*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 6178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 08:23:40 μμ »
Να διεκδικήσουμε εδώ και τώρα : 3 φορές επιτυχόντες = διοριστέοι. Ας εξομοιωθούμε τρόπον τινά με τους έχοντες προϋπηρεσία. Γιατί τα μόρια ΑΣΕΠ που κερδίσαμε με τον ιδρώτα μας και το διάβασμά μας να συρρικνώνονται και τελικά να μηδενίζονται;!Να γνωρίζουμε έτσι πως αν δώσουμε μια-δυο φορές ακόμα θα διοριστούμε κι ότι δεν παίρνουμε μέρος σε κλήρωση (υπενθυμίζω ότι στο ΑΣΕΠ 2009 οι πιθανότητες διορισμού των φιλολόγων ήταν 1 στις 39 και με την αόχ΄ξ 1 στις 33).
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος STENNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 09:37:06 μμ »
εχεις δικιο συναδελφε συμφωνω απολυτως πως θα το πετυχουμε?

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 10:16:48 μμ »
Πάντως όχι μόνο με διαδικτυακό αγώνα. Το διαδίκτυο μόνο συσπείρωση μπορεί να προσφέρει.
Από κει και πέρα πρέπει όλοι οι θιγόμενοι να αντιδρούν με όποιο τρόπο μπορούν.
Προσπάθεια έχει γίνει και παλαιότερα. Δείτε :


http://clubs.pathfinder.gr/adioristoiasep

http://clubs.pathfinder.gr/asep_2002

 http://clubs.pathfinder.gr/epityxontes

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 10:20:46 μμ »
Συμφωνω και εγω απολυτα. Δεν μπορει να διατηρουνται τα μορια απο προσθετη,ΣΔΕ, εκκλησιαστικα,Σιβιτανιδειο κ.α.  και εμεις που φτυσαμε αιμα να περασουμε ΑΣΕΠ να χανουμε τα μορια.Πώς θα το διεκδικησουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:09:11 μμ »
Πρέπει να διεκδικήσουμε ουσιαστικά τα κεκτημένα. Μία καλή λύση θα ήταν να στέλναμε τα δίκαια αιτήματά μας στον νυν και τον μέλλοντα υπουργό παιδείας. Καλώς οι συνάδελφοι παίρνουν τα μόρια προύποπηρεσίας, δεν είμαι αντίθετος σ' αυτό, όμως εμείς γιατί να τα χάνουμε; Δε λέω να διορίζονται όλοι οι επιτυχόντες, κάτι τέτοιο ουσιαστικά θα ήταν ανέφικτο(αν και θα ήταν δίκαιο), αλλά όποιος είναι τρεις τουλάχιστον φορές επιτυχές οφείλει το ΥΠΕΠΘ να τον διορίζει!!!Αυτό πρέπει να το απαιτήσουμε!! 3 φορές επιτυχών σημαίνει 6 χρόνια αναμονής... Μέχρι ποια ηλικία ποια θα δίνουμε 'πανελλαδικές"; Και ως πότε το πτυχίο μας θα απαξιώνεται;!
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:24:54 μμ »
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω και θα εξηγήσω γιατί. Θεωρώ ότι η δημιουργία άλλης μιας κατηγορίας διοριστέων απλώς θα αποδυναμώσει το γενικότερο επιχείρημα που έχουμε ως εκπαιδευτικοί, ότι για το διορισμό μας θα πρέπει είναι απαραίτητο το πτυχίο μας και ΜΟΝΟ. Υπάρχει ήδη το 40%, το 24μηνο+ΑΣΕΠ, το 20% των τρίτεκνων που διορίζονται αναπληρωτές, η προϋπηρεσία ειδικής αγωγής που μετράει στους ενιαίους πίνακες και αυτά είναι τα νόμιμα, για να μην αρχίσω και αραδιάζω τις τρύπες από την ΠΔΣ, εκκλησιαστικά και πάει λέγοντας. Νομίζω ότι ως κλάδος έχουμε πολύ βασικότερα αιτήματα να διεκδικήσουμε (όπως για παράδειγμα περισσότεροι διορισμοί με τη μείωση των μαθητών ανά τμήμα και τη δημιουργία των ολοημέρων γυμνασίων, για τα οποία η ΕΕ είναι έτοιμη να μας ρίξει ένα ωραιότατο πρόστιμο). Κοινώς, καλύτερα να διεκδικήσουμε ευρύτερα αιτήματα που θα ευνοήσουν τον κλάδο μας ως σύνολο. Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι δις επιτυχούσα και μια τέτοια ρύθμιση σαφώς με ευνοεί, καθώς θα ήθελα κι εγώ τα χαμένα μου μόρια από τον ΑΣΕΠ του 2007. Αλλα θεωρώ ότι είναι πολύ βασικότερο να διεκδικήσω ρυθμίσεις που θα ευνοήσουν τον κλάδο μας συνολικά και όχι μια μικρή μερίδα. Εξάλλου, είναι προς το συμφέρον του Υπουργείου να μας διασπά ως ομάδα και να ευνοεί ρυθμίσεις που στρέφουν τους μεν εναντίον των δε, έτσι ώστε να μην είμαστε σε θέση ως κλάδος να διεκδικήσουμε ουσιαστικές αλλαγές στον τρόπο διορισμού μας.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:38:21 μμ »
Δεν θα έπρεπε επίσης οι εκπαιδευτικοί που προσλαμβάνονται σε ΣΔΕ, ΠΔΣ, ΕΠΑΛ και γενικά σε όσες δομές εκπαίδευσης είναι εκτός πινάκων αναπληρωτών και ωρομισθίων και τις οποίες αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ ως αποδεκτή προυπηρεσία  και την μοριοδοτεί ,να απορροφώνται από τον πίνακα επιτυχόντων? Καλή η προυπηρεσία εντάξει ( για όποιον μπορεί να την αποκτήσει ) αλλά δεν θα έπρεπε  αυτός ο πίνακας επιτυχόντων να έχει ένα νόημα? Αφού ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει όποια προυπηρεσία αναγνωρίζει ας τη προσφέρει κιόλας στα άτομα που βρίσκονται στο πίνακά του. Το βρίσκετε παράλογο?

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:39:23 μμ »
Αυτά που γράφεις είναι ασφαλώς πολύ σωστά και πράγματι θα ευνοούσαν τον κλάδο στο σύνολό του, κάτι που θα επιθυμούσαμε όλοι. 'Ομως, το ΥΠΕΠ ,δυστυχώς για όλους μας, ποτέ δε θα τα εφαρμόσει. Έγραψα να διορίζονται οι έχοντες 3 επιτυχίες, γιατί δε θεωρώ ότι είναι μικρός, αλλά ούτε και τυχαίος ο αριθμός επιτυχίας. Εγώ, πάντως, δεν μπορώ να φαντάζομαι τον εαυτό μου να δίνω και να ξαναδίνω και να ξαναδίνω μέχρι να πιάσω το 'τζόκερ'... Και αφού βγαίνουν πάντα ευνοικές ρυθμίσεις για τους έχοντες προυπηρεσία (και βέβαια καλώς βγαίνουν, γιατί οι άνθρωποι έχουν δουλέψει), γιατί να μην βγει μία και για μας; Στο κάτω-κάτω την αξίζουμε.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:45:12 μμ »
Δεν θα έπρεπε επίσης οι εκπαιδευτικοί που προσλαμβάνονται σε ΣΔΕ, ΠΔΣ, ΕΠΑΛ και γενικά σε όσες δομές εκπαίδευσης είναι εκτός πινάκων αναπληρωτών και ωρομισθίων και τις οποίες αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ ως αποδεκτή προυπηρεσία  και την μοριοδοτεί ,να απορροφώνται από τον πίνακα επιτυχόντων? Καλή η προυπηρεσία εντάξει ( για όποιον μπορεί να την αποκτήσει ) αλλά δεν θα έπρεπε  αυτός ο πίνακας επιτυχόντων να έχει ένα νόημα? Αφού ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει όποια προυπηρεσία αναγνωρίζει ας τη προσφέρει κιόλας στα άτομα που βρίσκονται στο πίνακά του. Το βρίσκετε παράλογο?

Συμφωνώ απολύτως. Για αυτό το αίτημα, θα έτρεχα μέχρι να ματώσουν τα πόδια μου. Η μόνη προϋπηρεσία που αναγνωρίζεται στον πίνακα αναπληρωτών/ωρομισθίων πρέπει να είναι η προϋπηρεσία που αποκτάται από θέσεις που καλύπτονται από τους πίνακες αυτούς. Αλλά σαν αίτημα αυτό, απ'όσο ξέρω, δεν έχει διεκδικηθεί μαζικά, γιατί -και εδώ επαναλαμβάνομαι- η κάθε ομάδα προσπαθεί να πιέσει για τα συγκεκριμένα κριτήρια που τη βολεύουν (δεν εννοώ εδώ ότι τα κριτήρια αυτά είναι λάθος, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει). Αν έχεις κάτι να προτείνεις, πάντως, ξέρω πολύ κόσμο που θα ανταποκριθεί.  ;)

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 10:40:06 μμ »
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω και θα εξηγήσω γιατί. Θεωρώ ότι η δημιουργία άλλης μιας κατηγορίας διοριστέων απλώς θα αποδυναμώσει το γενικότερο επιχείρημα που έχουμε ως εκπαιδευτικοί, ότι για το διορισμό μας θα πρέπει είναι απαραίτητο το πτυχίο μας και ΜΟΝΟ. Υπάρχει ήδη το 40%, το 24μηνο+ΑΣΕΠ, το 20% των τρίτεκνων που διορίζονται αναπληρωτές, η προϋπηρεσία ειδικής αγωγής που μετράει στους ενιαίους πίνακες και αυτά είναι τα νόμιμα, για να μην αρχίσω και αραδιάζω τις τρύπες από την ΠΔΣ, εκκλησιαστικά και πάει λέγοντας. Νομίζω ότι ως κλάδος έχουμε πολύ βασικότερα αιτήματα να διεκδικήσουμε (όπως για παράδειγμα περισσότεροι διορισμοί με τη μείωση των μαθητών ανά τμήμα και τη δημιουργία των ολοημέρων γυμνασίων, για τα οποία η ΕΕ είναι έτοιμη να μας ρίξει ένα ωραιότατο πρόστιμο). Κοινώς, καλύτερα να διεκδικήσουμε ευρύτερα αιτήματα που θα ευνοήσουν τον κλάδο μας ως σύνολο. Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι δις επιτυχούσα και μια τέτοια ρύθμιση σαφώς με ευνοεί, καθώς θα ήθελα κι εγώ τα χαμένα μου μόρια από τον ΑΣΕΠ του 2007. Αλλα θεωρώ ότι είναι πολύ βασικότερο να διεκδικήσω ρυθμίσεις που θα ευνοήσουν τον κλάδο μας συνολικά και όχι μια μικρή μερίδα. Εξάλλου, είναι προς το συμφέρον του Υπουργείου να μας διασπά ως ομάδα και να ευνοεί ρυθμίσεις που στρέφουν τους μεν εναντίον των δε, έτσι ώστε να μην είμαστε σε θέση ως κλάδος να διεκδικήσουμε ουσιαστικές αλλαγές στον τρόπο διορισμού μας. Νομιζω οτι το να ζηταμε μαζικους διορισμους ειναι λιγο ουτοπικο απο τη στιγμη που καθε χρονο οι διορισμοι μειωνονται.Ας διεκδικησουμε οσοι εχουμε κοπιασει με τον ΑΣΕΠ οτι μας ανηκει.Και εγω θα ετρεχα πολυ για ενα τετοιο αιτημα.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:00:40 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω τι να προτείνω..έχουν κολλήσει οι περισσότεροι με τους οαεδιτες λες και ειναι το μόνο πρόβλημα..όμως οι οαεδίτες οργανώθηκαν, πάλεψαν, ζήτησαν και κέρδισαν .. το ίδιο και οι πολύτεκνοι..εμείς τώρα από την άλλη δε ζητάμε τιποτα.. μόνο αντιδρούμε και για κάποιο ανεξήγητο λόγο αντιδρούμε μόνο για τις θέσεις που χάνουμε από τους οαεδίτες ενώ χάνουμε και στο πίνακα αναπληρωτών και στο πίνακα του ΑΣΕΠ από όλα τα είδη προυπηρεσίας. Δεν ξέρω πώς ακριβώς αυτοί πιέζουν και καταφέρνουν αλλαγές νόμων . Εμας και να πάμε στο υπουργείο θα μας πούν ότι σύμφωνα με το νόμο ο πίνακας των επιτυχόντων έχει ισχύ 2 χρόνια και χαρη σας κάνουμε που παίρνετε και 2 επιπλέον χρόνια μόρια έστω και τα μισά. Κανονικά ο ΑΣΕΠ δεν είναι αυτός που έπρεπε να πιέσει το υπουργείο να κάνει διαφανείς προσλήψεις? Και γενικά νομίζω ότι η διαμαρτυρία πρέπει να γίνει στον ΑΣΕΠ που δε βλέπει ότι προκηρύσει ένα διαγωνισμό για 100 θέσεις ενώ οι κενές θέσεις είναι 1000..

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:14:35 μμ »
συναδελφοι αντι να γκρινιαζουμε καλο θα ηταν να διεκδικησουμε καποια πραγματα και τα ολοημερα γυμνασια θα ηταν μια κλη αρχη.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:30:35 μμ »
Να καταργηθεί ο ενιαίος πίνακας 40% και να προσλαμβάνονται όλοι από τον ΑΣΕΠ,αξιοκρατικά.Να γίνονται όλα από κει..προσλήψεις αναπληρωτών/ωρομισθίων από επιτυχόντες...τέρμα στα παράθυρα και στις τράμπες...
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:33:40 μμ »
αυτο δεν προκειται να συμβει (προσωπικη εκτιμηση) γι αυτο και θα πρεπει να θεσουμε εφικτους στοχους, εστω οσο γινεται λιγοτερα παραθυρα και ολοημερα γυμνασια.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.