*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687887 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4102 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:10:42 μμ »
παιδια με πηραν τηλεφωνο οτι ξεκιναμε απο ΙΕΚ δευτερα και ντε και καλα να τους πω ποιες ωρες μπορω ν α κανω αναπλήρωσεις για τις 3 εβδομαδες που χαθηκαν.Εδω ζοριστηκα να βρω τις 3 ωρες που μου εδωσαν και ξεκαθαρισα οτι αλλη αλλαγη στο προγραμμα δεν μπορω να κανω διοτι εργαζομαι και στο ΚΕΕ. Μου ειπαν οτι μεχρι την δυετερα πρεπει να τους εχω απαντησει. Τι να κανω? και γιαιτι επιμενουν να αρχισουμε αναπληρωση ωρων απο τωρα εφοσον το εξαμηνο τελειωνει τον Γεναρη?

Γιατί, με τόση καθυστέρηση, δεν είναι δυνατόν να γίνουν τόσες αναπληρώσεις-για κάθε μάθημα- στην εβδομάδα των αναπληρώσεων στο τέλος που είναι, συνήθως, μία!
Μπορείς να προτείνεις να έρχονται λίγο πιο πριν από την πρώτη ώρα, να κάνετε δηλ. μηδενική (14.15) αν κωλλύεσαι τόσο πολύ. Το λέω γιατί σε εμάς το πρότειναν κ αυτό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4103 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:33:11 μμ »
Δηλαδή βρε παιδιά αν κάποιος έχει ένα μάθημα που είναι π.χ 8 ώρες και μ'αυτό το σύνολο  των μαθημάτων του βγαίνει 21 τι πρέπει να κάνει ο εκπαιδευτής? να αφήσει όλο το 8ωρο ώστε να είναι κάτω απο το 21 ή να αφήσει τη μία ώρα του μαθήματος που περισσεύει. θα κάνει δηλαδή αυτός τις 7 ώρες του μαθήματος και τη μια ώρα κάποιος άλλος? Να είμαστε και λίγο λογικοί γιατί πολύ εκνευρισμό διακρίνω ΄γι'αυτό το θέμα

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4104 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 11:01:18 μμ »
Δηλαδή βρε παιδιά αν κάποιος έχει ένα μάθημα που είναι π.χ 8 ώρες και μ'αυτό το σύνολο  των μαθημάτων του βγαίνει 21 τι πρέπει να κάνει ο εκπαιδευτής? να αφήσει όλο το 8ωρο ώστε να είναι κάτω απο το 21 ή να αφήσει τη μία ώρα του μαθήματος που περισσεύει. θα κάνει δηλαδή αυτός τις 7 ώρες του μαθήματος και τη μια ώρα κάποιος άλλος? Να είμαστε και λίγο λογικοί γιατί πολύ εκνευρισμό διακρίνω ΄γι'αυτό το θέμα

Δεν ειναι θεμα εκνευρισμου georgia06. Οταν σου λενε ποσες ωρες μπορεις να αναλαβεις αναλογα την ιδιοτητα σου οφειλεις να το τηρεις. Αν καποιος θελει να παρανομει κ να υπογραφει ψευδεις υπευθυνες δηλωσεις, ειναι δικο του θεμα. Εγω μονο αυτο επισημανα και οχι κατι αλλο.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4105 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 01:15:00 πμ »
Θα συμφωνησω κα γω οτι ο καθενας που παιρνει παραπανω ωρες απο αυτες που επιτρεπονται πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να υποστει και τις συνεπειες..γι αυτο υπαρχουν οι νομοι , οι κανονισμοι κλπ κλπ...ναι..αν κανεις 8ωρο και ξεπερνας τις ωρες -και θελεις να εισαι συνεπης- τοτε δεν το αναλαμβανεις...η...κοβεις καποιο αλλο μαθημα που εχεις το οποιο δεν ειναι 8ωρο...αν ειναι να βαζει ο καθενας μπροστα τον εαυτο του και το βολεμα του τοτε ναι και γω ειμαι αυτο , εχω το αλλο, χρειαζομαι ΠΟΛΥ τα χρηματα κλπ κλπ..παρολα αυτα ποτε δε θα παρατυπισω...αν το κανω τοτε θα επωμιστω τις συνεπειες...Ομως ακομη και αυτο βρε παιδια για μενα δειχνει κατωτερο επιπεδο...οπως ο αλλος που σου παιρνει τη σειρα , ο αλλος που κλεβει το κρατος και ολα τα συναφη..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4106 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 09:31:28 πμ »
παιδια με πηραν τηλεφωνο οτι ξεκιναμε απο ΙΕΚ δευτερα και ντε και καλα να τους πω ποιες ωρες μπορω ν α κανω αναπλήρωσεις για τις 3 εβδομαδες που χαθηκαν.Εδω ζοριστηκα να βρω τις 3 ωρες που μου εδωσαν και ξεκαθαρισα οτι αλλη αλλαγη στο προγραμμα δεν μπορω να κανω διοτι εργαζομαι και στο ΚΕΕ. Μου ειπαν οτι μεχρι την δυετερα πρεπει να τους εχω απαντησει. Τι να κανω? και γιαιτι επιμενουν να αρχισουμε αναπληρωση ωρων απο τωρα εφοσον το εξαμηνο τελειωνει τον Γεναρη?
catwoman έχεις δίκιο ! χάθηκαν πολλά μαθήματα και τώρα ζητούν αναπλήρωση απλά και μόνο για να βγουν οι ώρες όπως κι όπως. Φοβάμαι ότι οι αναπληρώσεις πρέπει να γίνουν όπωςσδηποτε, οπότε καλύτερα να βρεις μία ώρα...

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4107 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 12:00:57 μμ »
Δηλαδή βρε παιδιά αν κάποιος έχει ένα μάθημα που είναι π.χ 8 ώρες και μ'αυτό το σύνολο  των μαθημάτων του βγαίνει 21 τι πρέπει να κάνει ο εκπαιδευτής? να αφήσει όλο το 8ωρο ώστε να είναι κάτω απο το 21 ή να αφήσει τη μία ώρα του μαθήματος που περισσεύει. θα κάνει δηλαδή αυτός τις 7 ώρες του μαθήματος και τη μια ώρα κάποιος άλλος? Να είμαστε και λίγο λογικοί γιατί πολύ εκνευρισμό διακρίνω ΄γι'αυτό το θέμα

Το τι πρέπει να κάνει είναι δικό του πρόβλημα. Όλοι μας χάνουμε κάποιες δουλειές για ασήμαντους λόγους και λέμε κρίμα. Λογικοί ποιοι είναι; Αυτοί που είναι υπεύθυνοι και δεν παίρνουν πάνω από 20 ώρες, όπως αναφέρει η προκήρυξη ή αυτοί που λένε τι να κάνω αφού μου δίνουν πάνω από 20 γιατί να μη τις πάρω, αφού με βολεύει.
Ξέρεις πόσα άτομα ξέρω που είναι πρώτα σε όλα τα ΙΕΚ και τους καλεί ένα ΙΕΚ μόνο και τους δίνει κάποιες ώρες. Ας πουν και αυτοί αφού είμαι πρώτος να πάρω σε κάθε ΙΕΚ από 20 ώρες. Και τι έγινε.
Αλλά το λογικός στην Ελλάδα φτάσαμε στο σημείο να το μεταφράζουμε σε χαζός για να μη πω κάτι πιο βαρύ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2013, 12:04:45 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4108 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 12:33:32 μμ »
Thomas έθεσα νομίζω ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα το οποίο δεν απαντάς .Και αν είναι πρόβλημα του καθενός το τι θα κάνει τότε γιατι πέσατε 'ολοι να τον φάτε; Εκείνος ζήτησε τις ώρες? τις δικαιούται και του τις έδωσαν .Απλά πράγματα. Αν δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 21 ας μην του τις έδιναν. Μας ενοχλέι δλδ η μια ώρα και δεν μας ενοχλεί το ότι μας βάζουν να δουλεύουμε ανασφάλιστοι!? Αλλού βρίσκεται νομίζω η ουσία.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4109 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 12:46:15 μμ »
Thomas έθεσα νομίζω ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα το οποίο δεν απαντάς .Και αν είναι πρόβλημα του καθενός το τι θα κάνει τότε γιατι πέσατε 'ολοι να τον φάτε; Εκείνος ζήτησε τις ώρες? τις δικαιούται και του τις έδωσαν .Απλά πράγματα. Αν δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 21 ας μην του τις έδιναν. Μας ενοχλέι δλδ η μια ώρα και δεν μας ενοχλεί το ότι μας βάζουν να δουλεύουμε ανασφάλιστοι!? Αλλού βρίσκεται νομίζω η ουσία.

Και ξαναπαντάω και εγώ ήξερα άτομο που δούλευε σε 2 ΤΕΙ στην Ελλάδα και είχε πάνω από τον επιτρεπόμενο αριθμό ωρών επί πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχε πρόβλημα γιατί κανένας δεν του έκανε καταγγελία. Και ξέρω και άτομο που του δίναν μάθημα και δεν το πήρε γιατί λέει ξεπερνούσε τον αριθμό ωρών για μία ώρα και φοβόταν να το αναλάβει.
Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Όλοι αυτό λένε και συ ρωτάς για μία ώρα; Ναι για μία ώρα ας αναλάβει τις ευθύνες του.
Δεν πέσαμε να σε φάμε εσύ είπες ότι δεν είμαστε λογικοί. Η απάντησή μου είναι ας αναλάβει την ευθύνη της υπέρβασης των 20 ωρών. Ενήλικος είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2013, 12:52:01 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4110 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 01:16:23 μμ »
Κατ'αρχάς δεν μιλάω για τον εαυτό μου! απλά παρακολουθώ τη συζήτηση και παρατήρησα  πολύ ειρωνία απο κάποιους για αυτό το θέμα και αυτό είναι που δε μου άρεσε.Συμφωνούμε απόλυτα !Ασ αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του για τον εαυτό του! Διαφωνώ όμως  με τη νοοτροπία "αφου δεν έχω εγώ κατσίκα να ψοφήσει και του γείτονα" και αυτό φάνηκε να εκφράζεται πολύ έντονα απο κάποιους.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4111 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 01:23:08 μμ »
Κατ'αρχάς δεν μιλάω για τον εαυτό μου! απλά παρακολουθώ τη συζήτηση και παρατήρησα  πολύ ειρωνία απο κάποιους για αυτό το θέμα και αυτό είναι που δε μου άρεσε.Συμφωνούμε απόλυτα !Ασ αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του για τον εαυτό του! Διαφωνώ όμως  με τη νοοτροπία "αφου δεν έχω εγώ κατσίκα να ψοφήσει και του γείτονα" και αυτό φάνηκε να εκφράζεται πολύ έντονα απο κάποιους.
Δεν ειπαμε αυτο, ξαναδιαβασε τι απαντηθηκε. Καμια ειρωνεια. Δε γινεται ομως σε μια συζητηση που εχει χιλιοειπωθει το οριο ωρων για τον καθενα παλι να αναρωτιομαστε για τις ωρες που βγαινουν επιπλεον και αν θα πληρωθουμε την μια εξτρα ωρα η οχι. Να προσεχουμε τι λεμε και τι ρωταμε για να μην βρισκομαστε εκτεθιμενοι.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4112 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 01:56:51 μμ »
Thomas έθεσα νομίζω ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα το οποίο δεν απαντάς .Και αν είναι πρόβλημα του καθενός το τι θα κάνει τότε γιατι πέσατε 'ολοι να τον φάτε; Εκείνος ζήτησε τις ώρες? τις δικαιούται και του τις έδωσαν .Απλά πράγματα. Αν δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 21 ας μην του τις έδιναν. Μας ενοχλέι δλδ η μια ώρα και δεν μας ενοχλεί το ότι μας βάζουν να δουλεύουμε ανασφάλιστοι!? Αλλού βρίσκεται νομίζω η ουσία.

Είτε πρώτος, είτε τελευταίος δικαιούται μέχρι 20 ώρες, την 21η πρώτη ώρα δεν τη δικαιούται ακόμα και αν έχει 2 διδακτορικά, και 100.000 ώρες προϋπηρεσία. Ποια θα είναι η 21η ώρα που θα αφήσει είναι προσωπικό του θέμα. Επίσης το αν είναι δίκαιος ή όχι ο κανονισμός είναι επίσης άλλο θέμα και υποκειμενικό. Φέτος έπεσε γραμμή και σε πολλά ΙΕΚ μοιράσανε αβέρτα δίωρα. Ήτανε δίκαιο; υποκειμενικό είναι το θέμα. Μια ειδικότητα έχει τρία δίωρα διαθέσιμα και τα μοιράζονται τρία άτομα είναι δίκαιο; ή είναι δίκαιο ο πρώτος να πάρει 6 ώρες; υποκειμενικό είναι το θέμα. Μπορεί ο δεύτερος και ο τρίτος να έχουν ελάχιστη διαφορά (ορισμένες φορές, απλά μερικές ώρες προϋπηρεσία λιγότερες) από τον πρώτο ή μπορεί ακόμα και κάποιος που θα μείνει εκτός να έχει πάρα πολλά προσόντα. Επίσης μεγάλα εργαστήρια (8ωρα, 9 ωρα κλπ) τα "σπάσανε" στα δύο και αντί να μπαίνουνε δύο καθηγητές για ένα 8ωρο εργαστήριο μπαίνουνε τέσσερις. Δυο διαφορετικά ζευγάρια δηλαδή πήρανε από ένα τετράωρο.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4113 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 02:00:47 μμ »
Δεν ειπαμε αυτο, ξαναδιαβασε τι απαντηθηκε. Καμια ειρωνεια. Δε γινεται ομως σε μια συζητηση που εχει χιλιοειπωθει το οριο ωρων για τον καθενα παλι να αναρωτιομαστε για τις ωρες που βγαινουν επιπλεον και αν θα πληρωθουμε την μια εξτρα ωρα η οχι. Να προσεχουμε τι λεμε και τι ρωταμε για να μην βρισκομαστε εκτεθιμενοι.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω διακρίνει ειρωνία. Και ούτε θέλει κάποιος από εμάς το κακό κάποιου συναδέλφου. Ίσα ίσα ανέφερα ότι γνωρίζω περιπτώσεις όπου παραβιάζεται κανονισμός και δεν έχω κάνει στη ζωή μου καταγγελία σε συνάδελφο. Είπαμε τη γνώμη μας ότι το όριο των ωρών πρέπει να τηρείται και μας χαρακτήρισε και άτομα χωρίς λογική.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4114 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 02:28:08 μμ »
Οι απόψεις όλων ακούστηκαν. Ας μην το συνεχίζουμε το θέμα, γιατί δεν έχει νόημα...
Καλό είναι να αποφεύγουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Πρόκειται για κανόνα του pde!

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4115 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 09:28:32 μμ »
Ναι Lasid, "ακούστηκαν οι απόψεις και καλό είναι να αποφεύγουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις."

Αλλά το PDE δεν είναι forum ακριβώς για να ακούγονται οι απόψεις των αναγνωστών του; Κι αν παρουσιάζονται πολλές φορές οι απόψεις τόσο διαφορετικές που να ακούγονται σαν αντιπαραθέσεις; Ο σκοπός του PDE δεν είναι μόνο για ανάρτηση πληροφοριών αλλά και για έκφραση απόψεων, και περισσότερο αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Ολα τα forum αυτό έχουν σαν κύριο σκοπό (το λέει και η λέξη forum).

Απλά ίσως είναι κουραστικό όμως να ακούγονται τα ίδια επιχειρήματα.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.