*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688117 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3738 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:14:30 μμ »
Catwoman23 και dimitral και εμένα μου τηλεφώνησαν από το ΙΕΚ Λάρισας, να πάω αύριο για έλεγχο και μάλιστα μου τόνισαν πως οποιοδήποτε σφάλμα στη συμπλήρωση της αίτησης (σχετικά φαντάζομαι με τα δικαιολογητικά που θα παρουσιάσω), μας πηγαίνει τελευταίους στη λίστα.
Ποιες ειδικότητες είστε;

Καλή επιτυχία!

δεν μου ειπαν κατι τετοιο!ναι,λες κι ολοι οι αλλοι τα μετρησανε σωστα!!ΟΛΟΙ θα χουν κανει καποιο λαθος με την τραγελαφικη αυτη αιτηση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:54:26 »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3739 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:26:22 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!Ότι θέλει ο καθένας κάνει..πιάσε το αυγό και κούρεφτο :o
Με κάλεσαν από ΙΕΚ Αγίου Δημητρίου για 2 ώρες Αγγλικών και μου είπαν και κάθε πότε έχω μάθημα. Για δικαιολογητικά τίποτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 10:31:57 μμ από Κλεοπάτρα.Μ »
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3740 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:47:31 μμ »
Μάλλον έχουν αρχίσει να καλούν γενικώς. Κι εμένα με κάλεσαν από ΙΕΚ Περιστερίου και Αιγάλεω  :D

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3741 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:45:31 μμ »
Ξέρει κανείς αν απο τα ΙΕΚ παραιτούμαστε χωρίς κυρώσεις, εφόσον έχουμε ξεκινήσει μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:54:26 »

Αποσυνδεδεμένος pb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3742 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 12:00:02 πμ »
Από Θεσσαλονίκη δεν κάλεσαν κανέναν ακόμη;; Τι γίνεται;;;

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3743 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 12:08:23 πμ »
Πήρα τηλέφωνο σε ιεκ της δυτικής Θεσσαλονίκης και μου είπαν οτι θα καλέσουν αύριο.Επισης μου είπαν ότι θα ενημερώνουν τα άλλα ιεκ για τους εκπαιδευτές που έχουν καλέσει για να μην τους καλέσουν και αυτοί.Δεν ήξερα οτί απαγορευόταν να εργαστείς σε παραπάνω από ένα ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3744 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 12:12:24 πμ »
Βρήκα και κάτι...ο ΣτΠ έβγαλε το υπ΄αριθμ. πρωτ. 2959/6-10-2008 ΠΟΡΙΣΜΑ για το ΑΣΠΑΙΤΕ... Μεταξύ των άλλων, γνωμοδοτεί τα εξής:
Για τα ΣΔΕ: "......Ενώ λοιπόν ουσιαστικά εφαρμόζονται οι διατάξεις του Ν. 1566/1985 ως προς το
προσοντολόγιο των κλάδων εκπαιδευτικών, δεν υπάρχει πρόβλεψη για πρόταξη των
υποψηφίων με τίτλο παιδαγωγικών σπουδών.Η άποψη του Συνηγόρου του Πολίτη είναι πως λόγω της ιδιαιτερότητας του εν λόγω
προγράμματος, προέχει η εξειδίκευση των εκπαιδευτικών σε θέματα εκπαίδευσης ενηλίκων.Ωστόσο μεταξύ των εχόντων τα εξειδικευμένα αυτά προσόντα πρέπει να προηγούνται οι
έχοντες πτυχίο παιδαγωγικής επάρκειας."
"Καθηγητικές σχολές": "Σύμφωνα με τις διατάξεις των Ν. 1566/1985, 3194/2003, 3404/2005 και
3687/2008 για το διορισμό των αποφοίτων συγκεκριμένων πανεπιστημιακών τμημάτων δεν
απαιτείται η κατοχή πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας. Τα τμήματα αυτά
χαρακτηρίζονται ως «καθηγητικές σχολές», ορισμός ως ένα σημείο αυθαίρετος δεδομένου
ότι κανένας από τους προαναφερθέντες νόμους δεν θέτει συγκεκριμένα κριτήρια βάσει των
οποίων χαρακτηρίζονται οι σχολές αυτές ως «καθηγητικές». Επομένως καταλήγει κανείς στο
συμπέρασμα ότι έγκειται στην εκάστοτε πολιτική βούληση ο χαρακτηρισμός σχολών ως
«καθηγητικών»....."

Το Πόρισμα αυτό στα κρίσιμα αυτά σημεία καθώς και η προσπάθεια της κ. Διαμαντοπούλου να πάει ένα βήμα εμπρός..να κάνει τον καθηγητή και παιδαγωγό.."τέθηκαν στο αρχείο"..αφού επί του πρακτέου δεν έγινε και κάτι..προοδευτική στάση είναι και αυτή..
οι πίνακες είναι για τα μάτια του κόσμου

όσο για το ΙΝΕΔΙΒΙΜ
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%9146%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%9C%CE%9B9

ξοδεύει 3000 για αγορά antivirus και security την ώρα που υπάρχουν ένα κάρο δωρεάν στην αγορά (avast, avg, clamav, untangle, smoothwall, κ.α) ... λεφτά υπάρχουν ...


και 35000 για αγορά 35 υπολογιστών ... στρόγγυλα στρόγγυλα ... 1000 ευρά το ένα ... ο υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ χρειάζεται i7 με 12 cores για να ανοίξει το Word και το Excel ...

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%9146%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%9C%CE%99%CE%97
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2013, 07:23:42 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3745 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 12:49:25 πμ »
Πήρα τηλέφωνο σε ιεκ της δυτικής Θεσσαλονίκης και μου είπαν οτι θα καλέσουν αύριο.Επισης μου είπαν ότι θα ενημερώνουν τα άλλα ιεκ για τους εκπαιδευτές που έχουν καλέσει για να μην τους καλέσουν και αυτοί.Δεν ήξερα οτί απαγορευόταν να εργαστείς σε παραπάνω από ένα ιεκ.

Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιου είδους απαγόρευση!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3746 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 01:40:16 πμ »
Βρήκα και κάτι...ο ΣτΠ έβγαλε το υπ΄αριθμ. πρωτ. 2959/6-10-2008 ΠΟΡΙΣΜΑ για το ΑΣΠΑΙΤΕ... Μεταξύ των άλλων, γνωμοδοτεί τα εξής:
Για τα ΣΔΕ: "......Ενώ λοιπόν ουσιαστικά εφαρμόζονται οι διατάξεις του Ν. 1566/1985 ως προς το
προσοντολόγιο των κλάδων εκπαιδευτικών, δεν υπάρχει πρόβλεψη για πρόταξη των
υποψηφίων με τίτλο παιδαγωγικών σπουδών.Η άποψη του Συνηγόρου του Πολίτη είναι πως λόγω της ιδιαιτερότητας του εν λόγω
προγράμματος, προέχει η εξειδίκευση των εκπαιδευτικών σε θέματα εκπαίδευσης ενηλίκων.Ωστόσο μεταξύ των εχόντων τα εξειδικευμένα αυτά προσόντα πρέπει να προηγούνται οι
έχοντες πτυχίο παιδαγωγικής επάρκειας."
"Καθηγητικές σχολές": "Σύμφωνα με τις διατάξεις των Ν. 1566/1985, 3194/2003, 3404/2005 και
3687/2008 για το διορισμό των αποφοίτων συγκεκριμένων πανεπιστημιακών τμημάτων δεν
απαιτείται η κατοχή πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας. Τα τμήματα αυτά
χαρακτηρίζονται ως «καθηγητικές σχολές», ορισμός ως ένα σημείο αυθαίρετος δεδομένου
ότι κανένας από τους προαναφερθέντες νόμους δεν θέτει συγκεκριμένα κριτήρια βάσει των
οποίων χαρακτηρίζονται οι σχολές αυτές ως «καθηγητικές». Επομένως καταλήγει κανείς στο
συμπέρασμα ότι έγκειται στην εκάστοτε πολιτική βούληση ο χαρακτηρισμός σχολών ως
«καθηγητικών»....."

Το Πόρισμα αυτό στα κρίσιμα αυτά σημεία καθώς και η προσπάθεια της κ. Διαμαντοπούλου να πάει ένα βήμα εμπρός..να κάνει τον καθηγητή και παιδαγωγό.."τέθηκαν στο αρχείο"..αφού επί του πρακτέου δεν έγινε και κάτι..προοδευτική στάση είναι και αυτή..

Πολύ ενδιαφέρουσα η άοψη του ΣΤΕ. Επομένως επιβεβεβαιώνει το ΣΤΕ την άποψη ότι πρέπει ακόμα και στην εκπαίδευση ενηλίκων να προηγούνται απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ. Αλλά τώρα για τι συζητάμε, εδώ η εκπαίδευση πέθανε, για 3 ωρίτσες δεν πρόκειται να χαραμίσω το χρόνο μου, όπως και πολλοί άλλοι. Διότι σκεφτείτε, αν είμασταν λίγο λογικοί και δνε πήγαιεν κανείς ωρομίσθιος τότε πολλά πράγματα θα άλλαζαν στο χώρο της εκπαίδευσης, αλλά ο έλληνας το χαβά του. Προτιμά να πάει για 2 ώρες διδασκαλία από το να αρνηθεί τελείως
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2013, 02:53:36 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3747 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 02:37:22 πμ »

Βρήκα και κάτι...ο ΣτΠ έβγαλε το υπ΄αριθμ. πρωτ. 2959/6-10-2008 ΠΟΡΙΣΜΑ για το ΑΣΠΑΙΤΕ... Μεταξύ των άλλων, γνωμοδοτεί τα εξής:
Για τα ΣΔΕ: "......Ενώ λοιπόν ουσιαστικά εφαρμόζονται οι διατάξεις του Ν. 1566/1985 ως προς το
προσοντολόγιο των κλάδων εκπαιδευτικών, δεν υπάρχει πρόβλεψη για πρόταξη των
υποψηφίων με τίτλο παιδαγωγικών σπουδών.Η άποψη του Συνηγόρου του Πολίτη είναι πως λόγω της ιδιαιτερότητας του εν λόγω
προγράμματος, προέχει η εξειδίκευση των εκπαιδευτικών σε θέματα εκπαίδευσης ενηλίκων.Ωστόσο μεταξύ των εχόντων τα εξειδικευμένα αυτά προσόντα πρέπει να προηγούνται οι
έχοντες πτυχίο παιδαγωγικής επάρκειας."
"Καθηγητικές σχολές": "Σύμφωνα με τις διατάξεις των Ν. 1566/1985, 3194/2003, 3404/2005 και
3687/2008 για το διορισμό των αποφοίτων συγκεκριμένων πανεπιστημιακών τμημάτων δεν
απαιτείται η κατοχή πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας. Τα τμήματα αυτά
χαρακτηρίζονται ως «καθηγητικές σχολές», ορισμός ως ένα σημείο αυθαίρετος δεδομένου
ότι κανένας από τους προαναφερθέντες νόμους δεν θέτει συγκεκριμένα κριτήρια βάσει των
οποίων χαρακτηρίζονται οι σχολές αυτές ως «καθηγητικές». Επομένως καταλήγει κανείς στο
συμπέρασμα ότι έγκειται στην εκάστοτε πολιτική βούληση ο χαρακτηρισμός σχολών ως
«καθηγητικών»....."

Το Πόρισμα αυτό στα κρίσιμα αυτά σημεία καθώς και η προσπάθεια της κ. Διαμαντοπούλου να πάει ένα βήμα εμπρός..να κάνει τον καθηγητή και παιδαγωγό.."τέθηκαν στο αρχείο"..αφού επί του πρακτέου δεν έγινε και κάτι..προοδευτική στάση είναι και αυτή..

Σου φάνηκε δηλαδή παράξενο ότι διερωτώμαι για το αν υπάρχει αλόγιστη χρήση χρημάτων από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Εδώ υπάρχει αλόγιστη κατάχρηση του ΕΠΠΑΙΚ (στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ) και κάποιοι υπογράφουν και προσλαμβάνουν και δεν θα έπρεπε να είμαι υποψιασμένος; Τα καταδικάζω και τα δυο και σε ερωτώ: γνωρίζεις την "διαφορά νομικού δυναμικού" μεταξύ ενός πορίσματος του ΣτΠ και ενός Νόμου; Μήπως αυτό το πόρισμα είναι παλιότερο από τους νόμους που παραθέτω παρακάτω; Μήπως δηλαδή ήδη έχει ρυθμιστεί το θέμα, με το Ν.3848/2010 και με το ΦΕΚ.2844.B-2012 (βλέπε παρακάτω); αλλά εσύ επιμένεις να επανέρχεσαι και μάλιστα λίγες ώρες πριν την κατάθεση των δικαιολογητικών και γνωρίζοντας ότι οι διοικητικοί υπάλληλοι ενδέχεται να μην γνωρίζουν και να δεχθούν ότι να'ναι για δικαιολογητικά; Τι να υποθέσω για όσα τυχαίως αυτή την στιγμή (ξανά)διερωτάσαι;

Τέλος οι αναγνώστες παραπέμπονται (Αντιγράφω παλιότερα μηνύματα σχετικά με το ΕΠΠΑΙΚ)

http://www.pde.gr/index.php?topic=766.2674
Παράθεση
Το αντικείμενο σπουδών και η στοχοθεσία της ΑΣΠΑΙΤΕ ΕΠΠΑΙΚ είναι το "πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας" (Ν.3027/2002), το οποίο μάλιστα ορίζεται μεταξύ άλλων και στο ΦΕΚ.71A-2010 Ν.3848 ως προσόν Β'Βάθμιας εκπαίδευση και όχι ως πιστοποίηση ή επιμόρφωση στην εκπαίδευση ενηλίκων όπως υπαινίσσονται οι παρεπιδημούντες εν Ιερουσαλήμ. Τέλος και για λόγους πληρότητας αναφέρω αυτό που εσείς μου δώσατε παραπάνω, το οποίο και διαβάσα (ΦΕΚ.2844.B-2012) και αφορά στην πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων και δεν κάνει καμία απολύτως νίξη για Β'Βάθμια ή ΕΠΠΑΙΚ,


http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg745992#msg745992
Παράθεση
Από ότι αναφέρθηκε πιο πάνω, υπάρχει διάσταση επιστημονικών απόψεων μεταξύ της δικιάς σου γνώμης και της (επιστημονικής) απάντησης που έδωσε ή ίδια η ΑΣΠΑΙΤΕ (δηλαδή των καθηγητών σου) για το ΕΠΠΑΙΚ: είπαν δηλαδή από την ΑΣΠΑΙΤΕ ότι "το ΕΠΠΑΙΚ δεν είναι εκπαίδευση ενηλίκων" κάτι που καταλαβαίνει ο καθένας εύκολα και από το πρόγραμμα σπουδών (τα μαθήματα δηλαδή) που είναι αναρτημένο στο site της ΑΣΠΑΙΤΕ στην επιμόρφωση ΕΠΠΑΙΚ http://education.aspete.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=394&Itemid=363&lang=el (ούτε ένα μάθημα με την λέξη "ενήλικας"). Αν τώρα αυτό που "ειπώθηκε" από την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι επίσημο (δηλαδή γραπτό και με αριθμό πρωτοκόλλου) τότε αποτελεί και επιστημονική άποψη και διοικητική πράξη. Ένα το κρατούμενο.
 
Πέραν των παραπάνω αξίζει κανείς να κοιτάξει τους δυο σχετικούς νόμους: Ν.3027/2002 και Ν.3848/2010. Στον πρώτο δεν υπάρχει απολύτως καμία πρόβλεψη "εκπαίδευσης ενηλίκων" για το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ ενώ στον δεύτερο υπάρχει σαφέστατη πρόβλεψη για την απαραίτητη "εκπαίδευση ανηλίκων" που το ΕΠΠΑΙΚ προσφέρει (= δηλ στον Ν.3848/2010 διασφαλίζεται ότι όποιος έχει ΕΠΠΑΙΚ, διαθέτει την απαραίτητη παιδαγωγική επάρκεια για να κατέβει σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ Καθηγητών). Αυτοί οι δύο νόμοι,Ν.3027/2002 και Ν.3848/2010, αρκούν για οποιονδήποτε φοιτητή νομικής δευτέρου έτους για να καταρρίψει οποιαδήποτε "επιστημονική αλήθεια που βρίσκεται κάπου στην μέση" … και να δείξει ότι το ΕΠΠΑΙΚ ουδεμία σχέση έχει (νομικό επίπεδο) με την εκπαίδευση ενηλίκων
 
Τέλος αν δεχθούμε τις επιστημονικές παρατηρήσεις, ότι δηλαδή το ΕΠΠΑΙΚ είναι και "εκπαίδευση ενηλίκων" τότε θα πρέπει να δεχθούμε ότι και το Μεταπτυχιακό Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης του ΠΑΜΑΚ είναι "παιδαγωγικά επαρκές" για να μπορεί κάποιος να κατέβει σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Με παρόμοια επιστημολογική αν δεχθούμε και αυτό που ειπώθηκε παραπάνω "να βάλω την ειδική αγωγή στην εκπαίδευση ενηλίκων;" τότε θα πρέπει και όσοι έχουν ΕΠΠΑΙΚ ή Μεταπτυχιακό ΠΑΜΑΚ Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης να είναι αυτόματα και επιμορφωμένοι - καταρτισμένοι στην Ειδική Αγωγή. Βλέπουμε πως με τις κατάλληλες "επιστημονικές παρεμβάσεις" είναι εφικτό να δημιουργούμε "ισότητες". Το θέμα όμως σε αυτήν την συζήτηση όμως δεν είναι οι δυνητικές ισότητες, οι επιστημονικές απόψεις και η γνώμη μας …  αλλά ότι ισχύει σε νομικό επίπεδο  για ΣΗΜΕΡΑ που τρέχει η προκήρυξη.
 
Όσον αφορά την μοριοδότηση οποιουδήποτε χαρτιού (ΕΠΠΑΙΚ, MSc Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση κτλ) και όπως είπα όμως και παραπάνω (*) η  προκήρυξη που προέβλεπε μια τέτοια μοριοδότηση (διοικητική πράξη) και (*) η τελική μοριοδοτήση κάποιων διευθυντών (και άλλη διοικητική πράξη) δεν είναι απαραίτητα σύννομες. Υπάρχουν βλέπεις συνάδελφε τα νομικά εργαλεία για να αποδειχθεί αν τελικά ορθώς συνεκτιμήθηκαν τα παραπάνω χαρτιά σε κάποιον διαγωνισμό, αρκεί βέβαια να υπάρχει έστω ένας υποψήφιος με έννομο συμφέρον και λίγη διάθεση να το κυνηγήσει. Το τονίζω αυτό: οι πράξεις τις "Διοίκησης" δεν είναι αυτόματα σύννομες. Δύο τα κρατούμενα.
 
Από όλη την συζήτηση που κάνουμε με λύπη διαπιστώνω πως υπάρχει σύγχυση μεταξύ επιστημονικής άποψης, προσωπικής άποψης, νομοθετικών - κανονιστικών διατάξεων, ορθότητας διοικητικών πράξεων. Ακόμα χειρότερα από λεπτότερα σημεία αντιλαμβάνομαι ότι ελάχιστοι γνωρίζουν το Σύνταγμα και την σχέση των Νόμων (και ΠΔ, ΥΑ, ΚΥΑ, διοικητικών πράξεων, κώδικα διοικητικής διαδικασίας κτλ) με αυτό. Διαπιστώνω ότι δεν διαβάζουμε αριθμούς πρωτοκόλλων, ημερομηνίες, δεν ξέρουμε πώς να απευθυνθούμε στην "Διοίκηση", αρκούμαστε σε προφορικές διαπιστεύσεις, σε emails χωρίς στοιχεία αποστολέα κ.α πολλά τραγικά. Και όλα αυτά διαιωνίζονται και συνέχεια γυρνάνε μπούμερανγκ εναντίων μας. Αυτό όμως που με λυπεί ακόμα πιο πολύ είναι ότι "αρμόδιοι " γνωρίζουν την παραπάνω κατάσταση και μας εμπαίζουν με φαιδρό και συνάμα γλοιώδη τρόπο. Τρία τα κρατούμενα και δυστυχώς μόνο με αυτά και στο χέρι.

http://www.pde.gr/index.php?topic=766.2688
Παράθεση
http://nomikisimvouli.blogspot.gr/2012/06/blog-post_13.html
1. Παράβαση καθήκοντος διαπράττει ο υπάλληλος, που είναι αρμόδιος για προσλήψεις, όταν προσλαμβάνει άτομα, χωρίς τα απαιτούμενα εκ του Νόμου, προσόντα και παραλείπει να προσλάβει εκείνους, που τα διαθέτουν
Αν δηλαδή κανονικά σε περνάω για ένα μόριο και εσύ βάλεις το ΕΠΠΑΙΚ (3 μόρια) και ως εκ τούτου με περάσεις για δύο μόρια και προσλάβουν εσένα αντί εμένα, τότε ο υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ/ΓΓΔΒΜ έχει διαπράξει αδίκημα



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2013, 07:25:06 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3748 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 10:03:59 πμ »
Catwoman23 και dimitral και εμένα μου τηλεφώνησαν από το ΙΕΚ Λάρισας, να πάω αύριο για έλεγχο και μάλιστα μου τόνισαν πως οποιοδήποτε σφάλμα στη συμπλήρωση της αίτησης (σχετικά φαντάζομαι με τα δικαιολογητικά που θα παρουσιάσω), μας πηγαίνει τελευταίους στη λίστα.
Ποιες ειδικότητες είστε;
Δεν μου ειπαν TIΠOTA τετοιο!

Ξερω εγω άτομα.... και τι δεν εβαλαν μέσα....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2013, 10:23:44 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3749 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 10:48:42 πμ »
Εντωμεταξύ, τα ΙΕΚ τηλέφωνα δε σηκώνουν...σε όσα κι αν κάλεσα!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3750 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 10:54:42 πμ »
Οικονομολόγος με μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής "Εκπαίδευση με χρήση νέων τεχνολογιών", στην αίτηση μου στα ΙΕΚ δεν δήλωσα το μεταπτυχιακό μου πιστεύοντας πως ΔΕΝ είναι σχετικό με το αντικείμενο της προκυρησσόμενης  ειδικότητας αλλά και ούτε στην εκπαίδευση ενηλίκων. Αφού κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στον διευθυντή είπε πως όντως έτσι έπρεπε να γίνει. Τώρα μαθαίνω πως έχει δεχτεί όμως μεταπτυχιακά άλλων υποψηφίων (άλλων ειδικοτήτων) μη συναφή με το αντικείμενο της ειδικότητας τους.

Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση; Ποιός είναι ο αρμόδιος στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ να απαντήσει με ποιά κριτήρια μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά; Ένα μεταπτυχιακό μη συναφές με το διδακτικό αντικείμενο μισθολογικά μετράει;!

Και αν το μου μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση δεν μετράει σε προκυρήξεις σχετικές με εκπαίδευση τότε που θα μετρήσει, στα οικονομικά?!

Ας μου απαντήσει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3751 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 10:58:09 πμ »
Οπως φαινεται ηταν λαθος που δε δηλωσες το μεταπτυχιακο γιατι εδω δηλωσαν οτι ηθελε ο καθενας! Απο την αλλη υπο αυτες τις συνθηκες δεν ξερω ποσοι διευθυντες τα ελεγχουν τοσο αναλυτικα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.