*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019  (Αναγνώστηκε 285497 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1736 στις: Μάιος 19, 2019, 03:09:54 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278498_mitsotakis-den-desmeyomai-gia-tis-15000-proslipseis-ekpaideytikon-mono-meso-asep
15.01.2019 - 10:05

Η Παιδεία χρειάζεται ενίσχυση. Αλλά δεν είμαι διατεθειμένος, κ. Χατζηνικολάου, να δεσμευθώ σε οποιονδήποτε αριθμό προσλήψεων, εάν δεν μελετήσω πρώτα ενδελεχώς τα στοιχεία και διαπιστώσω πόσα πραγματικά κενά υπάρχουν. Προσλήψεις στον αέρα, μόνο και μόνο για να στέλνουμε ένα «φιλολαϊκό μήνυμα», εγώ δεν πρόκειται ποτέ να εξαγγείλω. Έχω δεσμευθεί ότι οι προσλήψεις στην παιδεία θα ξεκινήσουν από προσλήψεις στην ειδική αγωγή. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί όπως μιλάω, κ. Χατζηνικολάου, για τα πρότυπα σχολεία, για τα πιο χαρισματικά μας παιδιά, εξίσου μεγάλο ενδιαφέρον δίνω και στην ειδική αγωγή, για τα παιδιά που αντιμετωπίζουν ειδικές δυσκολίες και θέλουν ειδική φροντίδα. Άρα, να ξεκινήσουμε με τα παιδιά που έχουν την μεγαλύτερη ανάγκη. Από εκεί και πέρα, όταν μελετήσουμε τα πραγματικά κενά, θα εξαγγείλουμε πόσες πραγματικά προσλήψεις χρειάζονται να γίνουν στην παιδεία, λαμβάνοντας πάντα υπόψιν και το γεγονός, είναι μια πραγματικότητα σήμερα, ότι έχουμε πάρα πολλούς εκπαιδευτικούς οι οποίοι είναι σε ένα καθεστώς ετήσιας ομηρίας μέσα από το καθεστώς των αναπληρωτών. Για τους οποίους θα πρέπει να αναγνωρίσουμε την προϋπηρεσία τους, αλλά -θα το πω γιατί θέλω να είμαι τελείως ξεκάθαρος- με διαγωνισμό από το ΑΣΕΠ. Προσλήψεις χωρίς διαγωνισμούς δεν πρόκειται να γίνουν από την επόμενη Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1737 στις: Μάιος 19, 2019, 03:17:12 μμ »
Ναι αλλα εχει σημασια ποτε θα μελετησει τα "κενα"...Δεν πιστευω να εχει προηγηθει καμια αυξηση ωραριου...λεμε τωρα... 8)


https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278498_mitsotakis-den-desmeyomai-gia-tis-15000-proslipseis-ekpaideytikon-mono-meso-asep
15.01.2019 - 10:05

Η Παιδεία χρειάζεται ενίσχυση. Αλλά δεν είμαι διατεθειμένος, κ. Χατζηνικολάου, να δεσμευθώ σε οποιονδήποτε αριθμό προσλήψεων, εάν δεν μελετήσω πρώτα ενδελεχώς τα στοιχεία και διαπιστώσω πόσα πραγματικά κενά υπάρχουν. Προσλήψεις στον αέρα, μόνο και μόνο για να στέλνουμε ένα «φιλολαϊκό μήνυμα», εγώ δεν πρόκειται ποτέ να εξαγγείλω. Έχω δεσμευθεί ότι οι προσλήψεις στην παιδεία θα ξεκινήσουν από προσλήψεις στην ειδική αγωγή. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί όπως μιλάω, κ. Χατζηνικολάου, για τα πρότυπα σχολεία, για τα πιο χαρισματικά μας παιδιά, εξίσου μεγάλο ενδιαφέρον δίνω και στην ειδική αγωγή, για τα παιδιά που αντιμετωπίζουν ειδικές δυσκολίες και θέλουν ειδική φροντίδα. Άρα, να ξεκινήσουμε με τα παιδιά που έχουν την μεγαλύτερη ανάγκη. Από εκεί και πέρα, όταν μελετήσουμε τα πραγματικά κενά, θα εξαγγείλουμε πόσες πραγματικά προσλήψεις χρειάζονται να γίνουν στην παιδεία, λαμβάνοντας πάντα υπόψιν και το γεγονός, είναι μια πραγματικότητα σήμερα, ότι έχουμε πάρα πολλούς εκπαιδευτικούς οι οποίοι είναι σε ένα καθεστώς ετήσιας ομηρίας μέσα από το καθεστώς των αναπληρωτών. Για τους οποίους θα πρέπει να αναγνωρίσουμε την προϋπηρεσία τους, αλλά -θα το πω γιατί θέλω να είμαι τελείως ξεκάθαρος- με διαγωνισμό από το ΑΣΕΠ. Προσλήψεις χωρίς διαγωνισμούς δεν πρόκειται να γίνουν από την επόμενη Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1738 στις: Μάιος 19, 2019, 03:24:03 μμ »
Οσο υπαρχει το ΕΣΠΑ ...μετα ?
Μετά...?
Μετά...
Προσλήψεις με ωρομισθία σε κάθε σχολείο από επιτροπές που θα αποτελούνται από εκπροσώπους συλλόγου γονέων, εκπροσώπους μαθητών, και εκπρόσωπο δήμου.
Είναι ξεκάθαρο το"όραμά τους" για τον τομέα της παιδείας....

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1739 στις: Μάιος 19, 2019, 03:26:03 μμ »
Ναι αλλα εχει σημασια ποτε θα μελετησει τα "κενα"...Δεν πιστευω να εχει προηγηθει καμια αυξηση ωραριου...λεμε τωρα... 8)

Κοίτα, κανείς δε θέλει να ανοίξει πόλεμο με το που θα βγει. Ότι δε θα γίνουν τόσες προσλήψεις αναπληρωτων όσες φέτος είναι δεδομένο, αλλά φέτος έγιναν παρά πολλές λόγω προεκλογικής χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1740 στις: Μάιος 19, 2019, 03:28:20 μμ »
Συγγνώμη, αλλά ο Μητσοτάκης έχει δηλώσει ότι στην υγεία και την παιδεία χρειάζονται προσλήψεις. Πού έχετε δει  το αντίθετο; Σε μηδενικές προσλήψεις, νομίζω αναφέρεται στο υπόλοιπο δημόσιο

Δεσμεύτηκε ΜΟΝΟ για 1500 επιπλέον προσλήψεις στην αστυνομία ( πέραν όσων έτσι και αλλιώς γίνονται κάθε χρόνο).
Εκεί ήταν ξεκάθαρος.
Ο τομέας της παιδείας έχει καταταχθεί ως ο πλέον ασήμαντος από παλιά ( εξ ου και το ότι ο ίδιος επέλεξε το 2013 ότι αν έπρεπε να γίνου απολύσεις από κάπου, αυτό θα έπρεπε να γίνει εκεί).

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1741 στις: Μάιος 19, 2019, 03:28:42 μμ »
Παιζει και το σεναριο ...οι της ειδικης απο τον προυπολογισμο και της γενικης σπιτια τους...αφου θα εχει αυξηθει σημαντικα το ωραριο των μονιμων... 8)

Μετά...?
Μετά...
Προσλήψεις με ωρομισθία σε κάθε σχολείο από επιτροπές που θα αποτελούνται από εκπροσώπους συλλόγου γονέων, εκπροσώπους μαθητών, και εκπρόσωπο δήμου.
Είναι ξεκάθαρο το"όραμά τους" για τον τομέα της παιδείας....

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1742 στις: Μάιος 19, 2019, 03:29:07 μμ »
Μετά...?
Μετά...
Προσλήψεις με ωρομισθία σε κάθε σχολείο από επιτροπές που θα αποτελούνται από εκπροσώπους συλλόγου γονέων, εκπροσώπους μαθητών, και εκπρόσωπο δήμου.
Είναι ξεκάθαρο το"όραμά τους" για τον τομέα της παιδείας....

Δε νομίζω ότι θα κυβέρνησει μόνη της η ΝΔ... οπότε σημασία έχει τι λέει και ο εταίρος!

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1743 στις: Μάιος 19, 2019, 03:30:05 μμ »
Κοίτα, κανείς δε θέλει να ανοίξει πόλεμο με το που θα βγει. Ότι δε θα γίνουν τόσες προσλήψεις αναπληρωτων όσες φέτος είναι δεδομένο, αλλά φέτος έγιναν παρά πολλές λόγω προεκλογικής χρονιάς.

Δεν θα ανοίξει κανένα "πόλεμο"...
Θα κάνει αυτά για τα οποία έχει δεσμευθεί, με σκοπό να απελευθερώσει πόρους για άλλους τομείς που αυτός και το κόμμσα του θεωρούν σημαντικότερους ( ένστολοι κατά κύριο λόγο).

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1744 στις: Μάιος 19, 2019, 03:30:27 μμ »
Παιζει και το σεναριο ...οι της ειδικης απο τον προυπολογισμο και της γενικης σπιτια τους...αφου θα εχει αυξηθει σημαντικα το ωραριο των μονιμων... 8)

Αν επιτρέπεται, ποια είναι η πηγή αυτού του σεναρίου;

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1745 στις: Μάιος 19, 2019, 03:31:57 μμ »
Δε νομίζω ότι θα κυβέρνησει μόνη της η ΝΔ... οπότε σημασία έχει τι λέει και ο εταίρος!

Ο εταίρος "κάνει μπαμ" ποιος θα είναι...
Θα είναι αυτός που συγκυβερνούσε το 2013 που επελέγη καθαρά και ξάστερα ότι αν έπρεπε να γίνουν απολύσεις από κάπου στο δημόσιο, αυτό θα έπρεπε να γίνει από τομέα παιδείας....

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1746 στις: Μάιος 19, 2019, 03:32:15 μμ »
Να σας πω κατι στην εκπαιδευση μπορει να εχουμε 65χρονους...στο στρατο και την αστυνομια ?
Και κατι ακομα ας φροντισουν να γυρισουν στους ενστολους αυτα που τους επιδικασαν τα δικαστηρια...και οι μεν και οι δε... >:(

Δεσμεύτηκε ΜΟΝΟ για 1500 επιπλέον προσλήψεις στην αστυνομία ( πέραν όσων έτσι και αλλιώς γίνονται κάθε χρόνο).
Εκεί ήταν ξεκάθαρος.
Ο τομέας της παιδείας έχει καταταχθεί ως ο πλέον ασήμαντος από παλιά ( εξ ου και το ότι ο ίδιος επέλεξε το 2013 ότι αν έπρεπε να γίνου απολύσεις από κάπου, αυτό θα έπρεπε να γίνει εκεί).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2019, 03:35:55 μμ από geohap »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1747 στις: Μάιος 19, 2019, 03:33:45 μμ »
Αν επιτρέπεται, ποια είναι η πηγή αυτού του σεναρίου;

Προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι γι αυτό το σενάριο, αν και μου φαίνεται απολύτως "λογικό" ( αναμενόμενο εννοώ).
Πάντως προσλήψεις ειδικής αγωγής δεν προλαβαίνουν να γίνουν τώρα οπότε παραπέμπονται για μετά σε έναν μικρό συμβολικό αριθμό και φυσικά με άλλο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1748 στις: Μάιος 19, 2019, 03:35:04 μμ »
Απο αριστερο συνδικαλιστη (Συριζα) ...ο οποιος μου ειπε και το εξης δεν υποστηριζει το συστημα Γαβρογλου διοτι εξυπηρετει τους μεγαλοπρουπηρεσιακηδες...ενω το παιδι του θα μεινει εκτος για δεκαετιες...Αυτα...

Αν επιτρέπεται, ποια είναι η πηγή αυτού του σεναρίου;

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1749 στις: Μάιος 19, 2019, 03:35:26 μμ »
Να σας πω κατι στην εκπαιδευση μπορει να εχουμε 65χρονους...στο στρατο και την αστυνομια ?
Και κατι ακομα ας φροντισουν να γυρισουν στους ενστολους αυτα που τους επιδκασαν τα δικαστηρια...και οι μεν και οι δε... >:(

ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί θα επικεντρώσουν:
Χρωστάμε τόσα πολλά λεφτά στους ένστολους θα λένε που δικαιώθηκαν ξεκάθαρα ( πάνω από 50000 αυρώ ο καθένας-τεράστιο ποσό)...
Από που θα πρέπει να περικόψουν δαπάνες για να τα δώσουν?
Μαντέψτε....
Αλλά τι λεώ...
Δεν χρειάζεται να μαντέψετε...
Το λένε καθαρά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 918
Σύνολο: 918

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.179 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.