περιμένω άλλα 4 χρόνια... έλεος... Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 12:29:43 πμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλό κοράγιο για τη νέα σχολική χρονιά!
Διάβασα τα μηνύματά σας σχετικά με τα μεταπτυχιακά και θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου.
Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά εσωτερικού όντως πολλές από τις θέσεις είναι ήδη δοσμένες είτε σε παλαιότερους φοιτητές του πανεπιστημίου (και όχι σπάνια σε φοιτητές που τύχαινε να συνδικαλίζονται και είναι γνωστοί στους περισσότερους καθηγητές) είτε σε αυτούς που έχουν τις γνωριμίες. 
Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού θα διαφωνήσω με το θέμα του ''ρευστού'' που ειπώθηκε πριν. Προσωπικά έχω κάνει μεταπτυχιακά στη Γαλλία και τα έξοδά μου μπορώ να πω ότι ήταν λιγότερα από αυτά που ξόδευα στη πόλη που σπούδαζα. Καταρχήν δεν υπάρχουν δίδακτρα (πολύ σημαντικό). Το γαλλικό κράτος δίνει σε όλους τους φοιτητές επίδομα ενοικίου, σε όλα τα πανεπιστήμια υπάρχουν εστιατόρια και όσω για τη κατοικία υπάρχουν πολλές οικονομικές λύσεις μόνο που θέλει λίγο ψαξιμο. Και σίγουρα δεν είναι απίθανη και κάποια υποτροφία μιας και οι Έλληνες θεωρούνται χαμηλόμισθοι. Απ'την άλλη υπάρχουν και χώρες όπως π.χ. η Αγγλία που χρειάζονται ρευστό λόγω διδάκτρων και υψηλού κόστους ζωής. Γι'αυτό πιθανόν να έχει δημιουργηθεί και αυτή η αντίληψη για τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού.
Τέλος, όσον αφορά το Ε.Α.Π. τρία είναι τα μεταπτυχιακά στα οποία μπορεί να κάνει αίτηση ένας απόφοιτος φιλοσοφικής
 -Σπουδές στην εκπαίδευση με απαραίτητη προϋπόθεση ο υποψήφιος να έχει 5 χρόνια το πτυχίο
 -Εκπαίδευση ενηλίκων όπου χρειάζεται προϋπηρεσία σε συγκεκριμένους χώρους(πράγμα δύσκολο) και
 -Διοίκηση πολιτισμικών μονάδων όπου μπορεί ο καθένας να υποβάλλει αίτηση χωρίς καμία προϋπόθεση
Και βέβαια θέλει λίγο τύχη και όχι τόσο μέσο
Συγνώμη αν σας κούρασα...
Καλή συνέχεια... 

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 09:57:23 πμ »
Καλημέρα libera!
Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις!!!
Είχα ακούσει κι εγώ κάποια πράγματα για τα γαλλικά Πανεπιστήμια. Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το κόστος ή κάποιες ιστοσελίδες από τις οποίες θα μπορούσαμε να ενημερωθούμε για όλα αυτά?
Ευχαριστώ.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 01:12:38 μμ »
Σχετικά με τα μεταπτυχιακά εσωτερικού. Δεν χρειάζεται το μέσον. Βέβαια, όταν δεν υπάρχουν εξετάσεις και κριτήριο είναι προπάντων η συνέντευξη, δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες. Εκεί φαντάζομαι ότι γίνεται πανικός. Πάντως, πιστεύω ότι τα πιο προνομιούχα μεταπτυχιακά για τους φιλολόγους είναι στα παιδαγωγικά και μάλιστα αυτά που διαρκούν ένα χρόνο, π.χ. της Ρόδου. Όσοι κάνουν ένα χρόνο μεταπτυχιακό και παίρνουν τρία μόρια, είναι σαφώς σε καλύτερη μοίρα από όποιον σκοτώνεται για ένα μεταπτυχιακό στο γνωστικό. Και ας μην ξεχνάμε ότι ελάχιστοι τελειώνουν σε δύο χρόνια. Ξέρω κάποιους που τέλειωσαν στα τέσσερα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 03:52:00 μμ »
Μήπως το μεταπτυχιακό που διαρκεί 1 χρόνο δνε αναγνωρίζεται από ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 04:00:13 μμ »
Αναγνωρίζεται όποια μετεκπαίδευση είναι μονοετής τουλάχιστον.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 06:49:49 μμ »
Καλησπέρα και πάλι!
Μπορείτε να αντλήσετε αρκετές πληροφορίες για τις σπουδές και τη φοιτητική ζωή στη Γαλλία στις παρακάτω διευθύνσεις:
www.campusfrance.org
www.cnous.fr
Όσον αφορά περισσότερες λεπτομέρειες για τα μεταπτυχιακά και κυρίως πιο έγκυρες είναι προτιμότερο να συμβουλεύεστε παράλληλα και τις επίσημες ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.
Δε ξέρω αν σας έχω βοηθήσει...Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μη διστάσετε να με ρωτήσετε.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 09:34:47 πμ »
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 11:26:16 πμ »
Αίτηση δεν έχω κάνει πουθενά η αλήθεια είναι... Μπορεί και να είμαι λίγο προκατειλημμένη αλλά και έτσι να είναι τα πράγματα όπως τα λες, στη δική μας σχολή το καλός νοείται ως άριστος = Γενικός Μέσος Όρος από 8,5 και πάνω... Ε, δεν ήμουν και τόσο καλή οπότε....
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 11:50:44 πμ »
Καλά Joy αυτό περί αξίας σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα!

Στην Ελλάδα μας  δυστυχώς έχουμε τη θλιβερή παρακαταθήκη του ρουσφετιού και του μέσου ίσως βέβαια όχι με την ίδια έννοια όπως αιώνες πριν αλλά με τον ίδιο ισχυρό και σκληρό τρόπο να διαφεντεύει τις ζωές όλων μας. Η αξιοκρατία παραμένει η εξαίρεση στον κανόνα καθώς δεν είναι δυνατό να μην έχεις αναρωτηθεί μπαίνοντας σε δημόσιες υπηρεσίες, κρατικές τράπεζες, διάφορους κρατικούς φορείς για το μαύρο χάλι που επικκρατεί. Γνωρίζω προσωπικά πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν διοριστεί χωρίς καν πτυχίο ΤΕΙ Ή ΑΕΙ και μάλιστα και οι ίδιοι έχουν παραδεχτεί τον τρόπο με τον οποίο διορίστηκαν - πράγματα γνωστά δηλ.

Σε συζήτηση επίσης που είχα με καθηγήτρια πανεπιστημίου της Φιλοσοφικής Αθηνών καθώς ήθελα να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό και ήθελα να πάρω κάποιες σχετικές πληροφορίες δε μου διέψευσε καν το γεγονός του ό,τι πολύ μεγάλη βοήθεια μπορεί να αποκομίσει κανείς από γνωστούς κ.ο.κ. για να μην αναφέρω τι συμβαίνει με την ΠΔΣ (φαντάζομαι τα ξέρεις καλά)!!!!!!

Οπότε χίλιες φορές η κλήρωση που διενεργεί το ΕΑΠ, καθώς ποτέ δεν ξέρεις και μπορεί η τύχη εκάστου τη δεδομένη στιγμή να είναι με το μέρος του.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 03:12:32 μμ »
Αίτηση δεν έχω κάνει πουθενά η αλήθεια είναι... Μπορεί και να είμαι λίγο προκατειλημμένη αλλά και έτσι να είναι τα πράγματα όπως τα λες, στη δική μας σχολή το καλός νοείται ως άριστος = Γενικός Μέσος Όρος από 8,5 και πάνω... Ε, δεν ήμουν και τόσο καλή οπότε....
Εμένα με πήραν σε μεταπτυχιακό του τμήματός σας (Φιλολογικό ΑΠΘ), ενώ είμαι από άλλο τμήμα, με εξετάσεις, βαθμό 7,5 και χωρίς να με ξέρουν καλά-καλά.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 06:04:52 μμ »
Syllas, συμφωνώ μαζί σου ότι σαφώς δεν είναι τα πάντα θέμα μέσου, γνωστού και τα σχετικά....
Κάποιες φορές και η αξιοκρατία θριαμβεύει και ευτυχώς δηλ.

Έχουν ωστόσο δει τόσα πολλά τα μάτια μας και ακόμη περισσότερα έχουν ακούσει τα αυτιά μας που έχουμε κάθε λόγο να αμφισβητούμε.

Σήμερα κιόλας σε κανάλι ευρείας εμβέλειας άκουσα το δημιοσιογράφο Μάνεση σε συνέντευξη του να δηλώνει πως όταν η κόρη του μεγαλώσει και αν περνάει ακόμη η μπογιά του όπως χαρακτηριστικά είπε δε θα ψάξει αξιοκρατικούς τρόπους προκειμένου η κόρη του να προχωρήσει στη ζωή της την επαγγελματική αλλά θα κάνει χρήση του ρουσφετιού σαν κάθε άλλο Έλληνα μπαμπά (λόγια του ιδίου).
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 12:22:57 πμ »
Marion η κατάσταση είναι σε όλους μας γνωστή...  Εχεις κάθε λόγο να είσαι δύσπιστος και όλοι μας είμαστε .......

Πάντως Ρωξάνη δώσε και στα άλλα μεταπτυχιακά μια ευκαιρία (πλην ΕΑΠ).............. απόδειξη οτι ο Syllas τα κατάφερε !

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 05:19:54 μμ »
Παιδιά, εγώ έκανα μεταπτυχιακό τη Φιλοσοφική Σχολή του Α.Π.Θ. (Τομέας Γλωσσολογίας, κλάδος Θεωρητικής Γλωσσολογίας) χωρίς να έχω προσωπική γνωριμία με κανέναν από τους καθηγητές που εμπλέκονταν. Έδωσα εξετάσεις (γνωστικό, δύο γλώσσες και μια προφορική συνέντευξη στην οποία με ρώτησαν απλώς γιατί θέλω να κάνω μεταπτυχιακό, χωρίς υπονοούμενα για γνωριμίες), πέρασα, παρακολούθησα, έκανα τις απαιτούμενες εργασίες και πήρα τον τίτλο με πολύ καλό βαθμό χωρίς ποτέ να χρειαστεί να πλησιάσω κάποιον διδάσκοντα για ρουσφετάκι. Το ίδιο και οι συμφοιτητές με τους οποίους είχα επαφή.
Κι επειδή έχω παρακολουθήσει κι άλλες συζητήσεις για μεταπτυχιακά κι επειδή η φημολογία για το ρουσφέτι είναι πολύ διαδεδομένη, έχω να πω το εξής: αν θέλετε να κάνετε ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, βρείτε τη σχολή και το αντικείμενο που σας ενδιαφέρει και δώστε εξετάσεις. Το βύσμα ίσως να ισχύει για κάποιες σχολές και κάποια προγράμματα, σίγουρα όμως δεν είναι ο κανόνας. Από το να αναλώνεστε σε συνομοσιολογίες χωρίς να κάνετε τίποτα, καλύτερα να το προσπαθήσετε και να δείτε τι θα γίνει. Και κάτι ακόμα, που δεν ειπώθηκε ρητά σ'  αυτό το topic αλλά έχει ειπωθεί σε πολλές παρόμοιες συζητήσεις: παλέψτε ένα μεταπτυχιακό μόνον αν σας ενδιαφέρει πραγματικά. Οι πρακτικές ωφέλειες είναι πολύ λίγες σε σύγκριση με τη δουλειά και το ξενύχτι που έχετε να ρίξετε. Δεν υπάρχει "εύκολο" μεταπτυχιακό. Όλα θέλουν διάβασμα και παραγωγή πρωτότυπης γνώσης, θέλουν θυσίες από την προσωπική ζωή και τον ελεύθερο χρόνο. Πιο εύκολα δέχεται κανείς τις θυσίες αυτές και αποδίδει καλύτερα όταν κάνει το μεταπτυχιακό γιατί τον ενδιαφέρει, παρά όταν σύρεται σ'  αυτό μόνο για να πάρει τα μόρια του ΑΣΕΠ, το γελοίο επίδομα των 35 ευρώ ή γιατί το έχει και ο γιος της γειτόνισσας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160399
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.