*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687951 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7168 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 11:01:43 μμ »
πολυ καλα τα λες ifigeneia thess, δυστυχως περσυ συνεργαστηκα σε κοινο εργαστηριακο μαθημα με 2 ατομα δημοσιους υπαλληλους γνωστοι των διευθυντων, το ενα ηταν εκτος προκηρυξης δεν ειχε καν δηλαδη κανει αιτηση,και το αλλο ειχε αλλο πτυχιο - παρεμφερες απο αυτο που ηταν δηλωμενο απο την αιτηση του στη λιστα της ειδικοτητας. εμενα δε με πηραν καν τηλεφωνο που ημουν πιο ψηλα στη λιστα με τη δικαιολογια οτι θα με πηραν τηλ αλλα δεν θα το σηκωσα. ενω οταν επαιρνα τηλεφωνο λιγες μερες νωριτερα μου απαντουσαν απο τη γραμματεια οτι δεν με επελεξαν χωρις να λενε το λογο, δηλαδη ποιος ειναι απο πανω μου στη λιστα, τι ειδικοτητες επελεξαν αντι για μενα και τα συναφη. τελικα πηγα αποεκει αφου ηδη ειχαν αρχιει τα μαθηματα και με εβαλαν ως δευτερο εργαστηριακο ατομο! δεν ειπα τιποτα ποτε γιατι ηθελα να δουλεψω και δεν ειχα ωρες...αυτα απο εναν νομοτυπο ανεργο ωρομισθιο που μαζευει ωρες διδασκαλιας με την αξια του εδω και πολλα χρονια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:11 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7169 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 12:03:01 πμ »
Στους αναπληρωτές τουλάχιστον δεν τη ζητάνε. Για τους μόνιμους δε γνωρίζω. 10 χρόνια εργάζομαι σε ΙΕΚ. Έχω δουλέψει σε 8 διαφορετικά ΙΕΚ στην Αττική και στην Πάτρα. Μόνο μια φορά μου ζήτησαν αυτό το χαρτί και όταν μετά κόπων και βασάνων τους το πήγα, μου είπαν ότι τελικά δεν ήταν απαραίτητο. Αντίθετα όσες φορές έχω δουλέψει σε ΚΔΒΜ μου ζήτησαν το χαρτί επιτακτικά. Ακόμα και πρόγραμμα καθυστέρησε να ξεκινήσει μέχρι να τους πάω τη βεβαίωση.

Ακόμα και αν δεν τη ζητούν απο τα ΙΕΚ οφείλεις να ζητήσεις άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή απο το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που υπηρετείς  και μάλιστα και οι αναπληρωτές και οι μόνιμοι δεν δικαιούνται πάνω απο 8 ώρες εβδομαδιαίως, οποτε ακόμα και αν δε χρειαστεί να την προσκομίσεις στα ιεκ, υπάρχουν περιορισμοί απο την ίδια την υπηρεσία σου.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7170 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 12:04:53 πμ »
Ετσι ετσι...πραγματικα κουραστηκα να πηγαινω με το σταυρο στο χερι αλλα απο του χρονου κατι τετοια λαμογια θα τα καταστρεψω. Κ εγω το ιδιο επαθα περυσι. Ημουν πρωτη στον πινακα κ κατεληξα να εχω λιγοτερες ωρες απο δημοσιο υπαλληλο η οποια δηλωνε οτι εχει μεταπτυχιακο κ τελικα οχι μονο μεταπτυχιακο δεν ειχε αλλα ειχε κ παρα πολυ λιγες ωρες διδακτικης απασχολησης.κ ειχε ενα υφακι εκει μεσα λες κ ηταν διδακτωρ. Χωρια που μπαινοβγαινε στο γραφειο των διοικητικων. Οι υποχρεωσεις μου δε μου επετρεπαν να κανω χαμο κ να παω το θεμα δικαστικα αλλα δεν ξεχνω. Ειναι τοσο βρωμικος ο χωρος των ΙΕΚ κ απορω γτ ο φορεας συνεχιζει να διαιωνιζει αυτην την κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7171 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 12:12:43 πμ »
Ετσι ετσι...πραγματικα κουραστηκα να πηγαινω με το σταυρο στο χερι αλλα απο του χρονου κατι τετοια λαμογια θα τα καταστρεψω. Κ εγω το ιδιο επαθα περυσι. Ημουν πρωτη στον πινακα κ κατεληξα να εχω λιγοτερες ωρες απο δημοσιο υπαλληλο η οποια δηλωνε οτι εχει μεταπτυχιακο κ τελικα οχι μονο μεταπτυχιακο δεν ειχε αλλα ειχε κ παρα πολυ λιγες ωρες διδακτικης απασχολησης.κ ειχε ενα υφακι εκει μεσα λες κ ηταν διδακτωρ. Χωρια που μπαινοβγαινε στο γραφειο των διοικητικων. Οι υποχρεωσεις μου δε μου επετρεπαν να κανω χαμο κ να παω το θεμα δικαστικα αλλα δεν ξεχνω. Ειναι τοσο βρωμικος ο χωρος των ΙΕΚ κ απορω γτ ο φορεας συνεχιζει να διαιωνιζει αυτην την κατασταση.

Γιατί Νομίζω πως το ΙΕΚ που αναφέρεσαι είχε πολύ μικρή αρίθμηση στη Πόλη ......το 1ο Θεσσαλονίκης για παράδειγμα !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:11 »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7172 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 12:15:35 πμ »
Ακόμα και αν δεν τη ζητούν απο τα ΙΕΚ οφείλεις να ζητήσεις άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή απο το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που υπηρετείς  και μάλιστα και οι αναπληρωτές και οι μόνιμοι δεν δικαιούνται πάνω απο 8 ώρες εβδομαδιαίως, οποτε ακόμα και αν δε χρειαστεί να την προσκομίσεις στα ιεκ, υπάρχουν περιορισμοί απο την ίδια την υπηρεσία σου.

Μέχρι 10 ώρες την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7173 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 12:18:51 πμ »
Οχι το Ιεκ δεν στη Θεσσαλονικη. :P αλλα ειναι πολυ κοντα στην πολη. Επισης, με προβληματιζει πολυ το γεγονος οτι δεν εχουν αναρτηθει πουθενα οι πινακες με τους διορισμους και τη μοριοδοτηση των διευθυντων κ βλεπουμε παλι τα ιδια λαμογια σε καποια ιεκ να εξουσιαζουν για δευτερη διετια.

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7174 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 01:18:47 πμ »
Γιατί μαλώνετε τόσο καιρό για πιστοποιημένους ή μη. Το θέμα ειναι ένα, στα δημόσια ΙΕΚ, η μεγάλη αδιαφάνεια που υπάρχει στις προσλήψεις και τις μοριοδοτήσεις. Για πιο λόγο δεν ανακοινώνουν τις προσλήψεις των εκπαιδευτικών πουθενά, για να ξέρουμε όλοι ποιον πήραν κ ποιον όχι. Αυτό το σύστημα πρεπει να αλλάξει. Οι διευθυντές προσλαμβάνουν όποιον θέλουν χωρίς να κοιτάνε την κατάταξη, υπογράφοντας παράνομα οτι οι πιο πάνω εκπαιδευτές αρνήθηκαν τις ώρες. Όλα αυτά γινόταν γιατί σε αυτή την χώρα δεν υπήρξε ποτέ έλεγχος σε δημόσιες δομές, για αυτό φτάσαμε εδω. Χαρακτηριστικό παράδειγμα πριν μερικούς μήνες με πήρανε τηλ. απο τους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης κ με ρώτησαν για πιο λόγο δεν εργάστηκα σε δημοσιο ΙΕΚ  έχοντας 7 μόρια παραπάνω απο άτομο που εργάστηκε. Τους απάντηση γραπτός, όπως μου ζητήθηκε, μετα και απο εγγραφή ενημέρωση, οτι ποτέ δεν ειδοποιήθηκα και πως αν θέλουν ας ανοίξουν τις κλήσεις να δούμε αν με πηρε κάποιος τηλέφωνο ή αν υπάρχει έγγραφο με την υπογραφή μου στο γραφείο του διευθυντή και πως ειμαι στην διάθεση τους για οτι χρειαστούν. Τόσο καιρό διαβάζω το forum και κανένας δεν αναφέρει κάτι παρόμοιο, αν και απο οτι ξέρω τα περιστατικά και οι ενημερώσεις ειναι αμέτρητες. Το μονο που σας νοιάζει κάποιους ειναι να μην σας ξεβολεψουνε απο τις ώρες σας, που ¨τοσο δίκαια¨ έχετε πάρει. Σας φταίνε οι πιστοποιημένοι, οι απόφοιτοι ΤΕΙ ΑΕΙ και δεν ξέρω τι. Το μονο που χρειάζεται για να σωθεί η εκπαίδευση ειναι να αλλάξουν μυαλά οι άνθρωποι που την υπηρετούν κ να φύγουν απο την μέσοη αυτοί που τόσα χρόνια το μονο που ξέρουνε ειναι να εργάζονται σε βάρος τον άλλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2015, 01:21:16 πμ από dlqr »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7175 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 02:21:09 πμ »
Πόσο πιθανό θεωρούμε να βγουν αύριο τα προσωρινά αποτελέσματα;

Αποσυνδεδεμένος sokin_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7176 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 04:43:09 πμ »
ετοιμάστε ενστάσεις και καταγγελειες

Αποσυνδεδεμένος sokin_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7177 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 04:49:58 πμ »
αυτοι που  ελεγχουν τις αιτησεις εχουν δικαιωμα πλεον να κανουν και οι ιδιοι αιτηση , και γιατι οχι αφού τους έκοψαν τον μισθο !

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7178 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 08:35:03 πμ »
Παιδιά από εσάς που γκρινιάζετε ότι σας αδίκησαν κάνατε τίποτα ή μόνο γκρινιάζετε και λέτε τις ιστορίες σας στους καφενέδες.
Είμαι 6 χρόνια στα ΙΕΚ. Την πρώτη χρονιά πήγα προσωπικά και άφησα καταγγελία στο γραφείου του νομάρχη και στον γραμματέα του υπουργού παιδείας την επόμενη ημέρα με πήρε ο διευθυντής του ΙΕΚ και με παρακαλούσε να μη το κάνω θέμα και θα μου δώσει ώρες μαζί με τη κοπέλα που ήταν 33 θέσεις κάτω από εμένα αλλά ως δια μαγείας πήρε ώρες. Τις πήρα τις ώρες και ούτε πήγα μετά, γιατί έτσι και αλλιώς δούλευα αλλού. Με βλέπει στο δρόμο ο διευθυντής τώρα και με μιλάει με το μικρό μου.
Τη δεύτερη φορά σε άλλο ΙΕΚ δεν μου μέτρησαν ούτε μεταπτυχιακό ούτε ΑΣΠΑΙΤΕ ούτε 6 χρόνια προϋπηρεσία!
Και όταν απείλησα για καταγγελία και πήγα με τον γαμπρό μου τον δικηγόρο άνοιξαν όλους τους φακέλου μου έδειξαν τα μόρια και δεν μου τα είχαν μετρήσει και μου ζητούσαν συγνώμη εκ μέρους του "υπαλλήλου" που δεν το πρόσεξε.
Από τότε με βλέπουν εκεί και με κάνουν και καφέ.
Απλά μη γκρινιάζετε. Αν έχετε τα προσόντα κανένας δεν θα καταφέρει να σας αδικήσει.
Και δεν μιλάμε για συναδέλφους που κλαίγονται δε μου βάλαν 0,2 μόρια παραπάνω παρακάτω (Εδώ γελάμε). Μιλάμε για κατάφορες αδικίες.
Μη πάτε και τους πρήξετε για το 0,333333 μόρια που δεν σας δώσανε γιατί αυτό που θα καταφέρετε θα είναι να χάσετε το σεβασμό όλων.


 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2015, 08:37:34 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7179 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:08:24 πμ »
Jimpapas για 0.2 μπορεί να παίξει αν θα πάρεις ώρες ή όχι. Αν είσαι οκ οικονομικά μπράβο σου και μαγκιά σου αλλά εγώ και αρκετοί άλλοι καιγόμαστε γιατί συντηρούμε παιδιά, καρκινοπαθείς, οικογένειες, ηλικιωμένους κλπ και προσωπικά συντηρώ τις τρεις πρώτες κατηγορίες.... η ειρωνία λοιπόν και τα γελάκια καλό είναι να τα κρατάς για τον εαυτό σου.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7180 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:09:59 πμ »
Α και τα κριτήρια για τα οποία θα κάνουμε ενστάσεις ή όχι καλό είναι να μην μας τα καθορίζεις εσύ. Καθόρισε τα κριτήρια για τον εαυτό σου.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7181 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:21:06 πμ »
Α και τα κριτήρια για τα οποία θα κάνουμε ενστάσεις ή όχι καλό είναι να μην μας τα καθορίζεις εσύ. Καθόρισε τα κριτήρια για τον εαυτό σου.

Γιατρέ τα ΙΕΚ θα σε σώσουν. Έχεις δίκιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160624
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 281
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.